• 3
  haritadan yanlış bakmadıysam amik ovasına yapılmış olan stadyum. amik ovasına yapılan diğer bir yapı ise hatay havalimanı. hatta ilk açılışta su bastığı için bir iki ay kapalı kalmıştı havalimanı. bir nevi doğa intikam almıştı.

  stat kendi elektriğini üretecek şekilde tasarlanmıştı diye hatırlıyorum ama ovanın ortasına dikmesen de bu özellik olabilirdi.

  millet verimli toprak bulamaz nasıl verimli hale getiririm diye uğraşır bizde gider verimli toprağa bina dikeriz.
 • 4
  daha geçen hafta sonu antakya'ya gittim ve eski stadyumun olduğu yeri görüp yeni stadın şehir dışına taşınmasına her ne olumlu baksam da yer olarak gerçekten kötü bir yere yapılmış stadyum.

  havalimanı ise ayrı bir rezalet her sene sular basıyor erişim engelleniyor. yer olarak hem antakya hem iskenderun gibi iki büyük ilçeye uzaklığını geçtim (yine havalimanına göre görece normal bir mesafede kalıyor) hava muhalefeti nedeniyle çoğu uçuş rötarlı veya ertelenmiş olarak yapılıyor. yani düzgün bir planlama ile stadın ve havalimanının yapılması gerçekleşebilirdi. ama duygusal şeyler oluyor arada tabii.

  yaşasın iskenderun! diyerek çakma hataylılığımı dile getirerek entryi sonlandırıyorum. *
 • 6
  dış cephe olarak çok güzel görünse de iç cephe olarak çatı altlarında ki metal yoğunluğu çok göze çarpıyor. özellikle karşı tribünde ki hatay yazısının üst kısmı.

  https://twitter.com/...882743256039432?s=20

  belki daha tam anlamıyla bitmediği için öyle gözüküyordur ama şayet bitmiş şekli buysa çok kötü görünüyor.

  memleketimin takımının stadyumu.
 • 7
  stadın konumunu görünce ilginç bir hikaye geldi aklıma, hepiniz biliyorsunuzdur mutlaka.

  stadın ovaya ve tarım alanına yapılmış olması kimin hatası bilmiyorum ama bu iş bilmezlik, bir işi doğru düzgün yapamama geleneği ülkemizde senelerdir var olan bir garabet.

  şöyle ki, zamanında esenboğa havalimanının inşası için yer seçen mühendisleri, civardaki çobanlar uyarmış "bu yörede yılın yarısından fazlası sis olur, buraya havalimanı olmaz" diye. çobanın sözüne itimat edilmemiş ve mühendislerin belirlediği konuma havalimanı yapılmış tabi. ve sonrasındaki maalesef birçok sefer sisten dolayı gecikmiş veya aksamış. bugün de bu sorun doğal olarak devam ediyor.

  yukarıdaki entrylerde hatay'daki havalimanının da coğrafi açıdan yanlış yere yapıldığı yazılmış.

  sanırım bütün bunların temelinde yatan sebep liyakatsizlik. ya da işi bilenin o işten uzak olması, bilmeyenin ahkam kesmesi ve yanlış icraatlerde bulunması. bir de coğrafyacıların mutlaka bu tür işlerde rol alması gerektiği de aşikar.

  stadın kuşbakışı görüntüsünde konumu hakikaten kötü görünüyor. etrafındaki tarım alanları içinde emanet gibi durmuş.

  ama bütün bunlardan bağımsız stadın kendisi güzel görünüyor. zemin pc oyunlarındaki gibi mükemmel. yeni alınmış bir halı kadar kusursuz görünüyor.

  hatay halkına hayırlı olsun.
 • 8
  ülkenin samanı dahi yurt dışından aldığı bir durumda diğer ülkeler harıl harıl verimli toprak ararken gidip amik ovasına stad dikmek nasıl iş bilmezliktir daha ağır şeyler söylerim ancak söylesem ne fayda, değişmeyecek ki.

  her neyse o stad oraya dikiliyorsa stadın etrafıda rant alanı olmuş demektir gelecek senelerde amik ovasını full betonarme yapılar görebiliriz, işte yeni türkiye.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!