• 1
  devlerin uzun yıllardır altyapısını hazırladığı avrupa süper ligi'nin resmen kurulmasıyla naçizane görüşüme göre başlamış yeni dönemdir. futbolun endüstrileşme sürecinin acı meyvesidir.

  yıllar yılı sponsorluk ve yayın gelirlerindeki, alt ve üst yapılara yapılan harcamalardaki orantısızlık sonucunda açılan o ünlü makas en sonunda avrupa futbolunu böldü ikiye. şimdi n'olacak?

  uefa uygulayacağını beyan ettiği yaptırımlarda ciddiyse - ki kendilerine de hak veriyorum - önümüzdeki takvimdeki milli takım turnuvaları bile olumsuz etkilenecek süreçten.

  ve bana kalırsa en büyük darbeyi bizim gibi küçük liglerin büyük takımları yedi. zaten sene boyu saçmasapan sorunlarla uğraşıp kendimizi bir şekilde şampiyonlar ligi'ne atmaya çalışıyoruz, bütün sene taraftar olarak bunu umut ediyoruz. şimdi o var bir hayalimiz dediğimiz şampiyonlar ligi bile en hafif tabirle değersizleşti.

  bu yeni futbol diye adlandırdığım olgu, bence orta vadede futbolun izlenirliğinin ölmesine yol açacak. mesela taktiksel olarak, x ülke futbol ekolü fasılları bence bitmiştir. çünkü her ligin özel bir futbol ortamı vardı ve takımlar yerel rakiplerine göre vaziyet alıyordu saha içinde. böylece ekollerin taktikleri gelişiyordu. şimdi güya küresel bu futbol ortamında taktik zenginliği yerini yavaş yavaş tekdüzeliğe bırakacak ve liglerinden kopan devlerin eksikliği bu yönden de yerel liglere yansıyacak. açılan yara kapanmayacak.

  kısacası endüstrinizin de, paranızın da diyerek cümlenin ve girdinin sonunu siz değerli galatasaray sözlük yazarlarına bırakıyorum...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!