• 8026
  berkin elvan entry'lerine tepki gösterenlerin sadece "sözlük bunun yeri değil" düşüncesindeki insanlar olduğunu düşünmediğim sözlüğümüz.

  gencecik bir çocuğu polis fişeği öldürüyor ama bazı arkadaşlar en ufak bir siyasi anlamı olmayan"allah rahmet eylesin", "mekanı cennet olsun" temalı yazılara bile ağızlarından köpük saça saça twitter'da tepki gösteriyorlar, sözlüklerde ofsayt veriyorlar, spam'latmaya çalışıyorlar. açın mesela felipe melo'nun taziye mesajını, okuyun ak it'lerin altında yazanları, ya da girin buradaki berkin başlığına okuyun da insanların oy için ne kadar alçaldığını görün.

  sözlükte berkin'den bahsedilmesin diyenleri 2-3 ayrı grupta olacak şekilde gözlemleyebiliyorum.

  a) iyi niyetiyle tematik sözlük konsepti bozulmasın diyenler.
  bu arkadaşların sosyal medya hesaplarını incelerseniz berkin, ali ismail vb. çocuklarımız için ne kadar üzgün olduklarını görebiliyorsunuz. ama bunları sözlüğe yazmayalım, kendi içimizde kavga etmemizin anlamı yok diyorlar. bu arkadaşların fikirlerine katılmıyorum ama kesinlikle hassasiyetlerini anlayabiliyorum ve saygı gösteriyorum. çünkü vicdansız değiller.

  b) oy verdikleri adamı savunamayıp, en azından sessiz kalmak için galatasaray renklerine sığınanlar.
  bu arkadaşları da az biraz takip ettiğinizde görebiliyorsunuz. çocuk katillerine zamanında oy vermişler, belki gene oy verecekler ama bu polis şiddetini haklı görmüyorlar, çünkü onların da vicdanları var. niyetleri trollük değil, "ne işi varmış berkin'in orada, 2 gün ekmek almayıversin !" ya da "15 yaşıında teröristin biri öldü ne olay çıkardınız be!" kafasında olmadıkları için, insan oldukları için üzüntüyle olayları takip ediyorlar. belki berkin için benden bile çok dua ediyorlar. ama her yerde kendilerine ve oy verdiği liderlerine yapılan muhalefetten de memnun değiller. o yüzden sessiz kalalım, bu konular konuşulmasın fikrini çıkar yol olarak seçiyorlar. gerçekten çok üzgünler ama iktidarlarına da bok sürdürmek için henüz hazır değiller.

  c) kötü niyetli akp yandaşları.
  bu arkadaşlar da bir üstteki grup gibi akp'ye oy vermişler ama bir üsttekiler kadar vicdanlı değiller, o yüzden ayrı bir gruptalar zaten. berkin, ali ismail, abdo hatta gezide şehit olan memur arkadaş bile bunlar için bir önem taşımıyor. yeter ki allah yerine koydukları, şirk koştukları erdoğan'larına bir şey olmasın. "çaldıysa bizim paramızı çaldı" kafası, "berkin'in ne işi varmış sokakta" hezeyanı yaşayan tipler bunlar. çıkıp bu görüşlerini dile getiremiyorlar ne bok oldukları meydana çıkacak ve en sevdikleri laf olan "ben de rte'yi sevmem ama..." diye başlayan cümleler kuramayacaklar ileride.

  benzer şekilde berkin elvan başlığına yazanları da gruplandıralım.

  a) vicdanlı bir şekilde sadece ölüme üzülenler.
  çok bir şey demeye gerek yok, iyi ki varlar.

  b) kötü niyetli akp düşmanları.
  2-3 paragraf yukarıda c) şıkkında yazdığım akp militanları ile benzer kafadalar, tek farkları akp'nin değil başka bir partinin militanlığını yapmaları. berkin, ali ismail umurlarında değil, yalnızca bir araç olarak kullanıyorlar çocukları. tek amaçları siyasi çıkar.

  memleketi on yıllarca yönetenlere teşekkürler, ufacık bir çocuğun adaletsizce ölümünde bile el birliğiyle işte böyle anlattığım gibi böldünüz insanları.
 • 8027
  başarılı bir şirket kriz durumlarında ilk gün sıcağı sıcağına sağduyulu bir açıklama yapar. ikinci gün ise kriz masasının işi biter ve radikal karar alınır. bu başarılı şirketin çalışanları da bundan sorumludur.

  neverfall üslubu sert fakat sağduyulu bir açıklama yapmıştı. benim güzel sözlüğüm de bir güzel içine sıçtu linç etti. bugün o radikal karar alındı evet. neverfall sözlüğe veda etti. yalnız bu güzel bir radikal karar olmadı. bu, sözlüğü iyiye götürecek bir karar da olmadı. bu tam anlamıyla sözlükteki yazar arkadaşlarımızın düşüncesizliğinden dolayı rezalet bir karar oldu.

  yazık. gururu olan, sözlük için canını dişine takmış bir adamı bugün küstürdük. vicdanmış. peh.
 • 8029
  (bkz: whatthehellisgoingon)

  bu adamın yazdığı malum entryi düşünelim, şu an onlayn olan ve bunu okuyanların tamamına yakını bu yazarın annesinden girip sülalesinden çıkıyor. iktidarını, beynini, iq'sunu ve vicdanını da arada unutmuyor. ama kimse bunları bu provokatör herifin rahatlığıyla klavyeden yazıya dökemiyor. neden? çünkü yazsalar pilot olacaklar.

  söyleyeceklerim bu kadar sayın moderatör.
 • 8030
  (bkz: whatthehellisgoingon)

  kendisi beni ve bir çok yazarı tahrik etmiştir. kendisinin yazdığı entryi görüp tahrik olmayacak insan sayısı zaten azdır. kendisini bu başlık altında şikayet ediyorum. çünkü tahrik oldum, herhangi bir başlığı hortlatıp sözlük huzurunu kaçırabilirim. lütfen bu tarz provokatörleri sözlükten uzaklaştırınız.

  söyleyeceklerim bu kadar sayın moderatör.
 • 8031
  enteresan işlerin döndüğü sözlük. rahmetli berkin elvan başlığı altında 150 adet entry girilmiş şu saate kadar. fakat bir kaç saat önce okmeydanı'nda öldürülen ve dhkp-c tarafından cinayeti sahiplenilen burakcan karamanoğlu isimli 20 yaşındaki gencin başlığı altına bir şeyler yazılmaması için kilitlemiş sevgili moderatörlerimiz.

  burada farklı siyasi görüşlere gönül vermiş bir çok kişi, berkin elvan olayını hepimiz esefle kınadık. hepimiz, üzüldük kahrolduk. sözlük moderatörleri de sözlüğün açılış sayfasına kardeşimizin fotoğrafını koyarak harika bir jest yaparak takdirlerimizi kazandılar.

  ama burakcan karamanoğlu'nun başlığının kilitlenme sebebini biri açıklasın arkadaş. sırf sağ görüşlü olduğu için bu gencin başlığına bir şeyler yazılmasının engellendiğini düşünmek istemiyorum. inşallah sevgili moderatörlerimiz bu konuyu izah edebilirler.

  ek: dhkp-c açıklamayı kendi yapmış sosyal platformdan. bahsi geçen link ekşi sözlükte yayınlandı; https://www.facebook.com/...osts/475393799256418

  ek 2: linkin dhkp-c'ye ait olmadığı söyleniyor bazı arkadaşlarımız tarafından. onlar yapmamış olabilirlermiş, bunu da belirtelim.
 • 8032
  ne yazık ki son günlerde ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamında üstüne düşen payı almaktadır.

  bilindiği gibi galatasaray sözlük, galatasaray taraftarı vasıtasıyla önemli bir galatasaray ve spor bilgi kaynağı olmayı amaçladığından sözlük içinde konu ve içerik kısıtlaması vardır. galatasaray sözlük tematik bir sözlük olup, içerik olarak sadece galatasaray'la, türk ve dünya sporuyla, kişileriyle ve olaylarıyla alakalı yazılar yazılabilir.

  bu kural galatasaray sözlük'ün kendisi dışında gelişen olaylara tamamen ilgisiz olduğu anlamına gelmez. tüm toplumda infiale yol açan konular, yazarlarımızın çoğunluğunun ortak istek ve görüşleri doğrultusunda sözlük kurallarına istisna teşkil edebilir. berkin elvan da bunun en büyük göstergesidir. (bkz: olaylar/#1441790)

  bundan bahis açtığım ve bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığım için utanıyorum ama normal şartlarda ilgili başlık da sözlük kuralları dışındadır. fakat yukarıda da belirttiğim gibi sözlük yazarların ortak istek ve görüşleri doğrultusunda tek bir sesle sözlük olarak ortaya bir tepki konmuştur. her şeyi bir kenara bırakırsak; bu galatasaray kültürünün bir gerekliliğidir. bu konuda kulübümüz de zaten üzerine düşen mesajları yayınlamıştır.

  tüm bunlardan sonra birkaç saat önce yaşanan olaylarda ülkedeki kaos yine bir can aldı. şu an olayla ilgili kesin ve net olan bir şey yok. sadece yine gencecik bir çocuğun öldüğünü biliyoruz. olaylar bu kadar sıcağı sıcağınayken insaları yine gereksiz tartışmaların içine sokmanın kimseye bir faydası yok. ülke bir iç savaşa doğru sürüklenirken özellikle herkese açık olan sosyal medyada itidalli davranmak hepimizin görev ve ödevidir. dün öldürülen kardeşimizin başlığı da bu sebeple kilitlenmiştir. (berkin'in başlığının dün açıldığını belirtmekte de fayda var)

  galatasaray'ı bir kenara bırakırsak biz insalık dışında hiçbir şeye taraf değiliz. daha önce de belirttiğim gibi toplumsal infiale yol açan her konuda da yazarların ortak istek ve görüşleri doğrultusunda mesajlar verebilir ve tepkiler koyabiliriz. fakat moderasyon olarak sıcağı sıcağına ve bireysel olarak hareket edemeyiz.

  bu sebeple moderasyonun bu tasarrufunun anlayışla karşılanmasını, bu tutumun başka taraflara çekilmemesini ve ilk günden beri yaklaşık 6 yıldır tamamen amatör bir şekilde yönetilen galatasaray sözlük moderasyonuna bu zorlu dönemde yardımcı olmanızı diliyoruz.
 • 8033
  moderatörlerinin zor durumda olduğu sözlük. gerçekten iki ucu boklu değnek.

  evet sözlüğün adı "galatasaray" ama yaşadığımız ülkenin adı da türkiye. siyaset ve kaos her yere egemen olmuş durumda. ülke, tarihinin en sıkıntılı döneminden geçiyor belki de ve insanlar öfkeden patlamış durumda. artık tahammül sınırlarını aştı yaşananlar.

  şimdi bu haldeyken siyasete sıfır tolerans gösterilmesi bir noktadan sonra imkansız hale geliyor. bir yandan da malum, siyaset konuşmanın ucu bucağı yok ve bu durum bir noktadan sonra sözlüğün kuruluş amacına ters düşüyor. siyaset için değil galatasaray için üyeyiz sonuçta.

  burda yazar olan herkesin bu konuda olabildiğince anlayışlı olması ve moderasyona yardımcı olması gerekiyor bence.
 • 8035
  bir zamanlar galatasaraylı olmayanlar giremesin, galatasaray ve spor dışında -galatasaray merkezli- hiçbir şey konuşulmasın diye tc kimlik numarası merkezli bir doğrulama sistemi getirilmişti.

  düşünün sözlüğün o zamanki duruşunu... gerek yoktu. böyle olmasına hiç gerek yoktu.
 • 8038
  anketinho ve skorer'in yer aldığı bölüme bir de spor dışı konuların konuşulacağı bir yer eklense de biz de kurtulsak memleket sevdalısı arkadaşlardan. twitter'da, facebook'ta dönen ülke muhabbetlerden kaçıp buraya geliyorum burası da aynı. ülke batarken spor konuşulmazmış. lan tamam spor konuşma ama ülke meselelerini de git başka yerde konuş.
  neyse, ligtv.com.tr'de takılcam ben artık. haber yorumlarının olduğu bölümden yürüyelim :(
 • 8039
  iki üç gündür sözlüğe bakıyorum da resmen içim daralıyor. zaten şu sıralarda hiç keyfim yok, bari biraz kafa dağıtayım diye sözlüğe giriyorum ama daha beter sinir olup çıkıyorum.

  yahu bu ülkenin adı türkiye. bu ülkede türk, kürt, çerkez, arnavut, yörük ne ararsan var. yıllarca ağzımıza sıçıldı bırakıldı. sol-sağ , alevi-sünni, müslümanı-dinsizi, şu sıralar akp'li-kalanlar. bıkmadınız amk saf tutmaktan, kavga etmekten, bölünmekten.

  çıkmış bazıları istiklal marşı ayrımcı, bölücü diyor. başka birileri istiklal marşını duymaktan rahatsız. olm biz hepinizden rahatsızız, bir şey diyormuyuz. vatan, bayrak, marş ne zamandır bu kadar batıyor size, ne zamandır bu kadar rahatsız ediyor sizi. yüce idealleriniz!! için kaç anne daha ağlayacak, kaç ocağa ateş düşecek. hiç mi insafınız yok sizin.

  iki galatasaraylı düşünün. biri akpli olsun biri solcu. belki bugün yolda karşılaşsalar birbirlerine girecekler. iki üç hafta sonra fener maçı öncesi olay çıksa omuz omuza verip fenerlilere dalacaklar. sonra daldıkları fenerli gruptan bir kaç adamla birlikte türk kürt kavgasına girip mahalle taşlayacaklar ya da molotofl kokteyli atacaklar. hepinize afferin!!!

  berkin öldü, içimiz acıdı. hepimiz üzüldük. galatasaray sözlük resmini açılış sayfası yaptı. helal olsun. peki serap'ı hatırlayanınız var mı? hani şu akşam işten evine yorgun argın giderken bindiği şehir içi otobüste orospu çocuğu pkk'lı piçler tarafından molotof kokteyli ile yakılan, cayır cayır yanan, 29 gün yaşam mücadelesi verip, en sonunda toprağa gömdüğümüz?

  peki bağcılardaki bombalı saldırıda ölen onlarca kişiden birisinin ismini söyleyin bana.

  vazgeçtim sivil kıyafetleriyle askere birliklerine teslim olmaya giderken pkk'lılarca durdurulup kurşuna dizilen 34 gencecik fidanı hatırlayanınız var mı?

  iki yüzlülüğünüzü seveyim sizin.

  hoş haklısınız. ülkenin boku çıkmış, buranın cıvığı çıksa ne olur ki.
 • 8040
  12 eylül 1980 günü üniversiteye kayıt yaptıralı bir ay olmuştu.
  öncesi ve sonrasını anlatmayayım ama bilin ki göz ve ruh tanığıyım.
  şimdi farklı kardeşlerim, azıcık hatırım varsa, sakin. tekrar paylaşayım, sakin.
  elbet burası sarı kırmızı bir sayfa. elbet cümlesi tek, heyecanı yüksek bir sofra.
  herkesin tıka basa karnını doyurması şart değil, kimse aç kalmasın yeter.
  bunun da tek çaresi yarışmadan paylaşmak, yarıştırmadan.
  başta şimdi farklı dedim ya, inanın farklı. en azından siz farklısınız, gençler farklı.
  buna eminim çünkü yazdıklarınızı okuyorum. buna eminim çünkü düşüncelerinizi heyecanla takip ediyorum.
  geçen gün bir fb'li arkadaşım şöyle dedi; bu ikilemi nasıl çözsem bilmiyorum? fb benim her şeyim ama başbakan da fb'li. ben de ona şöyle dedim; belki senin fb'nle onun fb'si aynı değildir.
  kimbilir belki de öyledir. kimbilir belki de bu sahici bir ikilemdir.
  bize gelince; eminim şartlar ne olursa olsun hepimizin bir eli metin oktay'ın dokunduğu yerdedir.
  şampiyonluk aşkıyla selam ederim kardeşlerim...
 • 8041
  14 mart 2014 karaük galatasaray maçının 0-0 bitmesiyle birlikte 2 gün hiç uğramamak en iyisi.
  özet geçiyorum:
  ünal aysal gitsin
  mancini gitsin
  drogba gitsin
  sneijder gitsin
  sabri gitsin
  burak gitsin
  selçuk gitsin
  ceyhun zaten gitsin
  bülent tulun'a giydirme
  kurumsallaşma ile ilgili iğneliyici entryler
  fatih terim'e özlem
  istiklal marşı ve kapanış.
 • 8044
  malesef özgün yazar sayısı yok denecek kadar az olan sözlük. tüm yazarlar herkesin yazdığını kendiside yazma gereği duyuyor.

  örneklerle açıklayayım;

  selçuk inan için ;

  * canımız ciğerimiz kaptanımız ama formsuz

  * yerine bir maç umut gündoğan denenmeli (umutun süre aldığı 15 bilemediğin 25 dakikada ne gördülerse)

  * mustafa sarp bundan iyi (allah çarpar dikkat edin)

  * gece hayatına ara vermeli (her akşam aynı mekanlara takılıyolar heralde)

  * sneijdere pas atmıyo (bugün * buluştuğu topların %80ini sneijdere attı)

  * geriye pas atıyo (bunda boşa çıkıp kendini göstermeyen arkadaşlarının hiç suçu yok)

  sneijder için ;

  * sen git biz seni haketmiyoruz (tamam bende kendisini çok seviyorumda bazı yazarlar bu adamı ilahlaştırdı. biz seni haketmiyoruz demek nedemek ya aynı yazarların %100 geçmişte bi kere aslolan galatasaray diye entry girmişliği vardır)

  * kaç tane asisti heba edildi (o pas gol olunca adı asist olur.)

  * bu takımda onun zekasına uygun oyuncu yok

  ceyhun gülselam için ;

  * elinde mancinin sex kasedi lölölölö (he amk mizah akıttın resmen en az 100 kişi yaptı bu espriyi)

  * manciniden torpilli

  * ptt 1.lig seviyesinde

  hakan balta için ;

  * kendisi stopermiş haberimiz yokmuş (en az 50 kere yazıldığını gördüm )

  not : her futbolcu için yazacaktım yazarken içim şişti. okadarki nefret ediyorum bu klişe yorumlardan. demek istediğim anlaşılmıştır umarım.
 • 8045
  ne zaman insanlar birbirinin entry'si arkasina gerizekali gibi 5.sinif vatandas gibi sanki mesaj kutusu yokmus gibi, cevap yazma cesareti bile olmayan korkak, pisirik, dusunduklerini savunamayacak kadar cahil olmazlarsa o zaman geri gelirim.

  yine de bu platformu da insanlari da cok seviyorum.

  kendinize iyi bakin.

  fikri hur vicdani hur galatasaray !
 • 8046
  galatasaray'ın yarısı olamayacak takımlara methiyeler dizilirken galatasaray'ın her türlü eleştiriyi aldığı sözlüktür. red bull salzburg kim ya arkadaşlar? adamlar bu sezon fener'i yenemedi. şampiyonlar ligi'ne gelemedi. geçen sene ne yaptıklarını bilen yok zaten. ajax'ın yendi diye bir anda dünyanın en iyi takımı oldu. 2 sezon şampiyon olmuşuz. şampiyonlar ligi'nde çeyrek final yapmışız. juventus, real, united gibi takımları yenmişiz. hala 3 kulvarda iddiamız devam ediyor. ama sözlükte dünyanın en berbat takımı gibi konuşuluyor galatasaray.
 • 8048
  artık siyasetin bırakılıp lige galatasaraya odaklanılması gereken sözlük. lütfen artık ortak paydamız galatasaraydan başka şeyler konuşulmasın artık tartışma ayrışma olmasın. moderasyon el atsın artık konular kitlensin. herkes vicdanlarını başka yerlerde başka platformlarda paylaşsın. gerçekten şu seçim öncesi sonrası ne seçim konuşulsun ne de başka birşey.
 • 8049
  burak can karamanoğlu başlığındaki entryler silinmiştir. sebebi de sözlüğün ilgi alanı dışı olduğu içinmiş.

  kusura bakmayın arkadaşlar, berkin elvan'ın galatasaray futbol takımının ön liberosu olduğunu unutmuşum.

  burakcan üzerinden siyaset falan yaptım ben de zaten, okuyan görmüştür. hata ettim.

  özür diliyorum modlardan da yazarlardanda. daha da siyasi bişey yazmam.
 • 8050
  adilce yönetilmeyen çoğunluğun azınlığa hükmettiği yanlışa yanlış demeyen insanları birbirine düşüren kin ve nefret duyduran bir platformdur. yeter ya artık birşeyleri görün ve kesin kurallar koyun. koyduğunuzu uygulayın. ve ayrımcılık yapmayın. çoğunluğa yaranmaya çalışmayın.