• 349
  afrika uluslar topluluğunun euro temsilcisi. sömürgeciliği alenen sürdüren tek avrupa devletidir aynı zamanda.

  dün oynanan maçta kadrolarında tek 1 adet fransız vardı. milli takımlarda devşirme işi bu kadar normalleştiyse madem transfer işi de normalleşsin. ya da basketboldaki gibi devşirme sınırı olsun.

  milli turnuvalarda en nefret ettiğim takımdır. ülkelerindeki her servet gibi futbol başarıları da afrika’nın sömürüsünden elde edilmiştir.

  afrika’dan aldı geliştirdi kariyer verdi saçmalıklarına inanmıyorum. fransa kadrosundaki oyuncuların gerçek memleketlerini yüzyıllardır sömürmese bu oyuncular kendi ülkesinde insanca yaşayıp futbolcu olabilirdi. 10-20 kişiyi futbolcu yaptıysa milyonları kuru ekmeğe muhtaç ettiler.

  bu milli takımı seçen hiç bir oyuncunun 5 kuruşluk şerefi karakteri yoktur benim için. onurlu ve gerçek karakterli isim için; (bkz: didier drogba)

  edit: durumun yanlış anlaşıldığını gözlemlediğim için açıklama yapma ihtiyacı duydum.

  meselenin milliyetçilik ile alakası yok. ve evet fransa da kimsenin başına silah dayamadı. ancak insanların tercihleri de yalnızca silah zoruyla yönlendirilmiyor. zaha-fildişi örneğini hatırlayalım. kendi ülkeni seçersen örümcekli karıncalı otellerde kalıp patates tarlasında oynamak zorundasın. luyindama gibi kariyerine mal olabilir bu durum. ailesini kurtarmak isteyen bir oyuncu bu riskleri alamaz. böcekli oteller, patates tarlası gibi sahalar ve daha bir çok şeyin sebebi nedir? afrika’da yaşanan fakirlik. bu fakirliğin sebebi ne peki? günümüzde dahi fransa’nın sürdürdüğü sömürgecilik. yani bence doğrudan, ama görünüşte dolaylı olarak bu oyuncuların fransa’yı seçmesi de zaruriyet.

  milli takımında 72 milletten oyuncu barındıran ülkelerin yalnız sömürgeci devletler olması bir tesadüf mü? fransa, hollanda, belçika, ingiltere, almanya, portekiz, ispanya. hepsi sömürge imparatorluğu. macaristan, yunanistan, türkiye, polonya, iskoçya, galler, irlanda, ukrayna gibi ülkeler neden farklı? cevap basit; çünkü hiç biri sömürge gücü değildi.

  aradaki fark ve sebep apaçık ortadayken bunu görmezden gelip nedeni başka yerde aramak bana aşırı komik geliyor.

  edit 2: 1-2 neslin fransa doğumlu olması da ortadaki etik sorunu örtmüyor. bu oyuncular fransa’da doğduysa da ya babası ya dedesi köle olarak getirilmiş ya da sömürülmüş ülkelerde köpek gibi yaşamamak için fransa’ya kendisini atmış insanlar.

  “fransa sömürge imparatorluğu olmasaydı da bu oyuncular fransa’yı seçerdi” diyebiliyor musunuz mesela? sömürge tarihi olmayan ülkelerde neden yok bu olay örneğin? olaya milliyetçilik, ırkçılık gözüyle bakıp işi sulandırmaya gerek yok. sömürülmüş bir kıtanın hakkını vermektir bu.
 • 350
  afrika milletlerini o kadar profesyonelce sömürüyorlar ki bildiğim kadarıyla dün oynanan maçın kadrosunda aynı afrika ülkesinden 1 furbolcu yok. öyle verimli sömürüyorlar, hak geçmesin diye sanırım. bir de insanlığa bu konuyla ilgili ders vermeye kalkmıyor mu yeme de yanında yat. fakat tahmin etmedikleri bir şey var bu devran hep böyle gider zannediyorlar, günün birinde sonları hor gördükleri bu afrikalı insanlar elinden gelebilir.

  (bkz: 17 haziran 2024 avusturya fransa maçı)
 • 351
  fransa'nın afrika ülkelerinde yaptığı sömürgecilik ve katliamların tartışılmazlığı baki kalmak kaydıyla hiçbir futbolcunun kafasına silah dayadığını düşünmüyorum. örneğin boey kardeşimin ülkesinin iliğini kemiğini sömürmüşler, kamerun milli takımının hocası ne olur gel diye yalvarıyor ama yok gelmem deyip 10 senedir bir umut fransa forması bekliyor. fransa %1 ihtimal beni seçer diye kendi ülkesinin formasına temas etmek dahi istemiyor adam. burada bence fransa'nın zerre kadar günahı yok. olayın para ile de ilgisi yok. futbolcuların bu sömürge, koloni, katliam vs işlerine bizim kadar kafa yordukları falan yok bence. sorsak belki ulan ben avrupalıyım ne kamerun'u amk diyecek.

  gel gelelim fransa ile başlayan bu akım ulusal turnuvaların yakında ipini çekecek. buraya kadar bile iyi dayandı. 20 sene sonra yarısı afgan suriyeli olan bir türk milli takımı, tamamı güney amerikalı olan bir katar, suudi arabistan falan göreceğiz.
 • 353
  fransa milli futbol takımı'na veya yetkililerine yüklenmenin alemi yok. üstte bir arkadaşımız yazmış, kimse kimseyi forma giymeye zorlamıyor.

  alman milli takımı üzerinden gidelim; misal poldi* polonyalı; sami khedira'nın bir tarafı tunuslu, şu an oynayan rüdiger sierra leone kökenli imiş, kendisinin almanlara benzer bi tarafı var mı ? mesela bir döneme damga vurmuş miroslav klose poldi'miz gibi polonyalı...

  belçika'ya bir göz gezdirelim; christian benteke demokratik kongolu, chadli faslı, lukaku kongo asıllı, batsuayi aynı şekilde kongolu, divock origi kenyalı, witsel de martinik asıllıymış...

  şimdi işin içinden nasıl çıkacağız ? isviçre milli takımı da örnek verilebilir belki, bu tip şeyler her yerde var, o yüzden milliyet üzerinden gitmemek lazım. belki ispanya ve italya gibi milli takımlarda bu sayılar biraz daha azdır.

  sömüren sömürsün de herkes halinden memnunken, topunu oynayıp parasını alıyorken - ki kendilerinin bile bu tip durumlar pek umrunda değilken - buralara gelip milliyetçilik, sömürge üzerinden bir şeyler karalamanın pek haklı bi yönü yok bence.

  ki afrika ülkelerinin çoğu sefalet içinde, açlık susuzluk vs. bir çok şey sıralanabilir. bu gibi durumlar varken milyon euro kazanan adam kongo'da kenya'da napsın, paris'te brugge'de yaşamak varken ?

  ha milli duyarlılık olmalı mı ? bence olmalı da futbolcular pek o açıdan düşünmüyor anlaşılan... adamlar paris'in keyfini sürerken burda sömürge milliyet falan üzerinden yermek biraz yanlış oluyor sanki...

  edit: sömürgeciliği filan savunmuyorum, kimse yanlış anlamasın.
 • 354
  türkiye'de en anlamadığım şey fransız ırkçılarının söylediği şeyleri her fransa maçı sonrası söylemek. harbiden marine le pen ile babasıyla aynı sofrada rahatça muhabbet edebilirsiniz böyle şeyler yazdıkça.

  17 haziran 2024 avusturya fransa maçı ilk on birine bakıyoruz;
  maignan fransız guyana'sı doğumlu fransız vatandaşı. burası zaten fransa'nın da gene afrika değil ve bu adamlara afrikalı derseniz sıkıntı çıkabilir.
  kounde paris doğumlu fransız.
  upamecano evreux doğumlu fransız.
  saliba bondy doğumlu fransız.
  hernandez marsilya doğumlu fransız.
  kante paris doğumlu fransız.
  rabiot saint-maurice doğumlu fransız.
  dembele vernon doğumlu fransız.
  griezmann macon doğumlu fransız.
  thuram parma doğumlu, tek fransa'da doğmadan kişi. o da tabiki fransız.
  mbappe paris doğumlu fransız

  sonradan oyuna giren;
  fofana paris doğumlu fransız.
  kolo muani bondy doğumlu fransız.
  giroud chambery doğumlu fransız.
  ve camavinga angola doğumlu fransız ama gene de afrika'da doğmuş.

  kısacası 15 kişi oynayan ekipte sadece bir kişi afrika doğumlu bir kişi italya doğumlu 13 kişi fransa doğumlu.

  yani bu tarz şeyleri genelde hep bu maçlardan sonra yazıyoruz çünkü sürekli aynı şeyler dönüyor. misal aynı görüşü paylaştığınız kişilerin gene türk, yabancı düşmanı olan kişiler olduğunu da unutmayın. bir de herhangi bir siyahi fransız vatandaşına, futbolcuya sen afrikalısın derseniz meydan dayağı yemeniz olası. risk budur diyip yapılabilir tabi, sonra anlatırsınız ama senin annen afrikalı o zaman sen de afrikalısın diye. misal boey'e sürekli kamerun ile alakalı soru geliyordu ama adamın umrunda değil. keza mbappe. ya da misal zidane. bu adamların umrunda değil dedelerinin doğduğu ülke. bu adamlar fransız. camembert yiyip bordeaux içiyorlar (boey müslüman ayrı konu ama eminim bam bam camembert gömüyordur)

  ben sonradan fransız vatandaşı olduğum için kendimi fransız olarak göremem, sonuçta burada büyümedim. ama kendi çocuğuma biri fransız değil derse kürekle vururum. aynısını eminim bu futbolcuların ailesi de yapar.

  buyrun aynı fikirlere sahip olduğunuz le pen;
  https://www.google.com/.../worldcup2006.sport3
App Store'dan indirin Google Play'den alın