• 1
  hani bazı sporcular vardır, menajerinden ya da vatanından dolayı yeteri kadar popi değildir, underrated olarak anılır... işte zoltan kardeşimiz de özellikle kendi yaş grubu içerisinde tam olarak böyle bir basketbol oyuncusu. macar ve henüz 22 yaşında. 1.95 m boyunda ve point guard olarak görev alıyor oynadığı takımlarda. ayrıca macaristan milli basketbol takımı formasını da giyiyor.

  eurobasket 2017'yi takip ederken dikkatimi çekmişti zoltan. fundamental konusundaki yeterliliği, yaşına göre son derece olgun performanslar ortaya koyması mest etmişti beni. zaten istatistikleri de gayet iyiydi. eurobasket 2017'de macaristan formasıyla 6 maçta görev alıp turnuvayı 12 sayı - 3.2 ribaund - 1.5 asist ortalamalarıyla tamamladı. görev aldığı 6 maçtaki istatistikleri tek tek şu şekilde:

  hırvatistan'a karşı, 12 sayı - 5 ribaund - 1 top çalma
  karadağ'a karşı, 13 sayı - 3 ribaund - 1 asist
  çekya'ya karşı, 12 sayı - 1 top çalma
  romanya'ya karşı, 4 sayı - 2 ribaund - 1 asist
  ispanya'ya karşı, 9 sayı - 2 ribaund - 3 asist - 1 blok
  sırbistan'a karşı (asıl olayı bu son 16 maçıydı), 22 sayı - 7 ribaund - 4 asist - 2 top çalma - 1 blok

  açıkçası turnuva bittikten sonra zoltan'ın iyi liglerdeki takımlardan birine gideceğinden emindim. "liga acb'deki kalburüstü takımlar kaçırmaz" demiştim kendi kendime ama yanılmışım. geçenlerde merak edip baktım hangi takımda oynadığına; macaristan'ın falco (fiba avrupa kupası'nda yer alan bir ekipmiş) takımı için ter döküyor. 34.7 dakikayla takımının en çok süre alan 2. oyuncusu konumunda olsa da açıkçası daha bilinen bir takımla yola devam etmeyişi beni şaşırttı. hele hele o iyi eurobasket 2017 performansı sonrası.

  tipi: https://i.hizliresim.com/W76ko8.jpg

  eurobasket 2017'de ne yapmış (3 dk 28 s'lik bir video): https://youtu.be/VGN1GmoxioY

  (bkz: scout transferi)