• 701
  burdaki herkesten daha kaliteli bir yaşamı olan futbolcu. henüz 22 yaşında, ispanya'da orta sıra takımlarda bir şekilde kendini kabul ettirmiş ilk 11 oynuyor. istediği kadar orada kalır, türkiye'ye hiç dönmeyebilir. sosyal ve eğitim anlamında da kendisini geliştiriyor. ben gayet takdir ediyorum. böyle bir hayatım olsun isterdim.

  türkiye'den yurtdışına giden herkesin yıldız olmasına gerek yok. bırakın bazılarımız da ortasıra takımlarda oynasın. kaldı ki enes'in yaşındayken cenk tosun gaziantep'te, burak yılmaz ise manisaspor'da oynuyordu. öyle bir eleştiriliyor ki sanki çemişgezek futbol kulübüne düşmüş..

  bunlara ek olarak, bu kadar defansif bir takımda oynaması kariyerini sekteye uğratıyor. oynadığı takım "atak" ne demek bunun tanımını bile bilmiyor. enes bir sonraki seviyeye geçmek için bir an önce bundesliga ya da hollanda ligine gidip 1-2 sezon kendisini kanıtlayıp, özgüvenini yükseltmeli. sonrası çorap söküğü gibi gelecektir zaten.
 • 702
  memleketimizin insanının has özelliklerinden olan hiçbir şeyi beğenmeme ve kendinden olanı küçük görme hastalığına kurban gitmektedir.

  valladolid, getafe, sassuolo, brighton hove albion, toulouse gibi takımlar da santrafor ihtiyacı duyuyor. iyi yetiştirmiş kendini, kitabını okuyormuş, dil öğrenmiş ama top oynamayı bilmiyormuş. geçiniz. bu çocuk daha 22 yaşında, yine gider bir takımda aşamasını kaydeder. üstelik oynadığı takım hücumun h’sini düşünmüyor, enes’ten kendi çabasıyla sezonda 20 gol bekliyoruz.

  aşama kaydedemedi mi? yine üstte yazdığım takımlarda sezonu 10-12 golle kapatan santrafor olsun, bizi efendi, düzgün kişiliğiyle yine oralarda temsil etsin. bunun da zararı yok. her giden barça topçusu olmuyor bu memlekette, olanın da halini gördük. barça’dan başakşehir’e düşenlerden olmasa bile yeter.
 • 703
  her futbolcu, çok iyi futbolcu olmak zorunda değildir. gönül isterdi ki enes dünya çapında a sınıf bir oyuncu olsun ama olmadı maalesef, bundan sonra olur mu dersek, şahsi fikrimce olmaz.
  genç futbolcu olduğu dönemlerde city' nin dikkatini çekti ama sonrasında devamı gelmedi ki bu yüzden city elden çıkardı.
  biz her ne kadar 22-25 yaşındaki futbolcuya genç desek de, avrupa genç kabul etmiyor artık çünkü genç futbolcu üst sınırı 20 kabul ediliyor. kendisi üst sınıf liglerin orta seviye takımlarında ya da ikinci sınıf liglerin orta üst seviye takımlarında iş yapabilir. baktı olmuyor 3 büyüklerden birine bomba transfer adı altında da gelebilir ama gösterdiği yaşam tarzından yola çıkarak, türkiye' yi şu anda düşünmüyor gibi, belki otuzundan sonra olabilir.
  umarım iyi bir kariyeri ve yaşam kalitesi olur, kendisini saha içinde geliştiremese bile oyun aklı olarak geliştirirse belki ileride çok iyi bir teknik direktör olur, uzun soluklu bakmak lazım hayata.
  başta da söylediğim gibi, her futbolcu çok iyi futbolcu olmak zorunda değil, olamaz da.
 • 704
  futbolcu olmayı başarmıştır, yani bir aksilik olmazsa ortalama 35 yaşına kadar futbol oynayıp hayatının şimdiki ve sonraki bölümü için yeterli parayı kazanacaktır. ki futbolcu olmanın da ilk amacı budur, sonrasında ne kadar iyi bir futbolcu olacağını yetenek, çalışma ve şans belirleyeceği için herkesin yıldız olması beklenemez. ancak bir insan devamlı asıl yaptığı işten ziyade dil öğrenmesi, kitap okuması, avrupa futbolunun ne kadar farklı olduğundan bahsetmesi ile övülürse doğal olarak bunun hakkında makara yapılacaktır.
 • 705
  yakın zamanda evlenmiş. mutluluklar diliyorum. umarım futbol hayatının geri kalanını avrupada geçirir. belki jübile senesinde bursaya dönmesi tatlı olabilir, onun dışında dönmemesi daha doğru. avrupada ne güzel kişilik anlamında kendine birşeyler katıyor, insan tanıyor, farklı kültürleri deneyimliyor. sadece futbol olarak bakmamak lazım.