• 8417
  belhanda’nın ne oynadığı çözemeyenlerdenim. hiçbirşeyi çok iyi yapamayan ama birşeyler yapabilen bir futbolcu. bu sezon kötü başladı ama 2018-2019 sezonunda olmadığı maçlarda takım hiçbirşey oynamıyordu. lider bir oyuncu değil. queresma kadar yetenekli olduğuna dair bir algısı var belki tipindendir bilmiyorum ama alakası yok. fatih hoca dahil herkes çok yetenekli muamelesi yapıyor bu arkadaşa. bence iyi bir ortasaha oyuncusu değil. iyi bir ortasaha oyuncusu kaleyi cepheden gördüğünde heyecan vermeli, şutuyla rakibi korkutmalı, goller atmalı. belhanda’nın ceza sahası dışından şutu yok denecek kadar kötü, vurduğunda da zaten dağlara taşlara.
 • 8420
  2019-2020 sezonundaki formsuzluğunu bir kenara koyarsak, çene sakatlığından ötürü olduğunu umuyorum, kendisini hala iyi değerlendiremediğimizi düşünüyoruz.

  bir kere belhanda lider bir oyuncu değil, bir tamamlayıcı parça. fakat bize geldiğinden beri orta sahada lider bir oyuncumuz olmadığı için kendisi liderliği üstlenmeye çalışıyor ve bunu başaramayınca çok göze batıyor.

  liderden kastım oyununun akışını, yönünü ve hızını belirleyen oyuncu. örnek vermek gerekirse emre belözoğlu, wesley sneijder, modriç,sosa ve xavi gibi. yani her zaman takımın en iyi oyuncusu olmak zorunda değil ama oyunun lideri olmaktan söz ediyorum. mesela yusuf yazıcı sosa'dan daha iyi futbolcu diyebiliriz ama oyunu yöneten sosa idi 2018 yılı trabzonspor'unda.
  belhanda da bu saydığım 4 oyuncudaki gibi oyun aklı yok. hani 3-4 hamle sonrasını pek göremiyor.

  ne yapıyor derseniz, topu verdiğinde çalım atar, dribling yapar ve arada güzel paslar çıkarır ama oyun kurucu özelliği yoktur, çünkü o zekası yok.

  geçtiğimiz 2 sezonda kendisinin yanına bu özelliklere sahip lider bir oyuncu koyamadık, keza bu sezon da bunu yapamadık. o yüzden de bu sezon büyük bir beklentim yok. ne zaman oyunu okuyan ve kurabilen bir oyun kurucu buluruz o zaman iş yapar. oyun kurucunun/liderin belhandaya topu atıp hadi git çalım at veya dribling yap diyebilmesi lazım yoksa bu birliktelik iki tarafa da uzun sürede zarar verir.

  bu bağlamda bize 3 senedir lazım olan oyuncu oyun kurucu özellikleri olan ve oyun zekası yüksek 8 numara olduğunu da dolaylı olarak belirtmiş oldum sanırım. zaten bu sebepten ötürü 3 senedir başı kesik tavuk gibi oynuyoruz, akın devamlılığımız yok ve bireysel yeteneklerle sonuca gidiyoruz.
  benim gözümde bu tanıma en iyi uyan futbolcu mark van bommel'di.
 • 8422
  çalıştığınız iş yerinde benzer pozisyonlarda benzer maaşlar alıp işini gün içinde yetiştiremediğinden mesaiye kaldığı için takdir edilen herhangi biri oluyor mu?

  belhanda'nın "ama bunları yapıyor" denilen tüm özellikleri asli görevlerine yerine getirememesinden kaynaklı olarak yapmak -zorunda- kaldığı işler. daha önce de yazmıştım, ayak içi ile 10 metreye yerden pası %100 isabetle atamayan adamın ideal galatasaray orta sahasında yeri yok.
 • 8423
  insanı yormaktan yorumlayan bir kişi. hoca nasıl sabrediyor anlayamıyorum. üzülüyorum da bayağı. ligde sosa var mesela kendisinden kaç yaş büyük, tek başına takımını birkaç seviye birden artırıyor. talisca vardı mesela, oyun kurucu değildi belki ama forvet gibi oynuyordu adam, goller şutlar vs. kruse geldi mesela, daha alışık olmadığı oyunculara çatır çatır asist yapıyor. ne bileyim ligdeki her 10 numaranın bir "numarası" var.

  bizim beyimizin neyi var mesela? en savunulan argüman asistin asisti... yahu bir maçta şampiyonluk favorisi takımın ofansif orta sahası, kalecisi kadar topla buluşup ileri isabetli top atamaz mı!? muslera daha çok oyun kurucu bu arkadaştan.

  gerçekten insanı yoran bir karakter. golü ve asisti olmayan 10 numaraya alıştık da, oyun kurup pas atamayan sa artık pes. yakında ama forma giyip sahanın ortasında durabiliyor diye savunulacak.

  çenen kırıksa oynama kardeşim iyileşesiye kadar. hem inat edip sahaya çıkıyorsun hem de saçma sapan işler yapıyorsun fb ve psg maçında.
 • 8425
  kendisine en başından beri sürekli giydiren galatasaraylılar var. bense galiba kendisi hakkında ilk defa sert eleştiri yapacağım.
  bu adam fatih terim'i büyülemiş sanıyorum.
  çünkü sakatken, sahada var gibi görünüp casper'dan farksızken; ölmüş, leş hâldeyken bile oynuyorsa kesin fatih terim kendisine normal gözle bakamıyor.
  bu adam fatih terim'e bağlama büyüsü falan yaptırmış.

  galatasaray forması giyeceksin, hem de 10 numara ile sahaya çıkacaksın ama, bu kadar gamsız, bu kadar lakayıt olacaksın!
  zaten hiçbir yeteneğin birinci sınıf değil.
  bir de gamsız olunca takımı baltalamaktan öteye gidemiyorsun.
  lincoln'e gamsız derlerdi, bu adam yetenek olarak lincoln'ün ayakkabısını taşıyamaz!
  sneijder'a falan hiç girmiyorum bile!
  neymiş asistin asistini yapıyormuş.
  hadi lan ordan!
  belhanda bu lakayıtlıkla galatasaray formasını gi-ye-mez!
 • 8427
  şimdi kendisinin bir orta saha için tek tek özellikleriyle inceleyelim
  1-)teknik özellikler:
  bitiriciliği iyi bir ortasaha mı? kesinlikle hayır son vuruşları ciddi zayıf

  pas kalitesi yüksek biri mi? pas kalitesi bir adamın pası ne kadar doğru noktaya attığıyla alakalıdır. dikkat edin bu adamın isabetli pasları bile ya arkaya düşen ya öne düşün toplar genelde. dolayısıyla pas kalitesi oldukça zayıf

  top kontolü: facia zaten konuşmaya gerek yok

  dribbling: bence en kuvvetli özelliği diğerlerine nazaran. arada sırada adam geçebiliyor ama işte arada sırada.

  uzun pas yapabilir mi? çoğu uzun pası dağlara taşlara gidiyor.

  2-)savunma özellikleri
  mücadelecilik: bu da nispeten kuvvetli olduğu kısım. ama dikkat ederseniz sadece arada basıyor aradaysa hiç takmadan yürüyor takım savunmasında.

  top kazanma: mücadeleciliğini top kazanmaya çeviremiyor çünkü pozisyon alamıyor pas arası yapamıyor ve ikili mücadeleler için fizik olarak da kuvvetli değil.

  3-)zeka:
  karar alma: diyelim ki üçe iki bir pozisyon yakaladık ve top belhandada. topu doğru kişiye yollayacağına olan güveniniz ne kadar? benim oldukça düşük. mesela nzonziye %95 seriye%88 güvenirim belhandayaysa eyvah diye bakıyorum.

  oyun vizyonu: topu daha almadan boştaki oyuncuyu görebiliyor mu? genelde hayır. ya da savunma arasındaki boşlukları görüp oralara pas atıyor mu? atsa zaten duran top dışında 10 asist yapar.

  gol koklama: doğru yerde olup gol atan orta sahalar vardır kendisi bunlardan biri mi? adam zaten gol atamıyor ceza sahasına girmeyi bile bilmiyor bu da çok zayıf

  fiziksel:
  hızlı mı: değil
  güçlü mü: değil
  uzun boylu mu kafa vurur mu: kesinlikle hayır.

  şimdi bu adamın ne özelliği var niye bizde oynuyor futboldaki bütün özellikler ortada. bu sezon en iyi oynadığımız maç kendisinin olmadığı 9 eylül malatyaspor maçıydı. bence bunu savunmak galatasaraya ihanet
 • 8431
  bu adamin bir tane adam akıllı özelliği yok. 8 numaraymis 10 numaraymis la fontenden masallar... kornerleri, faulleri de ömer bayram kullanmaya başladı. bu sözlükte fatih terim'e karşı evlatcılık yaptığı savını çok gördüm. bunlar da genellikle oynattığı türk futbolcular yüzündendi. eğer fatih terim'e karşı bu tabiri kullanacaksam bu da belhanda yüzündendir. bu adamın kesik yememesinin bir sebebi yok.