• 130
  işlemeyen demir pas tutar. muslera gibi sezon içinde neredeyse hiç maç kaçırmayan bir kalecinin arkasında sürekli hazır bekleyecek yedek kaleci bulmak çok zor. ne zamanki nando eldivenleri asar o zaman 1. kaleci transferi yapılır. zaten bugün bırakıyorum dese en az birkaç sezon daha oynar. yani kaptan bırakmadan önce halefi ile görüşmelere başlanmış olması gerekli.
 • 131
  kesinlikle 33 yaş ve üstü bir isim olmalıdır. hep yedek kalmalı ama kendisine görev düştüğü anda ayakları titremeden oynamalıdır. uygun maliyetli olmalıdır. önemli maçlarda as kalecinin, önemsiz maçlarda ise geleceğin kalecisinin arkasında yedek kaleci olarak görev yapmalıdır.
  misal şampiyonlar ligi maçında muslera'nın; türkiye kupası maçında ise alınabilirse okan kocuk'un arkasında beklemelidir. maç içerisinde görev gelirse ancak kaleye geçmelidir.
 • 132
  takımın 12. adamı.

  cedric carrasso'nun galatasaray'ın yıllardır yaptığı en doğru yedek kaleci transferi olduğunu düşünürüm. yaş tecrübe ve yedek kalmayı problem etmeme. genç potansiyelli kaleci oynamadıkça refleksleri körelecek gelişemeyecek, oyun görüşü, pozisyon alması kötüleşecek sonra da bu çocukta patates çıktı iyice denilecek. özgüveni yok denilecek. genel'de yüksek seviye kulüpler yedek kalecilerini tecrübeli isimlerden seçer. böyle olunca mental olarak kendini gerçekleştirmiş bir kaleciden ne alacağını bilirsin.

  okan bizim için güzel transfer ama geleceğe yatırım anlamında. sezon da 15-20 maç rotasyonda oynatabileceksek, tt arena'da ligde bir çok maça çıkarabileceksek amenna. ama hiç sanmıyorum. antrenman maçından farksız türkiye kupası grup maçlarında oynatacaksak sadece iki sezon sonra eray işcan-ismail çipe muamelesi yaparız kendisine.