• 251
  ihtiyacımız olmayan pozisyondur. biz yoğun ön alan presi yapıyoruz. icardi'nin arkasında oynayan oyuncudan ilk beklenti rakibin stoperine baskı yapması, icardi de diğer stoperi kapatıyor ve böylece rakibe rahat oyun kurdurmuyoruz. dolayısıyla kerem yerine bir oyuncu alacaksak bu oyuncu fizik kapasitesi yüksek bir sahte forvet , ingilizcede shadow striker denilen oyuncu tarzında olmalıdır. bu tarz bir oyuncu bulmak zor ve maliyetli olacaktır, yabancı sınırını da göz önünde bulundurursak kerem'in oynamaya devam etmesi gerekeceğini düşünüyorum. sabır gösterilmeli, mevki ve rol değişimi kolay değil. ocak ayından sonra kerem pozisyonuna daha iyi alışacak ve daha iyi performans gösterecektir. ara transferde yapmamız gereken ilk hamle torreira'nın yanına 6-8 oynayabilen çok iyi bir orta saha almak olmalı. kaan'a helal olsun çok iyi oynuyor çok mücadele ediyor ama atletizmi çok kısıtlı bir oyuncu. oraya bir canavar alırsak seviye atlarız. başka transfere gerek yok. gideceklerin durumuna göre ekstra transferler değerlendirilir.
 • 253
  iyi bir on numara, bize belki de 8 kasım 2023 bayern münih galatasaray maçını kazandırırdı. iyi derken, eli belinde ayağına top gelirse oynayan değil de takım oyununu sekteye uğratmadığı gibi, pres ve defansa destek, hücumda da çok efektif olanından; ama maalesef kalmadı, kaldıysa da bize düşmez, en azından olmuşu. ama bu yaz yaşadığımız "kariyerli ama düşüşte/sorunlu oyuncu" alma huyundan vazgeçip sacha boey ya da kerem aktürkoğlu tarzı bir transfer yapıp geliştirmeyi deneyebiliriz.
 • 255
  galatasaray’da kara deliğe dönmüş mevki.

  4-2-3-1 oynayan takımlarda 10 numara hücum için güneş sisteminin merkezi konumundadır. oynarsa hücum işler, oynamazsa hücumda aksamalar olur.

  okan buruk’un da 4-2-3-1’den asla vazgeçmediğini düşününce nasıl oluyor da 10 numaralar bu kadar kısır performanslar veriyor?

  mertens oynadı, skor katkısı eksik diye eleştirdik. şimdi de kerem oynuyor, skor yaptığı için günahları silinen bir topçu olmasına rağmen skor özelliği kayboldu.

  o zaman sorayım, mertens’in suçu neydi? 10 numarada kerem skor yapamıyorsa ve kötüyse bu sadece kerem’in suçu mu? hücum organizasyonu hakkında iki üç çift laf edecek yorumcu yok mu piyasada? ezberden topçulara gömmekle olmuyor bu işler. ulemaları sahneye alalım.
 • 256
  geçen sene apaçık belli idi mertens’in yaşlanıp bu rolü iyi yapamacağı.

  bir tane 10 bir tane 8 alacağımıza (veya 2 tane 8 numara alıp 4-3-3’e döneceğimize) gittik bir araba dolusu sağ kanat aldık. elimizde yunus ve zaniolo varken hemde. keremin yerine zahayı aldık. assist kralımızı yerinden ettik başarısının cezası olarak.

  şimdi yılın ortası oldu ne 8 numaramız belli ne 10 numaramız. her maç deneme yapıyoruz.

  geçen sene en azından sol bekimiz belirsiz idi. şimdi 3 mevkii de belirsiz.

  kadroya süper adam almak yetmiyor. adam akilli kadro planlaması lazım bize.
 • 259
  o bölgede oynayan oyuncuya göre olay değişiyor.
  mesela kerem oynadığı zaman asla on numara olarak oynamıyor. daha çok ikinci forvet olarak oynuyor.
  mertens ve ziyech oynadığı zaman tam olarak on numara olarak görev yapıyor.
  kerem demirbay, olivera, ndombele oynarlarsa serbest sekiz şeklinde oynarlar.
  benim tercihim ise kerem’in ikinci forvet olarak oynaması ve arkalarında çift altı numara olması. yani iki torreira ve önde de icardi ve kerem.
 • 261
  takımımızda bu bölgede oynanan oyuncudan bazı maçlarda santrafor yanına koşu atan yardımcı forvet olarak oynaması, bazı maçlarda ise oyun kurucu profiliyle oynaması beklenmekte.

  okan buruk ağırlıklı olarak bu sezon ilk profili tercih etti. ilk profilde bunu tercih ediyorsak sağ veya sol kanattan bir adet oyun kurucu profilde kanat oyuncusu ile oynamamız takım set oyununa oturduğu zamanlarda daha dengeli bir oyun oynamamızı sağlıyor.

  takımımızda bu sezon 10 numarada denenen futbolculardan ilk olarak sezon başında bu mevkide oynatılan mertensi, ikincisi onun yerine oynatılan keremi ve devamında da maç içerisinde yer yer o bölgede denenen ve taraftarımızın 10 numarada görmek istediği iddia edilen ziyechi inceleyelim.

  mertens sezona gayet güzel başladı. avrupa elemelerinde kritik goller attı. vefakat yaşının da etkisiyle bu performansını destekleyecek oyun temposu diri kalsa da kendi temposu geriye gitti. nihayetinde takımın pres gücüne fren olmaya başladı, tam o dönemde zaha'nın da yavaş yavaş oynayabilecek seviyeye gelmesi ile birlikte okan hoca kerem'i mertens yerine 10 numaraya çekip zaha'yı sol kanada aldı.

  mertensin avantajları: sağlamken takımın pres gücünü arttırması, oyun kurabilecek oyun zekasına sahip olması, fizik gücü yerindeyken ve kendi temposunu yukarı çektiğinde ikinci forvet koşularını atabiliyor olması.

  mertensin dezavantajları : yaşından da kaynaklı olarak her maç aynı istikrarlı fizik disiplinle oyanayamaması, okan hocanın aşırı hızlı oyun isteği ve takımın hızlı hücum alışkanlıkları doğrultusunda topu hücumda demlendirip sete oturmak yerine bir çok pozisyonda hızlı oynayarak oyun kuruculuk özelliğini yer yer kullanmaması, yaşının ve fiziksel istikrarsızlığının da etkisiyle ikinci forvet koşularını atabilecek oyun alışkanlığı olsa da kasap tr stoperleriyle boğuşamaması.

  kerem'in avantajlarına gelecek olursak : kerem bu sezon ağırlıklı olarak forvet arkasında santraforun yarattığı boşluklara koşu atan ikinci forvet rolüyle oynatıldı ki bence bu profilde oynarken beklenen koşuları atıp demarke halde topla buluşma konusunda ya da ekstra pası çıkartıp diğer oyuncuları şut pozisyonuna sokmak konusunda gayet başarılı bir performans gösterdi. ön alan baskısı konusunda da kendini geliştirdi ve icardi'nin dahi yürüdüğü bazı anlarda presi başlatıp kaleciye basan futbolcu olduğunu stadyumda maç izleyen taraftarlar açıkça görmüştür. kendisi de çok iyi bir defans arkası koşucusu olduğu için kanatlardaki oyuncuların nereye nasıl koşu atacağını görüp maç içerisinde güzel paslar denedi. aslında tekte güzel vuruşlar çıkartabilen ve son vuruşu iyi bir futbolcu.

  kerem'in dezavantajlarına gelecek olursak : keremin bu sezon forvet arkasına geçtiği sekans ile icardinin iğne ile oynamaya başladığı sekans örtüşüyor. kerem'in geçen sezonun ikinci yarısında icardi ile yakaladığı uyum ve nihayetinde elde ettiği asist krallığı her ne kadar kendisinin pas ve asist konusunda yeteneklerini gözler önüne serse de, asist pas attığınız futbolcunun pozisyonu gole çevirmesini gerektiren bir istatistik olduğu için; hem icardi'nin iğne ile oynadığı dönemde bir son vuruş anlarına bir adım geride kalması ya da güçlü vuruşlar yapamaması, zaha'nın yeni yen, form tutarken imza şutlarının ve gole çevirdiği pozisyonlarının bir çoğunu kaçırması, bunalr yanında sağ kanadımızdan da efektif bir defans arkası koşusu veya oyun kurulumu katkısı alınmaması halinde kerem'in üstüne kalan hücum aksiyonlarını kerem'in de bir kaç maç skor alamadıktan sonra en mükemmeli vurup gol atmak arzusu ile bonkörce harcamış olması ve bir süredir kendi standartlarının çok altında gol/asist katkısı vermiş olması. bunun yanında asla rotasyona sokulmaması veya girmemesi ile fiziksel olarak da düşüş yaşaması.

  ziyech'in avantajları; muazzam bir saha görüşü ve pas yeteneği var. topu istediği yere istediği hızda atabiliyor. bilekleri zarif, belki yedek kulübesinde çalım atmıyor ama ortalamanın epey üzerinde çalım yeteneği var. vefakat kariyeri boyunca kendisini sağ kanatta görece 6 numaralardan pozisyon olarak kaçarak ve bek oyuncusu ile 2'ye 1 yaparak demarke hale getirerek oynamayı tercih etmiş bir futbolcu. yani esas olarak sırtına 6 numarayı alıp sağ kanada devrilmektense, sırtına rakip sağ beki alıp orta sahaya devrilmeyi ve sağ bekini de hücuma katarak oynamayı tercih ediyor. defans arkasına koşu atan ve statik olmayan hücumcularla etrafı donatıldığında muhteşem şeyler izletmeyi vaat ediyor. kerem kadar eforla ya da formda bir mertens kadar olmasa da ön alan baskısında ziyech de aklını kullanarak gayet kerem başarılı baskı yapabiliyor.

  ziyech'in dezavantajlarına gelecek olursak: mevcutta fiziksel durumunun hala toparlanmamış olması, zamanla düzelecek bir husus. yukarıda da dediğimiz gibi kraiyeri boyunca sağ kanatta daha rahat etmiş bunun sebebiy sırtına 6 numara ya da stoper alıp oynamaktansa sağ bek alıp oynamayı tercih etmesi. keza kendisi ikiknci forvet olarak ön direk veya arka direk koşusu atmak yerine ceza sahası yayın ilerisinde veya gerisinde bekleyip uzak mesafe şutlarını daha çok tercih ediyor. muhakkak ön/arka direk golleri de mevcut fakat kendisinin imzası son maçlarda da görmüş olduğumuz uzaktan şutları.

  bu noktada gördüğümüz ve atlamamamız gereken bir husus var o da 10 numara dediğimiz bölgede tek bir tip oyuncu olmadığı ve okan hocanın ağırlıklı tercihinin de burada ikinci forvet olarak oynayacak daha proaktif bir futbolcu tercihi ile yaratılacak kaos ve ön alan baskısı hususları olduğu.

  şahsi fikrim ziyech'in kendini daha rahat hissettiği sağ kanatta, kerem'in de defans arkası koşuları ile oyun kurmak yerine ince paslar atabileceği forvet arkasında zaha'nın da kendini en formda hissettiği sol kanatta oynadığı yerleşimin bizim ideal hücum yerleşimimiz olduğu.

  kerem'in yerinde barış alper de yıkıcı bir fizik gücü ve ön/arka direk koşuları ile tercih edilebilir, ya da ziyech yerine o esnada fiziki durumu müsait ise mertens de pekala sahaya atılıp forvet araksına mertens kanada da kerem/barış/tete çekilebilir.

  maç maç rakibe göre dizilişini ve oyuncularını değiştiren okan hocamız genelde doğru tecihi ya maç başında ya maç içerisinde zaten bulabiliyor.

  fakat mertens ve ziyech'in aynı anda sahada olması y da kerem ve barışın ya da tete'nin aynı anda sahada olması oyunumuzu tektipleştirip hücumlarımızı tahmin edilebilir ve kısır hale getiriyor.

  dolayısıyla okan hocam görelim neyler, neylerse güzel eyler arkadaşlar.
 • 262
  eksikliği bağıran mevkimiz. hücumu kuracak, merkezden şut, ara pası, boş alan koşusu yapıp hızlı pas akışı sağlayacak bir oyuncu bulursak takım seviye atlayacak. mertens ve kerem ne yazık ki onlardan beklediklerimizin altında bir katkı sağlıyor. bu mevki birinci önceliğimiz olmalı. yeri gelince orta sahayı, yeri gelince de forveti güçlendiren bir adam şart.
 • 264
  galatasaray'ın tarihinde 10 numaranın parlamadığı başarılı geçen bir sezon yoktur. geçen sezon mertens bence tam bir 10 olmasa da müthiş oyun zekasıyla, çalışkanlığıyla ve takımdaş karakteriyle bu işi iyi götürdü.

  bu sene çıta yükseldi ve avrupa arenasında işler değişir. prekazi, hagi ve sneijder klasında bir 10 numara gerekiyordu bu takıma. şampiyonlar ligine veda ettik ama avrupa ligi şansı devam ediyor.

  hakim ziyech tam bu profil değil, raket gibi bir sol ayak fakat tek ayaklı bir oyuncu. eskilerin tabiriyle tahta bacak.
  bu yüzden oyunu ister istemez sol ayağını çalıştırabileceği ters kanata yani sağ kanata çekiyor.

  topsuz oyun zekaları ve fiziksel avantajları ile savunma arkasına etkili koşular yapan, kerem, bay ve bakambu’yu tam zamanında görebilecek, araya inceyi bırakan, 18 dışından şutu olan, zaha’nın aldığı foul’lerde topun başına geçip skor yapabilen bir 10 numara lazım. sezon başında da böyleydi şimdi de böyle.

  (bkz: prekazi hagi sneijder üçlüsü)

  benim ilk adayım kekimiz manchester’dan. * sanatçı viking: (bkz: christian eriksen)

  https://youtu.be/IkcUouXRz8c?feature=shared
 • 265
  öncelikli ihtiyacımız olduğunu düşünmediğim pozisyon. rakipler zaten 10 kişi kapanıyor. ceza sahası önünde 5 kişi oluyor. bizim bu tabloda sneijder seviyesinde olmayan 10 numara birinden yüksek verim alma, parlatma şansımız düşük. üstelik bir şekilde her oyuncuyu oraya kaydırma ihtimalin var. mertens dışında dinamizm istiyorsan kerem, hücum katkısı istiyorsan icardi (ileride zaha'yla) veya halil, oyunu tutmak istiyorsan demirbay-ndombele, pres istiyorsan zorlasan torreira'yı bile koyarsın.

  ama orta sahada böyle lüksün yok. orta sahandaki adam dinamik olacak ve topçu olacak. orta sahan sağlam olursa 10 numara bölgesinde istediğin fantezilere girişebilirsin. mertens de defans desteği için bu kadar yıpranmaz, zaha'nın-icardi'nin çift forvet denemelerini de kaldırabilirsin.
 • 270
  sezon başında ve ısrarla devre arasında yapılmayan transfer. teknik direktör de tek 10 numarayı oyundan alınca kırılma anlarında böyle süt dökmüş kediye dönüyoruz.

  ağırlık altında sakatlanmış oliveira ve tete’den kurtarıcılık beklemek ise annemizin liginde çalışabilecek bir abesle iştigal durumu.

  (bkz: 22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçı)
App Store'dan indirin Google Play'den alın