• 1776
  kampa yetiştiği sürece monaco'da oynayıp, oynamamasının fazla sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. onyekuru, 2018-2019 sezonunda da zaten sakatlık nedeniyle neredeyse 1 sezon oynayamamış halde bize gelmişti. ayrıca, geçen sezon burak yılmaz da trabzonspor'da ilk devre neredeyse hiç oynayamamış ve katkı vermemişken beşiktaş'ta kamp döneminin ilk gününe yetişti ve sezonun ikinci yarısının en iyi performans gösteren oyuncularından biri oldu.

  en önemli şey, ocak ayı transferlerini doğru seçebilmek ve kampa yetiştirebilmek. riski en az transferlerden biri ve babel'den sonra en azından sol kanat için ilaç olacaktır. ryan babel'i elden çıkaramayacağımız için santrforda faydalanabiliriz.
 • 1777
  bütün sistemin işlemesi tek bir oyuncuya kalmışsa sorgulamak gerekir. bu işte bir yamukluk var demektir.
  velhasıl ortada sistem yok anladığım kadarıyla, hızlı bir kanat oyuncusunun topu taşımasına bakıyormuşuz. üzücü.

  tanım: transferi gündemde olan eski , skorer kanat oyuncumuz.
 • 1778
  kendisi gelirse ve hoca babel' i kesmezse ya da satamazsak, onyekuru' yu sağ kanat izleriz. bu da veriminin düşmesi anlamına gelir. onyekuru' nun geçen sezonun 2. yarısında yükselişi garry rodrigues' in satışıdır. garry den sonra sol kanada geçince daha etkili olmuştur. umarım gelir ve kendisini sol kanatta izleriz.
 • 1779
  geçen sezon* at fink'e taktiğindeki fink kendisidir. şimdi elimizde fink olmayınca tükendik. bu kadar aslında. geçen sene de işlemeyen bir sistemimiz vardı. uzunca süre onyekuru'nun önüne attık, o da koştu pozisyona soktu bizi. aynı mantık yine işler mi, işleyebilir. en azından şimdikinden daha fazla gol buluruz ama yeter mi, hayır. henry gelecek sorunlar bitecek diyen kendini kandırır. şimdilik sadece yara bandı olur, hücum çeşitliliğimizi arttırmış oluruz. şu anda 0, henry gelince 1 olur işte*
 • 1783
  umarım 6 aylık değil de fikret orman'ın zamanında kullandığı donanımhaber ölücüsü kontratı ile kiralanır. türk futboluna kattığın en önemli şey bu kiralama kontratı len fiko.

  1,5+1+1 yıl opsiyon, illk yıl için 15m euro, ikinci yıl için 12,5m, üçüncü yıl için 10m euro satın alma opsiyonu. bizde oynarken veya oynadıktan sonra başka bir takıma satılırsa bonservisin %20sine çökeriz gibi. gidip mal gibi satın alma imkanımız olmayan opsiyonlarla veya hiç opsiyonsuz 1 yıllığına kiralıyoruz sonra arkasından 30 milyon taraftar ağlıyor. bu uzun vadeli kontratlar ayrıca oyuncunun performansını da doğal olarak olumlu etkiliyor. herkes için win/win yani.

  büyük ihtimalle aynı senaryoyu lemina ile de yaşayacağımızdan devre arası kulübünü bir dürtmek lazım diye düşünüyorum.
 • 1785
  takıma katkı vereceği aşikar ama gelmesin. 2016'dan beri kendisini isteyen biri olarak söylüyorum bunu.

  kiralık kiralık nereye kadar? zaten adam gibi bir sistemimiz yok, bunun üstüne her sene değişen oyuncularla beraber oyuncular arasındaki uyum da kayboluyor. ortaya halısaha takımından bile uyumsuz bir şey çıkıyor.

  yatırım yapalım genç kanat oyuncularına. belki onyekuru kadar katkı veremezler ama en azından bizim oyuncumuz olurlar.

  (bkz: 19/20 kış transfer sezonu)
 • 1786
  ilk geldiğinden beri çok beğendiğim oyuncumuz, hatta eleştirileri gördükçe şaşırıyordum daha ne bekliyorlar bir kanat forvet oyuncusundan diye.

  bu sene olduğu gibi geçen senede doğaçlama oynayan galatasarayda çok iyi işler yaptı ve şampiyonlukta %40 payı vardır benim gözümde.

  fakat maç içinde yaptığı yanlış tercihler ve hatalar yüzünden gereksiz eleştirildi.

  pas oyununa gayet elverişli, bireysel yetenekleri inside forward rolünü gayet kaldırabilecek seviyede, üstelik çalışkan ve özverili bir oyuncu. pas oyununu beceremiyor diyen arkadaşların galatasarayın olmayan, çalışılmayan hucüm varyasyonlarına kafalarını yorsunlar.

  gereğinden fazla sorumluluk yüklemeye çalışıyoruz her oyuncuya . onyekuru gol atsın ama kanattan oyunda kursun, seri pas trafiğini hızlandırsın ama temaslıda oynasın üstüne birde driplingle adam geçip asist yapsın, nzonzi çok iyi defans yapsın ama hucümada çok iyi katkıda bulunsun ve bunları yaparken hiç ama hiç çalıştırılmasınlar, herhangi bir planı uygulamasınlar.

  henry gibi oyunculara belirli hucüm şablonları belirli planlamalar yaparsın ki bu tarz tercih sıkıntılarını minimuma indiresin. yoksa bu atletiklikte birde david silva mentali bekliyorsan 70-80 m euro vererek muadillerini alabilirsin problem yok.

  örnek olarak bütün medyanın ve city taraflarının dalga geçtiği sterling'in guardialonın elinde neye dönüştüğü ortada ve nasıl çalıştırıldığıda.
  https://www.youtube.com/watch?v=pqy8JQbwB3I

  bizdeki en büyük eksik zaten bu ve bu sezonla da iyice ayyuka çıktı. galatasaray bir futbol akademisinden çok fener gibi futbolcu öğütücü bir yapıya büründü. profesyonel yardımcılar, koçlar, modern antrenman taktikleri ve rehabilitasyon metodlarını kulübe monte etmedikçe de düzelmeyecek.

  tempo sorununa etki edebileceği gibi sorunu büyük oranda çözemeyeceği de bariz. zira bizim sorunumuz oyunculardan ziyade sistemsizlik. bizden daha yüksek tempoda oynayan çoğu takım bizden daha hareketli oyunculara değil bizden daha iyi oturmuş ve çalışılmış sistemlere sahip. yoksa malatyası, alanyası kante'yle, felix'le oynamıyor.

  umarım 1.5 sezonluk bir kiralama yapabiliriz. hatta diğer kanada da henrygillerden bir oyuncu daha monte etmek gerek bu 433/4141 inadından bir şeyler kazanabilmek adına.
 • 1792
  geçen sene doğru düzgün hücum planımız olmadığından at onyekuru'ya tarzında saçm sapan bir hücum planımız vardı. bu sene o tarzda bir futbolcu olmadığından hücum edemiyoruz. kendisine bağımlı bir takım olmayı ben sindiremem açıkçası.

  demek geldikten sonra sakatlansa şampiyonluğu kesin olarak kaybedeceğiz.
 • 1793
  http://gss.gs/2727503

  şu girdiğim upuzun entry’nin içeriği sezon başı akhisar ile oynanan süper kupa sonrası sahada gördüğüm aksaklıklardan sezon genelinde yaşanacak sorunlar ve çözümleriyle ilgiliydi. 5 temel sorun ve çözüm sunmuştum. 5.maddeyi aynen geçiriyorum:

  --- alıntı ---

  5. onyekuru gibi bir kanat oyuncusu almazsak maç içinde yoğun baskılar yiyebiliriz. rakip bayern ise 3 dakikada 3 gol yeriz. nitekim bu sene almanya’ nın baş altı takımı bile bize bunu hazırlık maçında yaptı. (bknz. liepzig)

  --- alıntı ---

  3 değil ama yaklaşık 15 dakikada oldu olanlar...
  (bkz: 6 kasım 2019 real madrid galatasaray maçı)

  http://gss.gs/2765501

  şurada da tek sorun kendisinin olmaması değil ancak sorunlardan biri diye belirttim. yani kendisi gelince herşey düzelmez ama önemli bir-iki sorun aynı anda çözülür.

  ft’ nin bu durumu sezon başında görememiş olması basın toplantılarında kendisini “mazlum” modda görme sebeplerimizden bence. gerçi muhtemelen görmüştür ancak neden çözülmediğini açıklamasını isterdim. zira “konuşacak çok şey var da konuşamıyorum” kısmını her ne kadar anlasam da* biraz yorucu geliyor artık.

  devre arası gelme ihtimaliyle ilgili şunu belirteyim. isimlere de fazla takılmamak lazım. maliyeti, şartları, şu anki fizik durumu... tüm kalemleri ihtimalleri incelemek gerekiyor. tamam seviyoruz, tamam o da bizi seviyor, tamam geçen sene kilit bir adamdı*. ancak benzer alternatifleri elinizin altında tutmazsanız her transfer döneminde yaşadığımız “menajer kucağı” problemlerini tekrar yaşarız.

  yani sözüm yönetime ve teknik heyete...
  demem o ki;

  be pro!
 • 1797
  yarın 9 kasım 2019 gaziantep fk galatasaray maçı'nda sahaya çıksa, bencil, top eziyor, oyun zekası düşük diye yerden yere vurulur. sağında kim, solunda kim, arkasında kim, forvette kim oynayacak belli bile değil. ne lemina'yla oynadı, ne soso eski soso. ne de seri ya da andone ile oynadı. futbolun 2-3 kişiyle oynanmadığını, ancak belirli sistem ve oyun organizasyonu çalıştığı zaman oyuncudan verim alındığını ne zaman idrak edeceğiz acaba?
 • 1800
  geçmiş entrylerde hakkında yazılanların kafa karışıklığına sebep olması doğal olan futbolcudur. geçen sezonun yarısında takım oyunundan uzak ve adeta ‘akordu bozuk’ idi. fakat sezonun devamında kendini geliştirdi; yirmi metre top sürüp kaptırmak yerine topu gerektiğinde ayağından çıkarmayı, pas oyununu, takım oyuncusu olmayı öğrendi. takımın yükünü dahi çekmeye başlamıştı ki ligin son haftalarına geldik, kendisinin katkısıyla da şampiyon olduk ve kiralık olduğu için kulübüne geri döndü. bu sezona da bizimle devam etseydi oldukça faydalı olurdu. ocak ayında geldiğinde* inşallah bıraktığı yerden devam edebilir.