• 40
  tribündekiler eleştiriliyor da, sanki burada o düşmanlık yok mu?
  insanların içini nefret kaplamış.
  yerlisi yabancısı, küçüğü büyüğü filan kalmamış.
  istedikleri gibi olmayan şeylerden anında nefret ediyorlar.
  konunun kerem ile uzaktan yakından ilgisi yok.
  sorun bizim insanımızın ruh haliyle ilgili.
  kardeşim siz bu haliyle nasıl yaşamınızı sürdürüyorsunuz?
  kafayı yersiniz bak yemin ediyorum, manyak olursunuz.
  öyle bir nefret var ki, kusa kusa bitmiyor.
  birileri kötü oynasın da, okan hoca kötü kadro çıkarsın da saldıralım diye bekleyen bir kitle var.
  yani eleştirirsin, kızarsın, üzülürsün ama hayatın yıkılmış gibi nefret kusmazsın.
  o yüzden konu konunun yerli futbolcu ile alakası yok.
  doyumsuz insanların tüketim çılgınlığını yaşıyoruz.
 • 41
  sözlük ve sosyal medya özelinde konuşursak konu sadece yerli özelinde değil. dün icardi ve erden timur hakkında dahi olumsuz şeyler yazıldıysa bu son raddedir. net söylüyorum iki üç maç kaybedelim bu adamlar hakkında neler neler yazılacak. diğer takımları bilmiyorum umrumda da değil ama bizim taraftar gerçek manada doyumsuz bir tüketici. bunun yaşla da ilgisi yok emin olabilirsiniz. yeni dünya düzeni* galatasaray'a düşman bir galatasaray taraftarı inşa etti. hayırlı uğurlu olsun.
 • 42
  bunun olmadığını düşünen başka ülkede yaşıyordur.
  kendimizi aşağılayan ve aşağılayarak da mutlu olan bir halkımız var. çünkü güvenmiyoruz insanımıza. sadece futbolda değil; neredeyse her alanda güvenmiyoruz. bugün evinize elektrikçi çağıracak olsanız ve biri türk, diğeri japon iki elektrikçi olsa ve aralarında da fiyat farkı olmasa çoğumuzun türk elektirikçiyi tercih edeceğini sanmıyorum. yabancı hayranlığımız var çünkü kendimize güvenmiyoruz. atatürk’ün türk milletine güvendiği günlerin çok uzağındayız, çünkü zekasını ahlaksızlık ve kolay yoldan para kazanmak için kullanan, çalışkan ve üretken olmayan bir toplumuz.
 • 43
  herkese tepki var diyen varsa hayal görüyordur. gidip bakalım, kilo problemi olan icardi’ye ne kadar tepki var, ayağının altından top kaçırıp alkışlanan ziyech’e ne kadar tepki var, hatta genel anlamda eleştiri alan angelino’ya bile ne kadar tepki var? bir de bakalım kerem’e, barış alper’e ne kadar tahammül var… ve bu adamlar bahsedilen yıldızların zekatına oynuyor. üç kuruşa oynayıp azarın kralını yiyorlar.

  ekşi’de falan türkiye’den siktir olup gitmek başlıkları boşuna dolup taşmıyor. insanlar bu cehaletten, linç ortamından, kıymet bilmemezlikten kurtulup gitmek istiyorlar. gayet de haklılar. biraz eğitimi olan, elindeki yeteneklerini az-çok avrupa’da ya da amerika’da gösterebileceğini düşünen hiç kimse kalmak istemiyor. futbolculara da şu düşmanlığın aynısını gösterip kaçırmanın ne lüzumu var, takıma ne faydası var merak ediyorum.
 • 45
  vardır. yok demek çok saf kalplilik olur. .

  pek çoğunuz ınstagram kullanıyor. açarsanız kerem'in hesabının son paylaşımı altında yazılanları incelerseniz daha iyi anlarsınız. bu maçın * böyle gelişmesinde etkisi olan fernando muslera ve mauro icardi'de en az kerem kadar etki etti. peki aynı şeyler hatta yakınları yazıldı mı? baya yaşı da olan bir kadın yazmış: "kerem kendini iyi hissetmiyorsan oynama, yoksa bizi hasta ediyorsun."

  kerem'i de küstürün bakalım o da seneye gitsin. bazı şeylerin kıymetini kaybettikten sonra anlaşılır. hakaret edip, küfür kıyamet koparanlar kerem baba geri dön moduna girecek çoğunuz. futbol bu ya gol de kaçar kötü de oynar manyak mısınız siz? nedir bu kerem ile alıp veremediğiniz konu.

  son bir ekleme de spor gecesi digital yayıncılarına ön eleme maçlarında yunus akgün'ü hedefe koydunuz şimdi kerem'i sizin amacınız ne? takip falan etmiyorum ama twitterda önüme düştüğü için gördüm. icardi'de goller kaçırdı, mertens'te kötü oynadı onun için yazabiliyor musunuz böyle şeyler? tabi kerem kolay hedef, vurun abalıya...
 • 46
  yerli oyunculara karsi elestirilerin dozu yabancilara gore cok daha yuksek, sert ve motivasyon dusurucu. bunun cesitli sebepleri var mesela duygusal bir toplum oldugumuz icin, istedigimizde bizden insanlari nasil vuracagimizi biliyoruz, yabancilar pek iplemez cunku parasina bakar en olmadi basar gider. bu elestirilerdeki yabanci yerli ayriminin bir sebebinin de bunu yapan insanlarin dil sikintisi oldugunu dusunuyorum. benim inandigim ya da inanmak istedigim asil konu ise; bu seviyesiz elestirileri yapanlarin, futbolcuya ve esine, ailesine kufurler edenlerin ya da isi daha da ileri goturup tehditler savuranlarin bir kismi kendi taraftarimiz (yanlis kelime belki taraftar demek) olsa da ben bir cogunun galatasarayli olmadigidir. seviyesizlik, kindarlik, baskalarinin basarisina karsi cekememezlik toplumumuza o kadar islemis ki, baska takimi destekleyip rakip oyuncuya sistemsel sekilde bu asagilik propogandalari yaptigini hatta bunun birileri tarafindan fonlandigini da eminim.
 • 47
  yerli oyuncularin kredisinin daha dusuk oldugu dogru. aynisi yabanci hocalar icin de gecerli. yerli bir teknik adamin elestirilme sekli, yabanci bir teknik adamin elestirilme sekline gore cok daha hafif kalir. ama dusuk profilli yabanci bir oyuncu da ayni yerli oyuncu gibi kolay linc ediliyor. cicaldau, tete, ve latovlevici aklima ilk gelen ornekler. yani burada aslinda oyuncunun pasaportu degil, etiketi kredisini belirliyor. yildiz bir isim kotu oynasa bile dikkat cekmezken, daha siradan bir oyuncu 5 iyi macindan sonra 1 kotu mac oynayinca acimazisca eletirilebiliyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın