• 7437
  ortalık sakinken iki kelam edelim. kaliteli bir oyuncu ancak çok inişli çıkışlı oynuyor ve bizim takımda asla yeri yok. bu transfer döneminde birçok oyuncu geldi, hücum hattı komple değişti. kendisinin bir sezon daha kalması gerekiyordu, lafım yok. gitsin diyene karşı çıkarım. ama kendisi berbat top oynuyor. bazı maçları tek başına alıyor ancak çoğunlukla kötü top oynuyor. denizli maçında da rezalet oynadı. ama selçuk inan ve diagne'ye edilen küfürlerin çeyreğini yemedi. üstelik selçuk'dan çok daha genç ve çok daha fazla kazanıyor. denizli maçında oynadığı futboldan bazı kesitler.

  --- alıntı ---
  https://twitter.com/...746050861522950?s=19
  --- alıntı ---
 • 7438
  topun kıymetini bu kadar bilmeyen bir orta saha oyuncusu çok az gördüm. ilk kontrolü ve basit pasları bazen amatör futbolcu seviyesinde oluyor. hele ki işler kötü gitmeye başladıysa daha da saçmalıyor. tam sevmeye başladığımda her seferinde kendisini neden bir türlü tutmadığımı hatırlatıyor sağolsun.
 • 7439
  seveni çok, beğenmeyeni de çok olan futbolcumuz.

  belhanda performans olarak stabil bir futbolcu değil. gelecek maç ne vereceğini asla kestiremezsin. öyle bir maç olur ki zirveye oynar, öyle bir maç olur ki saçma sapan hareketiyle takımımızı eksik bırakır. iyisiyle kötüsüyle tam bir saatli bomba. bakın gamsız demiyorum. taraftarımız sanıyorum ki bu yüzden kendisine ısınamadı. benim de tarafım kendisine ısınamayanlardan yana.

  biz galatasaray olarak türkiye'nin en büyük, en başarılı takımıyız. ne vereceği yıllardan beri kestirilemeyen futbolculara kadromuzda yer vermek beraberinde başarısızlıkları da getirir. mevcut durumda tıpkı belhanda gibi marcao-luyindama tandemini de gündeme getirebiliriz.

  gel gelelim transfer sezonunun bitmesine sayılı günler kala olası bir satış durumunda belhanda yerine tertemiz bir futbolcu alamayacağımız hepimizin malumu. banega demeyin lütfen, kendisi 32 yaşına girecek ve takımın yaş ortalaması fazlasıyla yüksek. bunu yönetimi eleştirmek için söylemiyorum. şundan apaçık eminim ki belhanda gelecek sezon takımda yer almayacak.

  belhanda'nin son sezonu olduğunu varsayarak tek temennim sinirine hakim olması, yaptığı pas hataları üzerine kafa yorması. federasyonun başına fenerbahçeli bir başkan gelmişken bu sezon futbolcusundan taraftarına hepimizin birlik olması gerek. haydi belhanda, son bir iş adamım.
 • 7440
  amorf bir pozisyon oyuncusu. yapabildiği işlere tik atsan efsane dersin.
  oyun kurar, topla gider, şut atar, tek topa yakındır, hücumun neredeyse her yerinde oynamışlığı vardır, savunma yapar, top kapar, rakibi bozar...
  ama bu özelliklerden hiç birini tam yapmaz. ne savunmayı emanet edebilirsin ne hücumu: savunma yapacaksa ondan iyi savunmacı koymalısın yanına hücum yapacaksa ondan iyi hücumcu koymalısın yoksa işlevsizleşir.

  işlevli hale gelirse gelecek formasyonu bulursan da çok faydalı ve efektif bir oyuncudur 1.5 kişilik oynar. galatasaray belhanda'dan maksimum verim almak için 4-4-1-1 geçiş oyunu oynadı geçen sene. driplingci kanat oyuncusu sayesinde ortalama iyi maçlar çıkarıp sezonu bitirdi. geçen sene onyekurunun top taşımalarının ne kadar önemli olduğu yadsınamaz.

  bu sene ise galatasaray 11'nde driplingci kanat yok; daha çok set hücumunda ince işleri yapabilecek kanat forvetler var. bu oyuncularla geçiş oyunu oynayamayacak galatasaray, sahaya 4-4-1-1 yerleşme şansı da yok çünkü hiçbiri onyekuru kadar savunma yapmayacak. kanattan alanı daraltamadığında da ortasahan 2 topla geçilir.

  galatasaray bu sebeplerle set oyunu oynayacak. belhanda hariç hücumda ki 5 kişinin yerleri belli: nzonzi, seri, babel, soso ve forvet kimse o. işte bu 5 içerisinde belhanda'nın nereye konumlanacağı çok çok fazla soru işareti içeriyor 4-2-3-1 belhanda 10 numara, 4-3-3 sağ taraf bunlardan biri olacak muhtemelen. ama bence iki formasyonda kanat savunmasında zaaflar içeriyor sebebi kanat oyuncuları.

  en defosuz formasyon ise babel'in 2. forvet belhandanın sol açık oynadığı kaymalı 4-4-2. savunma hücum geçişinde belhanda ve serinin geriye gelip babel ve sosonun ileride top tuttuğu 4-3-2-1 sette ise seri belhanda babel ve sosonun yay etrafına kadar yerleştiği 4-1-4-1.
  rakibe baskı anlarında ise forvetin'in topa baskısı ile başlayıp bekle babel ve sosonun eşleştiği belhandanın ön alan baskısı yaptığı 4lü pres. belhanda bu formasyonda çok çok ekstra bir oyuncu olabilir bu sene.

  not:bir kaç imla düzeltildi devam edilecek.
  https://eksisozluk.com/entry/94037217
 • 7441
  16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı'nda gerçekten kötü bir oyun ortaya koydu. fakat baş harfi s olan arkadaşın oyununa biz ekran başında isyan ederken bu adamın sahada tepkisiz kalmasını beklemek de bana adil gelmiyor. futbolcular da insan, oyuncu sahada yanındaki adama baktığında "bunun burada ne işi var" diye düşünüyorsa oyuna konsantre olması kolay kolay mümkün değil. içimizden "konsantre olamamak ne demekmiş, futbolcuysa çıkacak oynayacak" demek geçtiğini biliyorum ama gerçek hayat fifa oyunundaki gibi düz mantıkla ilerlemiyor.

  geçen sezonun ikinci yarısı boyunca her maç kıçını yırtmış bir oyuncu, bir maçlığına gayretsiz oynuyorsa sorunu başka bir yerde ararım. ha, belhanda haftaya yine kötü oynarsa her türlü lafı söylerim ama bu maç için onu eleştirmeye dilim varmaz.
 • 7442
  doğrusu kendisinin istikrarlı hali şu piyasada yaşına rağmen 40 milyonlara gider. hem hücum hem savunma yapabilen bir oyuncu nihayetinde. ikisini de mükemmel yapsa barça real gibi bir takıma gider, ikisini de iyi yapsa premier league'in belki city hariç her takımına gider, kendisi hücumu iyi defansı ortalama yapan bir oyuncu bu bile kendini rahatlıkla avrupa'nın 2. torba takımlarına atmaya yeterdi fakat istikrarsız işte. bu da belhanda'yı bize getirdi. ne kadar doğru bir isimdir, ne kadar faydalıdır, ne kadar iyidir sabaha(ki çok bir şey kalmamış) tartışırız fakat benim gözümde önemli olan şey şu, fatih terim kendisini istiyor. benim için yeterlidir bu. geçen sezon'un* ilk yarısındaki trabzon deplasmanında gördüğü kırmızı karttan sonra ben de dahil pek çok kişi fatih hoca'nın kendisini kadroya almayacağını düşündü. o sezon şampiyonlar liginde oynadığımız ilk maç olan l. moscova maçında ilk 11 çıktı. bu bana fatih terim'in kendisine güvenini gösterir, benim bildiğim fatih hoca sorumsuzca hareketleri mutlaka cezalandırır ama kendisi bir istisna oluşturmuş demek ki. kaideyi taciz etmiş de denebilir.*