resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:25
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 8703
  şu dakika itibariyle twitter'da arabasının taşlandığı öne sürülen kaptanımız. umarım olay doğru değildir. eğer böyle bir durum varsa acilen hukuki olarak süreç başlatılmalı ve camia tamamen keremin arkasında durmalıdır. çocuk oyuncağı değil böyle işler.

  güncelleme: olayın taraftarlarımızla ilgisi yokmuş. trafikte tartıştığı bir kaç magandayla alakalıymış.
 • 8704
  sezon başından beri öyle bir algı yarattı ve özellikle dijitalde yayın yapan ve kendisini savunanlar bu algıyı öylesine körükledi ki sırf yerli olduğu için bile eleştirildiğinde linç yediğiniz bir oyuncuya dönüştü. kerem yerli değil de yabancı olsaydı bu sezon başında teneke bağlayıp gönderirdiniz. ama işte pozitif ayrımcılığın kapılarını sonuna kadar aralattı herkese.
 • 8707
  (bkz: 29 şubat 2024 galatasaray fatih karagümrük maçı)

  kendisini çok seviyoruz, değer veriyoruz öncelikle bunu belirtelim. ama üzerindeki acemiliği atamadıkça bundan daha ötesi olmaz. ilk top kontrolü, bilnçsizce topla hareketlenmesi, pas hataları hala eksik yönleri. bir de psikolojik zayıflığı var tabi ki. dün oyuna sonradan giren bitmiş emre mor bile nasıl sakin top yapılır dersi verdi. kerem öyle bir oyuncu ki top ayağındayken daha topu göndermeden koşmaya kalkıyor. bu panik de ona ya pas hatası yaptırıyor ya da yanlış yöne hareketlendiriyor. güzel kardeşim hız her zaman herşey değildir. çevre kontrolü, sakin kalma, pas yapma özelliklerini geliştirmen lazım. yoksa bundan ötesi olmaz. şunu da belirteyim fırsatını buldular vurun kereme(cilerden) de değilim.
 • 8708
  galatasaray oyuncusu. kerem yabancı olsa çok daha fazla eleştirileceği söylenmiş çok enteresan. kerem yabancı olsa heykeli dikilmeli tarzında yorumlar görürdük muhtemelen. en az sizin kadar eleştiriyorum ancak ölçü işini abarttınız gerçekten bu sene keremi göndermiş olsaydın ne yapacaktın zaha’yla düşünsene? mumla arardın. bence de çok basit hatalar yapıyor, eksiği çok ama sezon sonu kurtuluyoruz demek saçmalığın daniskası.
 • 8709
  galatasaray taraftarının, hakkındaki yorumlarını görünce neden bizden asla kalıcı bir top seviye takım çıkmayacağını çok iyi anlıyorum. futbol bilgisinin eksikliği mi, sürüye uyup sosyal medyanın etkisi altında kalma mı nedir bilmiyorum? pamuklara sarıp sarmalayacağınıza çocuğa gün ve gün bullying yapıyorsunuz. yani olay eğer istatistikse, gol ve asistse, çocuk 3 sezondur 20 barajını geçiyor. bunu penaltı ile falan da yapmıyor. sizin kerem'i beğenmeme sebebiniz sürekli dikine oynamaya çalışması, yaratıcı oynamaya çalışması, güvenli oynamaması. şu top kaybı yorumu o kadar saçma ki. ekşi sözlük'te de yazdım bunu. yani ben 30 yaşında göbekli bir adam olarak o sahaya çıkıp bana gelen her topu yana ve geriye oynasam, sadece çok ama çok güvenli bir fırsat gelirse ileriye oynasam keremden daha iyi bir oyuncu olacağım herhalde.
  birincisi, yerli olup kerem'den daha çok dikine oynamaya çalışıp daha az top kaybı, daha çok asist ve gol beklentisi yaratan bir adam söyler misiniz?
  ikinci, yerli olmayıp bunları sağlayan birkaç oyuncu söyler misiniz değerlerine bir bakalım?
  tamam kimse eleştirilmez değildir kerem'i eleştireceğimiz bir sürü özelliği var tabii ki geliştirilebilecek ama çocuğa barış özbek muamelesi yapıyorsunuz artık.
  bu arada, iş işten geçti artık. kerem'de çok net bir özgüvensizlik ve kendini geriye çekme oluştu. sene sonu umarım ayrılır ve kendisi için hayırlı olan bir yere gider her ne kadar bu takımdan hiç ayrılmasını istemesem de. siz de arkasından sövüp ulan bizde niye böyle oynamıyordur dersiniz.
 • 8710
  yere göğe sığdıramayanlara göre galatasaray’ın gelmiş geçmiş en iyi türk oyuncusu. bir de “bu taraftara çok bile” tribi var. yok hani kapısında avrupa takımları yatıyor sanki. 23 yaşında gol&asist çift haneyi görmüş. 24 yaşında da gol&asist çift haneyi görmüş. bu yıl da gol&asist çift haneyi görmeye çok yakın. halen avrupa yapamadı. avrupa’dan talip olduğuna dair iddia bile yok.

  çünkü problem gol veya asist katkısı değil. eleştirdiğimiz şey de skor yapıp yapamaması değil. kale çizgisinden auta da vursa problem bu değil. problem ilk dokunuş ve çevre kontrolü eksiklikleri, çok fazla top kaybı yapması, çok aceleci oynaması. misal topu kapıp kerem’e attıktan sonra 3 saniye içinde kaybediyor. ne atakta çoğalabiliyoruz ne atak olgunlaştırabiliyoruz. ayrıca deniyor diye saçma bir argüman olamaz. prime messi, neymar, ronaldo olsan her aldığın topla çalım veya ara pası deneyemezsin. önce topun değerini bileceksin. halısahada oynamıyorsun. hele hele icardi’ye ezbere havadan atmaya çalışıp geçiremediği pes13 paslarını denemeyi bırakmalı. kaptırdığı topun dönüşünde dün golü yedik ve belki bu yüzden elendik. yakın mesafeden doğrudan kaleye vuracağı toplar hariç duran topları da bırakmalı.

  skor üretmesinin yanında oyununu geliştirebilirse yolu arda turan’ın yolu olacak. yok aynı usul devam edip her fırsatta kendisini pohpohlayanları dinlemeye devam ederse yasin öztekin’in 2-3 sezon fazla katkı veren hali olacak.
 • 8711
  bu sezon ilk kez kendisini kaptırdığı toptan gol yedik. sanki onlarca kez olmuş gibi gömüldü burada. bizim oyunumuzun en büyük defosu topu nerede kaptırırsan kaptır ilk hamlede alamıyorsak kaleye geliyor top. kaan orta açıyor uzaklaşan top bizim kalede, torreira yerden ara pas deniyor dönüyor kaleye şut oluyor. bu oyuncu özelinde değil oyun özelinde bir sıkıntı. ancak aynı oyun sayesinde galibiyet ve puan rekorları kırıldı.

  asıl meseleye geliyorum. galatasaray futbol takımının kaptını taşlı saldırıya uğruyor ve yedirdiği gol kadar konuşulmuyor. gömüldüğü kadar savunulmuyor. sorsak fanboyu dolu ortalık. he gerçi şu saldırı hakkında konuşmak için fanboy değil galatasaraylı olmak yetiyor.

  (bkz: 29 şubat 2024 galatasaray fatih karagümrük maçı)
 • 8712
  her zaman arkasında durduğum oyuncumuz. ta ki bugüne kadar. bu kadar büyük bir yetenek olarak başladığı kariyerinde nasıl bu hale geldi kabul edilir değil. çatır çatır adam geçen kaleye inen adam ne hale geldi. top kontrolü geriledi, karar mekanizması geriledi. zayıf sol ayağıyla pas verme sevdası bütün ataklarını öldürüyor. eski kerem' le alakası yok. bunda oyun planında 90 dakika boyunca kale ucuna kadar pres yapma saçmalığı da etkili.
 • 8713
  takımın hücumsal varyasyonlarının hepsi bu adamın ya koşularına ya da ayağına bakıyor. bu adam sane, mane, coman değil. yetenekleri bu kadar. ona rağmen verdiği katkı mükemmel ötesi. şu adamın başka bir takımda olduğunu düşünemiyorum. fener'de olsa yarın heykel çalışmaları başlardı.
  yarım sezon katkı verir gibi olan şımanski'nin nasıl göklere çıkarıldığını gördük, yaşadık. sürekli bir eleştiri, sürekli bir vurma derdinde taraftar.
  yok hareketleri, yok tavrı falan. bu nedir ya? bırakın bir adam topunu oynasın.
 • 8714
  her zaman arkasında durduğum oyuncumuz. kariyerinde nasıl bu hale geldi kabul edilir değil. son 3 sezonda her sezon 20+ gol asist katkısı yapmış başka bir türk oyuncu var mı bilmiyorum. yabancı var mı oda bir elin parmaklarını geçmez. üstelik bunu yaparken köy takımlarına hat-trick yapıp istatistik kasmadı, bu güne kadar 42 resmi maçta süre aldı ve lig bitene kadar 50+ olacak gibi. tarihe not düşülsün 2023-2024 sezonunda birde burun ameliyatı geçirip 1 hafta bile dinlenmeden sahaya çıktı.

  ama galatasaray taraftarı bu adamı saçma sapan ıslıklayıp eleştirmeye devam ediyor. geçen sezon avrupada olmnadığımız için 38 lig ve kupa maçında dinlene dinlene oynadığı için icardi ile birlikte şampiyonluğu aldı. 50 maça çıkınca da biraz yorulsun bu adam. çok ıslıklayacaksanız senede 10 maça cıkıp milyon euroları götüren topçulara çevirin yüzünüzü. harbiden çalışan emek veren sevilmiyor bu ülkede.
 • 8715
  "yıldızı" olduğu iddia edildiği maçlarda yapabildiği tek şey gol veya asist üretmek olan futbolcu. yoksa oyun kalitesi anlamında baktığımızda kerem aktürkoğlu her maçta aynı kerem aktürkoğlu. gol attığı manchester deplasmanında da, goller attığı istanbulspor ve antalyaspor maçlarında da kerem oyun olarak aynıydı; çok kötü oynadığı ve tepki aldığı gaziantep fk, samsunspor ve dün akşamki karagümrük maçlarında da kerem oyun olarak aynıydı. kerem'in kapasitesi hep aynı. futbol zekası, oyunu okuma becerisi çok düşük, top tekniği çok zayıf, pas becerisi yok denecek kadar az. bu parçalar birleşip kerem'in oyununu oluşturuyor zaten. oyun olarak bu adam hep kötü. dün akşam özelinde eleştirilmesi gereken bir şey yok. kerem'in eleştirilme ve eleştirilmeme çizgisinde farkı yaratan tek bir unsur var, o da gol. kendi gol atması veya golü yapan oyuncuya pası vermesi. bu kadar. bunları yaptığında "bravo kerem, çok iyi oynadın, eleştirenlere kapak olsun bu oyun" deniliyor; golü atamadığı veya gol pasını veremediği maçlarda da bu sefer eleştiriliyor. halbuki gol ürettiği maçlarda da kendisini eleştirenlere taktığı bir kapak falan olmuyor kerem'in. oyunu, oyununu oluşturan unsurları zerre değişmiyor çünkü. gol attığı maçta da takım oyununa katkısı aynı, gol atamadığı/attıramadığı maçlarda takım oyununa katkısı aynı. rakip yarı sahaya yerleşmek isteyen, oyuna hakim olmak isteyen ve bunun içinde topun kıymetini bilmesi gereken bir takımda kerem aktürkoğlu'nun oyun anlayışına yer yok. kerem'in zaafları bizim gibi takımların oyun anlayışı için çok zararlı, öldürücü. dolayısıyla aslında galatasaray taraftarının görmek, izlemek istediği futbolu kerem aktürkoğlu gibi bir "serseri mayının" olduğu takımın oynayabilmesi çok zor. imkansıza yakın. bunu kabul edenimiz de var, bu gerçekle yüzleşmek yerine bu gerçekle kavga etmeyi tercih edenlerimiz de var. ama gerçek bu. gol ürettiği zaman bu gerçeği görmezden geliyoruz, halının altına süpürüyoruz; gol üretemediği zaman ise bu gerçek ile bütün sıcaklığı ile karşı karşıya geliyoruz. konuşmak durumunda kalıyoruz. yoksa dediğim gibi; kerem aktürkoğlu konu oyun olduğunda hep aynı kerem aktürkoğlu. değişen, gelişen bir şey yok hiçbir zaman ama işte bazen kabullenmek ve bu doğrultuda aksiyon almak zor olabiliyor bizim gibi takımlar için.
 • 8716
  https://www.sofascore.com/...em-akturkoglu/903324
  https://www.sofascore.com/...r/lionel-messi/12994

  top tekniği nedir öğrenin, pas becerisi nedir öğrenin ve sonra eklediğim linklerde top kaybı ve possesion loss istatistiklerini bakın.
  asist kralına pas becerisi yokta denmiş. gol ve asist katkısı dışında yokmuş sahada. oysa zaha şu aldığı maaşla kerem'in bu sezon yaptıklarını yapsaydı "kral boynuma dola" diye ortada dolaşıyordunuz.
 • 8719
  zamanında kesik yememesinin ceremesini çekiyoruz. takıma aidiyeti ve mücadelesi ile en çok ihtiyacımız olan futbolculardan kerem'in bugün, tam da ihtiyacımız olduğu anda, tam da neredeyse tüm takım tel tel dökülürken takımı sırtlamasını ve belki de çantadan tavşan çıkarmasını beklerken sürüye uyması, kronikleşen hatalarını azaltmak yerine sanki bam telimize basmak istercesine artırması, ikinci kaptan değil de yeni yetme futbolcular gibi aynı şeyi defalarca deneyip ders çıkarmaması şampiyonluk yarışının işlerin çirkinleşmeye başlayacağı son düzlüğünde taraftarı umutsuzluğa, mutsuzluğa sevketti. o yüzden, kapalı bir ankara havasında kendisine hiçbir şey demiyorum. nasıl istiyorsan öyle devam et.
 • 8723
  iletişimin yuzde 60 ı beden dili, yuzde 30 u ses tonu, yuzde 10u ne söylediğinizdir. kerem hep beden dilinden kaybetti. daha ilk cikis yaptigi zamanlarda bile taraftar hep yok yuzu gülmüyor yok suratsiz vs deyip duruyordu. zaten antipatik bulunan bir kişinin de macta hata yapma şansı tete gibi bir mazlumunkinden 10 kat daha az maalesef. ama yeni tanışmıyoruz,artık 4 sene oldu. bu çocuk yeri geldiğinde derbi kazandırdı, yeri geldiğinde kaptanlık yapti, ucl de manu maclari daha dun yaşandı, elinden gelenin yuzde 100 ünü sahaya yansıttı. takima gelen hiçbir hoca da onu kesmedi. demek ki antrenman performansi da gayet iyi. biraz sakin olmaliyiz artık. tamam bayrak adam olarak gormeyebilirsiniz ancak onun işine saygısı kadar saygılı olmak zorundayız. herif 4 sezondur mac kaçırmadı neredeyse.
 • 8724
  göt göbek sahada gezen arkadaşları eleştirmeyenlerin hedefindeki topçumuz.

  kimse her maç oynuyor demiyor.
  kimse bu adama her türlü baskı eleştiri yapılıyor demiyor.
  kimse 3 sezonda 20 üst gole katkı veren hagi ile tek topçu ve üstelik de yerli demiyor.
  kimse sola koydun oynadı alıştı. oyun anlayışını değiştirdin 4-5 hafta bocaladı asist kralı oldu. bu sezon 10 numaraya çektin defalarca orada da oynamaya çalışıyor ama alışamadı, olmadı bu sefer demiyor.

  iflah olmayız. bize yaser yıldızlar, serkan çalıklar, yiğit gökoğlanlar, emrah başsanlar falan lazım. yok öyle dünya yıldızıla bile bakmadan anlaşıp asist kralı olmak!
 • 8725
  icardi ile birlikte takımımızda rakip için "tehdit" olan tek oyuncu. rakipte kimse demiyordur ki "ulan zaha şunu yapar mı, mertens şuraya koşar mı, tete çizgiye iner mi, barış'a şut çektirmesek mi" vs. %100 eminim ki her rakip maç öncesi sadece kerem ve icardi'yi nasıl durdururz üzerine plan yapıyordur. kimsenin zaha'yı, mertens'i, barış'ı, tete'yi falan taktığı yok. ben olsam ben de takmam. bırakın oynasınlar, en fazla ne yapabilecekler? barış 5 kişiyi mi geçecek, tete ara pası mı atacak?

  bütün bunların ışığında rakibin en çok önlem aldığı, sahanın her noktasında pres yaptığı bir adam haline gelmiş durumda kerem. siz hiç kerem'in ortasahada dahi, başında bir adam olmadan topu aldığına şahit oldunuz mu? zaten bütün bu top kayıbı, ilk dokunuş serzenişlerimiz ordan çıkmıyor mu? yahu adam ortasaha çizgisinin üzerinde bile topu çok iyi kontrol etmeli zira 2 kişi hep üstünde. demirbay'ı, zaha'sı, tete'si topu alıp mevlana gibi kendi etrafında dönse dahi aksiyona geçmeden tek bir kişi bile basmıyor bu adamlara. ne zaman ki driblinge başlıyorlar o zaman rakip geliyo karşılarına.

  kerem bence altyapı eğitimi yetersiz bir futbolcu. her hareketinde bütün bunlar çok iyi hissediliyor ama bu onun hala ve hala takımımızın en önemli oyuncusu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. bu biraz da dönüp dolaşıp belhanda tartışmalarına benziyor. belhanda ilk senesinde istatistiklerin tamamında ilk 3'deydi. çoğunda da birinci sıradaydı. rayting ortalamasında ilk sezon ikinci, ikinci sezon birinci bitirdi. o zaman şunu dedik, boşa eleştiriyorsunuz kardeşim, senin kadronun en iyisi bu adam. bundan iyisi yok. sen bunu dahi eleştiriyorsan, o zaman senin takımın çer çöpten oluşmuş demektir. kerem mevzusu da bunun gibidir. bakın maç anlarında, pozisyon özelinde herkesi eleştiririz. bu kaçar mı deriz, sayarız, söveriz; ama iş genel performansa bakmaya geldiğinde kerem eleştiriliyorsa eğer, galatasaray takımının yüzde 99'unu bugün kapıya koymamız gerekir.
 • 8726
  üst üste şanssızlıklar yaşamış futbolcumuz, bu sezon kendisine biraz fazla yüklenildiğini düşünüyorum her anlamda. takımımızın en değerli futbolcularından birisidir.
  her şeyi geçtim bir yerli futbolcu yerli kuralı önemsiz olsa da banko ilk 11 oynuyorsa o futbolcu iyi futbolcudur, yerli kuralı olsun veya olmasın şu kadroda kerem sol kanatta banko oynayacak futbolcudur.
App Store'dan indirin Google Play'den alın