• 533
  acilen geçmemiz gereken diziliştir. biz bu kadroyla ve özellikle içerdeki maçlarda çift ön libero ve tek forvetle oynayacaksak eğer bu dükkanı kapatalım gidelim. 2011-2012 sezonunda o oyuncularla bile oynabildik rahatça. sırada malatya deplasmanı var, bu maç olmayabilir ters etki yapabilir ama fenerbahçe maçıyla birlikte dönmeliyiz. aynı 2011'deki maç gibi sinerji yakalamak için bir fırsat var önümüzde.
 • 534
  lemina temposunu kazanıp sağ beke geçerse iç sahada muhakkak denememiz gereken diziliş. lemina'nın ilk atılımı marsilya'daydı ve orada birkaç maç sağ bek oynadığını çok net hatırlıyorum.

  2019-2020 sezonunun ilk maçları gösteriyor ki nagatomo savunmada yine işini yapacak ama hücuma gücü yetmeyecek. mariano ise maalesef bitmiş. ve biz linnes yerine mariano'yu seçtik. bu bence çok büyük bir hata. neyse olan oldu.

  muslera - nagatomo - marcao - luyindama - lemina - belhanda/babel - nzonzi - seri - feghouli - andone/babel - falcao.

  bu dizilişin en büyük dezavantajı feghouli'nin kaleye uzaklaşması. ancak topu yeteri kadar ileri yıkabilirsek el mahkum o da kaleye yaklaşacak.

  sağda lemina, solda marcao, göbekte derine gelen nzonzi ve önünde pozisyon alan seri, içeri yaklaşan belhanda, ileride boş koşu atacak andone/babel ve inecek toplara gidecek falcao.

  oyun kurmak oldukça kolay olacaktır. en azından birden çok alternatif var. ileri at pres yap, topla çık, yan ve geri paslarla rakibi çek uzun oyna...

  lemina'yı savunma pozisyonunda beke atıp hücumda orta sahaya doğru yaklaştırıp göbeği iyice güçlendirebiliriz de. sağda zaten feghouli sağ ayağıyla oynayacağı için orta tehdidi olacaktır.
 • 537
  yazarların oynanmayacağı konuşunda olayı gereksiz yere fazla egzajere ettiği diziliş. zamanında kanatlarda kanat dahi olmayan engin baytar, emre çolakla bile türkiye liginde oynadığımız taktik.

  babel ve feghouli gibi topa hakim kanatlarla da gayet oynanır. kimse merak etmesin türkiye liginin bir yere gittiği yok. 10 yıl önce oynayıp verim aldığını bugün de oynayabilirsin.
 • 538
  beklerimizin bu temposuzluğu ile geçmemiz gereken diziliş. şu anki dizilişte pozisyona girebilmemiz için hücum ettiğimizin kanattaki bekin bindirip kanat forvet - orta saha - bek üçgeni kurmamız şart. bunu yapamıyoruz. falcao çok yalnız kalıyor. ne babel ne de feghouli adam akıllı (bireysel çabalar hariç) içeride topla buluşabiliyor. falan filan.

  andone (babel) - falcao
  belhanda - nzonzi - lemina - feghouli

  şeklinde çıkabiliriz gayet, en azından içerideki maçlarda. burada da kanattaki iki oyuncumuza birz yük biner ama bunu başka oyuncuların desteğiyle minimuma indirebiliriz. bu halde falcao da ileride tek başına iki stoperle boğuşmak durumunda kalmaz. rakip ceza sahasını ne kadar karıştırsak o kadar iyi...
 • 539
  babel ve feghouli kanatlarını kullanacaksak oynamak zorunda olduğumuz sistemdir.

  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında gördük ki mevcut bekler ve kanatlar ile topu ceza sahasına taşıyamıyoruz. nagatomo, maalesef ki orta açmayı ve hücum etmeyi unutmuş. zaten yaşı da ilerledi. bu yaşta bir sol bek, önünde sprinter* bir kanat oyuncusu da yoksa çok zorlanır ve yetersiz kalır. mariano ise ayağa oynamayı seviyor, babel ve feghouli de topu ayağına isteyen kanat oyuncuları. ikisi de sprinter değil ve kendileri yerine topu koşturmayı seven futbolcular. zaten bana göre, bir kanadın performansını en çok arttıran etken, arkasında oynayan beklerdir. (mane ve salah'ın bu denli iyi olmasını robertson ve arnold'a bağlıyorum.)
  bu doneler ortadayken 4-4-2'ye dönüp orta alanı feghouli-nzonzi-seri-babel dörtlüsünden, ileriyi de andone ve falcao'dan oluşturup, ceza sahasına daha çok oyuncumuzun girmesini sağlayarak hücumda etkinliği arttırmalıyız.

  dipnot: nzonzi'nin yanında yeri gelir belhanda'da da oynar ama bugünkü seri'yi gördükten sonra bu adamın çok daha fazlasını verebileceğini düşünmeye başladım.
 • 544
  ben komple keserim feghouli'yi.. mecburiyet.

  babel'i ikinci forvet olarak kullanmak daha mantıklı zira artık kanat forveti gibi alıp gidebilen değil daha çok aklını kullanan bir oyuncu. e tabi yaş bir hayli fazla...

  diğer tarafta belhanda'nın olması gerekiyor. 4-3-3'e kaymak için *
  ben lemina'yı sağ bekte kullanmam. bielsa gibi bir deli onu orada kullandı ama onun meziyetlerine sahip biri için sağ bek çok gerçekçi durmuyor. daha çok sağ önde olmasını tercih ederim.

  belhanda - nzonzi - seri - lemina...

  önlerinde babel - falcao... andone rotasyon için biçilmiş kaftan.. ama babel ile başlamak lazım sırtı dönük oynayabiliyor.. top tutabiliyor...

  defans hattı bana kalsa marcao - donk - luyindama - şener yapardım. ama böyle bir şey olmayacağına emin olduğum için maalesef yuto - marcao - luyindama - şener/mariano şeklinde olacaktır.
 • 545
  nazonzi - seri orta saha tandem ikilisi ile harika şekilde oynanabilecek diziliştir. hele hele de falcao 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında defansif santrforu (false 9) oynayabileceğini göstermişken.

  ama tabi şuna bakmak lazım falcao bu rolü sürekli oynayabilir mi? 33 yaşındaki bir oyuncunun bunu sürekli yapması zor. yerine oynayacak bir elmander de olmadığına göre şu an için 4-4-2 beklemek yalnızca hayal satmak olur.
  ancak bazı maçların özellikle ikinci yarılarında denenecektir.
 • 546
  demode olduğunu asla düşünmediğim, denemeden bu sezonki takıma uygun olup olamayacağını asla bilemeyeceğimiz, steven nzonzi'nin de varlığı doğrultusunda çift 6'lısına ivedilikle geçmemiz gerektiğini düşündüğüm ve fatih terim önderliğinde bizi birçok kez zaferlere ulaştıran formasyondur.

  (bkz: elmander_forfortu_hareket_yapiyor.jpg)

  bekler** zaten her açıdan sıkıntılı... özellikle ceza sahası içerisinde kimin olup olmadığına bakmadan haybeye orta kesip duruyorlar. radamel falcao-florin andone ikilisini ryan babel ve sofiane feghouli her halükarda besleyeceklerdir.

  hatta çoğu zaman emre mor bile...
 • 550
  bu sistemle oynayacaksak bence ilerde andone mutlaka olmalı. eğer orta sahadan bir kişi eksiltip ileriye adam koyacaksak ilerdeki 2 oyuncudan biri mutlaka mücadeleci biri olmalı. savunmayı hücumdan başlatan ve savunma konusunda orta sahaya destek olan biri olmalı. aynı zamanda iki hücumcudan en az biri ilerde top saklayabilmeli.

  zaten bu sistem veya türevi çift hücumculu sistemlerin en çok istenmesinin sebebi elmander, hakan şükür tarzı hücumcuların verdiği katkı ile ortaya çıkan güçlü oyun.

  ha bence de mutlaka denenmeli. ama özellikle andone'li haliyle denenmeli.
 • 551
  oynamamızın çok zor olduğunu düşündüğüm diziliş. 3’lü orta sahamız bile şuan bence takımı kaldıramıyor ilerde de çoğalamıyoruz. 2’li orta saha kaldırması çok zor.

  2011-2012 zamanında bu dizilişte oynadığımızda 4’lü orta sahanın emre-melo-selçuk-engin olduğunu görüyorum. emre de engin de kanat değil aslında orta saha oyuncuları sonra eklenen hamit de öyle. ayaklarına hakim oyuncular. melo ve selçuk iki yönlü orta sahanın kralları idi o zamanlar. ikisinin de kaç gol kaç asisti var. melonun pasları atağa top çıkarışı ile asla bir defansif orta saha değildi. nzonzi fernando hiçbirine benzemiyordu. selçuk komple orta sahaydı bütün orta sahayı domine ediyordu.

  orta sahayı geride bırakınca fatih terim sol beki çok değiştirmek istemişti ama yapamamıştık. carlinhosu istiyordu o zamanlar. eboue gibi o da kanat gibi bindiren asist yapan oyunculardı orta sahadaki kanat eksikliğini gideren beklerdi.

  ve tabi ki elmander bu dizilişi 4-5-2 oynatıyordu. her şeyi yapıyordu. orta sahayı çok rahatlatıyordu. presli kaos futbolumuzun en büyük parçasıydı. bu sistemin de temel taşı.

  nzonzi melo kadar iyi defans yapabilir ama kesinlikle iyi bir 6 numara ama bir melo değil. seri veya lemina da bir selçuk değil tek başına domine edecek. bekler asla bir eboue değil nagatoma zaten bindirme yapamıyor. mariano ise eski bindirmeleri yok. ve tabi bir elmander yok, andoneden ne kadar elmander oluşturulur bilemem ama elmander gibi bir oyuncumuz yok.

  ha illa oynamalıyız diyorsak kesinlikle muslera ömer marcao luyindama mariano belhanda nzonzi seri lemina andone falcao şeklinde olmalı.
 • 552
  --------------muslera------------------
  sabri------chedjou--semih-----telles
  emre----melo-----selçuk------sneijder
  ------------umut---burak-----------

  2014-2015 sezonu
  yer: konya
  skor: konyaspor:0- galatasaray:5

  hatta aynı sezon bu dizilişle şampiyon olup 4. yıldızı taktık. sabri'yle, emre'yle, umut'la, semih'le yapmışsak mariano, nagatomo ile de yapabiliriz. ligimizi çok ta büyütmemek lazım. takım içinde umut bulut gibi birini bulduk mu bu iş tamamdır. şampiyonlar liginde de skor üretmemiz gerektiğinde de son çare bu sisteme dönülebilir.
 • 553
  bu dizilişte benim yedek oturtacağım futbolcular babel ve feghouli olur. ortanın kanatlarında oynayamazlar. babel'i falcao'nun yanına yazmam çünkü orada daha çok koşacak, falcao'nun işini kolaylaştıracak bir yardımcı tercih ederim. o da andone olur.

  ----------------muslera----------------

  mariano*-luyindama-marcao-nagatomo

  lemina - seri - nzonzi - belhanda*

  --------falcao------andone-----------