• 2508
  yeni kuralla beraber ismail köybaşı, gökhan töre, emre çolak, sinan bolat, sinan gümüş, oğuzhan özyakup, salih uçan gibi sönmüş yıldızlar yeniden 4 büyükler forması giyecek, avrupa'da oynayan ne kadar kalburüstü yerli varsa anamızın ligine transfer edebilmek için önlerine servet dökülecektir.

  böylece 14 yabancı sınırı döneminde anadolu takımlarında oynayan yerliler 4 büyüklere terfi edecek, anadolu takımları ise yerli kontenjanını doldurabilmek için ptt ligi seviyesindeki oyuncular oynatmaya mecbur kalacaktır. ayrıca yurtdışından türkiye ligine gelen birçok gurbetçi futbolcunun gelişimi akim kalacak, "bu çocuğu satarsak yerine yerli bulamayız" denen yerli oyunculara yurtdışından gelen transfer teklifleri reddedilecektir.

  böylece bu dahiyane sınır sayesinde hem milli takıma hem de kulüp takımları zarar görecek. enfes bir fikir gerçekten.
 • 2509
  yönetmeliğin yeni hali, şimdiden en kısa yürürlükte kalan yabancı kuralı olacağı aşikardır. kesinlikle gerçeklikten uzak ve kısıtlı bir zümreyi tatmin etmek için yapıldığı aşikardır. içinde saçma sapan kaideler içermektedir.

  özellikle içinde zorunlu altyapı oyuncusu oynatma gelmesi yeterince garip değilken, ikinci sezonda u21 olan bu oyuncu, üçüncü sezonda iki adet u20'ye geçiyor. somut bir örnekle olayı detaylandıralım. altyapımızda 2001 doğumlu süleyman luş var. bahse geçen sezonda u21 statüsünde oynadı iyi performans verdi, ancak takip eden sezonda kendisi artık u20 olmayacağı için taca çıkıyor. ajax altyapısı bile bu kadar varyasyon ile elit seviye oyuncu yetiştiremez, karpuz değil bu.

  edit: imla
 • 2510
  "yabancı oyuncu sayısı" nedense bu üç kelime yanyana gelince gözümün önüne solarium yanığı, bilekleri kısaltılmış pantolon, seramik kaplı beyaz range rover ve tekneye lahmacun servisi geliyor. birde diyorlar ki; yerli oyuncuya verilen para tamamen ülkede kalacak. gebze de range rover fabrikasımı açıldı ? ya da maldivler mardin belediyesinemi bağlandıda para tamamen ülkede kalacak ?

  özgür demirtaş ın fatih sultan mehmet i anlatırken bir cümlesi aklıma geldi. "bilim adamlarını tek tek yanına çağırıp birinden öğrendiğini diğerine söylemeyip bilim adamları arasında rekabet yaratırdı fatih"

  eee şimdi rekabet bunun neresinde ? milli takım a neyin katkısını vereceksin. yurtdışında oynayan oyuncular menejerlerini enayi türk futbol piyasasına sürüp kolay yoldan kazanılan paranın peşinde koşmayacakmı. neyin katkısından bahsediyorsun.

  geçin kardeşim bunları.

  burdan bir müteahhit olan futbol federasyonu başkanımıza sesleniyorum.

  mahallede sattığın evdemi oturursun. yoksa mahallede sattığın evden kazandığın parayla boğazdaki villadamı oturursun.
 • 2511
  fatih hocamızın getirdiği sahada 11 yabancı toplamda 14 yabancıya musade eden kural sayesinde ligimizde puan baremi çok yakınlaşmış, alt ve üstte herkes her hafta birbirini yener hale gelebilmiş, altta ve üstte kopan takım olmamıştı. anadolu takımları çok daha rekabetçi hale gelmiş, deplasmanlar çok zorlaşmıştı. iyi yerliler altın gibi parlamaya başlamış. 3 büyükler tarafından rekabete girilmeden kalburüstü avrupa takımlarına ptt'den bile direk transfer ihraç eder hale gelmiştik.
  yeni kural ile bunun tam tersi olacağı mert hakan, emre kılınç olaylarıyle bile daha ilk haftalardan kabak gibi belli olmuştur. aziz yıldırım zamanında bu kuralın olmasını en çok isteyenlerden birisiydi mesela. çünkü sivas kayseri rize vb takımlarda bir iki parlayan her türk topçuyu masabaşı masa altı oyunlarla takımına transfer ediyor, anadolu takımı da aldığı 3 5 bonservisle mamalanıyor ve duruma razı oluyordu. sonra da 30 yaş ortalamalı çoğu yerli düşük maaşlı takımlarıyla fb ile gs ile rekabet edemiyor, evinde bile 3 büyüklere diş geçiremiyordu. çok geçmez bu kural bozulmaz ise 1 2 seneye anadolu deplasmanları yeniden kolay hale gelecektir. sivas alanya vb takımlar parlayamayacaktır. rize deplasmanı konya deplasmanından çekinmeye gerek kalmayacaktır. 3-4 büyükler yada başakşehir toplu halde erkenden koparacaktır üst tarafta. ligde bitime 4 5 hafta kala düşmesi garantilenen anadolu takımları olacaktır. biz bu kuralın hem oluşunu hem olmayışını simüle ettik. buna rağmen nihat özdemir türk futbolunun altını ben yaptım oldu kuralıyla dinamitlemiştir. yabancı kuralı çağ dışı, modernlikten uzak ,ilkel ve akıl dışıdır.