• 201
  hiçbir kanıt sunulmadan ahlaksızca üzerine gidilen komite. mesela seri ve n'zonzi çorba parasına (ve kap kanıtlı belgesiyle) takıma katılırken kimse çıkıp bilmiyorum ama güzel olmuş demiyor.

  diagne transferinde her ne hikmetse kap açıklamasında 10 milyon ibaresi geçmesine rağmen ısrarla 13-15 milyon bandında yazılıp çizilerek kötüleniyor.

  yıllardır iyi bir oyun ortaya koyan linnes'in maaşına yapılan %15-20'lik zama göz dikilir. herkesin son iki senedir gözdesi olan donk'un sözleşmesine laf atılır. 17 milyon euro'ya satılan n'diaye 750 bin euro'ya kiralandı diye başarısız ilan edilir.

  bu galatasaray taraftarı iflah olmaz.

  edit: bir yukarıdaki girdi sahibi silip kaçınca bizimki kısmen havada kalmış.
 • 206
  acaba çalışmalar ne durumda? belhanda'ya talip aranmaya başlandı mı? maicon'un yarım sezon erken satışı için herhangi bir girişimimiz var mı? dinamik bir bek ve hızlı, skorer bir kanat oyuncusu için hedeflerimiz belli mi? bu yıl ara transfer döneminde yapacağımız hamleler bizim için çok büyük önem taşıyor. nokta atışı minimum 2 transfere ihtiyacımız var. almadan satamıyoruz. kimleri satarsak lehimize olur belli.*** dilerim eksiklerimizi doğru teşhis edip harekete geçmişlerdir.
 • 207
  en yetkili isimleri sırasıyla fatih terim, abdürrahim albayrak, şükrü hanedar ve emre utkucan olan ekip.
  terim teknik direktör, transfer dönemi dışında odaklanmiyor. bunu önceki dönemlerde çok net gözlemledik.
  albayrak şu an en yetkili yönetici. maddi konular, kasa kolaylığı, futbolcu sorunlarından transfere pek vakti kaldığını zannetmiyorum. şükrü reyiz ise napiyor bir fikrim yok ama ona görevi verecek olan isimler başka işlerle uğraştığı için muhtemelen şükrü hanedar da bir girişimde bulunmuyordur.

  ancak scout ekibinin düzenli olarak oyuncu izlediğini ve sürekli olarak güncel bir database oluşturduklarını biliyorum* .

  transfer dönemi öncesi son maçı oynarız, terim transfer konularını açar. yönetim kasayı rahatlattiktan sonra da albayrak ekibe dahil olur. o yüzden bırakın erken başlamayı, ben satış konularının enine boyuna ele alınmasının transfer döneminin ortalarına sarkacagini düşünüyorum.
 • 209
  mesela tam şu an ne yapıyorlar epey merak ettiğim ekip. ekip dediğim abdürrahim albayrak falan.

  aktif olarak bir oyuncu transfer etmek üzere uğraştıklarını hiç düşünmüyorum. belki lemina ve seri'yi tekrar kiralamak için görüşme yapıyorlardır. onun dışında belli ki oyuncu satamadığımız için tıkanmış vaziyetteyiz. ama gideceklerle ilgili de hiçbir gelişme yok. gitmesi gerekenler aylar hatta yıllar öncesinden belliyken nasıl hiç yol kat edemedik anlamıyorum.

  şahsi fikrimi söylüyorum. satmaya çalıştığımız oyuncular göndermesi zor oyuncular. maaşlar şişik, yaşlar kemale ermek üzere. ama atıyorum babel, feghouli, belhanda, diagne gibi adamlar fener'in beşiktaş'ın elinde olsa çoktan elten çıkarmışlardı bi şekilde. biz bu konularda ekstra bir beceriksiziz maalesef.
 • 211
  kontratı ile gelen oyunculardan yonetimin sampiyon oldugu yıllarda katkı saglayan, marcao , lyuindama ve nagatomo var
  sampiyonluk icin katkıları olmasa da fena olmayan transferler var. ama tablo da ortada bugune kadar gecmis kadronun ekmegi yendi. umarım bu sene alınan oyuncuların en azından yarısı sampiyonluga katkı saglar tabiki alabilirsek cunku istedigmiz bir oyuncuyu baskası yan gozle baksa kacarak uzaklasıyoruz

  19/20 kontratı ile gelenler
  valentine ozornwafor
  jimmy durmaz
  adem büyük
  sener özbayrakli
  okan kocuk
  taylan antalyali
  ryan babel
  jesse sekidika
  falcao

  18/19 kontratı ile gelenler
  mbaye diagne
  emre akbaba
  marcão
  christian luyindama
  yuto nagatomo
  ömer bayram
  emre tasdemir
  mugdat celik
 • 212
  tümünün profesyonellerden oluşması gereken komite.

  mevcutta bir işi olan, galatasaray'a gönül verdiği için yönetime girmiş insalarla olmuyor işte bu iş. bu kaçıncı transfer sezonu aynı mantıksızlıklarla geçen. muhtemelen yönetimdeki tüm iş insanları kendi şirketlerinde bu tip işleri profesyonellere devretmişlerdir. hiç birisi piyasaya inip satınalma yapmıyordur. ama olay kulübe gelince değişiyor.

  çok zor değil aslında, komite 8-10 kişiden mi oluşuyor. birisi her zaman scoutlarla bir başkası teknik kadro ile temas halinde olur. daha sezon bitmeden, hocanın kafasındaki oyunu oynamak için ne tip oyunculara ihtiyaç duyacağımız ve hangi oyuncuların gönderilmesi gerektiği düşünülür. adamların işi bu olduğundan geleceğe dair projeksiyonlar da yapabilirler. euro yükselecek mi, ahmet çalık'a verilen 1400000 €'yu çıkarabilir miyiz hepsi düşünülür. yine adamların işleri bu olduğundan her olasılığa da hazır oluruz, yabancı kuralı gelirse, harcama limiti düşürülürse ne yaparız bu adamların düşüneceği şey olur. fatih hoca scout ekibiyle görüşür, scout ekibi şu adamlar var der, transfer komitesi artısını eksisini değerlendirir. değerlendirirken adamlarla gayriresmi öngörüşmeler de gerçekleştirirler... -çok tekrarladım ama- profesyonel olduklarından kimse ne falcao'yu öper, ne arda'yı ismeyip, yarım dönem boşta bekletip sonra yine de alır,ne mert hakan'la whatsapp'tan nasıl koyduk muhabbeti yapar, ne de leminaya biz seni istemiyoruz der.

  ben 15 yıllık bir mühendisim. 3-5 kişilik ekiplerle buna benzer analizleri onlarca defa yaptım. benim nazarımda bu ciddi bir iştir, sadece transfer dönemlerinde değil, tüm sezon mesaisini buna ayıracak profesyonel insanlar gereklidir, ancak atla deve de değildir.