• 9971
  son yıllarda taraftarı en büyük bilinmezin içine sokan futbolcu. iyi mi kötü mü bir orta yolunu bulamadık, tabi şampiyonluklar kazandı ve katkısı kesinlikle vardı. umarım iyi bir fiyata satılır ve güzelce uğurlanır. satılmaz ve bir yıl daha izlersek büyük kavgalar olabilir taraftar ile arasında.

  satışından gelecek para ile onyekuru satın alınırsa çok mutlu olurum. kendisine çöp diyenler de mevcut fakat bu saçma bir düşünce. onyekuru genç bir galatasaraylı ve yeteneği dışında taktik anlayışı da hızlı gelişim gösteriyor. kimseyi son maçlarda atamadığı goller yanıltmasın, maç eksikliği böyle bir şey işte. özellikle fenerbahçe deplasmanında göstermiş olduğu performans kadıköy'de son yılların en iyi performanslarından biridir. resmen fatih hocanın taktiğini yalamış yutmuş ve çatır çatır pozisyonlara girmiştir, maç eksiği olmasaydı eminim farka götürürdü takımı.
 • 9972
  adı younes değil isterse david beckham dahi olsa bir baltaya sap olamayacak futbolculuk mesleğini yapmaya çalışan insan.

  kendisi gibi 3 sezonda 2 defa selçuk inan da, sofiane feghouli de, muslera da, linnes de, ahmet çalık da şampiyonluk yaşamıştır. bomboş, altı hiçbir şekilde dolmayan, laf olsun diye verilmiş bir bilgi ama olsun yazayım ki mühim gibi dursun.

  ayrıca galatasaray’da 3 sezonda toplam 18 asist yapmıştır(kimileri tek sezonda ulaşırdı bu sayılara). 30 sayısına mı daha yakın 10 sayısına mı daha yakın bilemem ama yuvarlayalım 40 a daha yakın diyeyim. yakın demek bedava salla gitsin.

  kısacası, kendi başına 2 tane şampiyonluk kazanmış, 40 küsüra yakın asist yapmış ama galatasaray taraftarı adı güzel değil diye beğenmiyor. rahat ol ille de seni savunacağız asistin kayınçosu reis.

  edit: bir arkadaş yaklaşık 30 asist yaptı demişti bana. isminin younesberg olsa kendisini daha çok seveceğimi söylemişti. şimdi de öyle bir şey söylemedim deyip yok etmiş söylediklerini. neyse şunu da eklemekte fayda var; galatasaray tarihinin en pahalı 4. transferi.
 • 9973
  kendisine verilen para ile öküz alıp tarla sürer inek alıp sütünü satar daha fazla kar ederdik. verilen bonservis bedeli ve senelik ücrete çok daha iyisini yapanı ben bile bulabilirim. he kendisin çok daha fazlasını yapan vardı işin ilginci bonservisi daha ucuz yıllık maaşı hemen hemen aynıydı. ne yaptık en iyi yaptığımız işi gönderdik ve taraftar olarak tepki dahi vermedik.

  sneijder sonrası belhanda nutella sonrası çokokrem gibidir. çokokrem dediysem bildiğin kakaolu margarin.

  bir kere olsun sneijder'in isteksiz çıktığı, oynamak istemediği bir maç görmemiş biri olarak belhanda gitsin czn ile video çeksin zira o videolarda çok daha istekli.
 • 9977
  şimdi bu adamla ilgili aşağı istatistikler bırakıcam. daha önce yazmıştım, hatırlatma amacıyla özet geçeceğim. bu yazdığım istatistikler üzerinden, sabah akşam belhandaya söven tayfadan biri de çıkıp demedi ki, sen ne diyosun birader, yazdıkların yalan dolan, ya da yazdıkların doğru olabilir ama aslında şöyle böyle. ölü taklidi yapmaya devam ediyorlar.

  gol asist sayısını geçtim, dikkatinizi adamın ratinglerine çekmek isterim. rating dediğimiz şey, kaptırdığı toptan, pas yüzdesine; attığı golden çektiği şuta, kazandığı, kaybettiği ikili mücadeleden yaptığı asistlere kadar; sahada var olan her şeyin bütününden çıkan bir sonuç. yani öyle "ya bugün belhanda iyiydi verelim bi 8 puan" mevzusu değil.

  şimdi gelelim yaşanılan 2 şampiyonlukta belhanda katkısına;

  2017-2018 sezonu

  sezon sonu oyuncu ratinglerinde tepede bafetimbi gomis vardı. 7.49 ile.
  2.sırada younes belhanda 7.39
  gomis 9 defa maçın adamı olurken, hemen arkasından tolga 3, belhanda 2.

  top çalmalarda 3 stoper ve 2 defansif ortasahanın hemen arkasındaydı. maç başına 1.6
  top kesmelerde stoper, bekler ve defansif ortasahaların yine hemen arkasında, maç başına 1. bu alanda serdar aziz 1.9 ile ilk sırada.

  kilit paslarda maç başına 2.7 ile takımda uzak ara ilk sırada. ondan sonra gelen mariano 1,5 feghouli 1,3.
  adam geçmelerde maç başına 2.3 ile yine takımda ilk sırada. n'diaye 1.8 ve garry rodrigues 1.3
  top kayıplarında maç başına 2 ile yine belhanda ilk sırada. adam geçme + top kaybı sayıları birlikte değerlendirilirse aslında oyunun belhanda üzerine ne kadar yıkıldığını rahatça görebilirsiniz.
  şut sayılarında 1,3 ortalamayla 4.sırada. gomis, rodriguez, feghouli önündeki isimler.
  pas sayılarında maç başına 50 pas ile 3.sırada. %80 isabeti var. bu kategoride maç başına pas sayısında fernando 62 ile ilk sırada.
  maç başına 1.7 orta ile yine ilk sırada. 2. sırada mariano; 1.2
  uzun toplarda kaleci ve stopereri cıkartırsak; ilk sırada selçuk; maç başına 2.5, mariano 2.3, belhanda 1,8 ile 3.sırada.
  ara paslarında maç başına 0.3 ile ilk sırada belhanda. selçuk 0.2 ile, feghouli 0.1 ile sıralanıyor.

  2018-2019 sezonu

  sezon sonu oyuncu ratinglerinde tepede bilin bakalım kim var? evet, işe yaramayan belhanda. 7.34
  feghouli 5 kezle en çok maçın adamı seçilen oyuncu. arkasından belhanda 4 defa.

  top çalmalarda yine malum isimlerin arkasında. maç başına 1.5
  top kesme istatistiği düşmüş; 0.6 ile gerilerde.

  kilit paslarda 2.5 ile yine uzak ara ilk sırada. feghoul 1.3 ile 2.sırada.
  adam geçmelerde 1.4 ile 2.sırada. ilk sırada n'diaye 1,5. onyekuru maç başına 1,3 ile 3.sırada.
  top kayıplarında yine 1.7 ile belhanda ilk sırada. onyekuru 1.6 ile 2. sırada.
  şut sayılarında yine forvetlerin hemen arkasında. 1,6 ortalama.
  pas sayılarında maç başına 46,9 ile yine stoper ve defansif ortasahalardan hemen sonra. yüzdesi %83.
  maç başına 1,3 orta ile yine ilk sırada. mariano maç başına 1 ile 2.sırada.
  uzun toplarda yine kaleci ve stoperler çıktığında, selçuk,feghouli ve n'diaye'nin arkasında, maç başına 1,3
  ara paslarda maç başına 0,2 ile yine ilk sırada.

  şimdi sen kalkıp da ilk sene 29 gol 5 asistle oynayan gomis'in kılpayı ardından ikinci olan, diğer sene de takımın ratingi en yüksek olan futbolcuya çöp muamelesi yaparsan olmuyor işte güzel kardeşim. boş konuşmuş oluyorsun. aksini iddaa ediyorsan gel de ki; hayır kardeşim belhanda ratingde birinci olmadı, belhanda kilit paslarda takımın açık ara en iyisi değildi, belhanda adam geçmelerde ilk sırada değildi vs vs. kanatlarda uçan kaçan garry rodrigues'in 2 katından daha fazla maç başına adam geçmiş bu belhanda. bu nasıl oluyor ya?

  bak asistin asisti goygoyunuza gelmedim bile. adam 2 sene boyunca almış sırtına takımı, sahada her şeye el atmış. adam da geçmiş, kilit pas da atmış, top da kapmış, top da kaptırmış, ikili mücadele de kazanmış kaybetmiş vs. ama bu benim işim değil diyip hiçbir şeyden kaçmamış. 2 sene boyunca takımda her istatistikte ilk 3de 4de olan tek isim belhanda. şimdi bu adam nasıl değersiz olabilir.

  2019-2020 performansı ayrı bir hikaye. onun eleştirilerini defalarca yaptık. ama kalkıp da yaşanılan 2 şampiyonlukta en büyük pay sahibi olan adamı da görmezden gelemezsiniz. hele bu adama küfredip, yuhlayıp, sonra vay bize küfür etti hiç diyemezsiniz.
 • 9978
  canım sıkıldıkça eski maç özetlerini izliyorum. ilginçtir, izlediğim tüm özetlerde takımın en iyilerinden. a spor'da eski kupa maçlarını veriyorlar, orda da durum aynı. daha kötü oynadığı maça denk gelemedim. sonra twitter'e giriyorum, kendi futbolcusuna b.k atan, değersizleştiren, soğutturan başka bir taraftar grubu yoktur heralde.

  edit: 'zenci mi? sol ayak mı? o zaman gelsin.' gibi saçma sapan entryler giren adamlar yazdığımız entrydeki maç özeti detayını beğenmiyor. bu sezon yaşadığı talihsiz 1-2 olayı geç ondan önceki 2 sezonda şampiyonlukta büyük katkıları vardır. ister kabul edin ister etmeyin.
 • 9980
  performans-fiyat bakımından bayağı kötü olan, herhangi bir maç öncesinde "kazandır şu maçı" diyemeyeceğimiz, her maç iki üç tane saçma top kaybı yapıp takımın kontra yemesine neden olan, karakteri sorunlu, kırmızı görmeye meyilli, bu sezon* en iyi oynadığı maç denilen 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında boş kaleye gol atamayip hadi onu geçtim yine saçma sapan bir kırmızı kart gören oyuncu. iyi futbolcu görmesek, bilmeyecegiz. aldığı paraya göre kötü futbolcudur. kabul edin bunu artık! bir milyon euro az alsa fit olabiliriz. son 2 şampiyonlugumuzda da en büyük pay sahibi değildir. lütfen, o kadar da değil.
  bir istegim de haftalar, aylar geçip ortalık durulunca kendisinin uber meziyetlerini öven arkadaşlar eğer belhanda gidip kendisi yerine daha kötü bir futbolcu alınırsa biz demiştik demeyin lütfen. hissediyorum bordo bereli gibi her yerde olacaksınız. sabri'nin de borusu yıllarca böyle öttü. aldılar salih dursun'lari, cavanda'lari sonra oldu "sabri'nin değerini bilmiyorlar yeea".
 • 9982
  galatasaray sözlükte düzenli olarak linç edilen faslı orta saha oyuncusu. artık taraftarda, muhtemelen adamın kendisi de, ilk 11 çıktığı her maç için eleştirilen teknik ekip de bıkmıştır. üçe beşe bakmadan ne teklif gelirse satılsın ama burada adam için yazılanlar hakikaten komik.

  birkaç gün önce kendisinin futbolcu olmadığı okudum buradan. merak ediyorum kendisine futbolcu değil yazanların ne gibi bir vasfı var.

  adam fransa liginde montpellier gibi mütevazi bir takımla şampiyonluk yaşamış. bunu yaparken de figüran falan olmamış fransa liginde toplam çıktığı maç sayısı 150 küsür. az önce baktım.

  oradan gelip ukrayna'da dynamo kyiv ile 2 yıl üst üste şampiyonluk yaşamış neredeyse maç kaçırmadan 2 tam sezon oynayarak.

  oradan gelip galatasaray ile gene 2 yıl üst üste şampiyon olmuş ve üçüncüyü de kazanacak inşallah. bizde de 2.5 sezonda oynadığı maç sayısı 95 miş.

  son 4 sezonda sürekli as oyuncu olarak 4 şampiyonluk kazanmış bir adam futbol şansıyla mı kazandı tüm bu başarıları. takımları sürekli sahada hiçbir şey yapmayan belhanda ile 10 kişi oynarak mı son 4 sezondur şampiyon oluyor.

  eleştirirken biraz makul ve insaflı olmak gerekir. sahada yaptıkları sizin göz zevkinizi tatmin etmiyor veya istatistik olarak yansımıyor diye kendisi kötü futbolcu olmuyor. kendisini oynatıyor diye fatih terim futbol cahilliğiyle suçlandı sezon içinde zaman zaman. takım biraz toparlanınca fatih terimi hedef tahtasına koyamayanlar kendisi üzerinden günah çıkartmaya devam ediyor.