• 2504
  https://galatasaray11.com/60781

  sol bekte linnes veya yeni transfer gelinceye kadar marcao’nun oynatılması gerektiğini düşünüyorum. en azından gelen elini kolunu sallayıp geçemez.

  stoperlerde zorunlu olarak marcao’nun yerini donk doldurur.

  sağ bekte şener sakatlandığı için çaresiz mariano oynar.

  orta sahada nzonzi çok statik ve sakinleştirici etki ettiğinden lemina, seri ve feghouli tarcihi yapılmalı. taylan da en kısa sürede forma şansı bularak test edilmeli. çünkü bu durumda koşan, basan ve çabuk oynayan bir orta sahaya sahip olacağız ve rize maçındaki gibi hızlı oyun oynayabileceğiz.

  kanatlarda emre mor ve babel oynamalı. çünkü kanatlarda hızlı adam olmayınca (örneğin feghouli-babel oynadığında) rakibin savunma dengesini bozacak oyuncumuz olmuyor. emre mor oyunda olursa rakibin kafası hep onda olacağından gedikler bulabiliriz.

  santraforda ise andone ya da adem büyük oynamalı.

  daha önceki ideal onbirimden nzonzi’yi ve sakat olan şener’i değiştirdim sadece. nzonzi ancak skoru bulduktan sonra oyunu sakinleştirip rakip takımın hızını düşürmek için oyuna alınmalı.

  umarım ve dilerim faydalı olur.

  tabi bu takımla antreman yapmak çok önemli. öyle üç günlük çalışma ile hemen uyum beklenmemeli. takım halinde en az bir ay taktik idman yapılmalı ki verim alınabilsin. üstelik bu kadro, uyum sağlayıncaya kadar fazla defo da vermez.

  ömer bayram son otuz dakikalarda feghouli ile değişmeli. çünkü rakip yorulunca soldan daha etkili olabiliyor. tabi türkiye şiginde yoksa real madrid’e karşı etkili olması beklenemez.
 • 2509
  mariano filho öncelikle artık savunmada olmayacak, yuto nagatomo sağ bek olacaksa kabulüm, sol bekte sol ayaklı adam oynasın. emre taşdemir, jimmy durmaz ve süleyman luş adaylar. ömer bayram olmaz, o sol beke geçince başka bir insan oluyor. emre mor o fizikle ve o futbol anlayışıyla bek olamaz. emre akbaba da zaten sakat. yuto yerine sağ bek olarak düşünülebilecek diğer alternatifler mario lemina veya berk aldemir olabilir. devre arasında bir sol bek transferi ile martin linnes ve şener özbayraklı'nın dönüşleri işin savunma yönünü rahatlatır. stoperler belli zaten.

  sofiane feghouli artık kanat oyuncusu değil. bence iyi bir on numara, gizli forvet karışımı bir oyun ortaya koyabilir. değerlendirilecekse arkasında iki orta saha oyuncusu varken bu bölgede değerlendirilmeli. ryan babel de artık kanat oyuncusu değil. babel artık direkt forvet. oynasa oynasa orada oynar. ömer bayram'ın sol bek oynayamadığı gibi, sol açık da oynayamayacağını düşünüyorum. ne kendisi üzülsün, ne bizi üzsün. çalışkan orta saha oyuncusu olarak memnunuz kendisinden. 4-4-2 oynayacaksak sol kanatta jimmy'i, 4-2-3-1 oynayacaksak emre mor'u veya yunus akgün'ü oraya koyabiliriz. yine 4-4-2 oynayacaksak sağ kanatta ilk tercihim lemina olur, o olmadığı zaman younes belhanda, hatta mariano denenebilir, 4-2-3-1 için ise adem büyük veya florin andone'u sağ kanatta tercih ederim. göbekte de artık kim formdaysa oynar. adaylar; steven nzonzi, donk, ömer, lemina, jean micheal seri, selçuk inan, taylan antalyalı, feghouli ve atalay.

  4-4-2 11'i

  muslera
  nagatomo luyindama marcao emre
  lemina nzonzi ömer jimmy
  falcao andone

  4-2-3-1 11'i

  muslera
  nagatomo luyindama marcao emre
  nzonzi lemina
  adem feghouli emre
  falcao
 • 2510
  normalde ilk on bir yazmaktan, eğer fantazi takılmıyorsam, imtina ederim. çünkü dışarıdan bakınca gerçekten kolay gibi görünüyor. antrenmanları bilmiyorsunuz, futbolcuların mental durumundan bihabersiniz vesaire.

  ama şimdi biraz fantazi takılacağım için sorun olmaz diye düşünüyorum. o kadar da gerçeklerden kopmayacağım gerçi.

  mesela kaleye adı gibi şanlı muslera'yı koyacağız. kaleden yana bir sıkıntı yok. türkiye ligi maçı olsa okan koçuk'u koyardım mesela. neyse.

  uzun uzun düşündükten sonra -5 saniye falan- öze dönüşten yana tavır koymaya karar verdim ve takımı 4-3-1-2 ile çıkarmanın uygun olduğunu düşündüm.

  stoperde luyindama'dan yana sıkıntı yok. bana göre marcao'dan yana sıkıntı da yok aslında. takım biraz oturaklı olsa, ne oynadığı bilse, marcao'nun aslında pek de sırıtmadığı görülür. nerede sıkıntısı vardı hatırlayalım. tabii ki, arkasına atılan toplarda. bu bizim için problem aslında. şöyle serdengeçti bitirim pırpır bir sağ bekimiz olsa, arkasını toparlamasını isteyebilir, biraz biraz marcao'nun kendini geliştirmesini bekleyebilirdik aslında. neyse takımın şu anki durumunda, yani her türlü pozisyon veren ama bulayan halinde, bu kusuru geri plana atıyoruz. defans çizgisini olabildiğince öne çekiyoruz. ha, derseniz ki luyindama da ağır adam. doğru ama eksik sanki. luyindama kısa alanda ağır, açık alanda hızlı bir futbolcu aslında. yani hızlanmasında bir sıkıntı var. o cüsseden bekleyebileceğiniz üzere. ama o koca bacaklar sağolsun, açık alanda en azından ligde hemen her futbolcuya yetişir.

  etti mi sana üç: muslera-luyindama-marcao.

  gelelim beklere. ah, ah. içimizi çekelim. bir duman sigaradan. ama martin linnes diyoruz ve... neyse şey etmeyelim.

  nagatomo ve mariano'ya tribün yolunu gösteriyoruz. o kesin bilgi.

  dediğim gibi eğer ömer bayram'ın orta sahada gösterdiği performans ile bekte gösterdiği performans birbirini tutsa, hiç düşünmeden yazarım. ama öyle bir şey yok.

  kısa bir not: şunuu anlamıyorum mesela. orta sahada önünde adam olduğu halde topu taşımaya alışan adam, beke geçince, önünde paha biçilemez boş araziler olmasına rağmen neden frene basar? öyle bir durum söz konusu ömer bayram'da.

  sol bekte elimizde kalan rotasyon: emre taşdemir. bir şans daha verilebilir ama ben süleyman luş'tan yana tavır koyuyorum. bu tamamen akademi fetişizmimden dolayıdır. tabii la. işin şakası bir yana ben bu çocuğu izledim, takip ettim. bu çocuktan olur. hata falan yapar ama yapsın yahu. hata yapmasında sıkıntı yok, hatalarnı tekrar tekrar yapıp hiçbir gelişme sağlayamamasında.

  sağ bekte ise elimizde adam yok maalesef. şener özbayraklı sakat. mariano malum. martin zaten bildiğiniz mevzular. o yüzden jimmy durmaz'a kayıyoruz. evet. la zaten verdiğimiz pozisyonların haddi hesabı yok. en azında top taşır, hücuma katkı verir. arkasını da şu anda olduğu gibi boss luyindama ve legend mod on muslera toplar. şey yapmayalıım.

  jimmy'den performans olarak bir albert riera çıkarabilir miyiz? ona bakıyoruz birkaç maç, birkaç devre...

  şimdilik fantastik on birim: muslera - jimmy - luyindama - marcao - süleyman luş

  geldik mi zurnanın zırtladığı, yiğitlerin bolu beyine borç taktığı için sokak değiştirdiği mekana. kadro adaletinin teamülleri gereği ömer bayram'ı yazıyoruz. yanına bir de mario lemina'yı ekledik miydi? bunların yanına ise şu taylan antalyalı'yı bir görelim yahu deyip gelişmelere bakıyoruz.

  aslında tahmin ettiğiniz üzere orta sahamızı emre - suat - okan bitirim üçlüsünden kurmaya çalışıyorduk ama o bir kere vurdu. ilk aşamada amacımız "durmayın amk şu orta sahada" düsturunu geri kazanmak. herhalde bu üçlüyle şimdilik bunu başarabiliriz.

  beklerdeki sıkıntıları da bir nebze bu üç oyuncunun ekstra eforuyla kotarabiliriz gibi sanki. evet, evet. çok güzel düşündüm! aslında atalay babacan, biraz güçlü kuvvetli olsa, direkt on bir yazarım. oyun stilini severim keratanın. on numaradan devşirme merkezileşmiş moderin bir box-to-box'tır. hah. çok fazla sıfat koyalım da, afisi adam kessin... gerçi duruma göre şu takımda ömer veya taylan'ın yerine yine de tercih edebilirim. bilemiyorum. şimdilik plase dursun.

  yani olay şu:
  ------------------muslera---------------
  jimmy---boss---------marcao------luş
  ------mario-----taylan----ömer-------

  tahmin edeceğiniz üzere, 4-3-1-2'nin "1" olan kısmı sürpriz olsun. bu yazıyı yazarken henüz aklımda bir rüyet canlanmadı.

  santrfora gelirsek durum şu. benim kafamda andone ve adem büyük ikilisiyle oynamak var. ama bu zorunluluktan. aslında ideal ikili değiller. bana göre ideal ikili andone-falcao, falcao-adem, babel-andone, babel-adem gibi gibi. burası biraz sıkıntılı anlayacağınız. falcao bugün oynayabilse, onu yazar yanına andone'yi cuk koyarız da...

  toparlayalım. çok dağıldı.

  elimizde kimler var?

  belhanda? geç.
  soso? bu soso mu? geç.
  emre mor? hımm?
  zonzi? dur bi'...
  seri? adam regista oynamak istemese bir şeyler ayarlayacağım. çünkü takımda şu an akıl yok.
  selçuk inan? ortalık zaten karışık...
  akbabuş? ulan bir dönse... gerçi dönse de, fiziksel olarak çok fazla kat edecek yolu var. adamın fizik durumu, selçuk inan ile atalay babacan arasında bir yerdeydi. o da sakatlanmadan önce.

  ya emre-andone-adem üçlüsüyle çıkıp, emre'yi daha gezgin oynatıp andone ve adem'den daha agresif oyun bekleyeceğiz. ki bu durumda hakikaten oyun aklımız çok aşağıda kalacak.

  ya da zonzi-andone-emre yapacağız. emre'nin şapkadan tavşan çıkaran yeteneklerinden, zonzi'nin oyun aklından ve andone'nin dinamizminden faydalanacağız. evet. böyle olur. olmadı, adem büyük plase.

  yani sonuç olarak:

  ------------------muslera---------------
  jimmy---boss---------marcao------luş
  ------mario-----taylan----ömer-------
  -----------------zonzi------------------
  -----------emor---------andone------

  evet. bence güzel oldu.

  bu arada ideal on bire bir de genel bir strateji çizelim.
  - takımımızda tersine rugby kuralları geçerlidir. geriye pas yasaktır. ileri oynuyoruz. gerekirse, en ileride taça vuruyor. pozisyon alıyor. topu geri alma oyunu oynuyoruz.
  - zonzi geride değil, ileride topların toplandığı adam olacak. bak top almak için geri gelme ha. marcao atacak az bi' dur.
  - defanstan çıkışta kenarlara açılıyoruz beyler. orta saha kalaba.
  - bol pres. basıyoruz. başlarda pozisyon hatası yapacağız. ama gün be gün geliştireceğiz inşallah.
  - topun olduğu her yer pozisyon.
  - boş yapmayın, boş koşun. durmayın.
  - topu kaptırınca geriye koşmayan kesiği yer. top kapınca ileri çıkmayan faça yer.
  - orta yok! yassak! luyindama gülbank çekip ileri çıkarak ceza sahasına hücum ettiyse ve zonzi de varsa iş değişir tabii. ancak o zaman, dip çizgiye yakın bir yerden, kaleciden kaçan ortalar açıyoruz.

  senaryoyu yazıyorum:
  luyindama depara kalkıyor. forvetlerimiz ceza sahasına mevzilenmiş. emor -yapmaz ya- hadi diyelim andone, sağ çaprazdan bir boş koşuyla beki alıp stoper hattını daraltıyor. o sırada sol bekten fırlayan jimmy "half-space"i bir gördü. bunu gören rakip savunmanın dengesi bozuluyor haliyle. ileride fırsattan istifade boşa çıkan zonzi -ki kendisi tek pas ustasıdır- topu luyindama'dan alıyor. stoperler şaşkın bassa mı pozisyon mu alsa. bek pozisyonunu kaybetmiş. jimmy'i kapatacak ama stoper yerinde değil. tam jimmy'i alacak ama çok geç. tek pasla jimmy'i buluyoruz. zonzi'de girmiş içeri. olduk mu içeride 4 kişi? bir orta. gerisi ortaya bağlı. yüzde 2-4 civarında bir olasılıkla gol buluyoruz. bu yüzden orta değil, pas istiyoruz, pas.

  şimdi bu pozisyonun canlı kanlısını izleyelim de, tam olarak "visualization" yapalım. doğru mu yazdım pek bilmiyorum. kelimeyi doğru yerde kullandığımdan da emin değil. görselleştirmenin, ecnebicesi işte. kuğul entel bir can gibi takılıyoruz.

  https://www.youtube.com/watch?v=R_MmQe4Yozk

  evet. yukarıdaki vidyodaki pozisyon ile benim anlattığım sahne arasında bazı rol farklılıkları var. biliyorum. burada ana düşünceyi ve ana kurguyu kabul edelim.

  video 2019 copa america yarı finalinden. maçın adı: arjantin vs brezilya

  pozisyonu anlatalım biraz:

  kronometre 17:12'yi gösterdiğinde, coutinho orta sahada topla buluşur. orta çizginin sağ tarafında dani alves'i bomboş durumda topla buluştururken, kendisi de dani alves'in önüne doğru bir çapraz koşu yapar ki topu tekrar alabilmek için. topu dani alves'ten alır. bir çalım paredes'e, bacak arası. ama otomandi tam zamanında yetişir ve topu uzaklaştırır. fakat bu saniyeler içinde diğer taraflarda ne olmaktadır.

  otomandi'nin o kadar derinde ne işi vardır?

  elbette, firmino'yu takip etmekle meşguldür. çünkü firmino sağ kanada derine evrilmektedir. yerine dönerken coutinho'ya denk gelince hamle yapmıştır. bu sırada eliyle takım arkadaşlarına "alın şu firmino'yu!" diye bir işaret çakar. fakat sol bek tagliafico'nun firmino'yu alabilmesine imkan mümkünat ve zaman yoktur. gabriel jesus, kanatta çapraz koşu atmaktadır ve sırtına tagliafico'yu almıştır.

  tekrar otomandi'nin hamlesine dönüyoruz burada. evet! saniyeler. firmino, half-space'i işaret eder ve coutinho'nun topu o boşluğa atmasını ister. ama bu deneme başarısız olur. çünkü otomandi!

  arjantin'in şanssızlığı dani alves'tir sanırım. tam tehlike uzaklaştırmışlarken dani, acuna'ya "boy çalımı" atar. evet! bizim mahalle maçlarındaki gibi "boy" profesyonel dünyada yasak değildir.

  derinde kalan otomandi ve içerde kalan tagliafico yerlerine dönmek zorunda kalır. neyse ki dani'yi alacak paredes vardır. ama yetmezmiş gibi dani bir de, paredes'i de pazara göndermesin mi?

  tagliafico ne yapsın? yerine dönüp firmino'yu mu alsın, dani alves'e mi yürüsün? bu araf halinde dani'ye dönüyor. dani de boştaki firmino'yu görüyor. firmino da hiç vakit kaybetmeden bir pasla gabriel jesus'u buluyor.

  ve gol!

  heyecanlandım. bak. gidip iki el "age of" atayım.
 • 2515
  ---------------------------------muslera----------------
  -nagatomo - luyindama - ahmet - emre
  - lemina ----ömer ----taylan
  -mor (j.durmaz) ------ belhanda(adem)
  --------andone
  şener olmadığı için ve marianoya katlanamadığım için sağ bek nagatomoyu yazdım her ne kadar beğenmesemde iyi kötü mücadele eder marianodan iyidir. marcao yerine ahmet'e şans verilmesinde de bir sakınca görmüyorum.

  orta saha için lemina ömer taylan orta sahası savaşçı bir ortasaha olabilir en azından dinamik bir orta saha olur. belhanda solda babel yerine denenmeli diye düşünüyorum. en azından koşar falan birşeyler dener. emre mor'da düzenli oynamalı.
  genel olarak savaşçı bir 11 oldu en azından koşarak kaos futbolu falan oynarız ocak ayına kadar.
 • 2517
  aylardır yazılıyor çiziliyor, belki de kendi işimizden daha fazla kafa yorduk bu şeye. üstelik hiçbir işe aramayacağını bile bile.

  ideal 11 artık nasıl olmalı bilmiyorum, çünkü takımın başındaki şu anki terim'i pek tanıyabildiğimizi de zannetmiyorum.

  o yüzden ideal 11 nedir değil de hangisi değildir sorusu üzerinden yola çıkmak istiyorum.

  adem büyük ve florin andone'yi aynı anda içermeyen hiçbir kadro değildir.