• 31
  başta kurucumuz ulu önder mustafa kemal atatürk'ün değerli annesi zübeyde hanım olmak üzere tüm kadınların 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyorum.

  8 mart sadece bir vesile aslında. kadınlar bir gün değil, her gün baş tacı edilmeli. ülkemizde maalesef kadına şiddet olayları bir hayli fazla. her gün kadınlar şiddete uğruyor, öldürülüyor!

  katil zihniyetli caniler kendi çocuklarının önünde bile şiddet uygulamaktan çekinmiyor. hep bu son olsun diyoruz ama olmuyor. cezalar caydırıcı değil. çoğu zaman şiddet uygulayan o sözde erkekler, elini kolunu sallaya sallaya serbest kalıyorlar.

  "adli kontrol şartıyla tahliye edildi!"

  "adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı!"

  "tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı!"

  kadın ve çocuklara şiddet olaylarında bu ve buna benzer haberler görmek istemiyoruz artık! isterse padişahın oğlu olsun tüm bu caniler cezalarını çeksinler istiyoruz! hak istiyoruz, adalet istiyoruz!

  şule çet
  emine bulut
  duygu delen
  ceren özdemir
  özgecan aslan
  münevver karabulut

  sizleri ve daha nicelerini unutmadık, unutmayacağız!
 • 32
  kadınların sırf "kadın oldukları" için erkeklerle eşit şekilde çalıştıkları halde maruz kaldıkları ikinci sınıf muameleye karşı isyan edip bu uğurda can verdiği bir günün anmasından yola çıkıp hafif pozitif ayrımcılık hafif de "pr" mücadelesi dolu bir güne döndürülen tarih. bir yerlerden gelen 8 mart özel matineleri, ticari kampanyalar, güzel ambalajlı set hediyeler, insan kaynaklarından gelen afilli türkçe bir mail, kadınlara fotoğraf çekilmek için dağıtılan çiçekler falan değil elbette bu gün. kadınların sırf kadın oldukları için yapmak/yaşamak zorunda bırakıldığı her şeye karşı bir bir isyan günüdür. 8 martlarda en güzel hediye şık aranjmanlı bir çiçek ya da afilli bir söz değil, kadınların sırf "kadın oldukları" için maruz bırakıldığı şeylere karşı farkındalık yaratmaya çalışmaktır.
 • 36
  ozunde emekci kadinlarin kutladigi fakat gunumuzde artik kadin-erkek esitligi uzerinden okunmasi gereken gun. kadinlar erkeklerle dunyanin hic bir yerinde esit degil. bu esitligi saglamak ilk once erkeklerin gorevi. sirketlerde ust duzey yonetimde erkek oraninin coklugu, kazanclardaki dagilim esitsizligi ve domestik hayatta esit olmayan normsal yuklemelerinden acilen kurtulunmasi gerekiyor.

  o yuzden, ozellikle spor ekosistemindeki taraftarlar ve yoneticilerin eril ve patriarkik dilden acilen kurtulmasi gerekiyor. bunun makyajlanmis bir sekilde kaldirilmasi degil, samimi bir sekilde yapilmasi gerekiyor. fenerbahce he for she farkindaligi ve yonetim kurulunda kadin uye sayisini artirarak makyaj yapti cunku ekosistemde kullanilan dilleri ve suclamalari goruyoruz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!