• 2
  büyük olasılıkla kulüplerin maaş giderlerini daha kolay hesaplamak adına başvurduğu bir yöntemdir. takımdaki 25 kişinin 10 tanesinin maaşını euro olarak geri kalanının maaşını lira olarak ödenmesi saçma olur bence. zaten her sözleşmeli oyuncuda olduğu gibi kur sabitlenmiştir sözleşmede. dolayısıyla sneijder'in 10 milyon lira yerine 3 milyon euro alması arasında nasıl bir fark yoksa sabri'nin de 3 milyon lira yerine 1 milyon euro alması arasında bir fark yoktur.
 • 4
  hem futbolcu hem de kulüp açısından kur riski anlamına gelir.

  ancak türkiye gibi yerel para biriminin usd/eur gibi paralara karşı değer kaybetme olasılığının yüksek olduğu ülkelerde futbolcu için bu riski almak çok sıkıntılı bir durum değildir.

  kulüpler içinse hayati önem taşır. kulüp, gelirlerini ve giderlerini ile aynı para birimi üzerinden dengelemeli ya da bunun mümkün olmadığı hallerde risklerini hedge edip gereksiz maceralara girmemelidir.
 • 6
  saçmalıktır. bu saçmalığı türkiye'de önleyebilecek tek kişi de aziz yıldırım'dır maalesef. büyük takım başkanı olarak yarın "türk futbolcularla sözleşmeleri artık tl yapıyoruz" dese bizimkiler de yavru ördek gibi arkasından gider. başka da hiç kimse bunu diyemez, yapamaz. keşke aziz yıldırım bu soruna el atsa harbiden. çünkü bu gerçek bir sorun.

  2 milyon euro mu alıyor eleman; 2'sini sabit tut, senin ederin artık 2 milyon tl'dir de. türkiye'de artık piyasa budur; verdiğin emek, oynadığın oyun bu kadar. işine gelirse. gelmiyor mu, eh buyur çalış kendini kanıtla, adam gibi sporcu ol, yurt dışından seni görsünler, hak ettiğin parayı oradan al. artık 1 milyon euro mu olur, 1.5 mi?

  türk futbolu avrupa'da söz sahibi olamazken adeta katar gibi zengin petrol ülkesiymişiz gibi para kazanan ahlaksız türk futbolculardan gına geldi. bitsin bu zulüm.
 • 8
  bana hep şu fantastik olayı ve haberi hatırlatan süper olay.

  http://www.yeniakit.com.tr/...en-yanit-246617.html

  edit: akit'e tık kazandırmamak amaçlı copy paste:

  --- alıntı ---
  galatasaray teknik direktörü jan olde riekerink, osmanlıspor maçı öncesinde açıklamalarda bulundu. riekerink, kendisine sorulan "tl" sorusuna da cevap verdi.

  işte riekerink'in açıklamalarından öne çıkanlar;

  çok zor bir maç bizi bekliyor. osmanlıspor en fazla berabere kalan takım. avrupa ligi'nde de iyi işler yaptılar. futbolda bir çok gol duran toplardan geliyor. ligin başında da bu sorunumuz vardı daha sonra alan savunmasına geçtik. umarım bundan sonra bu tarz hatalardan dolayı gol yemeyiz. tolga ve podolski, osmanlıspor deplasmanında bizimle olamayacak. serdar'ın durumuna ise yarın bakacağız.

  riekerink, "kontratınızda türk lirasına geçmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna da cevap verdi. işte hollandalı teknik adamın konuyla ilgili açıklamaları;

  "sözleşmemde yazandan daha fazla türk lira'sı alacaksam neden olmasın türk lira'sına geçebilirim. işin şakası bir yana kur farkından dolayı üzgünüm"
  hollandalı teknik adamın bu sözleri sosyal medyada bir çok futbolsever konusunda tepki çekti. şaka yollu da olsa konuyla ilgili böyle bir değerlendirmede bulunan riekerink'e sarı kırmızılı taraftarlar da attıkları tweetlerle tepkilerini dile getirdi.

  (yeni şafak)
  --- alıntı ---
 • 10
  bence bundan bir sorun yok. zannetmiyorum ki bugün koç'ta çalışan uluslararası çapta birisinin dolar cinsinden maaş istemesin. işin sonunda uluslararası bir iş yapılıyor ve yanındaki aynı seviyedeki adan pasaportu sebebiyle euro ile maaş alıyorsa, türk oyuncuda bunu isteyecektir.

  aslında burada duygusal bakmamak lazım. bu bir iş. futbolcu işin bir tarafı, takım başka bir tarafı. futbolcu elindeki silahlarla en iyi şekilde arttırıp en iyi kârı isteyecek. burada önemli olan sınırların olabildiğince yok olması, gerek sporcu bulma sistemlerinin gerek alt yapı sistemlerinin gelişmiş olması. bunlar gelişirse bir oyuncu bizim istediğimiz kriterleri istemediğinde başka bir oyuncuya yönelebiliriz daha da önemlisi hiç söz konusu oyuncuya gitmeden alt yapıdan oyuncu çıkartabiliriz. işin kültürel kısmını da geliştirir bu durum.

  tabi sporcunun silahlarını arttırması söz konusu olduğu gibi kulüplerin de silahlarını arttırması gerek. yani siz daha güçlü olun, anlaşma masasında daha kuvvetli olun.

  örneğin muğdat'a karşı biz daha güçlü olduğumuz için muğdat buraya gelmek istediği için tl ile sözleşme yapabildik. yoksa ben ben yabancılarla da tl cinsinden anlaşma yapılsın isterim. işte amacımız bu güce ulaşmak olmalı. insanlar buraya gelmek istemeli, biz onları buraya getirmek için yanıp tutuşmamamız gerekiyor. bunun için de daha cazip bir kulüp olmamız gerekiyor. örneğin geçen sene östersunds'ta oynayan bir oyuncu (galiba same'ydi adı ama başka topçuda olabilir) "tabiki de galatasaray'da oynamak isterim." demişti. o oyuncu için, muğdat için vs biz çekici bir kulübüz. çekici olduğumuz oyuncuların seviyesi artarsa o zaman gelişmiş oluruz, benim gözümde.

  tabi uefa bile türk oyuncularla tl cinsinden anlaşma yap diyor. yani benim önerim ve empatim biraz ütopik oluyor.
 • 11
  elf gözlerim beni yanıltmıyorsa gün itibariyle resmi gazetede yayınlanan türk parasının kıymetini koruma kanunu kapsamındaki son cumhurbaşkanı kararıyla birlikte tarih olmuştur.

  "türkiye'de yerleşik kişilerin, bakanlıkça belirlenen haller dışında kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul kiralama, gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz."

  yani kura sabitlenemiyor bile direkt tl olarak anlaşma yapmak zorunda kulüpler ve sporcular. yakında yansımalarını görürüz.
 • 14
  --- alıntı---

  türkiye'de yerleşik kişilerin, bakanlıkça belirlenen haller dışında kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul kiralama, gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.

  --- alıntı ---

  devlet bu kanunu çıkardı ama en azından bir döviz kuru belirlemeliydi. bütün sözleşmeler o kur üzerinden yeniden yapılandırılırdı. böyle ucu açık muaallakta kalmış oldu.
 • 16
  yeni çıkan kanunun geçmişte kulüplerin yapmış olduğu sözleşmelere etkisi olmayacaktır. resmi gazetede yayınlanma tarihinden itibaren geçerli olacaktır. bu kanunların geriye yürümemesi ilkesinden ileri gelir. ayrıca geçen hafta bir benzeri ihracat bedelleri için de çıktı. o da yayınlanma tarihinden sonra yapılan fiili ihracatlar için geçerliydi, bu da böyle olacaktır. nereden biliyorsun derseniz bir bankada ihracat işlemlerine bakan bir birimde çalışıyorum. birebir işim olduğu için biliyorum.

  kısacası şu andan itibaren bir oyuncu ile anlaştığımızda sözleşmesini tl yapmak zorundayız. dözviz cinsinden anlaşıp tl yatırmak gibi bir durum söz konusu olamaz. sözleşmede direk şu kadar tl maaş alacaktır gibi yazılarak, ödemesi de tl olmalıdır. tabi tl parayı alan taraf dövize parayı çevirebilir. bunda bir kısıtlama yok.

  ekleme: şu şekilde bir habere denk geldim.

  --- alıntı ---

  kulüpler, yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca, türk futbolcular ile döviz kuru üzerinden yaptığı sözleşmeleri 30 gün içerisinde tl'ye çevirmek zorunda. yabancı futbolcular ile "döviz kuru" üzerinden yapılan sözleşmelerde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

  --- alıntı ---

  karanamede özel bir madde varmış ve ben gözden kaçırmışım. halihazırda olan türk vatandaşlarının sözleşmelerini de kapsıyor. bu durumda 30 gün içinde selçuk, tarık gibi türk pasaportlu oyuncuların sözleşmeleri tl'ye çevirilmeli.
 • 17
  (bkz: #2507680)

  burada yazdigim gibi, 30 gun icerisinde turk oyuncularin doviz cinsinden sozlesmeleri tl’ye cevrilecektir. yalniz bazi arkadaslar euro 7 tl iken bunun bir seyi degistirmeyecegini yazmis anlamadim. turkiye’de euro’nun artik 7’nin altina dusunecegini dusunen mi var? hazir faiz artirlmis ve kurlar biraz dusmusken hemen yapmak lazim. zira 1-2 haftaya basimizdaki bi aciklama yapar ya da trump bi tweet atar, sonra bu gunleri de arariz.
 • 19
  bunun olmaması ancak tüm kulüplerin işbirliği yapması ile mümkün olur, göz önündeki yerli bir oyuncuya 2 kulüp talip olur, biri çıkp da "gel biz sana euro veririz" tarzı pazarlıklara girişirse biz daha çoook eurolu dolarlı sözleşmeler görürüz yerli oyuncularda. bu arada buna yerli piyasası için kulüplerin döviz kuru üzerinden bonservis bedeli belirlemelerini de dahil edebiliriz.
 • 23
  galatasaray'ımızın dönüşüm başlattığı olay. şu ana kadar;

  şener 6 milyon tl
  adem 4 milyon tl
  jimmy 6 milyon tl
  selçuk 4 milyon tl alıyor olacak bu yıl. gönül hali hazirda döviz cinsinden maaş alan diğer yerlilerin de maaşlarını tl'ye çevirmesini istiyor. umarım yönetim en azından bu projeyi anlatıp gereken teklifleri yapar.

  şu 4 oyuncunun alacağı para yaklaşık 6 lig galibiyetine tekabül ediyor. ya da yaklaşık olarak 2 cl galibiyetine.