• 603
  hiçbir zaman galatasaray teknik direktörü olmaması gereken adamdır. sebeplerini sıralayım:

  * emre belözoğlu'nun, arda turan'ın, acun ılıcalı'nın kankisidir.

  *ahmet bulut'un menajerlik şirketinin ortağıdır. bu şirketin bünyesinde bulunan batuhan karadeniz, serkan kurtuluş, tanju kayhan, ibrahim kaş, rodrigo tello, serdar gürler gibi adamlar kariyerlerinin en bitik dönemlerinde okan buruk'un takımlarına transfer olmuştur. bize de benzer transferler yaptırmayacağının ya da bizim kadromuzdan birini şirketi üzerinden pazarlamayacağının garantisini kimse veremez.

  *bu arkadaş 2000 - 2001 sezonunun devre arası hazırlık kampında, kankisi emre belözoğlu'yla birlikte beraber "hep sizin dediğiniz oluyor, biraz da bizim dediğimiz olsun" diyerek aralarında mario jardel ve yanlış hatırlamıyorsam marcio mandinga dos santos'un da olduğu bazı yabancı oyuncularımızın üzerine yürüyecek kadar yeniçeri tayfasındandır. geçmişinde ulrich van gobbel'le yumruklaşması olayı da mevcuttur. galatasaray'ı yaklaşık on yıl etkisi altına alan ve fatih terim'in üçüncü gelişinden sonra biten yerli futbolcuya dayalı düzenin yeniden hortlamayacağının garantisini de kimse veremez.

  *yine aynı sezona gidelim. takır takır gol atmakta olan jardel, dönemin teknik direktörü mircea lucescu tarafından birdenbire kesilir, yerine arif erdem ve serkan aykut ikilisi oynamaya başlar. garibim lucescu bu durumu "arkadaşları arif ve serkan'la daha iyi oynadıklarını söylüyor" gibisinden bir açıklamayla anlatır. o sezon fenerbahçe'yle yaptığımız şampiyonluk maçına mario jardel'le değil, arif - serkan ikilisiyle çıkarız. jardel'in yedek kalması olayında, başını okan'la emre'nin çektiği yeniçeri tayfası başrolü oynar. benzer durumlar yaşatmayacağının garantisi de yoktur.

  *13 mayıs 2001 galatasaray ankaragücü maçı'nı veren adamdır. yazılana çizilene göre okan'la anlaşan inter, kendisine ayağının kırıldığı dönemi ve geçirdiği diğer sakatlıkları hatırlatır ve bir sakatlık daha geçirirse anlaşmayı iptal edeceğini bildirir. bu sebeple, bahsi geçen ankaragücü maçının ilk düdüğünden itibaren kendisini attırmak için elinden geleni yapar ve sonucunda otuz dakikada iki sarı kart görüp oyun dışı kalır, takımımız koskoca atmış dakikayı bir kişi eksik oynar. okan da cezalı olacağı için daha sonra yeniden transfer olana dek galatasaray forması giymez. olan şampiyonluğu kaptıran ve dört yıllık serisi bozulan güzel takımıma olur.

  *10 şubat 1993 galatasaray trabzonspor maçı'nda ayağı kırılmıştır. kendisine "evladımızdır", "altyapımızdan çıkmıştır" diyerek galatasaray kulübü sahip çıkmış, okan'ın toparlanması abartısız 3-4 seneyi bulmuştur. bu dönem fenerbahçe'nin oğuz çetin'i, aykut kocaman'ı, bülent uygun'u; beşiktaş'ın metin tekin'i, ali gültiken'i, recep çetin'i,alpay özalan'ı hiç düşünmeden kapının önüne koyduğu dönemdir. ama galatasaray, her sözleşme döneminde yaptığı para pazarlıklarına rağmen okan'ı takımda tutmuş, galatasaray taraftarı okan'a farklı yaklaşmış, okan'ın yeri galatasaray taraftarı için hep ayrı olmuştur. lakin okan sağlıklı yaşam için değil, para kazanmak için spor yapmaktadır. kankisi emre'yle birlikte 2000-2001 sezonunun sonunda galatasaray'a beş kuruş para kazandırmadan inter'e gitmeyi tercih eder.

  *inter'den dönüşü de can sıkar. kulübümüz kendisini transfer etmek için uğraşırken bu arkadaş gider beşiktaş'a transfer olur. bir de yeni bir başlangıç yaptığını, zaten inönü'deki maçlarda beşiktaş taraftarına hayran kaldığını falan söyler. ama beşiktaş kendisini çok sürmeden kapının önüne koyar. değer miydi? değmezdi tabi.

  *yeterli bir teknik direktör de değildir. galatasaray'ın başında olabildiğince kalması gereken fatih terim gibi bir adam vardır.