• 137
  bir türlü başaramadığım eylem. ama tutanları da çok iyi anlıyorum. ben de benim için hırsızlık ve ahlaksızlıkla eş anlamlı olan türk futboluna galatasaray dışında gram katkı sağlamayacağım. aklı olan kimse de katkı sağlamaz zaten. bu ligi izlemek için para ödenmez.

  sempati beslediğim manchester united'ı takip seviyemi arttırıyorum. benim için hiçbir takım galatasaray'ın yerini alamaz. ama beni bile bu hale getiren sistem yüzünden birkaç nesil falan sonra çoğunluk yabancı takım tutmaya başlar.
 • 140
  gayet yapılabilinen bir eylemdir. neden bu kadar imkansızlaştırıldı anlamıyorum. bazen çocukluğunuzdaki hatıralar adına, bazen renkleri uğruna, bazen formasının güzelliğine, bazen başarısına, bazen de galatasaraya benzetmenizden ötürü yabancı bir takım tutabilirsiniz. galatasarayı takım tutma olarak görmüyorum şahsen... takım tuttuğunda maçlarını takip edersin, yenince sevinirsin, yenilince üzülürsün falan. tamamen pragmatist yaklaşırsın olaya. galatasaray ise bir sevdadır. aşk bile değildir. tutkudan da ötedir. onun yolunda cimbom old boys olursun. şarıl şarıl yağmurun yağdığı bir derbi yenilgisi sonrası üzüntünü atmak için ıpıslak yollarda gezinip 1 hafta hastalanmaktır mesela (based on a true story). yabancı bir takım tuttuğunuzda bunları hissetmezsiniz. elma ile armuttur. karıştırılmaz, karıştırılması teklif dahi edilemez. o kadar konuştun, hangi takımı tutuyorsun diyenler için geliyor;

  (bkz: forza milan)
 • 141
  çocukluktan mümkün olabilir ama sonradan olacak en fazla sempati duymaktır.

  çocukluğundan sonra takım değiştirmek bana pek imkân dahilinde gelmiyor.

  hani bu bir parti falan değil ki politikasını beğenmeyince değiştiresin. nihayetinde taraftar oluyorsun bir takımı tutunca. ha yoksa yabancı takıma sempati duyulabilir, maçları izlenebilir, gol attığında falan bağrılabilir ama bu tutmak mı emin değilim. gerçi bunlar dışında bir takımı tutan ne yapabilir orası da meçhul.

  ek olarak başka bir takım desteklemek bir nebze mümkün ama akıl erdikten sonra takımını değiştirdiğini söyleyenlere ben pek inanmıyorum, içinde hâlâ asıl tutuğu takıma karşı hisler besliyordur, bu aşırı bir öfkedir belki ama sitemkâr bir öfke bu.

  olmasaydı sonumuz böyle dercesine.