• 266
  ben çok seviyorum bu taraftarlarımızı. herkes zaman zaman yangıncı taraftara dönüşür. matrix'deki gibi denklemin dengelenmesi için gerekliler. bir taraf ağır basarsa denklem bozulur. aşırıya kaçmadan dozunda bir şekilde yararlılardır. işin diğer boyutu** ise en kötü senaryoyu ortaya koyarlar ve o imkansız denilen oha denilen en kötü senaryo çoğu zaman gerçekleşir murphy kanunu devreye girer. neyse ki denklem yine şampiyonluğumuz ile sonuçlanarak mutlak doğruya ulaşır *
 • 267
  bütün taraftarlarda bulunur daha doğrusu insanoğlu böyle değil mi? aman bu iş olmazsa yanarız niye ömrümüzü böyle tüketiyoruz ki arkadaşlar bu takım yine şampiyon olacaktır buna inan edin swh bırakın hayatınızı yaşayın ya iki transfer için insanlara bu kadar niye konuşuruyoruz biz ne yapıyoruz ki (bkz: hakan taşıyan) şaka bi yana hafif hafif tırstırıyorlar da bir falcao ve orta sahaya takım düzelir bakmayın fatih terim birşeyler deniyor olmazsa taktiği geri çevirir hemen yangın yeri yapmayın bizi de gaza getiriyorsunuz
 • 268
  an itibari ile ortaya çıkması gereken taraftardır. yönetimi savunuyorum ama transfer işlerini ellerini yüzlerine bulaştırıyorlar maalesef.

  ligin başlamasına birkaç gün kala hala ortasaha transferini yapamadılar, falcao işinin artık cıvığı çıktı ama o işin tamalandığını varsayıyorum. diagne işini tam bilmiyoruz, ama o konuda da sıkıntı var sanırsam.

  eğer forvet ve ortasaha'ya transfer yapılamaz ise bu taraftar yönetimin arkasında durmaz.
 • 270
  kusura bakmayın da yangın yapılmazsa olanları görüyoruz. tamam anlıyoruz işleri zor (ffp durumları) lakin lig başlıyor takımda düşünülmeyen 2 forvet var ve orta saha transferi halen yok. bu adamlar gelecek de takıma alışcak da vs.

  sonuçta bunu şey gibi düşünün ülkenin başına gelen başbakan ülkeyi iyi yönetsin diye seçilir değil mi ? bu abilerimiz de bunun için seçildi kısaca ilk günden küçük çocuk gibi sürekli transfer transfer demenin anlamı yok ama gün doldu arkadaşlar.

  birde diyorlar ki ne gerek var bu takım bir şekilde kazanıyor şampiyon oluyor. e güzel kardeşim fatih terim effect diye birşey var lig o kadar kalitesiz ki azcık dikleşen zaten şampiyon oluyor. donk'u forvete koydu hoca geçen sene gol bulmak için ve bunun gibi bir dünya olay ben yönetimin iyi niyetli olduğunu parasal olarak iyi yönettiğini ama halen bu konuda amatör olduğunu düşünüyorum. ben karın ağrısı ile maç izlemek istemiyorum madem diğer kulüpler bu kadar kötü bunu avantaja çevirmeyi ve işi profesyönellerin yapmasını istiyorum. sen galatasaraysın amacın ligse zaten yangına hiç gerek yok.

  allahına kadar yangın yapacaz.
 • 272
  keşke bunun bi de yangıncı vatandaş versiyonu olsa da tıpkı galatasaray'daki yangıncı çokluğu sebebiyle kulüpte bazı şeylerin hızlıca değiştiği gibi ülkede de değişmesi gereken şeyler de bir an önce değişse, yenilense.

  olması gereken taraftardır. aksi halde şükürcü, kafasına vur ekmeğini al kafasındaki anadolu muhafazakarından farkımız kalmaz. * galatasaray'da ve insan olmanın genel kuralında eleştirmek, sorgulamak, hür düşünmek esastır.
 • 273
  yıllardır içinde bulunmaktan gurur duyduğum tayfadır. bir işin yapılması için son günü beklemeyi sevmeyen akıllı taraftardır. takım 2 gün sonra ligi açıyor, ne yani transfer sezonu 31 ağustos'ta kapanıyor diye kıçımızın üstüne oturup bekleyecek miyiz? ligin ilk 2 haftasında puan kaybedilince suçlusu ben miyim sen misin?

  forvet diye ortalığı yaktık, doğru. ama diagne için yakmadık. insanların eline yüzüne bulaştırıdığı işleri yangıncı taraftara mal etmeyin.

  "yha taraftar baskısıyla yönetim panikledi, sessiz dursaydınız fenomen ronaldo'yu alacaktı yönetim, baskı yüzünden cagne'yi aldı ya off .s.s.s"

  inadına yangın ulan!
 • 275
  kendi kendini tatmin eden, herhangi bir şekilde kulüp tarafından ciddiye alınmayan kitledir. ciddiye alınan bir kitle olsaydı geçen sene forvetsiz lige başlamaz, ikinci yarıya baslarken forvet almazdik. hadi yöneticileri geçtim, takımın teknik direktörü var, iş yapıyor, kazanınca efsaneligi artarken kaybedince dönemi geçti diye ortalıkta eleştiriler dönüyor. bu adam onu da alın bunu da alın diye yangın yapmıyor da sevinmek, üzülmek ve hava atmak dışında herhangi bir pozisyonu olmayan taraftar neyin yangını yapıyor, yangın yapiyorum diye kendini ciddiye alıyor. iki tane transfere ve yüksek meblagli en az 1 satışa ihtiyacımız var, ama rahatlar, yatıyorlar, yangincilar gibi sevmiyorlar ve düşünmüyorlar.
 • 277
  geçen sene forvet alınmadığı için yönetimi eleştiren. eleştirildiği için bilinçsiz ilan edilen. sezon başında forvetsiz kalmış. şampiyonlar liginde eren derdiyok ile imtihan edilmiş. tarihinin en kolay şampiyonlar ligi grubundan çıkamamış takımın taraftarıdır. takıma bir forvet bir orta saha alınınca ceplerine 1 kuruş parada girmez. vasat fetişisti değillerdir. padişahım çok yaşa demezler.
 • 279
  tüm takım taraftarlarının %90'ını oluşturan güruhtur. futbolla yakından ilgilenip de yangıncı olmayan taraftar yoktur. yangıncı taraftarın bir kısmı da hem takımı hem de eleştiren taraftarı eleştirir. şeklimiz budur.

  yabancı futbol forumlarında bile durum budur. özellikle sözlük, forum ve sosyal medyanın gelmesiyle yangıncılık her konuda var. bu konuların başını futbol çekiyor.

  altyapıdan çıkan 19 yaşındaki futbolcu linci yiyorsa; futbolcuların formdan düşmemesi gerek. rakibimiz alex'i ıslıklamıştı. kısacası bir ayağını kaydırırlar anlamazsın.
 • 282
  bi bitmediniz.
  çok ciddi kavram karmaşası yaşanan bir başka mevzu.

  yahu şunu kafanıza sokun artık takımın eksiklerini görüp transfer isteyen ve/veya yanlış transferlere isyan eden taraftar yangıncı taraftar değildir.
  nereden çıktı bu saçmalık ? şu sosyal medya denen yalan dolan ortamında yetişen tiplerden türedi tayfa yoksa yanlış olana internete dialup ile bağlanırken bile karşı çıkıyordu insanlar.

  bunların bayrak tutanlarındsn bir tanesi bana geçen sene "sonuçları görmeden bu kadar heyecanlanmayın" minvalinde konuştuğum için "koyunsun sen" diye mesaj atmıştı. gerçi mesaj kutumda çöp istemediğim için engelli listeme eklemiştim.

  bakın yangıncı taraftar tıpkı bir takım bjk taraftarının kendisine tinerci sıfatını layık görmesi gibi birşey yani utanılacakken gurur duyulacak hale getirilen bakış açısı. bir nevi sos-yal medya soytarılığı.

  bunlara sorsan tudor'u gönderen bunlar eee tudor'u getiren kim? açın bakın tivıtır orada adam gelsin diye kampanya yapan yine bu taraftar profili. sorsan mustafa denizli'ye gönderen yine bunlar yahu aklı başında hangi taraftar denizli'yi desteklemiş? en büyük bomba dursun özbek'i biz gönderdik yalanı. yahu sözlükte x bir nedenden ötürü ceza almadım ama sırf bunu diyenlere iki kelime edesim geliyor etsem pilot olurum.

  bunların derdi transfer şampiyonu olmak, tivitırda rakip takım taraftarına laf sokmaçlı etkileşimlere bulunmak.

  özetle bu kitle tüm zaferleri, doğruları, olumlu işleri üzerine alıp kendini eşsiz kar tanesi zanneden bir kitle. bunlara sorsan alisamiyen'i bile kulübü kurmaya bunların dedeleri zorlamıştır.

  herşeyi geçiyorum bunların galatasaray aşkının transfer dönemi ortaya çıkmasından işgillenmiyor mu kimse arkadaş. kulübün varını yoğunu satanlara, liseci tayfaya, riva ve florya soygunlarının olduğu dönemde kibrit yaktıklarını gören olmuş mu ? dursun'a sövüp 3 tane transfer yapınca susan taraftar profili yine bunlar.

  transfer dönemi onu isteriz bunu isteriz bu olmazsa gideriz... galatasaray seviyesine uygun değil, el alem x i alıyor biz y'yi alıyoruz dışında ne numaraları var? özür dilerim var. unuttum. diagne'ye, belhanda'ya sosyal medya üzerinden küfür edenler yine bunlar ve bu takım 1 sene şampiyon olmasın terim dahil alayına küfür edecek tipler yine bunlar olacak.

  ha bunu yaparken atacakları slogan hazır "galatasaraydan önemli kimse yok" tüketmekten başka bir halt bilmeyen insanların çoğu bu tanımlamanın içerisindedir.

  yemişim yönetimleri. babamın oğlu değil hiçbiri hatası yanlışı geçtim yetersiz ise gönderilir hiç problem değil ama bu yanar döner taraftar profili istedi diye çaycı bile değişmez. yarın bir uzay gemisi gelse bunların alayını götürse kimse bir şey kaybetmez.

  yangıncı taraftar profilini aklı başında, yanlış gördüğünde isyan eden insanlarla bir tutmak galatasaray taraftarına hakarettir.
 • 283
  genel havaya bakılırsa pik dönemleri başladı; gün itibariyle start verildi ve her geçen gün dozu artarak yangını harlamaya devam edecekler..
  hele bu süreçte puan kaybı gelirse, transferde yaprak kıpırdamama durumu da devam ederse ortaya çıkacak tabloyu düşünemiyorum..
  bizim taraftar malumunuz fb’ye benzemez, adamın bi tarafından kan alırlar.

  böyle olması iyi ya da kötü diye demiyorum, ama böyle olur; tespit yani bu.
 • 284
  terim biatçısı taraftardan evladır. transfer taraftarından ben de nefret ediyorum. ancak hazırlık maçlarında şunu gördük ki 6 numaraya mesih gökten inse bu takımı kurtaramaz. kabul edelim ki hoca artık ligde aslan avrupa'da kedi. avrupa futbolunun gittiği yeri idrak edemiyor. kafası kesik tavuk gibi pres yaptırmasını gegenpressing olarak adlandıran biatlı fanboylara aldanmayın. pragmatik olarak ligde daha iyisi olmadığı için ben de fatih hoca kalabildiği kadar takımın başında kalsın istiyorum. bu demek değil ki her şey güllük gülistanlık.
 • 285
  yangın çıkartmakta sonuna kadar haklı olan taraftardır. yarım sezon takımı forvetsiz bırakmış yönetime karışı yangın çıkartmasında ne yapsın. siz her sezon fenerbahçe’nin küme düşme potasında takılacağını, beşiktaş’ın şenol güneş-fikret orman çatışmasında takılı kalıp şampiyonluktan kopacağını, başakşehir’le her sezon şampiyonluk yarışı vereceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 18 takımlı lig tarihinde en düşük puanla şampiyon olmuş takımız arkadaşlar. kim geçen sezon bir iki maç harici ben bu takımın oynadığı futboldan keyif aldım diyorsa, o kişi futboldan zerre anlamıyordur.
 • 286
  hakkında baya bir kavram kargaşası yaşanan taraftar türüdür.

  bir taraftar takımını destekler ve başarılı olmasını ister. işler yolunda gitmiyorsa ise eleştiri getirir. eleştirmenin ayıp sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. aynı zamanda birini eleştiriyorsan onun düşmanı sanıldığın bir ülke.

  taraftar futbolun temel taşıdır, taraftar olmazsa futbol biter.net. futbol endüstriyelleşti artık, çok büyük paralar dönüyor. yayın geliri falan diyoruz ya, hah işte adı üstünde "yayın"... izleyecek kimse olmazsa yayın da olmaz, geliri de olmaz, turnuva da olmaz, şampiyonlar ligi de olmaz.

  hal ne kadar böyle olsa da özellikle türkiye genelinde taraftar da takıma muhtaç çünkü birçok insanın kaçış noktası,mutluluğu,belki de o haftaki ruh hali bir 90 dakikadan geçiyor. şimdi bu insanların işler istedikleri gibi gitmeyince eleştiri getirmeleri çok ama çok normal ayrıca doğru olan da bu bence. şimdi bu noktada galatasaray taraftarı diğer takım taraftarlarından ayrılıyor. en basit örnek ali koç-fenerbahçe ilişkisidir. ali koç'un geçen sezon yaşadığını galatasaray başında bir başkanın yaşadığını düşünün, hali ne olurdu acaba?. ancak hala fenerbahçeliler galatasaray'a sallamakla meşgul bu sıralar. biz de mi öyle olalım? ya da kendimizi öyle yaptıralım ?

  eleştiri çok faydalı eğer doğru anlarsan hayat kurtarır. ha eleştiriden kastım kesinlikle saçma sapan sallayan tipler değil, onlar bir tüketim hastası topluluk. geçen sene gomis satıldı, yerine transfer yapılmadı ve olanları hepimiz gördük. şampiyonlar liginde düştüğümüz durum ortadaydı. en az 9.5 milyon euro'luk bir gelirden mahrum kaldık ama sıfır çeksek bile bu kadar para alacağız doneleriyle savunuldu bu iş. bunun üzerine hepimiz eleştirdik. hah şimdi gelelim ikinci konuya, evet eleştirdik ama mustafa cengiz yönetimi karşıtı insanlar değildi kimse. kendi adıma da konuşayım, mustafa cengiz'e çok büyük destek veren biri olarak eleştirdim ama destek vermeye devam ettim çünkü iyi niyetlerinden şüphem yok ve hala da destekliyorum.

  gelelim günümüze, aynı senaryoları bir daha yaşıyoruz. fernando satıldı yerine kimseyi alamadık, üstüne alan-pato mevzusuna dönmüş bir falcao durumu var ortada. ligin başlangıcına 3 gün, en yakın şampiyonlar ligi maçımıza yaklaşık 5 hafta ve transfer döneminin kapanmasına 18 gün var. bu durumda eleştiri herkesin hakkıdır ve yapmalıdır da. çünkü geçen seneki hatalardan asla ders alınmamış. plan-programımız yok bu o kadar net görülüyor ki. ha ben hala destekliyorum ama eleştiriyorum da çünkü beğenmediğim işler de yapıyorlar. bu insanların en doğal hakkıdır. böyle yapan insanlara tepki göstermek de anlamsız çünkü herkesin ortak derdi galatasaray.

  son olarak da kimse firmino-salah transferi beklemiyor yönetimden. eminim ki burdaki insanların %90'ı fransa 2.liginden 500 bin euro'ya gelecek orta sahaya bile tamam olacak, geleceğe umutla bakacak. ancak belirsizlik ve ortada dolaşan isimler geçen senenin bir kopyası gibi olmaya devam ediyor.

  ffp ise dün ortaya çıkmadı, bu transfer dönemi başlamadan da biliyorduk. en kötü bonservisi oyuncuya ödetip, ona imza parası olarak ödemeni yaparsın. bu işler bir şekilde halledilir.
 • 287
  yangıncı taraftar şu an olan biten her şeyin,geçmiş dönem tecrübesiyle farkında olan taraftardır. hatırlayalım 2018 yazını. taraftar 3 ay forvet beklerken o sezon gol kralı olmuş gomis 6 m euro gibi bir bedelle satılmıştı. olsun demiştik yönetim yeni forvet alacakdır. modesteler vs konusuldu yazıldı çizildi. alanyaspor maçından sonra abdurrahim albayrak çıkıp 2 forvet kesin alacağız açıklamalarında bulunmuştu. transferin son günü geldiğinde yönetim basiretsizce bjkli wagner love teklif yaptı ama o transferde gerçekleşmeyince ömer bayramla transferi kapatmış olduk. peki bunun faturası ne olmuştu? şampiyonlar liginde nispeten kolay bir grup çeken galatasaray o grubu 3.bitirip yaklaşık 10 m euroluk bi geliri kaybetmişti. evet porto deplasmanı forvetsizlikden,içerdeki schalke maçı yine forvetsizlikden kazanılamadı. bakın sadece bir transfer nelere mal oldu bizim için. işte yangıncı taraftar bunların acı deneyimini yaşamış olan,yine yaşanmasından korkan galatasarayın menfaatini düşünen taraftardır. cuma günü lig maçın var ve 6 numara,forvet gibi önemli mevkiler sıkıntılı. şimdi bu taraftar yangıncılık yapmasında (ki bana göre bu yangıncılık değil kulüp menfaati için olumlu eleştiridir) ne yapsın ? korkarım ki geçen sezonunun tekrarını yaşayacağımız,hocamızın omuzlarına çok yük binilecek bir sezona giriş yapacağız. umarım her şey olumlu gider ve eksik bölgeleri kapayabiliriz.
 • 288
  gerçekleri görüp iyi analiz ederek göte göt demeyi bilen taraftar profili. iyi ki varlar.

  ne geçen seneki türkiye ligi bizi bekler ne de şampiyonlar ligi. geçen sene tek rakibimiz başakşehir' di. bu sene trabzonspor ve nihat özdemir destekli fenerbahçe' de katılacak yarışa. 3 kulvarda mücadele edeceğiz. üstüne şampiyonlar liginde geçen seneye göre daha zorlu gruba düşmemiz yüksek ihtimal. hoş geçen sene yangına müdahale etmeyen yönetim sayesinde tek galibiyet çıkarabilmiştik güldükleri gruptan.
 • 289
  sözlük özelinde yazıyorum bazı yazarlar sadece transfer için bu sözlüğe yazdığını düşünüyorum. adı yangıncımı olur, alevcimi olur bilmem.. ama çoğu fotoğrafa tam bakamıyor. sadece dedikleri olsun yeter.. kendimi bildim bileli galatasaray aşığıyım ve her dönemini iyi takip ederim hiçbir dönem transferde iyi olmadık bunun ne yönetim ile ne teknik heyet ile ilgisi var. galatasaray bir kültür yuvası okulundan dolayı galatasaray futbol takımının bir futbol kültürü yok olmadı. diğer rakiplerimizinde yok... bırakalım fatih terim bir futbol ekolumu yaratacak ne yapacak görelim 115. yılımızda oyuncu yerine oyun konuşmalıyız. 6-9 numaralar gelir geçer... geçen sene oynadığımız oyun ile bu sene oynayacağımız oyun aynımı olacak yada seneye hangi oyunu oynayacağız bunu tartışmalıyız. eğer yangın yerine çevireceksiniz bu sebeplerden dolayı çevirin.. biz ingilizler gibi toplu halde oynuyoruz sadece oynuyoruz. onlar bir ekol yaratmışlar 100 yılda onu satıyorlar. bizede alınacak 6 ile 9u satıyorlar.