resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:25
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 9114
  performansı düştükçe ve mental anlamda geriye gittikçe, euro 2024 kadrosu dışında da kalmasından korktuğum futbolcumuzdur.

  hadi kadro dışı kalmaz ama ilk 11'deki birinci tercih de olmaz.

  tıpkı 17 nisan 2021 göztepe galatasaray maçı ve 12 kasım 2022 istanbul başakşehir galatasaray maçı gibi patlama yapabileceği bir maç onu kendine getirecektir. ikinci kaptanımızı gömecek halim yok sonuçta ama problemi neyse acil çözmesi gerekiyor, kendisinden çok fazla beklentiler var çünkü.
 • 9115
  kendisinin 21 nisan 2024 galatasaray pendikspor maçında yaptığı top kayıplarını ziyech, barış ve demirbay da yaptı. doğal olan da bu zaten. denediklerinin hepsi tutacak diye bir şey yok. penaltı önce harika bir pas attı ama kaçırdığı penaltı kadar konuşulmuyor.
  elimizdeki assetlerden birisi kendisi. barış, nellson gibi yüksek meblağlar edecek bir değer. bu kadar gömüp kin gütmenin sebebini anlayamıyorum. yedeğe çekilsin deniyordu, çekildi. kopmuş gitmiş bir maçta da nefret kusmazsın yani.
 • 9117
  euro 2024'de 23 kişilik kadroya alınırsa, muhtemelen bugün penaltıda topu vermediği barış alper'in birden fazla mevkiyi yedekleyebilmesi sayesinde olacak.

  yoksa kenan-barış yazıp geçilirdi sol kanatın üzerine.

  anlamadığım konu, taraftarın gözünde hiç olmadığı kadar antipatik bir hale gelmişken topu barış'a bırakmak gibi çok tatlı bir jesti yapmaktan kaçınması. havayı pozitife çevirebilecek tek şansını niye böyle harcadı hiçbir fikrim yok.

  (bkz: 21 nisan 2024 galatasaray pendikspor maçı)
 • 9118
  yine top kontrolü yapamayıp topu ayağından 2 kere açtı, devamında atak yedik. ikisinde de çevresinde kimse yoktu. maalesef şu basit işleri yapamıyor ve üstüne trip üstüne trip atıyor. 15 yaşındaki ergen çocuk tavırları artık sıktı kerem. 25 yaşında kocaman adamsın. milyonlarca insanın hayal ettiği konumdasın. mental tedaviyse tedavi, destekse destek alman gerekiyor. elinde her türlü imkan var. burası büyük takım ve sürekli geriye gidersen eleştiriler gelecektir. olağan şeyler. bunları aşıp aşamayacağına göre sezon sonu menajerinle görüşme yapılacaktır.

  (bkz: 21 nisan 2024 galatasaray pendikspor maçı)
 • 9119
  moral olsun diye penaltı attırılma olayını asla anlamıyorum. penaltı zaten normal şartlarda golle sonuçlanan bir aksiyon. golün atılması değil de kalecinin topu tutması haber değeri taşıyor. ve bu olay için golü atamazsa tribünlerden korkunç bir uğultu duyması ihtimali olan ve atsa da tribünlerle asla barışmasına vesile olmayacak biri için hissettiği stres seviyesi yüksek bir oyuncuyu görevlendirmek kadar anlamsız bir şey yok. hiç bir tribünde vay be adam penaltı attı hemen barışalım bu adamı affedelim denildiğini duydunuz mu? duyamazsınız çünkü penaltı atmak marifet olarak görülmez.

  kerem bugün şanslıydı ki tekrarlandı atış. yoksa bir hafta insan içine çıkamayacaktı. oysa penaltıyı atan kişi olmaya çalışmasa zaten penaltının asistini çok şık bir şekilde yapmış ve bizden alkışı almıştı. mühim olan o pası verebilmesiydi. yoksa penaltıyı kimin attığını kimse iplemiyor. penaltı atınca kimse kimseyle barışmaz.

  not: kerem'i çok seven biri.
 • 9122
  bu çocuğun üstüne niye bu kadar gidiliyor anlamadım.

  tamam formsuz ama bu formsuz hali ile bile müthiş istatistikleri var. üstelik böyle dönemleri her topçu da yaşıyor.
  muhakkak kendini toparlayacaktır.

  cengiz ünder misali 15 milyon € bonservis 3 milyon € maaş (tahmini) veriyor olsak tepkileri anlarım.
  ama hem maliyeti düşük hem de yedek kalınca ses etmiyor.
  bugün serbest bıraksak 50 takım kapmak için sıraya girer.

  ıslıklayarak, tepki vererek düzelecek olsaydı çoktan düzelmişti. biraz rahat bırakalım en iyisi.
 • 9123
  2023 yılı ağustos ayından 2024 yılının mart ayına kadar takımın belki de en istikrarlı futbolcusuydu. herhangi bir bahaneyle ne maç kaçırdığını ne de sorumluluk almaktan kaçındığını ben hatırlamıyorum. mental olarak da fiziksel olarak da 21 nisan 2024 itibariyle bitmiş vaziyette ve okan hoca da haklı olarak kendisini dinlendiriyor. bunu anlayışla karşılayıp kimseye surat yapmaması gerekiyor. tavırları devam ettiği vakit tepki çekmeye devam edecektir ve bir dönem sabri sarıoğlu'nun düştüğü duruma düşecektir.
 • 9124
  2023/24 sezonunda 32 maçta 12 gol 6 asist yapmıştır. entry aslında bu kadar kısa kalabilirdi ancak bunu negatif algı yapılmak istenildiği şeklinde yorumlar yapılma ihtimaline karşı konuya biraz daha açıklık getirelim.

  bu istatistiklere tete ulaşmış olsa idi, şimdiye tete 50 milyon len entryleri havada uçuşuyordu.

  formsuz mu? evet. ama kerem bu buhrandan çıkacaktır. forma savaşı kızıştı. kendisi bunu bilmeli. iyi oynayan formayı kapacak.

  21 nisan 2024 galatasaray pendikspor maçında sonradan oyuna girip penaltıyı 2. denemede gole çevirmesi çok önemli idi. üstüne apokerim'in potter değneği ile ona destek vermesi ile, takımın kerem'i önemsediğini anladık.

  bu satırları okuyorsa, enseyi karartmak yok aslanım, başı öne eğmek yok. manchester deplasmanında bizi belki de bir üst tura taşıyan ve haftanın golü seçilen golü sen attın, yine atarsın! basit oyna, en doğru pası at, futbol basıt bir oyundur, zor olan da futbolu basit oynamaktır. haydi aslanım!
 • 9125
  bir süredir hakkında yazmak istediğim ama ertelediğim galatasaray futbol takımı kaptanı. sezon devam ederken yazmayacaktım aslında, (bkz: 21 nisan 2024 galatasaray pendikspor maçı) sonrası fikrim değişti biraz...

  uzunca bir yazı olacağı için biraz eğlence katma adına gelmiş geçmiş en iyi western filmlerden biri olan iyi-kötü-çirkin şeklinde kategorize edeceğim yazının bütünlüğünü.

  iyi ile başlayalım;

  20-21 sezonu 6 gol 3 assist (29 maç)
  21-22 sezonu 13 gol 13 assist (52 maç)
  22-23 sezonu 10 gol 14 assist (38 maç)
  23-24 sezonu 15 gol 8 assist (49 maç - 5 maç daha var)

  son 3 sezonun hepsinde 10+ gol 10+ asist yapan (ki 13. olduğumuz sezonun yıldızıydı) bir kanat oyuncusunun performansını beğenmemek için ya kör olmak, ya da art niyetli olmak gerekiyor. geldiği günden beri özellikle oyununu geliştirmesi, tabela yapması, dribling-son vuruş-delici koşu gibi özelliklerini keskinleştirmesi takdir edilmesi gerekiyor. takımdaşlık ve inisiyatif alma konusunda herkesin bacakları titreyerek vaz geçtiği şeyleri çatır çatır denemesiyle ve çoğu zaman yapmasıyla övgüyü hak ediyor. özellikle bu sezona kadar takımda mental olarak en dayanıklı oyuncu olduğunun hatırlanması gerekiyor. yüksek pres oyunumuzda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmasıyla ve pres organizasyonlarında ki enerjisiyle takdir görmesi gerekiyor. son 3 sezonda sakatlık sebepli sadece 1 maç kaçırması da cabası.

  kötü ile devam edelim;

  geldiği günden beri kendini geliştiren kerem'in bu sezon ister forvet arkasına kaydırılmaya çalışılması, ister sezon başından beri mental kırılmaları ile sekteye uğrayarak durağan bir hal alması ve hatta yapabildiği/geliştirdiği meziyetlerinde bile geriye gitmesi eleştiri maskesi ardında kendisine saldırmak isteyenlerin ve hazır-ol da bekleyen futbol ulemalarının ekmeğine yağ sürdü. çok kötü bir döngüye girdi sene başından beri; deneyip başaramadıkları eleştirildikçe "ben yapacağım, ben başaracağım" inadı ile daha da çok hata yapmaya, daha da çok ayakları birbirine girmeye başladı. bunlar oldukça daha da çok eleştirildi ve döngü negatif olarak günümüze kadar devam ediyor hala. bu sürecin başında inat etmeyip, kendi öz eleştirisini yapıp ve hatta bir süre gözünü-kulağını dışarıya kapatsaydı mental olarak kırılmayıp bu döngüye girmeyeceğini düşünüyorum. benzer durumların yaşandığı önceki iki sezonda bunu yapabileceğini herkese kanıtlamıştı çünkü. kendini geliştirmesi gereken oyun görüşü ve ilk dokunuş/top kontrolü konularında da içerisinde bulunduğu döngü sebepli hiç bir ilerleme kaydedemedi.

  çirkin ile sonlandıralım;

  benim açımdan bu sezon özelinde kerem'in yaptığı tek kabul edilemeyecek şey top kayıpları sonrası verdiği tepkisizlik. çok deneyen çok hata yapar, bu sebepten ben denerken yapılan top kayıplarını asla eleştirmem. inisiyatif almak çok ama çok önemlidir ki kerem bize bunu yapabildiğini geldiği günden beri gösteriyor. ancak, burada kocaman bir ancak var; denerken top kaybedebilirsin burada bir sorun yok... sorun sen o topu kaybettikten sonra defansif aksiyon almaman, adam/top kovalamaman bu sezon özelinde. 37 yaşındaki dries mertens yeri geldiğinde 50-60 metre geri koşup defansif aksiyon almaya çalışırken, topa/adama baskı yaparken senin ileride takılma lüksün yok, hele ki topu sen kaptırdıysan hiç bir mazeretin yok. geçtiğimiz sezonlarla bu sezon arasındaki gördüğüm en büyük negatif fark bu. kötü oynayabilirsin, attığın paslar - ortalar isabetsiz olabilir, çektiğin şutlar kötü olabilir... bunların hepsi olabilecek şeyler, ama kötü mücadele edemezsin. hele ki bir galatasaray futbolcusunu geçtim galatasaray kaptanının kötü mücadele etme hakkı yoktur.

  son söz olarak bence kerem bizimle olan yolculuğunun sonuna geldi... bu seneyi şampiyonlukla taçlandırıp, verebileceği tüm enerjisini/katkısını verip takımını limana yanaştırması ve sonrasında da farklı deneyimlere yelken açması gerekiyor artık. haklı ya da haksız olarak taraftarla arasındaki bağ baya zayıfladı bu sene, kendi gelişimi de sekteye uğradı yaşanan negatif sarmalının içerisinde. 3 sezondur çıktığı maç sayısı/dakika gözetilince mental olarak yaşadığı yorgunluk da cabası. kendisini çok sevdiğim ve yazmaya çalıştığı hikayesine çok saygı duyduğum için sene sonunda hem onu seven bizlerin iyi hatırlaması için, hem de kendisinin futbolcu olarak gelişimine devam edebilmesi adına tebdili mekanda ferahlık vardır, kendisinin avrupa hayalini gerçekleştirmemiz maddi/manevi olarak her iki taraf için de daha hayırlısı olacak gibi gözüküyor.
 • 9126
  belhanda severlerin yeni gözdesi kendisidir. top kaybı bir insan olsa kerem kardeşimiz olurdu muhtemelen. kendisinin oynamadığı maçlarda top bizde kalıyor çoğunlukla ve olgun ataklar izliyoruz. kendisi sahadayken adeta top kaybı şov yapıp ölümüne atak yiyoruz. geçmişte yaptıklarına eyvallah da oyununda herhangi bir gelişme olmadı uzun zamandır. yaptıkları ve yapamadıkları hala aynı. barış alper'i izledikçe kendisi hatanın nerede olduğunu anlıyorsun umarım diyeceğim ancak verdiği tepkilere ve hal hareketlere bakılırsa mini arda kafasında takılıyor.
 • 9127
  sabah öğle akşam top kontrolü özellikle uzaktan gelen top kontrolü çalışması gereken delikanlı. 21 nisan 2024 galatasaray pendikspor maçında bu şekilde top kayıpları oldu ve ciddi göze battı bu hareketler. yoksa hareketli iken top kaptirmasinda sorun yok. o olabilir. ama bomboş kendisine gelen topları kontrol edemediği için kaybetmesi sorundur. bu konuda eksiklerini gidermek zorundadır. barış alper'in çalıştığı kadar kendisi de çalışmak zorundadır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın