• 122
  aynı şeyi schalke maçından sonra da eleştirmiştim.
  bugün de eleştiriyorum..

  (bkz: 6 kasım 2018 schalke 04 galatasaray maçı/#2539416)

  arkadaş çok mu zor bunu anlamak?
  bu işin ucu dönüp dolaşıp geometriye, matematiğe dayanıyor. anlayın şunu artık...

  adam 4-4-2 oynuyor. 6gen filan değil. dümdüz 4-4-2. açıklı filan. 1995 model oyunun fiziksel güç ve alan savunmalı modifiye edilmiş hali. adamların iki beki stoper gibi. toplam 4 stoper ile oynuyor rakip. öndeki 6'lı grup pres yapıp, alan daraltıyor. senin beklerinin çıkmasına izin vermememeye çalışıyor.

  sen ne yapıyorsun?
  4 stoperin arasına tek forvet çıkıyorsun. salak mısın?

  o yetmiyor, adamlar çift forvet oynuyor. senin iki stoperin ile eşleşiyor, iki bekinde hücuma çıktıktan sonra dönüşlerde gelene kadar alana izlandalı oyuncular yerleşiyor. artık merkezden de demarke pozisyonda iki orta saha geliyor. sonuç?

  3'lü çıkıp, 4'lü bir orta saha önlerinde bir forvet arkası ile çift forvet çıksan bu durumlar düşmez, çift forvet rakibe karşı savunmada bir kişi fazla olur sıkıntı yaşamazsın. 4-2-3-1 yüzünden orta alanda kanat oyuncuların 50 metrelik gel gitlere maruz kalmaz. fiziksel olarak güçlü ve sorunsuz bir rakibe karşı da 70'den sonra beklerin ölmez...

  bu sonuç standart bir oyunu olan ve rakibe göre değişiklik yapmamakta inatlaşan bir teknik direktörün eseridir.
  geri kalan her şey fasa fisodur. sonra şenol güneş, şöyle, böyle. açık rakiplere karşı denge futbolunu iyi oynatıyor ama kritik durumlarda rakibi çözecek bir oyun aklı yok.

  carlos alberto parreira'dan beri yaşadığı net sıkıntı budur.
  30 senedir çözemedi.

  edit : bekleri hücuma çıkmayan, kanatların işlevi orta yapmak olan bir takıma karşı monaco vs juventus örneği vermek doğru değil. zira iki takımın oynayacağı 4'lü ve 3'lü savunma kurguları bambaşka. monaco kadar hareketli bir takıma karşı 3'lü oynamak intihar olabilir ancak bu kadar statik ve tek amacı alan parsellemek olan izlanda karşısında matematiksel olarak her alanda bir kişi fazla olmak onları yenmenin anahtarıdır.