• 2019-2020 sezonu sonunda değişmesini umduğum ikili. özellikle avrupa için yetersizler.

  yalnız bugün bu kadar eleştirilmesi bana ağır geliyor.

  her ikisi de sezona kötü başladı ona hiç lafım yok fakat mesela nagatomo daha mayıs 2019'da şampiyonluk maçı olan 19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçında rakibin en önemli hücum silahı olan edin visca'yı sahadan silmişti. 5 mayıs 2019 galatasaray beşiktaş maçında yine beşiktaş sağ kanattan hiç gelemedi.

  mariano ise savunmada geldiği günden beri kötü. o da hücumda çok önemli bizim için. 2018-2019 sezonunda mariano-belhanda-feghouli üçgeni ile birçok maçı kazandık. en etkili hücum planımız da bu üçlü üzerinden gelmekti.

  bu iki oyuncu da yazın fizik olarak geriye gitmişler. zaten yuto'nun ciğeri sönmüştü. yuto bir de turnuvadaydı.

  şimdi de henüz form tutamadılar. yaşlı oyuncular zaten geç form tutarlar.

  işte orta sahalar, kanatlar ve bekler, sürekli ileri geri gittiğinden temposu eksik olunca net hissediliyor. forvet ve stoperler o kadar değil.

  linnes'i çok seviyorum, müthiş bir insan ve karakter her iki kanadı ve başka mevkileri de yedeklemesi ile varlığı da çok kıymetliydi ama lemina öyle bir fırsat transferi ki bu şartlarda gelmese yazık olurdu.

  galatasaray'daki en iyi hallerini düşündüğümde benim için sıralama,

  mariano>nagatomo>linnes şeklinde.

  sanırım fatih terim de aynı fikirde olmalı ki linnes'i tercih etmedi.

  fakat kendisi bizim sözleşmeli oyuncumuz, keşke yaz başında rusya'da falan bir takıma satılsaydı ama kadroda düşünülüyordu. en geç 1 sene sonra aramızda olacak. maaşını da alacak. oynayamayacağı için üzülsem de galatasaray'ın çıkarı için böyle bir karar alındı.

  (bkz: kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için)

  desteğimizi de verdik ve yolumuza bakacağız.

  artık bu konunun çok fazla dillendirilmesi bu ikiliye de ayıp oluyor.

  hele hele kimin gideceği belli değilken sosyal medyada bu adamlara "evine git, takımdan git" falan yazanlar oldu, onların akıl sağlığının yerinde olduğunu sanmıyorum.

  tekrar söylüyorum her ikisinin de son senesi, zaten sözleşmleri de bitiyor. belki devre arası bile gidebilirler biri veya ikisi ama gidene kadar destek olmamız gerekiyor.

  2018 ocak'ta gelip şampiyon yapan bir adam yuto.

  2017 yazında gelip sabri'den sonra bize sağ bek nasıl olur'u hatırlatan adam mariano.
 • 33 yaşındaki ikili. bu adamları özellikle hazırlık maçlarında bu gözle izlemek lazım. 33 yaşında fiziğinin çoğunu yemiş bitirmiş bir bek oyuncusu hazırlık maçına asılmaz. terini atıp geçer, onlar da öyle yapıyorlar. nagatomo oldu olası düz bir adamdı. ancak 2 ye bir kalmadığı sürece savunmada işini çok iyi yapacaktır. mariano da zaman zaman hücumda zaman zaman savunmada iyi işler çıkartacaktır. ancak ikisinde birden iyi işler çıkartmak için fazlasıyla yaşlı. iyi bir pas oyunu oynayabilirsek bu adamlar son senelerinde de idare ederler bizi. ancak geçen seneki gibi o bir ileri bir geri geçiş hücumunu oynamaya kalkarsak perte çıkarlar.

  (bkz: 2019-2020 futbol sezonu)
 • benim hayatımda izlediğim en iyi galatasaray bek ikilisidir. eboue-riera ikilisi hücumda daha iyiydi ama bu iki adam hem savunmada hem hücumda iyiler. pozisyon bilgileri çok üst düzey ve her ikisi de futbolu çok iyi biliyor. özellikle nagatomo'nun takıma katılışı çok olumlu oldu. uzun süre sonra başarılı bir transfer yaptık ara transferde. her iki bekimizde önündei kanat oyuncularının savunma yükünü çok hafifletiyor ve onlara boş alan sağlıyorlar, takım oyununda da çok iyiler
 • bu gözümüzün nuru ikili, fenerbahçe’de;
  fenerbahçenin bekleri hasan ali ve isla ise bizde olsa, fenerbahçe bizden daha iyi durumda olurdu, kendilerinden çok iyi takım diye bahsederdik.
  net.
  bindirmeleriniz, kademeleriniz;
  golleriniz, asistleriniz;
  oyun kurmada aldığınız rolleriniz;
  beyninizle oynamanız;

  hiç eksik olmasın, iyiki varsınız be.
  allah sizi takımımızdan eksik etmesin.
 • ikisinden en az biriyle 2019 yaz transfer döneminde yollarımızın ayrılacağını düşündüğüm şampiyon beklerimiz.

  nagatomo eylül'de 33 yaşına girecek, mariano şu anda 33 yaşında. ikisinin de her sezon bir önceki sezonu aratan performansları var, yaş faktörünü düşününce de bu gayet normal. 2 sezondur bizi şampiyon yapan önemli faktörlerden olsalar da bu sezon en az biriyle yolların ayrılacağını düşünüyorum. muhtemelen o isim de mariano olacaktır.

  mariano'nun yerini linnes rahatlıkla kaldırabilecek kapasitede, hatta belki de daha iyi. şener de ligimiz için fazlasıyla yeterli bir yedek. ayrıca hem yabancı sınırı açısından hem de sattığın kadar al kuralı yönünden mantıklı bir hamle olacaktır.
 • nagatomo konusunda hiç bir endişem yok. tabi ki son sezonunda paraya çevrilsin isterdim. ama bize en ufak bir eksiklik hissettirmeyecektir. hala çok çevik. hala çok hızlı. hala çok enerjik. savunma performansı bana göre baya baya iyi. yani satsak da savunmada kendisi kadar güçlü bir isim bulmamız zordu. ben sanılanın aksine hücum performansını da beğeniyorum. sıfıra iniyor, rakip ceza sahası içine girip gol attırabiliyor.

  mariano konusunda daha endişeliyim. defansif anlamda zaafiyeti var ve bu zaafiyetinin kaynağı tempo eksikliği. aynı tempo eksikliğinden dolayı sevilla günlerindeki gibi çizgiye de inemiyor artık. sevilla'da da çizgiye inmeyi pek fazla sevmezdi. tercihi bu günkü gibi bir oyun tarzıydı ama şu çok önemli, buna rağmen oyun gerektirdiğinde oldukça başarılı şekilde çizgiye iner ve rakibe bu tehditi hissettirirdi.

  bir de bu ikiliye ek olarak linnes var. linnes sağ ayaklı olmasına rağmen bana göre sol bek. çünkü adam orada iyi oynuyor. pas oyununda iyi ama sol bekte. çünkü içe doğru çalım atmayı seviyor, çok daha iyi top saklayıp yüzünü geniş açıyla oyuna dönebiliyor. sağ bekte ise bu yüzden daha zayıf bir performans gösteriyor. süperlig'de nagatomo'yu kesebilecek tek bek bence kendisi.

  aslında mariano nagatomo dengesi hiç fena değil. çünkü biri defansta son derece etkili, orta ikilinin mariano'nun boş bıraktığı sağa kayarak oynamasına izin verecek kadar iyi mental özellikleri var, diğeri hücumda efektif.

  yine de keşke en azından mariano'yu satıp o parayla yerine daha dinamik bir isim alabilseydik.

  arzu edilen kalitede oyunculardan orta saha ve forvet transferlerini tamamlayabilirsek bence eldeki kadro şampiyonlar ligi gurup aşamasından çıkmak için yeterli. tabi burada çektiğiniz kura da çok önemli. fakat en azından son haftaya kadar yarışın içinde kalırız diye düşünüyorum. guruptan bi kere çıktıktan sonra ise atılan her adım büyük iştir. bu galatasaray için de öyle, liverpool için de. çünkü o noktadan sonra hem rakipler çok güçlü hem de günlük form durumları sonuca çok etkili.
 • geçmişte amatör seviyede bek oynamış ve sıçıp sıvamış bir futbolsever olarak geçen seneden beri bu ikiliyle sezona girmememiz gerektiğini söylüyorum. bek pozisyonu yaş ortalamasının en düşük tutulması gereken; ağırlığa, hantallığa, fiziksel düşüşe en tahammülsüz pozisyondur. bu ikiliye bakalım, 33 yaşındalar. mariano en iyi ihtimalle çizgideki sağ kanat oyuncusunun önüne pas bırakıp kendini ortaya atıyor. ilk senesinde feghouli'nin önüne pası atar sonra ceza sahasına paralel orta pozisyonunda bitiverirdi. nagatomo desen çıkınca dönemiyor adam. kaç kere mevkisi boş kaldı. lopes denen vasat sağ bek bile kyle walker oldu 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı'nda. bu adamlar bitmiş, fizik olarak mevkilerinin gereklerini yerine getiremiyorlar. selçuk ne kadar bitmişse bunlar da o kadar bitmiş. eğer transfer yapılmayacaksa, ki sanmıyorum, solda linnes sağda şener veya sağda linnes solda ömer oynasın en azından. en olmadı ikisi aynı anda sahada olmasın bari.
 • sezon sonu kesinlikle bizimle olmayacak ikili. ikisi de ayrılacak şimdiden satabilirsek süper iş yapmış oluruz ama pek ihtimal vermiyorum. yönetim korkar satmaktan yerine adam bulamayız diye. bizim yönetimin zaten bek transferleri yapması için 4 ayının olması lazım. 2 haftada kimseyi bulup getiremezler. eğer böyle bir operasyon yapılır ve başarılı sonuçlanırsa helal olsun derim.