• 55
  bu sezon takımın için çok büyük bir defo olacaklarının işareti geçen sezondan bağıra bağıra geldi.

  mevcut form durumlarında elbette ki yüksek yaşlarının getirdiği dezavantajın etkisi vardır ama asıl sorun bu adamlar kendilerine ne kadar iyi bakıyor?

  bu iki oyuncudan da iki yaş büyük joao pereira’nın temposunu görünce bu soruyu sormak elzem hale geliyor.

  özellikle nagatomo aldığı her topu stopere dönme tikini bugün başka bir seviyeye taşıyarak neredeyse orta yuvarlaktan aldığı topu sürükleyerek kaleye kadar götürüp muslera’ya döndü.

  pozisyon icabı geriye de top yaparsın problem bu değil. ama bu, nagatomo’da gerçekten tik olmuş ve oyun kurulumuna katkısı neredeyse sıfır halde.

  hakeza mariano geçen sezonki fiziksel düşüşünün, savunma zaafiyetlerinin üstüne kata kata gidecek gibi. maalesef bunların emarelerinin hepsi geçen sezondan verilmesine rağmen şampiyonlar ligi oynanacak bu sezona bu iki bekle başlamak gibi büyük bir kumar oynandı.

  statikliğinden, kağnılığından şikayetçi olduğunuz bu takımın temposuzluğunun başlıca sebeplerinden biri bekler. bugün bu ligin en göze hoş gelen oyununu oynayan trabzonspor’un iki bekini de dikkatle izlerseniz bizim sorunumuzun da ne olduğunu görürsünüz.

  ne mariano ne nagatomo günah keçisi değil, gitmeleriyle her şey güllük gülistanlık da olmayacak. ama inanın kalırlarsa şayet ki bence öyle görünüyor, takımın en zayıf karnı olmaya da devam edecekler.
 • 56
  tez zamanda yedek kulübesinde yerlerini alması gereken ikili. elimizde sağ/sol bek oynayan linnes var. şener var sakatlıktan yeni çıktı. hazırlık maçlarının yıldızı ömer bayram var. dinlensin bu iki arkadaş. özellikle sol kanattaki verimsizliğin en büyük sebebi nagatomo. önünde oynayan adamı da oyundan düşüyor herif.
 • 57
  maalesef sözleşmelerinin son yıllarında özellikle şampiyonlar ligi arenasında başımızı yakabilecek ikili. nagatomo'nun hücum katkısı hiç yok, mariano'nun hücum katkısı ise attığı ince paslarla ve adeta orta sahadan açtığı ortalarla sınırlı. modern bek görüntüsünden çok uzaklar yani. umarım bir çare buluruz da sürekli muhtaç kalmayız kendilerine...
 • 59
  nagatomo olanın ters ayakla sol bek oynaması mevcut sistemi baya baltalıyor diye düşünüyorum. zaten ofansif bir bek değil bir de sol taraftan topu süremeyip sürekli merkeze kat etmesi olası top kaybında da mevkisini boşaltıp tehlikeye mâl oluyor. mariano olan ise yaşından ve mevcut kondisyonundan dolayı eskisi gibi o kanadı işleyemiyor. zaten defansif açıdan pek iyi değildi ilk geldiğinde bile. günümüz futbolunda beklerin önemini hepimizin çok iyi bildiğini, isim olarak çok kaliteli oldukları halde saha içinde de o efektif performansı verdikleri zaman toparlanacağımızı düşünüyorum.