• 1
  gecenin bu saatinde nereden geldi aklıma ama geldi işte. kanaatimce yapay zeka hakemler ilk olarak futbolda kullanılacak. öyle uzun süre de beklemeyeceğiz bunu. beş-on yıla gelecektir. çünkü yapay zeka hakemlerin algoritmaları normal insana göre daha iyi ve daha hızlı görme, değerlendirme ve karar verme yeteneğine sahip olacaktır.

  en büyük sorun sorun koşma ve saha içindeki konumlanışı olur. onu da halledebilirler. rorbotik mühendisleri ve yazılımcı arkadaşlar bu konuda daha detaylı bilgi verebilirler.

  eğer böyle olursa fenerbahçe küme düşebilir.:)
 • 3
  ofsayt, aut, korner, taç gibi somut kararlarda en ince farkı tespit edecektir, ona şüphem yok. top kimden çıktı, veya çıktı mı çıkmadı mı hususu seneler öncesinden beridir yapılıyor zaten. ancak bir faul pozisyonunda, elle oynamada*, ne bileyim küfür veya hakaretamiz ifadede ne yapacak? faul için acı eşiği parametresi mi koyacağız mesela, belirli bir şarj oranından fazla müdahalelere faul çalsın. veya el-kol durumları için vücudun belirli bölümünden sonrası devam, ötesi faul, el, bilekten doksan derece kırılıp göğse ya da arkaya bağlanıyor diye açı ölçer mi koyacağız? veya küfür olayları için küfür haznesi mi yapacağız, 250 tane tehlikeli kelime seçip, bunu söyleyenlerin suratına kartı yapıştıracak mı?

  neyse ben de gece gece iyi saçmaladım, gidip yatayım bari. muhtemelen dalga konusu da olurum zaten.*
 • 7
  yapay zeka hakemlerden ziyade saha içindeki 3 hakemin kısa zaman sonra (10 yıl) kaldırılacağını, bu hakemlerin yerine var hakemlerinin maçları yöneteceğini ön görüyorum.
  saha içine ve kenarına yerleştirilen bir çok kamera ve sensör hatayı minumum seviyelere, hatta sıfıra indirecektir.
  profesyonel futbolun en önemli unsurunun sahada olmaması garipsenecek, futbol kültürüne ters tartışmaları olacak ama gol çizgisi teknolojisi, var teknolojisi gibi zaman içerisinde kabul görecektir.