• 61
  fatih terim'den sonra yerine yerli bir teknik adam bulamayacağımıza göre artık yönelmemiz gereken taraf genç ve başarıya aç, mümkünse alman bir teknik adam olmalı.

  hiç öyle yabancı teknik adam ülkemizde başarılı olamaz demesin kimse.
  zamanında jupp derwall, karl-heinz feldkamp ve hatta rakiplerimizdeki arthur zico devrim yapmadı mı kendi takımlarında?

  jan olde riekerink gibi kötü örnekler de var elbette.
  igor tudor iç sahadaki yenilmez galatasaray'ı yarattı ama deplasmanda kötüydük.

  ayrıca basın mensuplarındaki bazı köpeklerin riekerink'e kızının üzerinden sordukları sorular ve tudor'a östersund maçı sonrası yapılan terbiyesizlikler de cabası.

  böyle adi köpeklere izin vermezseniz, medyayı da kontrol altında tutup hocanın kafasının rahat olduğu bir ortam sağlarsanız elbette başarılı olacaktır.

  neden yabancı teknik adam?
  yerli hocalar çağdaş futbolun geldiği noktadan çok uzaklar.
  bunu nereden anlıyoruz?
  bizden daha düşük bütçeli avrupa takımları ile maç yaptığımız zaman bile rezil rüsva oluyoruz dünyaya.

  sadece galatasaray değil, ülkemizdeki her takım rezil oluyor.
  dibimizdeki yunan takımları bile bizden iyi yahu.

  önce yönetim dik duracak, medyanın paralı köpeklerine yem etmeyecek hocayı.
  okan buruk gibi hadsizlerin başka takımda hoca iken galatasarayımızın başındaki hocaya vasıfsız demesine izin vermeyecek ya da ağzının payını verecek.

  keşke şöyle julian nagelsmann gibi birisi olsa da takımın başında, sabırla beklemeyi öğrensek, içimizdeki yamyamlara ve medyadaki köpeklere yem etmeden adım adım başarıya ulaşmasını şahit olsak.

  ama nerdeeee.
  nato kafa nato mermer amk, ha matbaaya karşı çıkmış osmanlı insanı, ha yabancı teknik adama karşı çıkmış türk taraftarı.
  ne de olsa aynı kanı taşıyoruz, dede-torun...
 • 62
  günümüzde yabancı teknik direktörün ligimizde başarılı olmasının tek yolu ülke dinamiklerine uygun ve hakim olması.

  ülke futbolunun değil, ülke dinamiklerinin. nedir?
  bir kere magazinsel olması lazım. örneğin mantık dışı tepki veren bir yapıda olması lazım sumidica gibi. böylelikle bir süre adın anıldığında futbolun değil, magazinin konuşulacak. bir şeyler denemek için alan bulabileceksin.

  sonra, karizmatik bir çirkef olması lazım. mesela mourinho. böylelikle tartışılmaya başlandığı an konuyu başka yere cekebilmeli ve kendisine alan yaratsbilmeli. karizması olmadan çirkeflesirse ama gidişi hızlanır. 1 yil once şampiyonlar ligi kazanmış mourinho çirkefligi ile, manu daki mourinho çirkefligi arasında büyük fark var. adam aynı adam, çirkeflik aynı çirkeflik ama manudayken gözümüze çok battı.

  hızlı başlayan bir tarzı olması lazım. yani pragmatik yaklaşımla kısa vadede iyi sonuçlar alabilmeli. yani klopp değil, pep değil heynckess olmalı. 'emeklilikten döndü 20 puan fark attı 'olmalı.
  ülkemizde insanlar sonuç odaklı yaşıyorlar. eğer maaşi iyiyse sevmediğimiz işi yapıyor, eğer derdi tasası yok evi gecindiriyorsa sevmediğimiz kişiyle evleniyoruz.
  elbette azımsanmayacak bir kesim sürece önem veriyor. ancak kısa vadede bir şey göremeyen 'sonuç odaklı kesim' öyle bir bağırıyor ki, mantıklı insanlar savunamiyor.
  'adam olacak çocuk bokundan belli olur' kafası çok hakim ülkemize.

  sonra, zorluklarla baş edebilmesi lazım. bugün iki üç kulüp hariç her takımda oyuncular maaşını geriden gelerek alıyor. hakemler oyunun önünde. taktik kasmaya elverişsiz, durağan bir oyun oynanıyor. yönetimler, günümüzde azalsa da, hocaya çok karışıyor.

  sıra uzayıp gidiyor. ülke iklimi değişmeden yabancı td ler ancak yukarıdaki şartları sağlıyorsa başarı yakalar.
 • 68
  yabancı teknik direktör getirmemeleri ırkçılık ya da vizyonsuzluk değildir. para olmasındandır. kulüplerin çoğu odemeler konusunda problem yaşadıkları için bu işleri yönetmeyi bilen kasarlanmis türk hocalari seçiyorlar. yabancı birisi bu işlerle neden uğraşmak istesin ki adam deli mi. kim gelir yine bizim gibi işlerin profesyonel degil, hatır gönül ile yürüdüğü balkan ülkelerinin insanları. romenlerle kimyamizin uyusmasinin sebeplerinden biri de bu bence. büyük takımlar adları ile iyi hocalar getirebilir onlar da plansizliktan dolayı ilk fırsatta kaçarlar.
 • 70
  galatasaray'ın futbol devrimini gerçekleştiren isimleri de kapsayan topluluktur. rahmetli jupp derwall zamanında galatasaray'a kazandırılmasa uefa kupası alan o geleneğin önü belki onlarca yıl açılmayacaktı. ondandır fatih terim sonrası için bence de galatasaray'a kendini kanıtlamış ve hala başarıya ulaşmayı arzulayan bir yabancı hoca gelmelidir. fakat fatih terim sonrası gelmelidir yani fatih terim tümden hocalığı bıraktıktan sonra.
 • 71
  çoğu futboldan anlamaz.

  niye bu konu açılıyor anlamıyorum. bizim ülkemizde samet aybaba, tolunay kafkas, bülent uygun gibi dünya çapında teknik direktörler var. bunlar gibi hocaların anadolu'nun her köşesini karış karış gezmesi, yılmaz vural gibi seksen takım çalıştırması varken ne gerek var genç yabancı hocalara. nasılsa bu ligin dinamiklerini yerli hocalarımız çok iyi biliyor. o yüzden hiç bit takım paylaşamıyor onları bak her sene bir takım çalıştırıyorlar. onlar bizim canımız ciğerimiz... aman ha açmayın böyle konular. bizimkilerin yiyeceği ekmeği başkaları mı yesin?