• 22679
  (bkz: 2019-2020 sezonu yaz transfer dönemi)

  artık her şey bittiğine göre ufak bir çıkarım yapmanın vakti geldi.
  bu takım ne oynar? ne oynamaz? sorusunun cevabı aslında tribüne gidecek oyuncularda saklı...

  lemina, andone, falcao, seri, nzonzi..
  bu beş oyuncu 2019-2020 sezonu yaz transfer döneminde transfer edilen 5 oyuncu. bu oyunculardan birinin bile tribüne gönderileceğini hiç sanmıyorum. neden?

  çünkü, andone sahada olmayacaksa bile kenarda oturması gereken bir adam. nihayetinde takımdaki adem büyük ile birlikte forvet özelliğine sahip tek oyuncu. bu yüzden mutlaka falcao'yu yedeklemesi açısından tribünde değil en kötü bench'te oturması gerekiyor.

  falcao'yu bu hesabın içine hiç katmıyorum.

  nzonzi, şu anda takımın savunma ile orta arasındaki bağlantıyı kuran bir nevi bağlantı parçası. ayrıca, oyunun savunma tarafına olan katkısı da ortada. diğer tarafta seri serbest 8 numara tabanlı possession oyunu için gerekli bir adam. çünkü henüz göstermemiş bile olsa nice de bolca yaptığı gibi alan açabilen, pas bağlantılarını sağlayan topla dribling yapabilen bir oyuncu. yani onunda tribüne gideceğini düşünmüyorum.

  son dakika gelen lemina ise hocanın, özellikle 30 ağustos 2019 kayserispor galatasaray maçında ömer bayram'ı kullanmak istediği rol için transfer edildiğini düşünmekteyim. topun zaman zaman pas ile değilde koşarak taşınması, ceza sahası çevresinde etkili olunması bazen kanatlarda bir açık gibi oynanması istediği bir yapı var ortada. babel ile ömer'in yaptığı switch'leri lemina ile yapmasını istiyor. 4-1-4-1 deki beklerin durumu ortada iken buraya 8 numaraların kayarak, babel ve feghouli'nin merkeze gelerek şut tehditti oluşturması amaçlanıyor. statik kalan orta sahaya hareket getirmesi isteniyor.

  bu durumda lemina'nın da tribüne gideceğini hiç mi hiç sanmıyorum..

  şu anda bir check edelim kendimizi.
  muslera, luyindama, marcao, falcao, nzonzi, seri, lemina, andone ile 8 kişiyi sabitledik.

  donk'un hem stoperleri, hem orta sahayı yedeklemesinden dolayı tribünde oturması biraz lüks olur. çünkü hocanın yine 30 ağustos 2019 kayserispor galatasaray maçından sonra söylediği gibi bir kaç bölgede oynayabilen oyuncuları seviyor ve donk onlardan biri. 9. oyuncuyu bulduğumuzu düşünüyorum.

  geriye kalan belhanda, yuto, mariano, feghouli ve babel...
  bu 5 oyuncudan ikisi tribüne gidecek. peki hangisi???

  biliyorum, burada yani bu topraklarda insanların 3'lü oynamak için 6 stoper 4 kanat beki gerektiğini düşündüklerini biliyorum. dünya futbolu farklılaştı dedikçe, eski ve kötü argümanlar ile dikte edilmeye çalışılan şeyler var ve ben bu dikteye karşıyım. bugün geldiğimiz noktada bize aslında benzeri bir şey söylüyor ; değişim!!

  şu anki mevcut kadronun zayıf halkaları bekler.
  beklerin durumu formsuzluk ile açıklanabilecek şeyler değil. geçen seneden beri aynı sorunların yaşanmasının nedenleri. bir nevi statik oyunun ve sağ kanat tabanlı hücumların sebebi..

  onları denklemden iki türlü çıkarabilirsiniz. ya bir kanatta yerli bek kullanacaksınız. ya da 3'lü ye döneceksiniz.

  şimdi tam bu anda lemina'nın sağ bek oynama ihtimali konuşulacaktır. böyle hareketli, merkezde topun yönünü belirleyebilen, çalım atma yeteneği olduğu kadar topu dribling ile taşıma yeteneği olan ortalama düzeyde bir şuta sahip adamı bek koridoruna hapsetmeyi doğru bulmuyorum. tabi bunu yapan adamın yani onu sağ bekte 7 maç kullanan adamın marcelo bielsa olduğunu da dip not geçeyim...

  o yüzden bu mantıktan hareket ederek, babel'in de savunmasının belhanda'dan kötü olduğunu varsayarak onu ikinci forvet gibi düşünmeyi daha mantıklı buluyorum.

  https://gss.gs/3Mo.jpeg

  3-1-4-2 için homurtular başlayacaktır ancak savunma anlamında rakibi karşılarken 3-1-4-2'nin 4-4-2'ye döndüğünü unutmamak gerek. tabi ki bu oyunun oturması için zaman ve bol antrenmana ihtiyaç var. ama 4-3-3 veya 4-1-4-1 üzerinden bir takım kurarsanız bekleri kadroya almak zorundasınız. böylece belhanda, babel ve feghouli 3'lüsünden ikisini tribüne göndereceksin...

  diğer seçeneğe geleyim.
  bu seçenekte belhanda, babel ve feghouli 3'lüsünden biri tribüne gider. 4-4-2'nin güvenli sularına geçilebilir. özellikle ligde burada bir türk'ün olması daha mantıklı gibi ancak şener'in burayı doldurması şu an için pek kolay değil gibi.

  o nedenle en mantıklısı 3'lü formasyonlardan biri üzerinde durmak. tabi ki bir direniş ile karşılaşacaksınız yukarıda da belirttiğim gibi... ancak yerel ligde daha fazla yabancıdan faydalanmak istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız.

  ya da yerli bek kullanacak ve 4'lü bloğu yerinden çok oynatmadan ön taraftaki altıgeni hareket ettireceksiniz. marcao'yu sol bek gibi düşünmek bu noktada size yardımcı olabilir. kaymalar sonunda 2-3-5'e evrilebilirsiniz.

  ben şener'in mecburiyetten bile olsa kullanılacağını düşünüyorum. çünkü marcao'yu sol beke atabilirsin.

  tabi bunların hiç birine bulaşmadan.

  4-1-4-1 seçeneğini kullanıp feghouli, babel, belhanda 3'lüsünden ikisini tribüne gönderebilir, mariano ve yuto ile oynayabilirsiniz... ancak bek performanslarından şikayetçi olan, değiştirmek isteyen ama hem zaman hem ffp olarak bu imkanları bulamayan bir takımda beksiz bir oyunun yabancı kontenjanını da rahatlatacağını düşünürsek, bench'teki oyuncu sayısının da önemli olduğu bir ligde 3'lü savunma daha mantık olur gibi...

  yazar notu :

  ben olsam takımın başında (tabi terim varken haşa) 4-4-2 oynamayı tercih ederim bu sezon.
  oyun geçişleri daha kolay, savunma olarak da daha sağlam durmayı tercih ederim, şampiyonlar ligine bu kadar az kalmışken. 4-4-2 oynaması ve geliştirilmesi daha kolay bir diziliş. bu yüzden en kısa vadede bana yarar sağlayacak düzenin bu olduğunu düşünüyorum.

  bunu yaparken şener'i beke koymaktan çekinmem. nihayetinde tek yönlü bir beklentim var ondan. savunma yapması yeterli. kısıtlı bir hücum beklentim olacak. onu kadroya katınca bench için 2 yabancı hakkım doğuyor. pres yapabilen belhanda'yı kanatta kullanmayı istememe ile aynı anlama geliyor aslında.

  https://gss.gs/35M.jpeg

  altıgen 4-4-2'de onu sol kanatta kullanıp, sağ kanatta lemina ile devam edebilirim.
  forvette babel'i değil andone'yi kullanmak pres oyunu için iyi bir tercih olur. feghouli ve babel ikilisinin kenardan vereceği katkı da benim işimi kolaylaştırır. dilediğim an 4-1-4-1'e geçiş yapabilirim ya da şener değişikliği ile 3-1-4-2'ye.. .