• 9791
  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında çok sağlam top oynamıştır.

  saha içini at bir kenara ben bu arkadaşa melo'nun el verdiğini düşünüyorum. geldiği günden beri derbilerde ezilmedik resmen. bu direkt belhanda ile alakalı.

  işte allah kadıköy kabusunun bitmesine katkı sağlayan futbolculardan biri olmayı da nasip etti kendisine.

  2 sezon 2 şampiyonluk belki de 3 olacak. üstelik bunları kendisinden alakasız nedenlerle nefret eden taraftara rağmen başardı, başarıyor.

  o dakika kırmızı mı görülürmüş kardeşim hagi uefa finalinde kırmızı kart görmedi mi?

  belhanda benim gözümde hagi ruhudur, melo ruhudur. bu isyankar ruh hatalar yapıyor olabilir hagi ve melo kadar futbolcu da olmayabilir ama bu adam farklı ve özel bir adam abi. hocanın onu bu kadar çok sevmesini öyle iyi anlıyorum ki.
 • 9792
  hakli nedenlerle nefret edilen futbolcu.

  hem de bu nefrete rağmen başardığı bir şey olmadığı gibi, nefret edilmediğinde de başarılı değildi.

  sözlükte kabaca 10bin entry girilmiş sadece kendi başlığına. burada kendisinden neden nefret edildiği defalarca ve günden güne yenileri eklenerek yazılmış.

  işlerin iyi gitmesi fırsat bilinerek kendisini övmek için bekleyenler ortaya çıkmış ama şu güzel ortamı ve havayı ve dahası şampiyonluk yolundaki takımın havasını bozmamak için belhanda'ya en ufak bir eleştiride bulunmayacağım.

  ancak şunu yazmadan entryi bitirmek olmaz. belhanda'yı hagi ve melo ruhu ile kıyaslamak hagi ve melo'ya edilmiş bir hakarettir. illa ki biri ile kıyaslayacaksak, belhanda anca leeds united yarı finalinde kırmızı kart gören emre belözoğlu olur. fazlası değil.

  ekleme: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında şansı yaver gitti de deniz türüç kendisinden tokat yedikten sonra yere düşmedi ve kulübede arbede yaşattı. yoksa sadece kendisi kırmızı kart görüp durduk yere takımı 10 kişi bırakacaktı. sonra 2-2 mi olurdu 3-2 mi olurdu orasını bilmem ama sözlükte başlığı altındaki entrylerde bambaşka bir tablo görmemiz kaçınılmazdı.

  sene sonu bir kulübe yollarsak ffp kapsamında kardır. yoksa sözleşmesi bitince bir daha uzatılmayacağını düşünüyorum.
 • 9794
  kendisini övmek için fanboyu olmaya gerek olmayan futbolcu.

  maçtan önce 100 galatasaraylıdan yaklaşık 90 tanesi falan ozan tufan seriyi ezecek, sindirecek, fenerbahçenin orta sahada fiziksel üstünlüğü çok fazla, nasıl baş edeceğiz havasındaydı. kendisi derbide onyekuruyu 2 kere kaleciyle karşı karşıya bırakacak pas atıp üstüne birde ozan tufanı pas pas etmiştir.

  eğer fenerbahçe orta sahası bize üstünlük kuramadıysa, seri ufak çaplı bir resital sunduysa sebebi kendisinin sahada yaptığı iştir.

  (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 9795
  hocanın orta saha kurgusunu oturttuktan sonra kendisini ilk 11'de başlattığını hatırlamıyorum. ancak sakat veya cezalı oyuncu varsa tercih ediliyor artık ki son kadıköy derbisinde de mecburiyetten oynadı. bence derbide beklenenin üzerinde oynadı ama bunun tek nedeni belhanda'ya olan beklentilerin yerlerde sürünmesidir. hoca bu kadar özel biri olduğunu düşünseydi zaten kiralık seri'nin devre arası gitmesine izin verirdi, belhanda'yla yola devam ederdi.

  neyse iyi-kötü oyunu bir yana benim açımdan ismi ne olursa olsun bu maaşa futbolcu oynatılmaz. feghouli ve babel için de geçerli.

  ha bir de şu var tabi, deniz türüç orada sakin kalsaydı da sağa sola saldırmasaydı neler olurdu acaba? 11-10 oynayıp galibiyeti kaçırabilirdik. bir çuval incir berbat edilebilirdi.

  (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 9796
  22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçında kırmızı kart görüp takımını eksik bırakan,

  2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı bittikten sonra dünyanın en gereksiz kavgasını çıkartıp takımından sayısız futbolcunun haftalarca ceza almasına neden olan

  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında kırmızı kart görmesin diye oyundan çıkartılırken önde olduğumuz maçta alakasız bir hareketle kırmızı kart görüp, rakibi karşılık vermese 21 sene sonra gelen kadıköy galibiyetine mani olacak olan top tepici.

  fener maçlarını tek başına alıyor gerçekten reis helal olsun be.
 • 9798
  kendisi geldiğinden bu yana en iyi 5 maçı sayalım desek, 4'ü deplasman maçları olur. o tek iç saha da malum trabzonspor maçı işte, iki gol attığı.

  kalanlar da ilk geldiği sezon tudor'la bursaspor deplasmanı, geçen sezon kayserispor deplasmanı*, kadıköy'deki derbi falan işte. kendisi bir günü bir gününü tutmayan, uzun dönemde güvenilmez bir adam olduğu için pek bir kalıba da sokamıyorum, ama söylenecek en uygun tanım - galatasaray için en azından - deplasman oyuncusu olduğudur. baskının rakip takımda olduğu ve rakibin nispeten biraz daha boşluk bırakma riskini alıp, kendisini rahat hissedebildiği noktada etkili olmaya çalışıyor. bütün bu maçların ortak özelliği o. kendisini sneijder'den ayıran, hatta bana kalırsa üst düzey futbolcu olmasını engelleyen farkı da bu negatif yönü. tabi daha keskin farklar da var. bir kere sneijder bir 10 numara, belhanda daha geride oynayan bir merkez orta daha. ama her iki oyuncuyu da oyun kurucu olarak göreceksek, benzer skalada değerlendirebileceğimiz bir şeyler mevcut. mesela sneijder ile 4-5 farklı türde oyun oynayabilir, dünyanın herhangi bir yerinde bu oyunları oynamak için başka bir değişkene ihtiyaç duymazsın. kötü oynadığında bile tek bir pas, şut, hatta bazen hareketsiz kalıp vücut çalımı ile bile rakibini oyundan düşürebilecek teknik ve mental gelişmişliğe sahiptir. belhanda ve diğer nice vasat civarı orta saha oyuncularında olmayan şey de bu. taktik ve oyun kurma portföyü pek donanımlı olmadığı için bu anlamda vadedebilecekleri de sınırlı. psikolojik olarak dağılmaya da müsait yapısı da onu belli bir noktadan sonra takıma zarar verebilme ihtimalini doğuruyor.

  yani kendisinin oynayabileceği ilk iç saha maçında ona güvenip 11 başlatırsak, yine dizlerimizi dövme ihtimalimiz ciddi oranlara çıkar.

  netice olarak en sonunda yandı gülüm keten helvaya gider bu iş.
 • 9801
  dengesiz ruh hastası herif. adam oynadığı maçlarda herkesin ayarını bozuyor. fenerbahçe'ye karşı da bu dengesiz hareketleri bizim için avantaj oldu. adamın tipi ve hareketleri cebine 5 lira sıkıştırsan gidip rakip oyuncuyu bıçaklayacak gibi. bu adamın dengesizliklerine ne biz çare bulabiliyoruz ne de rakip. bazı tipler olur ya küfrede küfrede başını okşarsınız ya da sevgi sözcükleri eşliğinde tokat manyağı yapasınız gelir, bu adam bende öyle hisler uyandırıyor.
 • 9802
  afedersiniz ama bok gibi top oynamıştır. (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı)
  kimse kusura bakmasın ne vasat seviciyim ne de sözümü esirgerim. kellemi alacaklarını bilsem bildiğim doğrudan şaşmam.
  boş kaleye golü atamayan adam yılda 4m eurodan fazla para alıyor. bu maç berabere bitse belhanda güzellemesi yapacak mıydın sevgili sözlük yazarı? ne diyor mustafa cengiz '' maçtan sonra konuşmam çünkü üzgünken ağır konuşurum, sevinçliyken abartırım.'' pardon siz sevinçli olduğunuz için abartmaya başladınız. yoksa bunca başarıların taraftarı vasat sevici olamaz.

  bu adam boş kaleye atamadı, vallahi billahi bundan dolayı eleştirmiyorum.
  bu adam nerdeyse kırmızı görerek 21 yıl sonra şampiyonluğu engelliyordu, allahtan deniz kendini attıracak kadar enayilik etti.vallahi billahi bundan dolayıda eleştirmiyorum.

  neden eleştiriyorum biliyor musunuz? bir pozisyonda şu an bulamam ama bulacak yazarlar kesin vardın, falcao 3 kişinin arasından top kontrol etti ve o topu çıkarttı oradan sonra belhanda'ya verdi pasını. sonra falcao en doğru koşuyu yaptı ve bomboştu. eğer bu belhanda hastası(ben demiyorum hoca diyor) falcao'nun önüne bıraksa o koşudan sonra kaleciyle karşı karşıya kalacak. bu belhanda topu kaptırdı ve kontra atak yedik o pozisyonda. (pozisyonu bulan lütfen paylaşsın benle)

  şimdi, sinirim hala geçmiş değil, bu kadar laubali oynanmaz. 3 kişiden topu kurtaracaksın bir de depara kalkacaksın, mecalin kalmamış ve takımın beyfendisi laubali takılmaktan top kaybedecek. onu geçtim ulan yanında %97 pas oranıyla oynayan seri var. biraz ciddi oyna, takım arkadaşlarının da mı emeğine acımıyorsun. hiç mi vicdan yok. deniz atılmasa 11 e 10 fener galatasaray'a 1 tane sallasa burada ki entryleri hayal ediyorsunuz değil mi? iki yüzlü olmaya gerek yok. can yücel gibi göte göt demeyi bilmek lazım bazen. zorla adam övmeyin burada. maçta kötü performans gösterdi. galatasaray seviyesi bu değil. galatasaray seviyesi bu diyenler açsınlar tugay'ı izlesinler, 2011 selçuk'u izlesinler, 8 değil bu adam diyenler hagi'yi prekaziyi hatta lincoln'ü bile izleyebilirler.
 • 9811
  22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçında da çok iyi oynamıştı, 70'te atıldı kazanacağımız maçı 0-0'a zor bağladık.

  2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçında da şiir gibi oynamıştı, hatalı taç yüzünden pozisyonu bıraktı golü yedirdi ve maç 2-2'ye döndü, maçtan sonra kendisi üzerine oynanan oyuna verilmiş tepkiler sebebiyle bir sürü oyuncumuz ve hocalarımız ceza aldı, haftalarca puan kaybettik.

  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında belki geldiği günden beri en iyi oyununu oynadı ama çıkarken yaptığı hareket yüzünden bizi eksik bıraktı. deniz türüç akıllı olsa ve kendisini orada yere bıraksa kalan 10 dk + 10 dk uzatmayı 1 eksik kişi oynayacaktık ve belki de maç dönecekti.

  bulunmaz hint kumaşı değil. zaten 4-4-2'nin de topçusu değil. yıllık 4 m euroya yakın maliyeti var. inşallah şampiyon oluruz ve hala para ediyorken bonservis kazanabilecek şekilde satarız ama sene sonuna kadar destek olmaya mecburuz, çünkü o bölgede alternatifimiz az. belhanda, lemina ve seri'den sonra potansiyel olarak o bölgedeki en iyi oyuncumuz.
 • 9812
  galatasaray’ın sevilmeyen çocuğu. doğum günü kutlu olsun.

  hayatın belli yazılı olmayan kuralları vardır. bunlardan biri sizden ne kadar fazla beklenti varsa o kadar çok konuşulursunuz. başarıda göklere çıkarılır, başarısızlıkta çok büyük hayal kırıklığı yaşatırsınız.

  ama sıradan olanlar için bu geçerli değildir. galatasaray’dan geçmiş, hiç iz bırakamamış ve hatırlanmayan onlarca futbolcu varken, galatasaray’ın 5 kupa kazandığı dönemde öyle ya da böyle sahada olan belhanda, yıllar sonra da güzel anılır.

  not: mayıs 2020’de 6. kupasını kaldıracaktır.

  not2: wesley yerine diye getirilmese, 10 numara yerine başka forma giyse ve ücreti bu denli yüksek olmasaydı bu kadar yerilmez, kendisi üzerine bu kadar tartışılmaz, hatta çok sevilirdi. ki bunların hiçbiri kendisinin değil zamanın yöneticilerinin seçimiydi.

  not3: kendisine nötrüm.
 • 9813
  kendisinin sezon sonunda takımdan ayrılması gerektiğini düşünüyorum. ha kendisini çok severim, hiç bir zaman da saklamadım sevgimi o ayrı.
  gelir gelmez sneijder'in formasının verilmesiyle kötü başlayan ilişki hiç bir zaman muaazam olmadı. hem kendi hataları ve dengesiz performansı hem de taraftarın ön yargısı ve sabırsızlığı faktördü bunda.
  adamın doğduğu topraklara kadar ağır şekilde eleştirildiği de oldu, gamsizlikla suçlandığı da.
  taraftara küfretme meselesini çok büyük bir mesele olarak görmüyorum ben, çünkü ekran başında ben de sinirlenince kendisine ya da diğer futbolculara sövebiliyorum.

  sezon sonunda 23. şampiyonluğu kazandığımızda, 3 sene üst üste şampiyon olan takımın 10 numarası olacak.

  doğum günün kutlu olsun deli oğlan.
 • 9814
  ele avuca sığmayan. kendisinden nefret eden adamın içinde ''acaba iyi mi?'' dedirten. kendisini seven insana ''acaba, hatamı yapıyorum'' diye düşündüren bir adam. tam bir taraftar turnusolü.

  bizler mükemmel başlayan, ama sonu kötü biten transferler gördük. umarım kötü başlayan ilişkimiz iyi şekilde biter ve bir gülümseme olarak kalır yüzümüzde. bu adam kahramanlıkla, hainlik arasında ince bir çizgide gidip geliyor. tam ''şükür kart görmeden çıktı.'' demeye kalmadan kırmızı görüyort. ya da kilit bir maçta kendisini gol sevincinde takla atarken görebilirsiniz. kısa zamanda yollarımızı ayırmak ikimizede iyi gelecek be belhanda. bu ilişki senide, bizide çok yordu.
 • 9815
  doğum günün kutlu olsun yunus. derbide nasıl oynaması gerekiyorsa öyle oynadı bu adamın kariyer kişilik özetide maç zaten. gerçekten dengesiz ama bu busefer rakibin dengesini şaşırttı. galibiyette net pay sahibi. sene sonu güzel şekilde yollarımızı ayırırız umarım güzel anarız bizde yıllar sonra.