resim
Ali Sami Yen
Görev:Kurucu Başkan
Doğum:20.05.1886
Ölüm:29.07.1951 (65)
Uyruk:Türkiye
 • 336
  henüz 19 yaşındayken o yaştan beklenmeyecek kadar büyük bir vizyon ve misyonla kurduğu spor kulübünün başkanlık koltuğunun ilk sahibi.

  o koltuk bugün dursun aydın özbek'e kaldı. tevfik fikret'in sınıfında çağın ötesinde hayallerle kurduğun kulübü düzgün insanlara emanet edemedik, senin emanetine sahip çıkamadık. koltuğunu, senin saygınlığına yaraşacak kişilere teslim edemedik, affet.
 • 337
  https://gss.gs/SUv.jpg

  --- çeviri ---

  ali sami yen: galatasaray'ın kurucusu

  etiyopya federal demokratik cumhuriyeti'nde resmi bir görevi tamamladıktan sonra isviçre'ye dönerken, istanbul havalimanı'nda kısa ama verimli bir mola verme fırsatım oldu. mimari bir şaheser olan istanbul havalimanı'na iniş muhteşemdir; yolculara hem turkuaz rengi marmara denizi'ni hem de şu anda rusya ile ukrayna arasında, özellikle moskova ve nato arasında çatışma bölgesi haline gelen karadeniz'i görme şansı sunar. türkiye, montrö boğazlar sözleşmesi'ni uygulayarak boğazlar ve çanakkale boğazı'nı savaş gemilerine kapatarak akıllıca bir adım attı. başlamaması gereken bir savaşı daha fazla tırmandırmamak için her şey yapılmalıdır.

  hem avrupa hem de asya topraklarını kapsayan istanbul, tarih boyunca kültürler ve halklar arasında doğal bir köprü olarak yer alır. güzelliği nedeniyle, dünyanın dört bir yanından gelen gezginleri büyülemeye devam etmekte ve hem kıtaların halkları için tarihi öneme sahip bir dünya metropolü ve buluşma noktası olarak kalacaktır.

  indikten sonra, meslektaşımla birlikte havalimanını keşfettim ve sadece istanbul havalimanı'na değil, havalimanının bulunduğu yer olan ve kelime anlamı 'arnavut köyü' olan arnavutköy'e geldiğimizi gözlemledim. arnavutlar, balkanlardan gelen birçok topluluk ve halk gibi, istanbul'da yüzyıllardır etkili bir varlık göstermiş ve şehrin dikkate değer büyümesi ve gelişmesine, çeşitli kültürler, dinler ve toplulukların kaynaşma noktası olarak ortaya çıkmasına katkıda bulunmuşlardır. bugün, arnavut topluluğu istanbul'un ayrılmaz bir parçasıdır ve şehrin 'arnavut kimliği' hala canlı ve mevcuttur.

  ikimiz de futbol izlemeyi sevdiğimiz için, ona istanbul'un fenerbahçe, beşiktaş ve galatasaray gibi birçok ünlü futbol kulübü olduğunu açıkladım. ‘hangi takımı destekliyorsun?’ diye heyecanla sordu. ‘galatasaray,’ diye bir çırpıda yanıt verdim. ‘sanırım kulübün bir arnavut başkanı var,’ diye güldü. ‘eh, dostum, neredeyse doğru,’ diye alaycı bir gülümsemeyle yanıtladım.

  böylece türkiye'de spor üzerine sohbetimiz başladı ve ona galatasaray futbol kulübünün kurucusunun ali sami frashëri olduğunu, onun da arnavutların ünlü yazar ve filozoflarından biri olan sami frashëri'nin oğlu olduğunu anlattım. 1905 yılında, ali öğrenciyken, galatasaray lisesi'nde birçokları balkanlardan olan arkadaşlarıyla birlikte bir futbol kulübü kurmaya karar verdi: “amacımız ingilizler gibi kolektif bir şekilde oynamak, belirli bir renk ve ismi temsil etmek ve türk olmayan takımları yenmek,” dediği söylenir.

  frashëri, doğan futbol kulübünün ilk başkanı (1905-1918, 1925) olacak ve kulübün futbol stadyumu sonunda onun adı olan ali sami yen'i taşıyacaktı – 36 yıl boyunca! 1964'ten 2010'a kadar, daha modern bir stadyum olan türk telekom arena ile değiştirildi. 1934'te türk soyadı kanunu'nun kabul edilmesinin ardından, frashëri, türkçe'de kazanmak anlamına gelen yen soyadını aldı. frashëri'nin, galatasaray'ı türk futbolunda iç ve dış etkilere karşı güçlü bir kuvvet haline getirme kararlılığı ve azmi, onun sevdiği futbol kulübü için gelecekteki hedeflerine uygun bir soyadını almasını teşvik etmiş olabilir.

  galatasaray'ı kurmanın yanı sıra, frashëri türk futbolu ve sporuna birçok önemli katkılarda bulunacaktı. 1926'dan 1931'e kadar türk olimpiyat komitesi'nin başkanlığını yaptı ve 1923'te romanya'ya karşı ilk uluslararası maçında türk milli futbol takımını yönetti.

  o zamandan beri, galatasaray, türkiye ve avrupa'nın önde gelen futbol kulüplerinden biri olarak kendini kanıtlamıştır. gheorghe hagi, cláudio taffarel, hakan şükür ve didier drogba gibi oyuncularla, galatasaray 2000 yılında uefa kupası'nı kazanacak ve avrupa'nın en iyi futbol kulüplerini bir araya getiren prestijli uefa şampiyonlar ligi'nde birçok kez yer alacaktı. kulüp, türkiye'de süper lig, türkiye kupası ve türkiye süper kupası'nı sırasıyla 22, 18 ve 16 kez kazanarak en başarılı futbol kulübü olmuştur.

  bir arnavut öğrenci tarafından sadece ingilizler gibi oynamak arzusu ile kurulan bir futbol kulübü için dikkate değer bir başarı. kulübün sayısız başarıları, gerçekten de galatasaray'ın yen ailesine onur vermesini sağlamış ve türk spor tarihinde en çok süslenmiş futbol kulüplerinden biri olma yolunda ilerlemiştir.

  meslektaşımla olan sohbetimi şu sözlerle sonlandırdım: istanbul'u tekrar ziyaret etme fırsatımız olduğunda, galatasaray spor kulübü'nü ziyaret etmeyi ve bu büyüleyici kulüp hakkında daha fazla bilgi edinmeyi organize etme girişiminde bulunacağıma söz veriyorum. türkiye'deki arnavutların, arnavutluk'un ve balkanlardaki arnavut yerleşim bölgelerinin türk futboluna katkılarını daha fazla insanın fark etmesini sağlayacağım.

  futbolun insanları bir araya getirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum ve istanbul'a yapacağım bir sonraki ziyaret bu vaadi gerçeğe dönüştürmek ve böylece türk futbolunun başarılarına arnavut katkılarını daha fazla insanın bilmesini sağlamak için uygun bir fırsat olacaktır.

  blerim mustafa - 6 temmuz 2022

  --- çeviri ---

  kaynak: https://www.meer.com/...under-of-galatasaray
App Store'dan indirin Google Play'den alın