• 22
  nigga‘nın türkçe karşılığıdır ve hakarettir. umarım sözlükte kullanımı yasaklanır.

  ekleme:

  (bkz: #2841864)

  israrla kullanılması gerektiğini savunanlara anlam veremiyorum. kelimeler, başka dillerden türkçe’ye girerken anlam ve yazım değişikliğiyle girebilirler. bunun yüzlerce örneği vardır. farsça’da ya da arapça’daki “zenci” kelimesi başka anlamlar ifade ederken bizde ingizlice’deki “nigger”ın karşılığıdır. “negro” bir çok dilde “siyah” demek olabilirken bile kullanımı üzerinde tartışmalar yaratır. badou n’diaye zenci değil, afrikalı bir futbolcudur. bafetimbi gomis, zenci değil, siyahidir. shaq, afro-amerikalı’dır.

  (bkz: #2841864)

  edit 2: kelimenin bu denli sevildiğini doğrusunu söylemek gerekirse bilmiyordum. tartışılması güzeldir. siz yine de siz olun türkçe bilen afrikalı bir tanıdığınız olursa ona zenci diye hitap etmeyin.

  arapça’dan dilimize gelen “kamil” kelimesi “bütün, eksiksiz, noksansız, yetkin, tam.” demekmiş gugıla göre. 2020 yılında başka anlamlar da ifade ediyor lakin.

  mesele kullandığınız kelimenin tarihte ne anlama geldiği değil, bugün karşı taraf için ne ifade ettiğidir. “nigger”ın “hala” ırkçı olmadığını savunan amerikalı beyazlarla dolu o kıta da mesela.

  https://youtu.be/BNl-0Qrx-DA

  edit 3:
  pascal nouma için, türkçe olan “zenci” kelimesi bir şeyler ifade ediyormuş.
  (bkz: pascal nouma/@mokoena)
 • 23
  persçe زنگی (zengi) kelimesinden gelen ve aslen "siyah" anlamına gelen kelime. bu "nigga" kelimesi de latincede siyah anlamına gelen "niger" sıfatından gelmektedir. zaman içinde ırkçı anlamını abd'nin kültürel yapısından dolayı kazanmıştır.

  haliyle burası ne abd olduğu ne de geçmişinde siyah - beyaz çatışması olan bir ülke olduğu için zaman içinde anlamını kazanan "nigga" ile tek bağlantısı arkaik dönemde sahip olduğu anlamdır. onun da reelde hiçbir karşılığı yoktur. "politik doğruculuk" adlı modern zaman terör aygıtına kurban edilmesine gerek olmayan ve bizim kültürümüzde ve dilimizde sadece derisi kara olan insanlar için kullanılan sıradan bir kelimedir.

  edit: dilimizdeki zenci kelimesi, nigga'dan yüzyıllar evvel de dilimizde olan bir kelimedir. dağdan gelip bağdakini kovmanın bir alemi yok. bu ülkede ermeni de, rum da, kürt de yeri geldi mi ırkçı niyetlerle kullanılıyor. kullananın pis niyeti yüzünden dili iğdiş etmeye çalışmak neresinden baksan barbarlık. hiçbir anlamı yok.
 • 28
  ingilizcesi nigger'dır.
  siyah kelimesinden türemiştir.
  siyahi demek politik olarak doğrudur.
  zenci demek ayıptır.
  tam bir akıl tutulması.

  eğer kötü niyetli birisi bir kelimeyi küfür olarak kullanırsa, her kelime ırkçı veya küfür olarak damga yiyebilir. kürt de ırkçı olur, trabzonlu da ırkçı olur, yörük de ırkçı olur. türk de ırkçı olur, ermeni de ırkçı olur. hatta "afedersiniz kasımpaşalı" birisi "afedersiniz ermeni" demişti, hatırlarsınız, ben insan olduğumdan utanmıştım. ülkemizde zenciye gelene kadar kadın kelimesi bile aşağılama olarak kullanılıyor.

  bu durumda sözlükde kelime kalmaz yav, abartmayın.

  özet: ben ısrarla kullanılması gerektiğini düşünüyorum. iyi niyetle tanım olarak. bırakın lanet federaller başka türlü düşünsünler.
 • 30
  zenci, nigga, negro vb. kelimler ne kadar ırkçı ise siyahi de o kadar ırkçıdır o zaman.

  bunların hiçbiri birbirinden farklı değil.

  eğer ki siz beyaz, beyazi, sarışın, kızıl vs. diye insanları tanımlamıyorsanız siyah tenli insanlar için de ayrıca siyahi diye bir belirteç kullanmamalısınız.

  bence özellikle ülkemizde istisnai olaylar ve fanatizmin yönlendirmesi haricinde siyah tenli insanlar için herhangi bir ırkçılık yapılmıyor ve sanıyorum yapılmaz da.

  unutmadan,

  (bkz: fener zenci sever)
 • 32
  etimolojik gelişim üzerinden ırkçılık olduğu söylenen kelime. günümüzde kullanılan pek çok argo/küfür kelime de başlangıçta güzel anlamlı kelimelerden gelmekteydi ama bu, bugün o kelimeleri güzel kelimer yapmaz. kısacası zenci ırkçı bir kelime değildir. çünkü aşağılayıcı anlamda kullanılmaz. hatta ve hatta zencilerin bazı özelliklerinden dolayı genellenmesi de ırkçılığa girmez. çünkü irkçılık kendini başka bir ırktan üstün görmektir.
 • 33
  dünyadaki bir kısım insanın bu kelimeyi ırkçılık yapmak için kullanıyor olması, diğer insanların bu kelimeyi kullanma özgürlüğünü elinden alamaz. ırkçılık olarak kullanmak istediğin zaman ingiliz demek de, yunan demek de, ermeni demek de, arap demek de, kürt demek de, türk demek de ırkçılık olur, çekik gözlü demek de, soluk benizli demek de ırkçılık olur. ben eşitlikten yanayım. bu kelimelerin hepsini yasaklayacaksak, zenci kelimesi de yasaklansın; yok yasaklamayacaksak o zaman bu kelimenin kullanımına diğer kelimeler gibi kimse karışamaz. zaten ırkçılık dil ile değil beyin ile yapılan bir şeydir. hayatında zenci kelimesini bir kere bile ağzına almadan ırkçılığın kitabını baştan yazabilir, zenci kelimesini günde ortalama 100 kere kullanıp ırkçılık ile uzaktan yakından alakalı olmayabilirsin.
 • 34
  kökü kökeni ve tarihçesi için bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederek, özellikle bu platformda yok kullanılmamalıdır yok ırkçılıktır gibi tartışmaya açık söylemlerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. dilimize dolanan, alıştığımız bazı kalıplar var. zenci, adamsın bilmem ne.. kim ne amaçla söyler tabi bilemem zenci yerine siyahi denmesinin doğru olduğunu düşünen insana da saygı duyarım ama bu sözlükte kimse birine zenci derken ırkçılık adam gibi adam derken cinsiyetçilik yapmaz. aklımıza gelmez bir kere..

  heee ben bu ara çinlilere çok ayar oluyorum o ayrı.