• 9391
  üniversite zamanında bir hocamız vardı kendisi türkiyeden burs ile amerikaya gidip 10 sene orada kalmıştı. neyse bu hocamız türkiyeye mecburi hizmetini tamamlamak için dönmüş bizim fakültemizde ders vermeye başlamıştı. bir kaç ders sonra herkesin dilinde hocamız "yok amerikadan gelmiş, en iyi ders anlatan hoca, genel kültürü şöyle iyi böyle iyi" neyse sınavlar başladı durum felaket dersten geçen 1 kişi bütünlemede 10 kişi. neyse efendim okul bitecek bütün dersler verilmiş ama sadece bu hocanın 2 tane dersi var bizde dilekçe yazdık imza toplayacağız hoca değişsin diye konuşuyoruz alt sınıflarla falan bir arkadaşla aramda geçen konuşma aynen şöyle..

  + belhanda hocanın değişmesi için imza topluyoruz , imza atmak ister misiniz?
  - ama belhanda hoca okulun bence en iyi hocası, hem adamın ekmeğiyle neden oynayalım
  + peki bu belhanda hoca okulun en iyi hocası kaç aldın dersinden
  - 25 aldım
  + o zaman sen geri zekalısın okulun en iyi hocasının anlattığı dersi anlamamışsın , hem yazık değil mi ailene sen hocanın ekmeğini düşünürken o senin ailenin sana harcadığı parayı düşünmüyor.

  neyse bu arkadaş korkusundan imzalamadı ama anladı hocanın bir işe yaramadığını . bu belhanda da aynen böyle kimine göre takımın olmazsa olmazı ama takıma katkı "0" bizim taraftarlarda bunun kötü olduğunu hala anlamayanlar var kötü bu arkadaş kötü , buna verilen yıllık paraya öküz alır çiftlik kurarsın daha fazla kazanç elde edersin.
 • 9392
  şuan hem takım, hem fatih hoca hem de kendisi için takımdan ayrılması gereken oyuncu. bu saatten sonra takıma çok fazla faydası olmayacağı neredeyse aşikar.
  fakat,

  kendisinin bundan önceki 2 sezonuyla 2019-2020 sezonunu kıyaslamamamız gerekir.

  bu sezondan önceki iki sezonda, orta sahamızda donk, fernando ve ndiaye gibi oyuncular oynuyordu. bu oyunculardan fernando hariç, pas almasını bilen ve doğru koşu yapıp topu karşı alana geçiren bir tek oyuncumuz bile yoktu. o yüzden kendisi yokken bırakın pozisyon bulmayı karşı kaleye atak bile yapamıyorduk. özellikle karşı kaleye yakın olduğu zamanlarda da yaptıklarıyla takıma çok fazla faydası oldu. kazanılan 2 şampiyonlukta da en önemli pay sahiplerinden biridir. zaten istatistiklere bakıldığında iki sezonda en iyi ratingi olan oyuncunun kim olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

  peki, bu kadar iyi istatistikler yakaladıysa bu sene niye gitmesinin iyi olacağını düşünüyorum.

  2019-2020 sezonuna girerken hoca bir karar aldı. takımı pas takımı yapacaktı. burada ise önemli olan belhanda'nın durumuydu. sezon başında takım orta sahası ile alakalı girdi girerken, takımın defansın önünde 2 tane 8 numaraya yakın orta sahayla mı yoksa, bir tane çapa dediğimiz orta saha ve önünde 2 tane orta sahayla mı oynayacak çok önemli bir fark oluşturur demiştim. yani dizilim olarak 4-2-3-1 ya da 4-4-2 mi ya da 4-1-4-1 ya da 4-3-3 mü oynayacağımız belhandanın kaderini belirleyecekti. biz sezonun ilk yarısında sürekli defans önünde bir oyuncu ve belhanda'yı merkez gibi oynattık. bu da alan kontrolü hiç bir zaman iyi olmamış belhanda'nın bütün foyasını ortaya çıkardı. geriden sürekli oyun kurmaya çalışan belhanda çok fazla top kaybı yaparak gerçekten takımı sabote eder bir görüntü ortaya çıkardı. fakat buradaki esas sorun belhanda gibi bir oyuncuyu oyunun tam merkezine koymaktı. burada fatih hoca'nın hata yaptığı söylemek mümkün.yani geçtiğimiz iki sezona nazaran bu sene gerçekten çok kötü oyun ortaya koydu.

  peki diziliş düzeltilerek kullanılması daha mantıklı olmaz mı? şuan için olmaz. çünkü şuan takımımızda geçen senelerde olmayan lemina ve seri gibi oyuncular var. bu oyuncular hem pas hem de dripling sorunumuzu gayet iyi çözüyorlar. hatta pas oyununu iyi oynayabildikleri için forveti çiftlememize yardımcı oluyorlar ve emre akbaba gibi gol sezisi çok yüksek bir oyuncuyu kullanmamıza olanak sağlıyorlar. yani şuan takım için de gereksiz ve boşluğu çok rahat bir şekilde doldurulabilecek bir oyuncu.

  not: kendisi için galatasaray tarihinin en kötü oyuncusu diyenler, muhtemelen bu sene maç izlemeye başlamışlardır.
 • 9393
  malesef gitmeli. seyirciler top oynatmayacak ikinci yarı ona. ama sırf 19 mayıs 2019 günü başakşehire karşı o kriz anında ikinci yarı oynadığı o inanılmaz futbol bile kendisinden razı olmam için yeterlidir. gerek ırkından, gerek forma numarandan linçlenmene engel olamadık ya bize de yazıklar olsun. ama bu takıma modric de gelse laf atacak, işini öğretecek olacak nasılsa. 2018/2019 sezonunda feghouili ve mariano ile beraber koca sezon tek hücum planımız olarak şampiyonluk getirdiler. yerine gelecek yeni linç kurbanını bekliyoruz. şimdi badem gözlü olan ama zamanında bu sistematik yıldırmadan payını alan umut bulut, sabri sarıoğlu, hamza hamzaoğlu ve daha nicelere gibi. umarım yerine gelen iskandinav olur ve taraftarımız hemen inanilmaz destekler. yeni çöl esprilerine hazır değilim.
 • 9394
  alternatifin yoksa elindeki en iyisidir. geçtiğimiz iki senede bu yüzden vazgeçilmez bir futbolcuydu başrol değildi ama tamamlayıcıydı. galatasaray için yeterli bir futbolcu olmadı hiçbir zaman hele bu yıl kariyerinin en kötü sezonu keşke üçe beşe gönderebilsek. lemina seri ve akbaba ile idare edebileceğimiz kendisini aramayacağımız futbolcu.
 • 9396
  neden takımda olmaması gerektiği denizli maçında* net şekilde görülen futbolcu.

  maça lemina-seri-emre akbaba orta sahasıyla başladık. emre akbaba ceza sahasına topsuz koşu yapıp 2. forvet olarak içeri girdi ve gol attı. seri sahada bulunan 22 oyuncu içerisinde sadece kendisinin atabileceği bir pasla falcao'ya asist yaptı. lemina sahada basmadık yer bırakmadı, ikili mücadelelerde rakibin ciğerini söktü.

  belhanda emre gibi ceza sahası girip gol atar mı? hayır. seri gibi milimetrik pas atar mı? hayır. lemina gibi adam yer mi? hayır.

  bu kadar basit işte. bu adam sahada ne yapıyor? lemina 2, seri 2.8 , emre akbaba 1.75 milyon euro kazanırken belhanda 4 milyon maaş alacak ne yapıyor? bu maaşı alması kendi suçu değil ancak sadece bu bile takımdan gönderilmesi için yeterli bir sebep.