• 1
  bir futbol takımı için zaman kazanmanın en ucuz hali. ulan takımın 1. sorumlusu teknik direktör değil mi? teknik bir problem görüyorsan sorumlunun kim olduğu belli. ayhan akman'ı ben de çok yetersiz bulurum da ayhan gitse x kişi gelse ne olacak. başarısız sonuçlar devam ederse bu sefer de o x kişisi mi yollanacak. ya da kritik maçlarda alınan skorlar düzeldi diyelim. bunu tudor'a mı bağlayacağız yoksa o x kişisine mi?
 • 2
  şartlara bağlı olarak, bir futbol takımı için gayet de mantıklı olabilecek bir hamledir.

  yardımcı antrenör dediğimiz mevki, boş beleş bir mevki değildir. galatasaray'dan örnek vermek gerekirse florya'da 1 numara tudor ise, 2 numara ayhan akman'dır (olması gerekir). antrenmanlarda, antrenman sonrası oyuncularla ikili ilişkilerde, rakiplerin analiz edilmesinde, taktiksel çalışmalarda, takım motivasyon ve inancını sağlamada; maç öncesi, esnası ve sonrasında fikir alışverişlerinde son derece önemli görevler onu bekler.

  bu görevleri yaparken kendi kariyeri adına tecrübe kazanabileceği gibi görevde olan menajerin de meziyetleriyle açıklarını kapatmakla yükümlüdür. dediğim gibi takım yönetiminde 2 numaralı bayraktar yardımcı antrenördür ve bence menajer seçimi kadar yardımcı seçimi de başarıya giden yolda çok önemli bir faktördür.

  ben bugün ayhan akman'da bu saydıklarımın hiçbirisini göremiyorum. hangi üst düzey meziyetiyle o görevde durduğuna anlam da veremiyorum.

  18 kasım 2017 ibfk galatasaray maçı'nda en basitinden bunun örneğini gördük. tudor çok tecrübesiz, deyim yerindeyse toy bir hoca. genç, agresif, başarıya aç ama bir o kadar da ne yaptığını bilmez bir adam. bazı noktalarda oyunu ve rakibi okumakta, sahaya doğru diziliş ve kadroyu sürmekte eksik kalıyor. bunun önüne geçmek için de en yapıcı çare bu yoldan geçiyor.

  eminim bugün galatasaray'ın başında bir hoca olmasa herkes genç, dinamik, başarıyı arzulayan bir hoca ister. tudor bu kriterlere uyuyor ve potansiyeli her ne kadar gömülse de bence yüksek. yine eminim ki şu puan tablosunu sezon öncesi kime gösterseniz kayıtsız şartsız kabul ederdi.

  tudor'un yanına ekseriyetle tecrübeli, ikili ilişkilerde ve taktiksel anlamda üst düzey bir yardımcı antrenör, bir sağ kol getirmek lazım. şenol güneş-tamer tuna, fatih terim-hasan şaş ikilileri gibi ikili bir ilişki yakalayabilecek bir isim olmalı. saha içinde, maçlarda ve saha dışında eksik kaldığı noktaları doldurabilecek ve bir şeyler paylaşabilecek bir hoca olması lazım.

  sözün özü bugün galatasaray'ın bulunduğu durumda bulunan her kulüpte olumlu bir ivme kazandıracak bir olaydır. doğrusu sezon başında planlama yapılırken doğru hocayı bulmaktır ama zararın neresinden dönersen kâr demiş atalarımız...