• 29
  kendilerine bir sualim var. sosyal medyada, bilhassa ekşi sözlük denen ergen yuvasında, galatasaray adını aşağılık şerefsiz terör örgütleriyle aynı cümlede kullanan, anonimliğinin ardına sığınan bazı it sürüleri var. bunlara yapılabilecek bir şey var mıdır? bunların bir yaptırımı yok mu? galatasaray gibi büyük bir camia, borsada işlem gören bir şirket hakkında böyle asılsız atıp tutmak yasal mı? bu konuda lütfen aydınlatın beni. bu iş iyice zıvanadan çıkmaya başladı. bu sığırlar iyiden iyiye bu işi alışkanlık haline getirdi. şunlardan bir tanesini şöyle ağlata ağlata süründürsek mahkemelerde, sonra da ibret olsun diye bunu sosyal medyada yaysak, yapsınlar bakalım bir daha görelim.

  şunu da örnek olarak bırakıyorum buraya: https://eksisozluk.com/entry/90134950
  bir diğer örnek: https://twitter.com/.../1127229125821857794
 • 30
  dahil olmadigim gruptur.
  ancak hukuk anlaminda her turlu destege bilgim ve ilgim yettigince yardimci olacagim.

  https://eksisozluk.com/entry/90134950

  ekşi teknoloji ve bilişim a.ş, 5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun kapsamında yer sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. yer sağlayıcı olarak anılan kanun gereğince 1 yıl süresince trafik bilgilerini saklamakla yükümlüdür.

  6698 sayılı kişisel verileri koruma kanunu çerçevesinde ise veri sorumlusu olduğundan kişisel verilerin silinmesi, yok edilmesi veya anonim hale getirilmesi hakkında yönetmelik kapsamında kişisel verilerin silinmesine ilişkin tüm işlemleri kayıt altına almak ve 3 yıl süreyle saklamakla yükümlüdür.

  yani adi gecen entry taraf olarak galatasaray kulubunce suc duyurusunda bulunulursa, her turlu bilgi ve log kayit altinda oldugu icin savcilik tarafindan talep edilmesi halinde verilecektir. kisi de şıp diye bulunacaktir. ancak, evet koca bir ancak, bu tur suc duyurularinin yaklasik %90'inin da takipsizlikle sonuclandirilmasi mumkundur.

  yazan entryde atfedilen sifat, tck'ya gore suctur. hal boyleyken galatasaray'in bu orgutle birebir iliskilendirilmesi durumunda bu iftiraya girer. o entryi goren savci hele bir de galatasarayliysa bak bakalim ne oluyor?