• 2933
  tff yaptığı açıklamayla kamuoyunda sanılanın aksine 21 yabancı oyuncu değil; 35 kişilik a takım listesine 14 yabancı uyruklu futbolcu ve buna ilaveten 21 yaş altı 3 olmak üzere toplamda 17 yabancı uyruklu futbolcuyu yazma hakkı verildiğini açıkladı.

  --- alıntı ---

  yabancı kuralı hakkında bilgilendirme

  8 ağustos 2022 tarihinde yayımlanan “süper lig futbolcu uygunluğu” statüsünde yer alan yabancı uyruklu futbolcu sınırlandırmalarına ilişkin bazı medya organlarında çıkan haberler ve değerlendirmelerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

  2022-2023 sezonu öncesinde “süper lig futbolcu uygunluğu” kuralı hakkındaki çalışmalar ve kulüpler birliği ile yapılan istişareler sonucunda, 2022-2023 sezonu için 7 yabancı uyruklu futbolcunun sahada aynı anda yer alması kuralı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sezon da 8 yabancı uyruklu futbolcunun aynı anda sahada olmasına izin verilecek şekilde değiştirilmiştir.
  yönetim kurulumuzun bu kararı, kulüpler ve kamuoyu tarafından takdirle karşılanmıştır.

  yine rezerv lig uygulamasının başlayacağının da duyurulması ile kulüplerimizin talebini değerlendiren yönetim kurulumuz, gerek rezerv lig ihtiyaçları gerekse kulüplerimize daha uygun ücretlerle genç oyuncu alıp yetiştirerek ileride bunlardan gelir elde etme şansı tanımak için, u14 dâhil milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış 21 yaş ve altı 3 yabancı uyruklu futbolcu transferine imkân tanımıştır.

  kulüplerimizle ortak yapılan uyumlu çalışmalar neticesinde, 21 yaş ve altı üç yabancıya ilişkin;

  - ülkesinin u21 veya a milli takımlarında toplamda en az 3 defa oynamış olmak,

  - fıfa’nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde ilk 20 sırada bulunan ülke federasyonlarının en üst veya bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla süre almış olmak kriterleri revize edilmiştir.

  dolayısıyla federasyonumuzun kulüplerimizle ortak çalışmalar sonucunda aldığı karara göre, 21 yabancı uygulaması söz konusu değildir.

  geçtiğimiz sezonki gibi aynı anda sahada en fazla 8 yabancı, bununla birlikte yedek kulübesinde de en fazla 6 yabancı uyruklu futbolcu bulunabilecektir.

  ayrıca kulüpler birliği vakfı ile yapılan mutabakat sonucunda kulüplere; 35 kişilik a takım listesine 14 yabancı uyruklu futbolcu ve buna ilaveten 21 yaş altı 3 olmak üzere toplamda 17 yabancı uyruklu futbolcuyu yazma hakkı verilmiştir.

  --- alıntı ---

  https://tff.org/...285&ftxtID=38321
 • 2934
  vaktinde sınırsız olmasını destekleyip, şu an fenerbahçe için değiştirildiğini söyleyerek karşı çıkmak bana pek doğru gelmiyor.

  galatasaray istiyor diye değiştirilseydi, bu sefer de galatasaray için değiştirdiler denecekti. böyle küçük hesaplar peşinde koşmak ligimize hiçbir şey kazandırmıyor. eğer yine yalama olup ufak düzeltmeler dışında her sene değiştirilmeyecekse ben bir taraftar olarak yeni yabancı kuralını destekliyorum.
 • 2935
  tavrımız net.
  serbest bırakılmalıdır.
  senin yerli oyuncun iyiyse, daha fazla maliyet açmamak için oynatır, geliştirir ve satarsın.
  kerem, yunus ve abdulkerim şu an 11 gözüküyor.
  bu performans ve maliyet ile yabancı getirebilir misin?
  o zaman elindekini oynatacaksın zaten.
  büyük bir ayrımcılık olduğunu düşündüğüm saçma kurallar silsilesi.
  yok 14 olsun 8 oynat, yok 3 tanesini rezerve gönder. bu ne laubalilik, bu ne iş bilmezlik.
  yabancı ne zaman serbest kaldı anadolu kulüpleri palazlandı.
  1 tane bu maç garanti diyebileceğimiz maç olmadı neredeyse.
  mesela irfancan kahveci 11 milyon + 2 oyuncu eder miydi?
  o paraya daha kaliteli ayak alınamaz mıydı?
  berkan kutlu 4 milyon eder miydi?
  o paraya aynı görevin daha iyisini yapan bulunamaz mıydı?
  bunun gibi liste uzar gider.
  tekrar ve ısrarla söylüyorum serbest kalmalıdır.
 • 2937
  genellikle eleştirenler bu kuralı ırkçılık diyerek eleştiriyor ancak aslında bu kural ırkçılıktan ziyade gericilik içeriyor. 20. yüzyılda uygulunan bir kural bugünün gerçeklerine cevap veremez, bugünün ihtiyaçlarını gideremez. bu kural yüzünden avrupa kupalarında bir arpa boyu yol kat edemiyoruz yıllardır. gericilik olan kısmı, yabancı sınırı kaldırılmışken bu sınırın getirilmesi yani bir serbestliğin üzerine bir kısıtlamanın gelmesi ve kadro özgürlüğünün sınırlanmasıdır. işte burada bir geriye gidiş söz konusudur. halbuki git oynat istediğin kadar türk. sanane 11 yabancı oynatandan. feldkamp galatasaray'da 11 tane türkle şampiyon olurken sen ikinci başkanı olduğun fenerbahçe ile 8 yabancı şampiyonlar ligine yetmiyor, sınır kalksın goygoyu çeviriyordun nihat bey (sınırı getiren tff başkanı oydu).

  bir de nihat özdemir federasyonunun ezberden getirdiği sınırdır aynı zamanda bu sınır. bakın kurala 8+6. sonra 6+4 olacakmış. neye göre gelmiş bu? o artılar hangi rasyonel hesapların ürünü? neden artılı sistem? çünkü eskiden 6+2+2 vardı. yap copy paste'i gitsin. icraat yapıyormuş gibi görünelim mantığı bu başka bir şey değil.

  he biz yırtınsak da nafile tabi. kararları biz vermiyoruz. ya da biz seyircilerin karara muhalefet edebilme şansı yok. anca burada eleştirebiliyoruz hepsi bu. çünkü itiraz hakkı olan mustafa cengiz'di ya da tff ibrasına çekimser kalan burak elmas'tı.

  ayrıca şunu unutmayın; isterseniz tüm takımlar 11 yabancı serbestliği ile; galatasaray ise 11 türk zorunluluğu ile oynasın yine bu ligde şampiyon olur. bir sezon olamaz sonra olur. lig için sınırlama geldiyse nafile.

  ama avrupa kupalarında öyle olmuyor. bizim ülke takımlarının, milli takımın avrupa'da 20 senede bir başarılı olmalarının sebebi biraz da yabancı kısıtlamasıdır.
 • 2940
  yine ofsaytlanacak ama bence max 12 yapılmalı ve 8+3 gibi kuralları olmamalı. ben yabancı sınırı olmasını destekleyenlerdenim. bu sınır sayesinde geçtiğimiz sezon çıkış yapan oyuncular:

  kerem
  yunus
  emirhan ilkhan
  ahmetcan kaplan
  rıdvan
  arda güler
  doğukan sinik
  eren elmalı

  bu çocuklar yabancı sınırı nedeniyle yerlerine yabancı bir futbolcu alınmadığı için forma buldular. hakeden oyuncu oynar diyorsunuz ama türk futbolunda sandığınız gibi bir forma adaleti yok. genelde çok para verilen oyuncu oynuyor. altyapıdan çıkan kimsenin umrunda değil.
 • 2941
  olması gereken aslında çok basit şampiyonlar ligi'nin formatı neyse o olmalıdır. ancak bizdeki durum şu ki futbolun gelişmesinden ziyade belli kesimlerin maddi çıkarları ve ekonomiye bağlı olarak bu kural şekillendiriliyor.

  ekonomi kısmını şöyle açmak gerekirse yabancı oyuncular %99'u yabancı para birimiyle anlaşma yapıyor. bu adamların yine çoğunlığı yerleşik olarak kalmayacak ve takımdan ayrıldıkları zaman ülkeden para çıkışı olacak. aynı şekilde yabancı oyuncuları transfer etmek de yabancı para birimiyle olacak. verisini incelemek lazım ama gelen para ve çıkan para muhtemelen negatiftir türk kulüpleri için. bunun engellenmesi için böyle bir kural konuyor yoksa istiklal marşı falan işin hikaye olduğunu düşünüyorum. ancak bu vizyonsuz ve faydasız bir düşünce olduğunu tartışmaya bile gerek duymuyorum hem ben hem başka yazarlar bu sınırın zararları üzerine pek çok kez yazdık. böyle abudik regulasyonlarla sadece ligin kalitesini düşürüyorlar.

  altyapının gelişmesi için de ilk 11'de sınırlama ya da zorunlu altyapıdan oyuncu oynatmak gibi kuralların da faydasız olduğunu düşünüyorum. illa bir şey yapılacaksa bana göre şöyle bir kural düşünülebilir. eğer ligde 38 maç yapılacaksa bu toplam maç dakikasında belli bir dakika(makul olmak kaydıyla) türkiye'de oynayan oyuncu belli bir dakika da altyapıdan oyuncu oynatma zorunluluğu getirirsin. ancak hiç bir şekilde takımlara şu kadar yabancıyla çık demezsin, takımlar hangi maçlarda değerlendireceklerini kendi belirler. illa bir kural olacaksa böyle olabilir. ancak bizde türk futbolunun gelişmesi maalesef pek önceliğimiz değil gibi...
 • 2942
  öncelikle fikrim sınırsız olmalıdır. fakat sınırsız olduğu zaman olabilecekleri düşündüğümüz için bence en uygun olanı bu şekilde olacaktır. maçta altyapıdan olmak şartıyla iki oyuncu oynatma şartı ve sonradan oyuna girmek kaydıyla en az 10 dakika ve daha fazla olmak şartı ile altyapıdan bir oyuncu şeklinde olursa o zaman tadından yenmez olur. bence kaan ayhanlar mertlerin peşinde koşmak yerine her kulüp kendi alt yapısına önem verip oyuncu yetiştirir. yetistiremiyor ise o zaman 8 9 yabancısı iyi olmak zorundadır. fakat hala bu kafada olurlarsa eminler metehanlar hamzalar yerine abdülkerimler kaan ayhanlar oynar.
 • 2944
  kalkması değil tadil edilmesi gereken kural. yabancı oyuncu sayısı sadece bize özgü de değil. avrupa'da pek çok ligde karşımıza ab dışı oyuncu kuralı olarak çıkıyor. keza ingiltere'de de kadroya ingiliz oyuncu kaydetmek gerekiyor. zaten bu yüzden ingiltere'de ingiliz topçular, avrupa'da da ab pasaportlu topçular daha çok para ediyor. bunun en basit örneğini marcao ve nelsson transferlerinde görüyoruz. marcao'da elimiz o kadar güçlü değilken sevilla'nın ab dışı oyuncu kontenjanı dolu olduğu için ab pasaportlu nelsson'da elimiz güçlü. avrupa kupalarında bile sınırsız yabancı hakkın yok. uefa senden ülkende ve kulübünde yetişen toplamda 8 oyuncu kaydetmeni istiyor. dünyanın her yerinde yerli olana öncelik tanınıyor ve değer veriliyor.

  sınırsız yabancı bu ülkeye fayda sağlamaz. sağlamadı da nitekim. ilk on biri tamamen yabancılardan kurduğumuz zamanlar oldu avrupa'da. ne oldu peki? yenile yenile 20. sıralara düştük avrupa'da. ön elemesiz şampiyonlar ligine gidemiyoruz mesela. açın bakın bizim avrupa'da başarılı olduğumuz her sezonda yabancı sınırı varken yabancı sınırının en gevşek olduğu dönemlerde avrupa karnemiz sıfır. o zaman avrupa için yabancı sınırı mı diyelim? ya da yıllardır dillendirilen "kural yüzünden gençler avrupa'ya gidiyor, kural gelirse kimse gitmez." safsatasına ne diyeceğiz. gençler yine gidiyor durmadan. emirhan'ı, ahmetcan'ı, rıdvan'ı.. hepsi gidiyor üstelik yabancı kuralı var. hani yabancı sınırı sayesindeydi? aslında gitmelerinin kuralla hiçbir alakası yok. ülkenin ve ekonominin durumuyla alakalı her şey. kim tl ile maaş almak ister ki? adama iki katı maaş versen avrupa'nın sene sonunda aynı yere geliyorlar zaten.

  velhasıl yabancı sınırı türk futbolunun günah keçisidir. ben de istemiyorum 8+6+7 gibi tuhaf formülleri. ancak biliyorum ki yabancı kuralı bu ülke futbolunun önünde engel değildir. bu ülke futbolunun önündeki engel kafa yapısıdır ve kural ne hale gelirse gelsin türk futbolunda bir şey değişmez. on yıllardır ülke altyapılarını bir adım ileri götüremeyip, bu kuralı anlamsız hale getiremedi kulüpler. gidip almanya'nın üçüncü sınıf türk kökenli topçularıyla anadolunun doğru düzgün tesisi olmayan takımlarından allah'ın mucizesi sonucu çıkan futbolculara paraları gömdüler. o yüzden kural değişse de değişmese de bir şey olacağı yok. yabancı çöplüğünün büyüklüğü artar sadece.
App Store'dan indirin Google Play'den alın