• 1
  türk futbolunun altındaki temel dinamittir.

  bugün galatasaray'ın yirmi küsür oyuncu göndermesine rağmen 40 milyon tl daha fazla maaş ödeyecek olmasının baş sebebidir.

  beşiktaşın toplamda 20 milyon euro oyuncu satışından elde etmesi olsa bile yine de zarar etmesidir.

  tribünde tl ile bilet alan forma alan taraftarın katkılarını her geçen gün değersizleştirendir.

  bu paraları çıkarmak adına yükün fahiş bilet fiyatlarına veya fahiş kombine fiyatlarına yansımasıdır.

  örnek: selçuk inan:2.900.000 euro garanti para,

  30.05.2014 kur: 2.84 gerçek (tl) maaş: 8.2 milyon tl
  30.05.2015 kur: 2.91 gerçek (tl) maaş: 8.4 milyon tl
  30.08.2015 kur: 3.27 gerçek (tl) maaş: 9.4 milyon tl

  selçuk'un maaşının olduğu yerde nasıl arttığı ortada. ve bu sadece 1 tanesi.

  galatasaray'ın 3 ayda euro sözleşmelerden ettiği zarar 12 milyondan fazla

  euro ile sözleşme pişmanlıktır.
 • 4
  selçuk ve burak'ın sözleşmesinde anlaşmalar eu cinsinden olsa da kur 1 ocak 2016 tarihine kadar sabit.
  1 ocak 2016 tarihinde, o tarihdeki değer üzerinden kur tekrar 1 ocak 2017'ye kadar sabitlenecek.

  ancak sabri sarıoğlu'nun sözleşmesinde döviz kurunun sabitlenmesi ile alakalı bir madde yok kap'tan okuduğum şekliyle.

  senelerdir en çok eleştirdiğim konulardan bir tanesidir yerli oyuncunun döviz üzerinden maaş alması.
  zira senelerdir yerli oyuncuların bir çoğu türk pasaportu sahibi olmalarının avantajı ile kadroya girdilerse o zaman sözleşmelerini de tl üzerinden imzalayacaklar.
  umarım bundan böyle galatasaray yönetimi alacağı karar ile türk futbolcuların döviz kuru üzerinden sözleşme almayacaklarını açıklar.

  edit: öncelikle kurtz ve galafans'a teşekkürler hatamı düzelttikleri için. sabri tl üzerinden sözleşme imzalamış. hatta kurtz şöyle bir detay ekledi.

  "profesyonel futbolcumuz sabri sarıoğlu ile şirketimiz arasında 1+1 sezon (son sene opsiyonlu) için sözleşme yenilenmesi konusunda mutabakata varılmıştır (opsiyon şartı futbolcunun 2015-2016 sezonunda 15 resmi müsabakada ilk 11'de oynaması veya 20 resmi müsabakada fiilen oynaması halinde geçerlilik kazanacaktır). buna göre 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarında (eğer uzatılırsa) futbolcuya her bir sezon için net 4.800.000 tl sabit transfer ücreti ve net 45.000 tl maç başı ücreti ödenecektir. ayrıca futbolcunun ilgili sezonlarda 15 resmi müsabakada fiilen oynaması halinde, futbolcuya net 300.000 tl prim ödenir. 30 resmi müsabakada fiilen oynaması durumunda ise futbolcuya net 300.000 tl ekstra prim ödenir"

  fakat esas mesele ben niye akıllanmıyorum. aynı hatayı geçenlerde yapmışım. aynı kişi geçenlerde beni tekrar uyarmış.
  (bkz: #1821153)
 • 7
  20 senede, tl cinsinden 10 basamaklı olarak anca ifade edilebilir bir borç yaratmayı başaran başkanlar/yöneticilerden bunun hesabı sorulmadığından dolayı, kulüp zaman içerisinde öyle bir hale geldi ki, dingo'nun ahırı bile yanımızda yüksek ticari itibarlı, kurumsal hayvancılık tesisi kalır.

  yabancı para birimi cinsinden yapılan kontratlar, -sezonluk olarak kur sabitleme gibi detaylar içerseler dahi- elbette ciddi bir risk içeriyor ancak esas mesele yine de paranın birimi değil, miktarı...

  kaldı ki, yükümlülüklerin tamamı euro dahi olsa, pozisyonuna göre doğru hedge işlemleri ile gelecekteki olası fiyat risklerinden korunmanın mümkün olduğu bir dünyada yaşıyoruz artık.

  3. kaleciye şöyle bir kontrat önermiş kulübümüz;
  https://www.kap.gov.tr/...etayi.aspx?id=371665

  derdimiz euro değil görüldüğü üzere...
  4 senede 3.400.000 tl ödemeyi, daha doğrusu sokağa atmayı uygun görmüş ilgili/yetkililer.
  bu sözleşme tl olsa ne olur, euro, kuveyt dinarı ya da meksika pezosu olsa ne olur?
  süper lig'i geçtim, cl'de bizim dışımızda kalan 31 takımın 3. kalecilerinin ortalama ücretleri muhtemelen senede 50.000 euro etmiyordur.
 • 9
  sanirim herseyi euro cinsinden yapınca borclar da 1/3 seklinde dusuk gorundugu ve sayisal bi algi olusturdugu icin herkes memnun bu durumdan. dusunsene burakin maasini çevirince 10milyon tl falan oluyor. korkunc rakam. yonetim kendi icinde bi cinlik olarak tshirtler 9.90 algisinin benzerini yasatmaya calisiyor sanirim. "hmm sadece 3 milyon eurocuk. ne kadar da az aliyorlar." gibi. hem kulup borcu 900 milyondan 300 milyona geriliyor. dahice bir yontem olarak dusunmus olabilir yetkililerimiz:(
 • 10
  türkiye'deki bütün büyük takımların uyguladığı bir sistemdir. takımın gelirlerinin çoğu döviz cinsinden olduğu için maaşların da döviz cinsinden olması normal bence. örnek olarak şampiyonlar ligi'nden geçen sezon 20 milyon euro karşılığında 40 milyon tl kazanıldıysa, bu sezon da 60 milyon tl kazanılacaktır. kurun değişimiyle giderler arttığı gibi gelirler de artıyor tabi ki. her ürün gibi maç biletleri de kurdaki değişimden etkilendiği için bilet fiyatları sana fahiş bir biçimde artmış gibi gelse de aslında euro cinsinden baktığımız zaman normal bir arttırım yapıldığı görülmektedir. dolayısıyla kurdaki değişimden ötürü kulübe giren çıkan olmuyor o konuda rahat olun. taraftara giren çıkan oluyor elbette ama bunun hesabını galatasaray yöneticilerinden değil ülkenin ekonomi politikalarını yöneten kişilerden soracaksınız. 1 kasım itibariyle başlayabilirsiniz.