• 12088
  sene sonu ayrılması doğru karar olan taklacı güvercinimiz.

  bu sözlüğü geçtim dünya üzerinde belhanda’yı eşi, ailesi benim kadar savunmamıştır. sözlükte tanıyanlar hatırlar robb stark olarak kuzey’in değil younes belhanda’nın korucusuydum adeta...

  çok tuhaf bir adam. ben burda performansıyla alakalı ne yazarsam yazayım bir sonuca varamam. sözlükte benden kat kat fazla futbol bilgisi olan abilerimin bile çözemediği bir adam. ama ben kendisinin performansında değil verdiği psikolojik üstünlük tarafındayım.

  sözlüğün geneline göre belhanda tarzı futbolcuları seviyorum. benim bakış açıma göre futbol sadece güzel oyun, taktikler değil. rakip futbolcuların ve taraftarların sinirleriyle oynayan futbolcuların hastasıyım. belhanda bu işi aşırı iyi yapan biri, tam bir kudurtucu. ilk 1.5 sezonu dengeyi ayarlayamayıp gördüğü kırmızı kartlarla zaman bizi yaksa da kendisini hep iyi hatırlayacağım.

  bir futbolcu düşünün taraftarının yarısı gamsız yaftası vuruyor ama adam kırık çeneyle sahaya çıkıyor. senelerdir sneijder, drogba, baros, lincoln, ribéry gibi dünya yıldızlarının bırakın galibiyeti çoğunun beraberlik dahi göremediği o şer yuvasında mağlubiyeti yok. yıllardır “burası kadıköy burdan çıkış yok” diye kafa ütüleyen takımın stadından tamda o yazının altında ağlama hareketi yapacak kadar alfa.

  son bir şarkı daha istiyoruz senden kardeş. son bir şampiyonluk kutlaması, son bir fener ağlama...

  (bkz: yorgun demokrat)
  (bkz: ya allah bismillah younes belhanda)
 • 12089
  takımımızın en tartışılan oyuncusudur. kendisiyle ilgili son entrymi gireceğim. yıllardır çok sıkı bir futbol takipçisiyim ve aşağı yukarı biraz bu oyundan anladığımı düşünüyorum.
  öncelikle belhanda'nın asıl sorunu futboldaki en temel şeyler. tek pas vermek, pas şiddeti ayarlamak, topu ayağından açmamak, kendisine gelen pasları kontrol etmek gibi gibi. kendisi futboldaki temel şeyleri 10 üzerinden 3 yapıyor. olay böyle olunca topsuz oyuna verdiği katkı, yaptığı koşular gölgede kalıyor. normal olan da bu, eğer sen iki metre önündeki arkadaşına yerden güzel şiddette bir pas atamıyorsan kimse senin bek ile stoper arasına yaptığın koşudan bahsetmez.
  istatistiklerden yola çıkarak savunan çok fazla insan var, bunu da doğru bulmuyorum. 2014 sonrası selçuk inan'ı hatırlayın. %98 pas isabetiyle falan oynardı. ama kaç tanesi dikine? kaç tanesini stoperine atmamış? istatistik olayının özeti budur, istatistik denilen şey bazı istisnalar dışında boş detaylardır, en iyi istatistikçi gözlerinizdir. gözlerinizin gördüğüne bakmalısınız rakamlara inanmak yerine.
  bir başka konu, ki bence en önemlisi; istikrarsızlığı. kendisinin her sene ilk 20 25 maç küfür manyağı olup, ligin sonlarına doğru "fena da oynamıyor ya" denilmesi tesadüf değil. seçiyor çünkü. özellikle bir maçı seçmiyor olabilir fakat kafasında sezonu bölüyor resmen. ligin sonları yaklaşıp iş ciddiye binerse kıpırdanıyor biraz. kıpırdanıyor dediğim de 10 üzerinden 5 falan oynuyor işte, az önce bahsettiğim temel şeyleri yapamayınca bu kadar oynayabiliyorsun. başakşehir ile oynadığımız şampiyonluk maçından önce hiç "belhanda kötü oynamaz umarım" diyen görmemiştim. herkes biliyordu iyi oynayacağını. final çünkü, iş ciddiye bindi güzel oynuyor tabi.
  bir başka konu, "hoca güveniyor oynatıyor saygı duymak lazım" mevzusu. önce şunu söyleyeyim belhanda'nın galatasaray'da bulunduğu süreçte genelde kendisinin bir alternatifi yoktu. bu sezon kendisi yerine oynayabilecek emre kılınç, gedson, feghouli var. ilk kez bu sezon o bölgede geniş bir rotasyon var. ve herkes taylan gedson feghouli orta sahası oturunca belhanda'nın kulübede kalacağını biliyor. zaten kendisi yerine oynayacak birisi olduğunda genelde yedek kalmıştı. hoca güvendiğinden mi oynatıyor, yoksa biz adama sevr gibi sözleşme yapmışız, adam kapı gibi sözleşmesi olduğu için gitmiyor ve alıcısı da çıkmadığı için mecburen katkı almaya mı çalışıyor ona karar vermek lazım.
  bir başka konu, oynamayınca eksikliği hissediliyor muhabbeti. hissettiğimiz şey belhanda'nın eksikliği değildi, belhanda'nın yerine oynayacak oyuncu eksikliğiydi. belhanda olmadığı zaman yerine ömer oynuyordu, hissetmemiz normal değil mi? ömer'e sonsuz saygı duyuyorum, aynı tip oyuncu değiller bundan bahsediyorum.
  ayrıca "galatasaray'ı seviyor istanbul'u seviyor o yüzden kalmak istiyor" düşüncesinden de çıkalım. yıllık 4m kazanıyor neredeyse arkadaşlar. bu sözleşmenin yakını bir sözleşmeyi bile alamaz daha, galatasaray kariyerinden önce kazandığı tüm paraları toplasan galatasaray'da kazandığı parayı geçmiyordur muhtemelen. en yuhlandığı zamanlar bile umurunda olmadı, ne olabilir ki en fazla kulübede oturur çatır çatır alır garanti ücretini.
  kendisinin galatasaray'a gelişi de, geldikten sonraki süreç de kendisi için son derece zararlıydı. sürekli bir yerlere kiralanan, hiç bir yerde tutunamayan bir oyuncuydu. yani demek istediğim şu; 8 milyon euro bonservis ve uçuk maaşlara yatırım yapılacak bir oyuncu değildi kendisi kiev'de iken. montpellier'deki o çıkış yapmış 21 yaşındaki belhanda olsa nokta bir transfer olurdu, 25 yaşındaki kariyeri aşağı doğru çakılan belhanda'ya yapılacak yatırım değildi.
  işin özü, biz galatasaray olarak bir oyuncuya bek ile stoper arasına koşu yapıyor diye 4 milyona yakın para verecek lükse sahip değiliz. kendisi muhtemelen ayrılsa da türkiye içinde kalacaktır, beşiktaş, karagümrük, trabzon gibi kulüpler kendisine talip olacaktır, hatta fenerbahçe de kendisine talip olma yüzsüzlüğünü gösterebilir. ayrılması kendisi için de iyi olacaktır. verdiği katkılardan dolayı teşekkürler.
 • 12090
  bugüne kadar hakkında söylediğim kötü şeylerden vazgeçiyorum ve makul bi sözleşmeyle kulüpteki kariyerine devam etmesini istiyorum. doğum günü videosu beni paramparça etti. ağlamamak için gülmeye çalışması... affet beni belho. sneijder'in gidişini hazmedemedim, onun bıraktığını taşıyamadığın anlarda fazla sert davrandım. ama gitsen bile artık seni de evlat biliyorum. evin asi oğlu, mahallenin bitirim delikanlısı. doğum günün kutlu olsun.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!