• 34
  burak elmas yönetimi ve hocamız fatih terim'in içerisinde bulunduğumuz kötü durum için taraftarları oyalamak adına vaat ettiği durum.

  niye size güvenelim?

  sahaya genç oyuncu koyup kaybederseniz* taraftar homurdanmaz, sabreder.
  ama hocam sen arda, feghouli gibi adamları oynatırsan taraftar sana inanmaz.

  ben fatih terim'in verdiği vaatlere i-nan-mı-yo-rum.

  4 yıldır yapılanma adına çok sözler verdin ama tutamadın.
  (bkz: taraftar ocağa kadar sabredecek)
  (bkz: taraftar yaz dönemine kadar sabredecek)
  (bkz: futbolcuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmalıyız)
  vs vs vs

  hocam kusura bakma, bizim takıma gerçekten bir yeniden yapılanma gerekiyor ama bunun önderliğini sen hak etmiyorsun.

  bize yeniden yapılanma döneminde gerçek bir futbol aklı lazım.
  (bkz: jupp derwall)
 • 37
  tamamen gaz alma amaçlı söylendiğini düşündüğüm, bu transfer döneminin son gün ve saatlerinde -eğer faks makinesini kullanmayı başarabilirlerse- yine aynı amaca hizmet eder mertebede 2-3 içi geçmiş adam alıp, aynı sıkıcı, durağan, bıkkınlık veren futbolu oynatıp, üzerine bunca sene sonunda halen ilerleme göremeyeceğimiz bir sezonu tamamladıktan sonra tekrar boş vaat olduğuna şahitlik edeceğimiz mesnetsiz söylem.
 • 43
  türkiye'deki mevcut futbol kültürü değişmeden gerçekleştirilmesi mümkünsüzdür. kimsenin üç beş yıl sabredelim de iyi bir alt yapı düzeni kuralım, buradan yetişen topçuları sahaya sürüp destekleyelim, pişmelerini bekleyelim diyecek bir anlayışı yok. önümüzdeki yıldan itibaren muhtemelen hiçbir türk takımı şampiyonlar ligi gruplarına katılamayacak. türk takımlarının birbirini yemesinin tek sebebi oradan gelecek para. ona ulaşmak imkânsızlaştığında ya bizim amatör ligden hallice süper denilen ligimizde tepişmeye devam edecekler ya da adam akıllı bir program dahilinde sağlam bir futbol sistemi oluşturup ayağa kalkmaya çalışacaklar. ne olacağını hep birlikte göreceğiz. benim düşüncemi soracak olursanız, bunlardan bir halt olmaz. birbirlerini yemeye devam ederler her türlü.
 • 47
  eski alışkanlıklar veya eski anlayışla dünyanın hiçbir yerinde olmayacak, olamayacak olandır.

  galatasaray futbol takımı böyle bir girişimde bulunacaksa bunu gerçekten yapabilecek yepyeni birisiyle, yepyeni bir anlayışla yapmalıdır.

  sadece avrupa’nın en kalitesiz liglerinden birisi olan türkiye ligindeki başarı ile avunan ve figürleri göklere çıkaran taraftarlar buna tabi ki katılmayacaktır. zaten içinde bulunduğumuz durum da en başta onların eseridir.
 • 48
  yeniden yapılanmayı başarabilmek için ilk önce hocanın kendisini fabrika ayarlarına döndürmesi lazım. (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)’nın izahı yok. vazgeçtiğinde yenilirsin diyen hoca, maçtan önce yenileceğinin mesajını vermiş maçtan sonra ise mağlubiyetin mesajını vermiştim dedi. inanılır gibi değil. biz seni böyle tanımadık hocam. üç yıldır takım futbol adına bir şey oynamıyor. yığınla futbolcu geldi gitti. daha bizim ne oynadığımızı anlayan yok. sahada teknik, taktik hiç birşey yok. üç yıldır tüm avrupa maçlarında eziliyoruz. ne hücum ne savunma yapabiliyoruz. dün 2-1’den sonra savunma yapabilseydik hatta 3-1’den sonra bile umudumuz olurdu.

  yapılanmayı ilk önce kendinden başlat hocam. kendini yenile, ekibini değiştir. italyan kaleci antrenörü farioli taktik anlamda 6 ayda ligin içinden geçti. futbolcularımız sahada doğaçlama oynuyor sanki. üç yıldır savunmadan dan dun şeklinde çıkıyoruz. baskıdan çıkamıyoruz. kaptırdığımız toplardan yediğimiz gollerin haddi hesabı yok. bazen pasları gözü kapalı atıyoruz zannediyorum. ceza sahamıza şişirilen her topu bomba gibi ceza sahası önüne indiriyoruz. rakip bizden daha kaliteli olabilir. daha teknik daha hazır olabilir. ama bizden daha fazla koşup daha fazla mücadele ediyorsa dönüp bir zahmet ilk aynaya bakıp kendini yenile hocam.oyuncu seçmeden önce, sistemini belirle analizini yap ona göre oyuncu seç ki analizini yaptım dediğiniz takımdan 5 yemeyelim.

  birde niye üç yıl hocam. sergen bir yılda ligin altını üstüne getirdi. akıllı olsalar bir kaç hamleyle avrupada başarı sağlamaları uzak bir ihtimal değil. beşiktaşın imkanı bizden daha mı iyi de onlar bir yılda yapabiliyorken sen üç yıl istiyorsun.
 • 49
  elbette olur, fatih hoca ile daha uygun olır amma öncelikle fatih hocam diyecek ki bu yapılanmada geri pas futbolu olmayacak pres futbolu olacak. pres futboluna uygun futbolcu yetiştirme olursa veya transfer ederse işte o zaman yeniden yapılanma olur.

  yoksa yan pas geri pas ile sadece zaman kaybı.

  forvette; hakan şükür, elmander tarzı pres yapan forvet olacak. orta sahada; suat-emre-okan veya selçuk - melo tarzı futbolcu olacak. işte o zaman hücum futbolu oynayabiliriz.
 • 50
  2019-20 sezonunda yapılanmaya gidilecek ortam varken, abuk subuk bir şampiyonlar ligi hayali yüzünden kulübü transfere zorlayıp o transferleri de harcayan ve avrupa'da paspas olan bir takım yaratan teknik adamın yapmaya ve bu işi yapmak için de zaman istemeye hakkının olmadığı şeydir.

  zaten 2017'den beri takımın başındasın. avrupa'da sadece bir iki galibiyet almışsın. gelen geçen yenmiş, gelen geçen fark atmış. şunu içine sindirip sırf tanrı-figürü zarar görmesin diye galatasaray'ın rezil olmasını sineye çekmek büyük ayıp.

  fatih terim gidince her şey düzelecek mi? hayır. ama bizim artık bu rezilliği yaşamamız gerekiyor. dibi görmemiz gerekiyor ki bir çıkış yolu bulalım. fatih terim figürü ortada olduğu sürece bu iş olmayacak. başa geçen hocanın altını kemirmeye başlıyorlar daha gelir gelmez. yeter artık, bıktım ben bu kısır döngüden.
 • 51
  eğer yeniden yapılanma yapılacaksa ilk başta yapacağın iş kadroda düşünmediğin oyuncuları yollamak olur. eğer bonservisle yollayamıyorsan kadro dışı bırakacaksın. antrenmanlarda bile bu oyuncular olmamalı.

  bizim elden çıkarmak istediğimiz oyuncular falcao, feghouli, babel, diagne ve jimmy gibi yaşlı oyuncular. zararımız 10-15 milyon euro olsa bile gözümüzü kırpmadan bu oyuncuları kadro dışı bırakmamız lazım. sürekli teknik heyetin kafasının ucunda bu oyuncular olursa ne sistem oturtulabilir ne taktik. 1 senemiz daha çöpe gider.
 • 52
  igor tudor gibi bir antrenöre bile sağlanmışsa, fatih terim'e ffp sonrası sağlanması da bu kulübün boynunun borcu olan imkandır.

  he tudor - cenk ergün ortaklığındaki gibi sadece bugünü düşünen hamleler yapılırsa iş değişir. ama bu konuda şu anda güvenilebilecek tek kişi de galatasaraylı fatih terim'dir. güvenilebilecek yabancı isimleri şu ülkeye getirecek bir allah'ın kulu yoktur. ali koç gibi bir para babasının getiremediği iklimde biz asla getiremeyiz. proje sunmak falan diye kimse masal anlatmasın. saygıdeğer isimlerden kimse gelip sizin geleceğinizi kurtaracağım diye bu leş türk futbol ortamında kariyerinden seneler vermek zorunda değil. rodop gibi gazetecilerin rezil sorularıyla, yolsuzluktan geçilmeyen tff ile uğraşmak zorunda değil.
 • 53
  yeniden yapılanmayı aslında eksik anlıyoruz, eksik aktarıyoruz sanki.

  yeniden yapılanma deyince benim aklıma, galatasaray için derwall gelir. derwall'in yeniden yapılandırdığı galatasaray ise safi futbolcu üzerinden düşünülemez. tâ çim'e kadar gitmeniz gerekir. zamanın modern antrenman tekniklerine gitmeniz gerekir. yani yeniden yapılan üstten başlamaz. üst'le kalmaz, kalmamalı.

  memleketçe üç dakika önümüzü göremediğimiz, üç dakika sonra yanlışın doğru, doğrunun yanlış olabildiği, her an her şeyin değişebildiği zamanlardayız. ama globalde fatih terim hocamızın işaret ettiği üç yıl aslında çok ideal bir süre. çok şey yapabilirsiniz. ama yine fatih terim hocamızın işaret ettiği üzere futbolcu düzeyinde kalacaksa oradan bir halt çıkmaz.

  çok iyi bir gözlemci ve veri toplama birimi oluşturulabilir. teknolojinin antrenmanlara adapte edilmesi sağlanabilir. bir nesil sporcu altyapıdan bu düzlemde eğitilebilir. antrenör departmanı kurulabilir. antrenörlerimizin uluslararası düzlemde eğitim alması sağlanabilir. üniversitelerle (mesela adıyla müstesna galatasaray üniversitesi) spor üzerinden bilim yapmak konusunda ve bilim düzleminin pratiğe dökülmesi sağlanabilir. büyük veri çalışması yapılabilir. verinin futbol/spor için ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok sanırım. spor bilimleri anlamında bir eğitim programı oluşturalım mesela.

  neyse...

  yani altyapımızın modern olarak teknolojik, bilimsel gelişmelere göre yeniden inşaa edilmesi gerekir. ve bunun metodik ve planlı olması gerekir. eğer üç yıl sonrasını işaret ediyorsanız ben bunu beklerim. derwall'in yeniden yapılanmasını en baştan yapmayı... birkaç futbolcu getirip futbolcu yetiştirip şampiyon olsak ne olacak? tekrar en başa döneceğiz.

  peki avrupa ne olacak? bu haliyle üç yıl beklesek bile bir şey olmayacak.

  biz hâlâ stadyumun çimini korumayı beceremiyoruz. derwall zamanında çim ekmek büyük olaydı. şimdi o çimi sürdürülebilir hale getirmek büyük olay. pekala bizim memlekette... yoksa...

  yeniden yapılanma, 30 yaşında futbolcu transfer etmek ya da 20 yaşında futbolcu transfer etmek ile alakalı değildir. eğer bir planınız varsa 35 yaşındaki oyuncularla da yeniden yapılanabilirsiniz. buna kaba haliyle "geçiş dönemi" dersiniz. o sıraları mümkün olduğunca efektif geçirmek adına yaparsınız bunu. zaten arka planda yaptıklarınız zamanla üst yapıyı etkilemeye başlar. yapmış olduğunuz yapılanmanın meyvelerini ister istemez, doğal bir şekilde görmeye başlarsınız.

  üç yıl sonra çok iyi olacak, yetenekli, akıllı genç futbolcular transfer edebilirsiniz. peki onları eğitemezseniz, onlara yeterli desteği sağlayamazsanız, antrene edemezseniz ne olur?

  islam'ın fevkalade bir uygulaması, öğretisi vardır. tevekkül... elinden geleni yap, gerisini allah'a bırak... en başından işi allah'a, kadere bırakacaksak işimiz var.

  bunları yazıyorum ama florya'nın başı hocamızın açıklamasından yazıyorum. hocamız ne demişti: "galatasaraylılar beni şimdi daha iyi anlamıştır, neden üç yıla ihtiyacımız var derken..." minvalinde konuşmuştu. burada oyuncuların kalitelerinden kaynaklı bir hoşnutsuzluk var. ve tüm takımın değişmesi için 3 yıla vurgu yapıyordu.

  yani hocadan beklediğimi alamadığım için yazdım bunları. umarım galatasaray'ın gerçekten geleceği için bir yeniden yapılanma düşünülüyordur.

  ja.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!