• 9983
  kendisi yıllık 1.2 milyon euro maaşla oynasa, wesley sonrası 10 numarayı sırtına takıp poz vermese, şu an kendisine horny morocco der, nasıl da iyi bir futbolcuya sahip olduğumuzu konuşur olurduk.

  fakat ilk hata, menajer oyununa gelip, medyaya güzel bir görüntüymüş gibi gelen basiretsiz yöneticilerin 10 numara olayında kendisine yüklenen yüktür.

  kimse kusura bakmasın ama akıllı futbolcu kendisine aşık eder ama zıpkın gibi, asabi oyuncuların pozisyonunu etkileyen birkaç tane etmen vardır. melo'nun garanti ücreti yıllık 3.1 milyon euro idi. bu ekstralar hariciydi. fakat melo' yu konuşurken kendisine genellikle hayranlık dolu yorumlar yaparken, belhanda konusunda maaşının efektif açıdan performansıyla örtüşmemesinin bizde yarattığı bazı sıkıntılar var.

  kendisi yerin dibine sokulası, berbat kötü bir top tepici değildir. denildiği üzere modern 10 numara skalasına girmekte vasattır. en vasat özelliği ise şutlarıdır. zaten şutları daha iyi olsaydı, kendisine burada methiyeler dizerek, güzel yorumlar yapardık.

  gelecekte takımdan ayrıldığı gün kendisini taraftara küfretti diye anmayacağım. tribünler, futbol yorumları vs. felsefe tartışmaların yapıldığı alanlar değil. küfür ister istemez bu işin jargonu haline dönüşüyor. küfür etmeyi tasvip ediyorum da, herkes küfür etmeli gibi tarzda çıkarım yapmıyorum. sadece maç izlerken, yaptığı aptalca hareket sonrası örneğin belhanda özelinde kendisine ağzımızdan ister istemez küfürlü kelimeler çıkabiliyorsa, kendisine yapılan taciz ya da ıslık durumlarında ettiği küfrün pek bir önem taşıyacağını düşünmüyorum.

  özetle küfür konusunu açmama sebep olan şey, belhanda özelinde kendisine özel bir nefret duyumsamadığımı anlatmak içindi. iki saat öncesinde motorsikletimle evime dönerken, önümde sinyal yakmadan sağa sola geçen arabaların bir çoğuna ağza alınmayacak küfürler ediyordum. yaptığım terbiyesizlik sayılabilir ama bunu o anda çaresizlik içinde yaptığım için rahatlama modeline dönüştürmüş haldeydim.

  yıllar sonra fenerbahçe'yi sahasında yenerken, oyundan çıkarken kırmızı kart gördüğü halde maçı kazandığımız için kendisine acayip bir şekilde kızamamıştım. hak ediyor, haylazlığıyla fazlasıyla bazen azarı hak ediyor ama elde malzeme bu kaldığı ve olduğu sürece yerin dibine sokup, kendisinden nefret duyma çabasına girmiyorum.

  bir de şu ortaya atılan haberlerden biri tutar da, gerçekten bonservis kazandırıp giderse, gönüllerde olmasa bile ağzıma geldikçe kendisine horny morocco diyeceğim sanırım.

  dipnot: horny'i seksüel bir manada değil, daha çok maçlarda baş atarcasına yakınlaştığı rakip futbolculara atacağı bir boynuzu tasvir manasında kullandım.
 • 9985
  bu saatten sonra takımdan ayrılması hem kendi adına hem galatasaray spor kulübü adına iyi olacaktır. baştan beri olmayan bir transferdi zaten belhanda transferi. getiriliş tarzı, taraftarın önüne atılışı ve kendi yaptığı bir sürü hatalar. yönetim ve belhanda, bu süreçte taraftara hiçbir şekilde yardımcı olmadı. taraftar yüzde yüz haklı mı, değil tabiki ama bu ilişkide taraftarı suçlamak pek de masumca bir hata olmayacaktır.

  işin maddi boyutunu ele aldığımız zaman, 2017-2018 sezonu yaz transfer döneminde kadromuza kattığımız oyuncuya 9.75 milyon € para ödedik.* 3.35 milyon € sabit ücreti yanında, oynadığı her maçta aldığı her puana da 5 bin € ödedik. yetmedi oynadığı maçlarda 25 puan topladıysak bir 100 bin € daha ödedik. ödedik de ödedik açıkçası.

  ama belhanda geldi, biz 2 şampiyonluk kazandık, işte 3.sü de yolda inşallah.** galatasaray'ın bir özelliği de bazı oyuncuların kariyerlerine hak etmedikleri halde kupa kazandırmak. arkadaşlar bu kulüpte kimlerin kimlerin cv'sinde ne kupalar var. neyse belhanda özelinden ayrılmayalım, takımımızın maçlarını baştan sona izleyen bir adamın belhanda'yı savunduğunu ya da istediğini hiç görmedim. öyle özet tutkunu da bir adam değilim ama bazı arkadaşlarımızın "özet göz boyar" savına da katıldığımı bildirmek isterim. ayrıca, belhanda şunu yaptı, böyle küfretti demiyorum artık çünkü sayfalarca bunlar yazıldı, belhanda'yı istemeyen bir adam olarak ben bundan sıkıldım maalesef.

  peki ne yapmalı? reçete belli aslında, belhanda'yı ne olursa olsun elden çıkarmak. 3 milyon € teklif mi geldi, satılsın. arkadaşlar belhanda'yı 3e satmak bir sene de 7 milyon € tasarruf demek. burada ben 3e satılsın demiyorum tabii, allayalım pullayalım, işte menajer doldurması haberler yapalım, 10 bu istiyor, 8 bu veriyor diyelim. öyle ya da böyle satalım. scout ekibimize de bildirelim, 2 tane taş gibi box to box gelecek vaad eden orta sahalar alalım. zamanında ilgilendiğimiz delenay ve johansen'i alsaydık bugün bunları tartışmak zorunda olmazdık gerçi. maaşlarını da 1-1.7 milyon € arasında tuttuk mu, al sana 2si belhanda maaşı etmiyor işte.

  çözüm belli. umarım bu sene sonunda güzelce vedalaşır ve en azından şampiyonluklarımızda katkı yaptı diyerek hatırlarız deli oğlanı.
 • 9986
  hani bazen tonla para verip uzun zamandır çok istediğimiz bir şey alırız, çevremizdeki bazı insanlar da beğenir aldığımız şeyi. kullanırız ama içimize bir türlü sinmez. ama çok para verdiğimiz için de o şeyin bizim için iyi olduğuna inandırmaya çalışırız kendimizi her gün.

  benim için belhanda böyle. dile kolay sadece bonservisine 10 milyon euro bonservis ödedik. her yıl eline bonuslarla birlikte 4 milyon euro geçmiştir. belhanda bu paranın yüzde kaçı kadar oynamıştır? iyimser düşünürsek %5 hadi maksimum %10'u kadardır. sırf çok fazla para ödediğimiz için psikolojik kendisini savunma gereği duyuyoruz.

  maddi olarak ihya ettiğimiz belhanda, yeri geldi bize küfür etti, saçma sapan kartlar gördü, dengesiz ve umursamaz hareketleriyle hem taraftarın hem takımın moralini defalarca bozdu; bunları yaparken puanlar da kaybettirdi.

  kimse kusura bakmasın ama tonla para alıp bir de üzerine taraftara küfür eden futbolcu benim için dünyanın en iyisi bile olsa gereksizdir. (örneğin zamanında sınırlı yeteneklerine rağmen canla başla oynayıp itin bir tarafına sokulan ayhan akman yuhalandığında, taraftara gönül koymadan armamızı öpmüştür.)

  şimdi asıl önemli soruya gelelim. tüm suç burada belhanda'ya mı ait? tabii ki hayır. ben burada suçun %99'unu dursun özbek'e yazarım. istikrarlı futbol oynamamış, sadece tek bir sene fransa ligi'nde vasat üstü kiralık sezon geçiren ve karakteri olgunlaşmamış bir futbolcuya bu kadar bonservis verilmez. hadi diyelim illa ki kendisini alacağız, kiev satın alma opsiyonlu kiralama teklifimizi anında kabul ederdi. önce bir bakardık kimyalar tutuyor mu, belhanda gerçekten işimize yarıyor mu diye.

  olan oldu. bu saatten sonra yapılacak en mantıklı hamle kendisini bir şekilde 8 milyon euro üzeri bir bedele elden çıkarmak. ben 5'e de razıyım. yeter ki gitsin artık. elimde yetki olsa, galatasaray'ın mevcut transferden sorumlu görevlilerine -ve gelecekte görev alacaklara- "bir transfer nasıl yapılmamalı?" ismiyle ders olarak okuturdum bu transferi.

  tanım: tez zamanda yeni kulubüne gönderilmesi gereken faslı* futbolcu.
 • 9987
  cok kotu topcu cok. fizigi iyi , mucadeleden kacma huyu yok, kondusyonu saglam, sakatlik problemi yok. ama butun bunlara ragmen gordugum en kotu futbolculardan biri. neden, cunku futbol zekasi ve ozellikle de spor disiplini asla yok adamda. yuzlerce ornek sayabilirim ettigi kufurleri, attigi tripleri, oyunu birakmasini, umursamazligi yuzunden kaptirdigi toplari.. ama bak iki fener macina git ya, cok uzaga degil;

  aslantepedeki macta hakeme trip atip yerde oturmasa oyun baslarken o golu yemeyeceksin. soldadonun gazina gelmese takimin yarisi cezali olmayacak, kadikoydeki macta deniz turuc mallik yapmasa son anda 1 kisi eksik kalip belki de o galibiyeti alamayacaksin.

  sonra neymis efendim adam gecme istatistiginde soyle boyle.

  istatistigini yesinler onun. asistin asisti reyiz bu takimin basina gelmis en kotu seylerden biridir. sahsi olarak sempati duyabilirsiniz saygi duysam da, belhandaya galatasarayda iyi oynadi (bak iyi topcu degil demiyorum) diyen adamla cok da futbol konusulmayacagi kanaatindeyim.
 • 9988
  wesley sneijder degil baris ozbek yerine gelip 8 numarayi giyse de elestirilecek olan oyuncu.

  pas atamaz.
  sut atamaz.
  her mac kirmizi gorme potansiyeli yuksektir.
  seyirciye kufreder.

  goren de zannedecek ki adam iyi oynuyor ama sneijder kadar iyi degil. be birader kimse de demiyor ki madem oyle sneijder’i niye elestirmiyoruz bir hagi degil diye? falcao’yu neden elestirmiyoruz bir drogba degil diye? yemin ediyorum hayret edilecek is.