• 489
  15 kasım 2019 cska moskova fenerbahçe basketbol maçında verdiği görüntüyle medyanın özellikle spor medyasının ne kadar ikiyüzlü olduğunu tekrar gösteren fb koç'u. sanırsın memleket yıllarca muasır medeniyetler seviyesindeydi de fatih terim'in bazı hal ve hareketleri yakışık almamıştı, ergin hocanın oyuncusuna olan tavrı kabul edilemezdi. o günlerde darağçları kuran çok bilmişler kendisinin oyuncu tokatlaması veya dümdüz sövmesi karşısında kafalarını kıçlarına gömmüş durumda.
 • 491
  https://twitter.com/...408471321202689?s=21

  şu sözleri nba’de söylese adamdan kan alırlar. hatta önce muhtemelen oyuncular böyle pısırık pısırık izleyeceğine karşı gelirler belki hatta ilk onlar “fuck you” veya daha sert bir şekilde karşılık verir. ama eminim ki ertesi gün kovulur ve şutlanır. öncelikle basın zaten yaşatmaz. çünkü sadece küfürden ziyade söyleyiş tarzı “ben sana kişisel olarak bile hakaret, küfür ederim. sen benim yanımda hiçbir şeysin” tarzında. öyle havaya savrulmuş isyan sözleri değil.

  utanması olmayan küfürbaz insan.
 • 492
  15 kasım 2019 cska moskova fenerbahçe basketbol maçında aldığı bir molada takıma "iyi çocuklarsınız iyi sporcularsınız ama hepinizi s*keyim" diyen adam. hırsını alamadı iki üç kere tekrar etti, kaç kere daha söylemem gerekiyor gibi ancak kavga anında söyenebilecek mantıksızlıkta bir ifade daha ekledi. datome'ye ayrıca mı sinirlendi, kafasını kaldırınca ilk onu gördüğü için mi diline geldi bilemem fuck you gigi datome diye kişisel olarak bir daha küfretti. yetmedi bir de sol arkasında duran melih mahmutoğlu'na dönüp "yine odaya girip kapıyı mı kapayalım" gibilerinden birşeyler söyledi. sevgili basınımızın ve camiasının çok güzel hasıraltı ettiği şekilde obradovic daha önce melih mahmutoğlu'na bir molada tokat atmıştı, daha da öncesinde soyunma odasında o dönemin genç oyuncularına saldırdığı haberleri çıkmıştı malum...

  ismail şenol başta olmak üzere bein sport servisi lafı geveleyip soğutmaya çalışıyor. spor hesapları galiz küfürü "hepinizi s*ktirin gidin" dedi diye çevirerek saptırmaya çalışıyor. fanatizmden/popülizmden uzak duran, güya bu konularda çok hassas pek çok spor gazetecimiz de "hayatımda bundan garip mola görmedim" tarzı yuvarlak cümlelerden ötesini kurmuyor.

  çok değil 5 ay önce kulaklığını takıp benchte hiç ayağa kalkmadan final maçını bitirmek zorunda bıraktıkları ergin ataman'a dakikalarca küfredip "taraftarı tahrik etti" diye kendilerini haklı göstermeye çalışanlar, ergin ataman'a gergin diye lakap takan sözüm ona basketbol ulemaları, osuruktan provokatörlük destanları yazanlar, böyle teröristler türk basketbolunu geriye götürüyor diye utanmadan demeç verenler...

  hepsi ya susuyor, ya işin içinden çıkamayıp küfürle millete sataşıyorlar, ya "ben olsam daha fazla küfrederdim az bile demiş" ayağına yatarak hocayı savunuyor, ya da "hoca 4-5 maç kaybetti diye takımdan göndertmeyiz" gibi alakası olmayan argümanlarla konuyu dağıtmaya çalışıyor.

  bu adam sporcularına, hem de tüm avrupa'nın izlediğini bildiği bir ortamda galiz küfürler savurdu. öyle ima, hakaret, el-kol hareketi, itiraz falan değil. bilerek, isteyerek galiz şekilde küfretti. hem de defalarca yaptı bunu, kaç kere daha söyleyeyim derseniz o kadar söyleyeceğim diyecek kadar yaptı.. yetmedi daha önce dövdüğü bir sporcusunu "yine döveyim mi seni onu mu istiyorsun" diye tehdit etti. reji olaya uyanıp diğer takım benchine döndüğü için gerisini bilemiyoruz, başka kim bilir neler söyledi...

  oktay mahmuti'nin dediği gibi "pardon, bakarmısın. rica etsem şu ribaundu alır mısın?" diye takım yönetmek mümkün değil. o anda reaksiyon alman gerekir, bağırman gerekebilir, hatta o an ağır gelecek laflar bile edebilirsin. amaç sporcuları ya da takımı uyandırmak, harekete geçirmek, çeki düzen vermektir. bunlar kabul edilebilir, hatta işin doğasında olan şeyler...

  ancak bunun bir sınırı var. bu sınırı geçtiğin yerde fiziki şiddet ve küfür gelir. bu adam defalarca küfretti bahsi geçen molada. yetmedi fiziki şiddete dair tehditler savurdu. kim bilir belki de takım içeri girdiğinde daha neler yaşandı. bunun adı hocalık değil, motivasyon hiç değil... öyle maç siniriyle falan da kolay kolay açıklanabilecek bir durum değil. bunu bir kere yapmış olmakla yüz kere yapmış olmak arasında da bir fark yoktur. daha doğrusu eylemin niteliğini değiştirmez.

  ama elbette öyle olmayacak. konu ergin ataman olunca, fatih terim olunca destanlar yazan basın ve sosyal medya sus pus oturacak. küfüre karşı rengine bakmadan aynı hassasiyetteyim diyen ismail şenol'un hassasiyet tartısı yine bozulacak. yanında programa çıkardığı basketbolcu eskileri yine bu işe kılıflar uyduracak, "bu da birşey mi bizim zamanımızda neler oluyordu" gibilerinden hikayeler bile bezenir belki... spor medyamızın saygın kalabilen kısıtlı üyeleri de "bu fanatizm batağına batmayalım" diyerek uzak duracak bu konudan...

  günün sonunda belki çok bunalırlarsa "yaptıysa yaptı ne yapalım idam mı edelim" gibi über bir cümleyle olayı kabullenecek ve konu kapanıp gidecek...

  burası türkiye...
 • 493
  https://twitter.com/.../1195720578512179200

  --- alıntı ---
  fuck you! fuck you! fuck you!
  --- alıntı ---

  oha manşete bak.*

  bild gibi avrupa'da tirajı yüksek bir gazetenin attığı başlık şaşırtıcı oldu. şaşırtıcı, çünkü ali koç daha birkaç hafta evvel "dünya neleri konuşuyor, biz neleri konuşuyoruz" diye atıp tutuyordu.

  sormak lazım sayın koç'a, dünya şu an neyi konuşuyor, haberi var mıymış?
 • 494
  avrupa'nın en iyi koçları listesinde kendisini ilk 3'e yazmak yanlış olmaz. ama bu kadar başarılı ve yetenekli olmasına rağmen hiçbir zaman nba yapamamış olması ve uzun süreli kontratlarını bir yunan ve türk takımıyla yapmış olabilmesinin nedeni söz konusu olaydır.

  https://twitter.com/...408471321202689?s=21

  pana ve fener dışında 3 yılı geçen kontratı yok. 3 yıllık olan da 1 tane. diğerleri hep 2 yıl. profesyonel ve iş etiğine önem veren ülkelerde bu haltı yedirmezler adama. yapamazsınız. yöneticilerden, medyadan, taraftardan önce basketbolcular takarlar tenekeyi kıçınıza.

  anlık tepkiler verebilirsiniz. evet, takımı ayağa kaldırmak için bazı aşırı aksiyonlar alabilirsiniz. ama kameraların önünde, ki kameraların kendisini çektiğini çok iyi biliyor, bütün takıma "fuck you" deyip bir de işi özele getirmek terbiyesizliktir. sen kimsin yahu? sen kimsin de bunu yapıyorsun? hepi topu basketbol takımı koçusun yahu. hayır istersen abd başkanı ol, yine yapamazsın. ama önünde sonunda basketbol takımı koçusun. bu kadar. karşındaki adamı herkesin gözü önünde rencide etmeye ne hakkın var?

  datome'ye, bilerek özel küfür etmediyse ben de bir şey bilmiyorum. son zamanlarda fener taraftarının datome'ye olan tepkisini biliyordur. tamamen şov. başka hiçbir şey değil. "bakın ben nasıl da ipe diziyorum bunlar?" deme şekli. o kadar. parkede gelmeyen başarıyı örtme çabası. başka da bir şey değil.