• 68
  neden insanların barcelona ve real madrid yüzünden birbirine girdiğini anlamıyorum. genelde bu tip şeyler ekşi sözlükte olur. mesela adamlar "kurbağaların iki kere zıplaması" başlığında bile taraf olup birbirine saldırır.

  barcelona ve real madrid konusunda taraf olup birbirinizle atışmanız gereksiz.

  barcelona; ayrılıkçı bir bölgenin takımıdır. hala da öyleler. hatta bir dönem terör örgütleri bile vardı sonra silah bıraktı diye biliyorum. barcelona'ya bir dönem sempati beslemiştim. iniesta, xavi, ronaldinho, messi'li zamanlarında. güzel takımdı.

  real madrid; kralın takımıdır. güce sevdalıdırlar. güçlü olmayı güçlünün yanında olmayı severler. kendilerine önceden de şimdi de sempatim var. winner kimliklerinden dolayı ama yine de aşırı değil. izler geçerim.

  ronaldo-messi rekabetinden sonra keyif de vermiyor açıkçası. futbol tamam avrupa'da da sadece futbol değil ama bizi ilgilendirmiyor. izleyelim geçelim. bunun kavgasının sözlükte verilmesi çok değişik.
 • 71
  türkiye’de yaygın olarak barcelona’ya amedspor muamelesi yapıldığını gördüğüm ve dehşete düştüğüm versus.

  ayrılıkçı olmak terörist olmakla denk olsaydı bugünkü devletlerin çoğu var olamazdı sanıyorum. katalunya bölgesi ispanya’nın bilim, kültür-sanat, turizm, soft-skill ve birçok alanında açık ara en büyük katma değeri üreten özerk bölgesidir. eğitimli insan oranı karşılaştırılamaz düzeyde yüksektir. doğru düzgün katma değer üretemeyen birçok eyaleti katalunya ve madrid ortaklaşa çekmektedir. ispanya’dan ayrıldığı anda bu zaten ekonomik sorunlar yaşayan ispanya devleti için sonun başlangıcı olur. zaten bu sebepten ayrılmalarına vize çıkmıyor. sağcı partiler tarafından terörist olmakla suçlanıyorlar. atatürkçü olduklarından değil yani.

  ayrıca kürt sorunundan farklı olarak, 18.yüzyıla kadar ayakta kalmış, bugünkü andorra, katalunya, balear adaları (mallorca, menorca, ibiza), valencia özerk bölgesini içine alan ve resmi dili katalanca olan aragon krallığının varlığını, franco’nun bu bölge insanına yaptığı işkenceleri vs bilmeden etmeden nasıl fenerbahçe benzetmeleri yapılıyor anlamış değilim.

  özellikle 50’li yıllarda real madrid’in o parlak başarılara hangi koşullarda eriştiği araştırılmadan, franco denen faşist herifin sebep olduğu haksız rekabet incelenmeden bir galatasaraylı nasıl bu kulübe hayranlık besliyor gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.

  katalunya’nın franco’cu takımı espanyol ile ortak lig kursun oynasın falan diyen olmuş ya. abi siz nasıl bir ortamda yetiştiniz? kendi sorunlarınızı çözdünüz, el aleme geldi sıra.

  neyse, kısaca bu iki kulüp de galatasaray ile özdeş falan değildir. ancak ali koç önderliğinde tüm usulsüzlükleri normal gösteren fenerbahçe, franco’nun real madrid’ine göz kırpmaktadır.
 • 72
  herhangi bir tarafa aidiyet hissetmediğim rekabettir. zaten niye hissedeyim bana ne amk. bazen real kazansın derim bazen barcelona. çoğu zaman ikisi de umurumda olmaz. manchester united-liverpool, inter-milan, river plate-boca juniors vs de öyle.

  bir celtic rangers rekabetinde ille celtic kazansın isterim o da galatasaray ile celtic'in uzaktan akraba olmasından kaynaklı. iki takımın da kökü galat'lara dayanıyormuş. ondan.
App Store'dan indirin Google Play'den alın