• 665
  hiç bir forvet özelliği iyi olmayan forvet oyuncusu. o boya rağmen hava topu zayıf denebilir. pivot santrfor özelliği yine o boya ve iyi denebilecek tek özelliği olan tekniğine rağmen sıfıra yakın. doğal direnci ve fizik gücü de yok, bitiricilik zayıf, fırsatçılık eh seviyede. iyi denebilecek özellikleri ise dediğim gibi nispeten teknik ve bileklerinin o boya rağmen yumuşak olması. evet iş ahlakı yüksek, mesela ciddi vücut egzersizleri yaptığı biliniyor ama adamın fıtratı bu zayıf bir adam ve üstüne koyamıyor bu konuda da. bu kadar tutulmasının ve taraftarın gözünde olumlu olmasının sebebi de bu iş ahlakı ve entelektüel çizgisi. yoksa gittiği hiç bir takımda -twente hariç- beklenenin yanına yaklaşamadı. city serüveni pek kıstas olmamalı, çünkü city o dönem neredeyse bütün potansiyel olabilecek futbolcuları alıyordu ve kadroları 70 kişiye dayanmıştı. hollandadaki başarısı evet bir pozitif adım olabilirdi ama o ligin forvetler için kolaylığı zaten herkesin malumu. fenerdeki bitik, emekli van persie bile ertesi sene feyenoordda şov yaptı. kendisinin belirleyeci macerası villarealdi. ortalama zorlukta bir lig ve kalbur üstü oyunculara karşı oynama fırsatı vardı ama orda da çok başarılı olamadı. bu yeteneklerle maalesef takımımıza uygun bir oyuncu değil. evet böyle iş ahlakı yüksek, her anlamda kendini geliştirmeye çalışan oyuncular başarılı olsun isterim bunlardan bir diğeri de umut nayır. ama yok yani yetenek yok adamlarda. batuhan karadenizde şu iş ahlakı ve disiplinin, eq'nun yarısı olsaydı enesten ötede olurdu.
 • 666
  sosyal medyada neden muhammet demirci'yle falan bir tutuluyor anlamadığım futbolcu. insanlar bugüne kadar pek de varlık gösterememiş salih uçan'a bile övgüler dizebiliyor ama enes mütemadiyen gömülüyor.

  bir şey siyah ya da beyaz olmak zorunda değil, gri de olabilir. şu an 22 yaşında olan enes, belki bir süperstar olmayacak ama işini gayet iyi yapan bir genç şu an. genç kısmına ısrarla vurgu yapıyorum, çünkü önünde daha çok yol var. vasıfsız bir teknik direktörün elinde vasat bir topçu olarak kalabilir fakat fatih terim gibi birinin elinde iyi bir silaha da dönüşebilir. ayrıca kendisi galatasaray'daki ilk maçından sonra facebook'tan cicişleri aratıp naber yazan sercan yıldırım ya da futbol hariç her şeyle ilgilinen emre mor kafasında bir adam değil. yurt dışına adım atınca ilk lafı "acun abime laf yok, aslan gibi maşallah" diyenlerden de olmadı. düzgünce işine odaklanıyor.

  yerli bir forvet alacaksak bu ya enes ünal ya umut bozok olacak. ben umut'u izledim, genel kanının aksine onun da şu anki enes ayarında bir adam olduğunu düşünüyorum. zaten kendisini tercih etmedik, burak yılmaz'ı hep beraber istemedik, cenk tosun'u alamayız. iyi ama yabancı kuralı mevcut haliyle kalsa bile yerli isimlere ihtiyacımız var, forvet ihtiyacımız zaten bariz. o yüzden enes'e çok da soğuk bakmıyorum, ne vereceğimiz de önemli tabi.
 • 668
  eleştirenler lütfen bu sene hangi maçlarını izlediklerini de yazıp eleştirsinler, rica ediyorum.

  ben bu sene en az 7 8 maçını izledim. enes'i özel bir hayranlığım olduğundan elimden geldiğinde takip ediyorum kendisini. bu başlığa da eksisini artısını fırsat buldukça yazdım. ben zaten geleceğini falan düşünmüyorum ama olur da gelirse türk pasaportu olan 24 yaş altı en iyi forveti kadroya katmış oluruz.

  artıları:
  +kaleye yüzü dönük top aldığında etkili bir golcü
  +sırtı dönük oynamayı biliyor, dahası bu konuda istekli de
  +hava toplarında kendini biraz geliştirdi, çıkıp indirebiliyor artık
  +ahlaklı, disiplinli, çalışkan bir oyuncu
  +şutu olan bir oyuncu

  eksileri:
  -daha güçlü olması gerekir.
  -ceza sahasında sırtı dönük top aldığında dönemiyor, ağır kalıyor.
  -genel olarak bazen ağır kalıyor.
  -yanlış takım seçimleri sebebiyle bence biraz öz güvenini de kaybetti, golcülüğünü de.
 • 669
  adam tayfa ve benzeri futbolculardan o kadar tiksindik ki bu çocuğa pozitif bir ayrımcılık yapılıyor. evet arkadaşlar acı gerçeği açıklıyorum, kitap okuyunca veya metal müzik dinleyince iyi futbolcu olunmuyor. üzgünüm ama böyle. enes ünal'ın yaşayış biçimini, fikirlerini ben de çok beğeniyorum fakat bunca sene abartıldığını düşünüyorum. he rotasyon oyuncusu olarak gelecekse amenna. gelsin buyursun hem türk hem de katkı verebilecek bir futbolcu. ancak asla galatasaray as santrforu olabilecek kapasitede değil.