• 1
  --- alıntı ---
  dünya futbol tarihinin en onursuz golü olarak kabul edilen gol 21 kasım 1973'te şili'nin başkenti santiago'daki estadio nacional'de atıldı.

  şili:1
  sovyetler birliği:0

  batı almanya'da düzenlenecek 1974 dünya kupası'nda avrupa'dan 8, güney amerika'dansa 2 takım elemelerden direkt olarak katılma hakkı kazanacak, ayrıca avrupa'dan bir takımla güney amerika'dan bir takım baraj maçları oynayacak, kazanan takım dünya kupası bileti alacaktı.

  statü bugünküne göre farklıydı. avrupa elemelerinde 9 grup vardı ve baraj maçı oynayacak takım grubunu en az puanla bitiren lidere göre değil, kurayla 9 grup birincisi olarak belirlenmişti. böylece avrupa 9. grup'tan sovyetler, güney amerika 3.gruptan şili lider olarak çıktı.

  11 eylül 1973'te şili'nin faşist diktatörü agusto pinochet, 1970'de serbest seçilme iktidara gelen sosyalist salvador allende iktidarını kanlı bir darbeyle devirmiş, birnlercesi katledilmiş, allende de darbeye direnirken katledilmişti.

  baraj maçının ilk ayağı, 26 eylül'de moskova'da oynanacaktı. yani darbeden 15 gün sonra üstelik de allende'nin müttefiki olan ülkenin başkentinde! sovyetler, pinochet'nin hükümetini tanımamış, şili ile olan bütün diplomatik ilişkisini kesmişti.pinochet'de bütün şili vatandaşlarının ülkeden çıkışını yasaklamıştı. üstelik şili milli takımında carlos caszely, leonardo veliz gibi allende yanlısı oyuncuları vardı. bunların sscb'ye iltica etmesi veya dış basına konuşmasından korkan rejim, son anda takıma izin verdi.

  bu şartlarda maçın oynanıp oynanmayacağı tartışmalıydı. işi abartanlar sovyetler'in şili'deki tutuklulara karşı tüm şili takımını tutuklayacağında bahsediyordu. gazetecilerin ve kameraların girmesinin yasaklandığı maç gergin bir havada oynandı ve 0-0 sona erdi.

  ikinci maç, santiago'da estadio nacional'e oynanacaktı. sovyetler yüzlerce politik tutuklunun işkenceden geçirildiği, öldürüldüğü bu statta oynamayı reddetti. maçın tarafsız bir ülkede olmazsa şili'de başka bir statta oynanmasını talep etti. fifa ve şili teklifleri reddetti!

  fifa, stada bir heyet gönderdi ve heyet stadyumun çimlerinin futbola elverişli, ölçülerinin standartlara uygun ve tribünlerin düzenli, temiz olduğunu ayrıca stadyumda politik tutukluya rastlanılmadını, sadece kimliği tespit edilememiş olan bazı şahısların alıkonulduğunu belirtir. oysa denetimin yapıldığı anda bile birçok politik tutuklu stadyumda tutulmaktaydı ama heyetin göremeyeceği yerlere saklanmışlardı. sovyetler birliği bu tiyatroyu kabul etmediğini ve kanla sulanmış bu sahada maça çıkmayacağını açıkladı. ancak tiyatro burada bitmeyecekti...

  sovyet milli takımı şili'nin maçı 2-0 hükmen kazandığını açıkladı. ancak buna rağmen ilan edilen gün ve saatte maçın sembolik olarak oynanacağını açıkladı. şili takımı dolu tribünler önünde, karşısında rakip olmaksızın sahaya çıktı. avusturyalı hakem erich linemayr başlama düdüğünü çaldı. şilili oyuncular santrayı yapıp bomboş yarı sahayı arşınladıktan sonra ''sovyetler'' kalesine gollerini attılar. takımın yıldızları ceszaly ve veliz koşmayı reddedip koşan arkadaşlarının ardından bakarken...

  dünyanın en onursuz golü ünvanını ise takım kaptanı francisco valdes 'in olur.

  aynı stadyumda korkunç işkenceler gçrdükten sonra katledilen şilili müzisyen victor jara'nın öldürülmeden hemen önce yazdığı estadio chile isimli şiir/şarkının ingilizce versiyonu. abd'li müzisyen pete seeger seslendiriyor...

  http://gss.gs/DZv

  --- alıntı ---

  söz konusu hikaye, twitter'dan ''avserkanozturk'' kullanıcı adlı hesaptan alınmıştır.

  caszely, sonrasında katılmak istemediği ama mecbur bırakıldığı dünya kupası mücadelesinde de futbol tarihinin ilk resmi kırmızı kartını tanıdık bir isimden, doğan babacan’dan görerek tepkisini göstermiştir. caszely, pinochet’in şili’de gücünün yetmediği tek kişi olarak anılır çünkü halk onu taparcasına sevmektedir.

  carlos caszely ; http://gss.gs/eM0

  pinochet ve kanlı mirası hakkında bir yazı; http://gss.gs/WvW

  dünyanın en onursuz golünün sahibi; http://gss.gs/TMe

  dünyanın en onursuz golü; http://gss.gs/bK8

  hikayeye dair bazı fotoğrafların yer aldığı link; http://gss.gs/ifr