• 2441
  --- alıntı ---

  süper lig'de yabancı kuralı belli oldu

  önümüzdeki sezon takımlar 14 yabancı alabilecek fakat 8 futbolcu ilk 11'de yer alacak. ertesi sezon 12 yabancının 7'si sahada olabilecek.

  --- alıntı ---

  kararın beyin ile düşünülüp verilmediği o kadar belli ki, uzun uzadıya oturup eleştirmek için bile fazla saçma. 14 yabancı al ama 8 tanesini oynat iki sezon sonra 10 yabancı al ama 6'sını sahaya sür.

  yabancı sayısı 4 oldu, kaçını oynatırsan oynat deseler inanın daha ciddi bir karar olurdu. keşke böyle bir şey yapsalardı. orta vadede ülke futboluna o kadar çok ilgi azalacak ve reytingler düşecek ki, sizler bile şaşıracaksınız. futbol endüstrisinin eninde sonunda suyunun çekileceğini düşünüyordum da, ülkemizde böylesi boktan bir sebepten geleceğini aklıma bile getirmezdim.

  rizespor'un, kayserispor'un, yeni malatyaspor'un, ya da bundesliga 1 ve 2'nin boktan futbolcularına para verilecek ya, o kadar memnunum ki anlatamam. gözümde 1.5 - 2 milyon euro arasına imza atan sercan sararerler, tarık çamdallar, alper potuklar belirdi bile. hatta sercan yıldırım bile survivor'dan sonra tekrar futbola dönmeyi düşünebilir.
 • 2442
  türkiye'de her alanda olduğu gibi zırt bırt anlamsızca değiştirilen kural. her zaman olduğu gibi nedenini de kimseye açıklamayamıyorlar. bazen gerçekten bıkkınlık geliyor türkiye'deki vasıfsız yöneticilerden. günden güne ülke adına daha da karalara bağlıyorum. defalarca deneyimlenmiş yanlışları tekrar tekrar hayatımıza sokuyorlar. plan yok. program yok. proje yok. dayanak yok. gerekçe yok. geleceği düşünen yok sadece para var. sadece günü düşünme var. birilerinin cebinin dolması var.
 • 2443
  hangi gerçek ve mantıklı sebeplere dayandırılarak bu kural yeniden değiştirildi çok merak ediyorum. 14 yabancı 14 yerli kuralı varken hangi kısım yanlış gitti mesela bunları açıklasınlar. oyunun kuralını değiştiriyorsun ama sebebini açıklamıyorsun. altyapı romantiklerini tatmin etsin diye 3 senede kademeli olarak önce 21 kişilik kadro listesine, sonra ilk 11'de 1 altyapı futbolcusu ve son sene ilk 11'de 2 altyapı futbolcusu olacak diye madde eklemişler. ya hepimizin yerlere göklere sığdıramadığı galatasaray altyapısının, a takım için en uygun adayları 3. lig seviyesinde maça çıkamıyor ama sen bu futbolcuları süper lig seviyesinde ilk 11'de başlamasını kural olarak getiriyorsun.

  mevzu eğer cidden kulüplerin ve ülke futbolunun geleceği olsaydı yabancı veya yerli ayırımı yapmazdın. mevzu belli, vasıfsız türk futbolcu kardeşlerimiz hayallerindeki paraları kazanamıyor, bunun yanında anadolu kulüp başkanları vasıfsız yerlilerini üç büyüklere iteleme şenliğinden bir süredir uzak kaldı. herkes hazırlıklı olsun, salih uçan 5 milyon euro bonservis ve yıllık 3 milyon euro maaş haberlerini görmeye.

  avrupa'ya giden futbolcuların hiçbirisini alacak bir maddi yapı yok, kala kala ülke içinde kalmış vasıfsızlara ve 3. sınıf gurbetçilere kaldık. düşündükçe, elim ayağım titriyor.

  yazık, cidden yazık başka hiçbir şey değil. kural değiştiğinden bugüne kadar, yurt dışına satmadığımız kadar futbolcu sattık. hepsinden, tertemiz gelirler elde ettik. kulüpler, elde ettikleri geliri rezil bir şekilde kullandı diye kural değiştiriyorlar. transfer gelirini harcama kuralı getir, transfer edeceğin futbolcuya nitelik kuralı getir, yaş sınırı getir, maaş sınırı getir, salary cap getir, süper lig haricindeki liglere türk ve belirli yaş altında futbolcuyu ilk 11'de oynatma zorunluluğu getir ama avrupa'da beni neden maça kalede okan koçuk'la çıkarmak zorunda bırakıyorsun, başka takımı neden caner erkin'le çıkarmak zorunda bırakıyorsun ben bunu anlamıyorum.

  bu kuralın kağıt üstünde biteceği tarih olan 2022-2023 sezonu sonuna kadar dileğim şudur ki, türkiye milli futbol takımı bütün yaş kategorilerinde ve avrupa'ya giden kulüplerimiz de katıldıkları bütün turnuvalarda rezil olsunlar. bunlar olurken, vasıfsız türk futbolcularımız ve en az onlar kadar vasıfsız kulüp başkanlarımız da servetlerine servet katsınlar.
 • 2444
  üzerinden binali yıldırım'ın eşi semiha yıldırım'ın bir galatasaray maçı izlerken başlattığı tartışmayı, kendini filozof sanan şenol güneş ve müteahhitler kralı nihat özdemir yüksek zekasıyla sonlandırmıştır.

  mevcut sezon devam ederken, yeni sezonun başlamasına 2 ay kalmışken 8+6, 7+5 gibi efsane bir sınırlama getirmek ancak bu kutsal 3lü bir araya gelirse gerçekleşebilirdi zaten.
 • 2445
  14 yabancıdan 8’i ilk 11, kademeli olarak 2021-22 sezonu 12 yabancı 7’si ilk 11, 2022-23 10 yabancı 6’sı ilk 11.
  toplumumuza günlük hayatta uygulanan kurallarla benzemiş.

  14 yerli mecburiyeti var, geri kalanını ister türk ister yabancı doldur diyorsun, kulübü malzemeciye kadar yabancı yapıyor sonra bizim çocuklarımız, istiklal marşı vs kisvesi.

  korona var zorunlu olmadıkça dışarı çıkma diyorsun, fırsatını bulup bir bahaneyle atıyor kendini dışarı sonra mecburen sokağa çıkma yasağıyla durumu bastırıyorsun.

  bu tarz muhabbetlerde hep söylediğim gibi. yabancı sınırı değil futbola yabancı sınırı getirmemiz lazım. bunuda sadece topu oynayan bazında değil, topu yöneten, topu çevirenide ekleyip getirilmesi lazım...

  şöyle de bir gerçek var ki emzikli nihat ve arkadaşları 3,4 senelik bir plan çıkartmış ama kendileri bu sezondan sonra yarım sezonu zor tamamlar, tüm bu plan da çöp olur. olması gerektiği gibi.
 • 2446
  ffp kulüplerin boğazına yapışmış. özellikle türk kulüpleri mali olarak gerçekten berbat durumda. yeni gelen vergi düzenlemesi zaten kulüplerin belini bükecek bir de tff yabancı sınırı getirdi. yerli futbolculara ve menajerlerine inanılmaz paralar istenecek ve bence bu dönemden sonra mali yapılar daha da kötüleşecek. tff resmen art niyetli bir karar almış, son dönemde avrupa'ya giden oyuncuların açtığı yolu kapatmıştır. kim bilir ne cevherler, annemizin liginde abuk subuk bonservisler ödenip astronomik maaşlara oynayacak.
  milli takımın performansı da buna bağlı olarak düşecektir. yayıncı kuruluşun aboneliklerinin de düşeceğini düşünüyorum. böyle zincirleme etkisi olan garabet bir karar dünden itibaren hayatımıza girdi. sonumuz hayır olsun.
 • 2447
  ülkede ki çarpık düzensizlik, bu ülke asla hiçbir konuda gelişemez. es kaza doğru bir sistem bulduğu an sabretmiyor çünkü hemen verim almak istiyor. bak bu yabancı kuralı 14 yabancı kuralı iyi idi. yurt dışına sen hiç olmadığı kadar ihracat yaptın.
  iş bilen her takım oyuncu sattı. demek ki sistem doğru. alıp bu kuralı daha iyileştirmek yerine biz gene eskiden bize pranga taktıran artılı eksili kısıtlamalara geçtik. zor işimiz zor. allah burada yaşayanlara sabırlar versin
 • 2448
  amaç türk futbolu olsaydı, tarihimizin en iyi milli takımlarından birine bu 14 yabancı olayı sebebiyle sahip olduk. konu bu olamaz. konu fenerbahçe'nin bu kuralda hiçbir zaman şampiyon olma ihtimalinin olmaması. artık hayırlı olsun diyebiliriz. ülkemizin neden hiçbir zaman gelişmiş bir ülke olamayacağının en büyük kanıtlarından biri. sürekli sistemin değiştiği hiçbir ülke gelişmiş ülke olamaz.
 • 2449
  şampiyonluk adaylarının 19/20 sezonunda oynattığı türk oyuncuları derlemek istiyorum.

  beşiktaş:
  utku yuvakuran
  ersin destanoğlu
  caner erkin
  rıdvan yılmaz
  gökhan gönül
  necip uysal
  dorukhan toköz
  kartal yılmaz
  güven yalçın
  burak yılmaz
  umut nayir

  fenerbahçe:
  altay bayındır
  harun tekin
  serdar aziz
  sadık çiftpınar
  hasan ali kaldırım
  murat sağlam
  ozan tufan
  tolgay arslan
  tolga ciğerci
  emre belözoğlu
  deniz türüç
  ferdi kadıoğlu
  alper potuk
  barış alıcı
  mehmet ekici
  mevlüt erdinç

  galatasaray:
  okan kocuk
  ahmet çalık
  emin bayram
  şener özbayraklı
  taylan antalyalı
  selçuk inan
  ömer bayram
  emre akbaba
  yunus akgün
  jimmy durmaz
  adem büyük

  trabzonspor:
  uğurcan çakır
  erce kardeşler
  hüseyin türkmen
  abdurrahim dursun
  serkan asan
  kamil ahmet çörekçi
  doğan erdoğan
  abdulkadir parmak
  abdulkadir ömür
  bilal başacıkoğlu
  yusuf sarı

  başakşehir:
  mert günok
  volkan babacan
  uğur uçar
  mahmut tekdemir
  mehmet topal
  gökhan inler
  irfan can kahveci
  berkay özcan
  kerim frei

  fenerbahçe'nin gökhan gönül ve caner erkin transferleri gerçekleşirse çok çok ciddi avantajlı durumda olurlar. mert hakan yandaş transferi de sözkonusu. beşiktaş ise bu iki beki kaybederse en dezavantajlı duruma düşecek. dorkuhan'ı da elde tutup tutamayacağı henüz belli değil. bizim emre kılınç transferi biraz rahatlatabilir. tüm yollar arda turan'a çıkıyor gibi sanki. emre mor opsiyonunu da birkez daha denemek mantıklı mı bilmiyorum.
 • 2451
  başakşehir elindeki yerlileri ucuza vermek istemiyor. diğer kulüpler de başakşehir'in istediği paraları vermek istemiyor çünkü aynı kaliteyi yurt dışında ucuza bulmak mümkün. irfan can 12 mn euro edecek birisi mi? rize mesela, muriqi hariç yıllardır kimi sattı da para kazandı? antep? battı gitti. kayseri? mehmet topuz'u dünya paraya satan kulüp deniz türüç'ü belki de 15 mn euro'ya satacaktı satamadı. eskişehir'e yeni galatasaraylar lazım iki tane yetersiz oyuncuya 10 mn euro versin diye. gençler rahmetli cavcav'dan sonra kimi satabildi? alıcı mı var? biz alanya'dan akbaba'yı kaça aldık? 5 sene önce 6+2+2'ler falan olsaydı kaça alırdık?

  işte tüm bunlar için ve hatta daha fazlası için şart bu ülkede yabancı sınırı. birilerinin durmuş çarkı tekrar dönsün diye.
 • 2452
  bir gün gelir bu yabancı kısıtlamasını getirenler utanırlar. umarım utanırlar, hem de tez vakitte utanırlar. bu kadar saçma bir kural, bu kadar ayrımcı bir kural olamaz olmamalıdır.

  yasaklarla gelişim sağlanamaz, yasaklarla hiçbir hedefe varılamaz.

  belirli kriterler koy. örneğin 14 yabacının en az dördüne milli olma şartı koy, dördüne 23 yaş şartı koy, altısına da altyapı katkı payı koy, koy ama yasaklama koyma.

  türk futbolu için dün kara bir gündür. 8 temmuz 2020 çarşamba asla unutulmayacak bir gündür.
 • 2453
  artık su yabancı oyuncu sayısının değişmesinden, dönüşümlü olarak gündem olmasından sıkıldım. galatasaray'ın borç durumu olmasa bu durumu pretesto etmek için tüm takımı yerli oyunculardan oluştururdum. 10 yıldır neredeyse sözlükte yazarım, bu konu hakkında yazmaktan, okumaktan sıkıldım. pes ediyorum artık. bu ülke ve yöneticilerin yaptıkları nedeniyle artık tepkim tepkisizlik oldu.
 • 2454
  bu kuralın yabancı sayısından ziyade stabil olmaması en büyük problem. 15 yıl boyunca değişmeyecek şekilde “takımlar kadrolarında 1 yabancı kullanabilir” şeklinde bile karar verilmiş olsaydı, son 20 yılda, yaşadığımız yabancı kural değişikliklerinin sonunda aldığımızdan daha iyi sonuç alacağımıza eminim. belki daha güçlü takımlar olmazdı ancak en azından türk futbolunda bir karakter oturmuş olurdu. örneğin futbolcu yetiştiren bir ülke olurduk gibi... kuraldaki bu dengesizlik ve değişkenlik dolayısıyla planlamalar istenilse de yapılamaz hale geliyor ve en nihayetinde hasbelkader oluşabilecek bir ekolün bile önüne geçilmil olunuyor.

  kulüpler, 2-3 yılda bir değişen yönetimleriyle de birlikte, yeni yabancı kurallarina adapte olamadan yepyeni bir yabancı kuralı geliyor ve senaryoyu baştan yazmak gerekiyor. hoop sil baştan zorlu bir silsileye girişiliyor...

  türkiye ligi 2 sezondur en rekabetçi sezonlarını yaşarken * kural oturmuş, rekabet seviyesi artmışken değiştirmek bacağına sıkmaktan başka birşey değil.

  gerçi türk futbolunun bacağına sıkarlar ama sıkanların eline silahı kim verdi iyi bakmak gerekiyor...

  galatasaray’ımıza gelince;

  sezon boyunca yunus akgün ve atalay babacan’ı kadroda deneseydik belki de hiçbir sorun yaşamayacağımız kural olacaktı. şu son birkaç maçta emin bayram’ı da yanlarına koyarak gelişimlerinin önünü açalım. yetenekli futbolcular bunlar ya, trabzonspor’da gençler şans buldukça * * * yeni çıkan gençlerin * * daha da hazır bir şekilde takıma geldikleri göze çarpıyor. biraz şans verilirse gelişim göstereceklerini bilmemiz gerekiyor artık. şu yıldızla vermiş olduğum oyunculardan kaç tanesi galatasaray’da oynamış olsa bu kadar forma şansı bulacaktı?

  ben artık belhanda’yı mariano’yu babel’i izlemek istemiyorum. daha doğrusu onların nazını çekmek istemiyorum. oynayacaksanız oynayın! şeklinde maç izlemek istemiyorum. sörloth, emin bayram’ı yok etsin ama sonraki maça daha güçlenerek çıksın istiyorum. bunun için üzülür hiç değilse. vallahi bıktık ya...

  yeni yabancı kuralını * hiç ama hiç tasvip etmiyorum ve amacının menajer şirketlerini zengin etmek ve fenerbahçe’yi “artık” şampiyon yapmak olduğunu düşünüyorum. ancak işin sonunda bize faydası dokunursa şaşırmayacağım kuraldır. zira en nihayetinde gençleri oynatmak zorunda kalacağız.
 • 2455
  tayyip erdoğan istemiştir, olmuştur. “şahsı” 2019 sonrasını işaret etmişti, nitekim de geldiğimiz noktada yabancı sınırı duyuruldu.

  http://www.diken.com.tr/...nrasini-isaret-etti/

  passolig, yabancı sınırı ve adım adım şampiyonluğa yürüyen başakşehir... tff başkanının atamasını da “şahsı” yapıyor. 4 büyük kulüp desen, zaten emrinde. rize’si, kasımpaşa’sı ligde. keyfi öyle ister ve “silahım olsa hakemi vuracaktım” diyen başkana yılın spor adamı ödülünü verir.

  uzun lafın kısası; kelimenin tam anlamıyla, her haliyle oyuncağı yaptı türk futbolunu. ama neyi yapmadı ki zaten?
 • 2456
  o değil de 20/21 sezonu için altyapıdan en az 1 tane 21 yaş altı ilk 11'de bulundurma zorunluluğu, 21/22 sezonu için ise en az 2 tane 21 yaş altı oyuncu bulundurma zorunluluğu getirildi.

  iyi hoş da hadi oyuncu sakatlandı çıkmak durumunda kaldı yerine girecek oyuncu 21 yaş altı olmak zorunda değil o halde?
  ee o zaman hal böyle iken kadronda ilk 11'de oynayacak yeterli kalitede 21 yaş altı oyuncu yoksa rastgele birini sürersin sahaya 21 yaş altı 1. dakikada oyuncum sakatlandı gerekçesi ile o oyuncuyu cıkarır yerine asıl ilk 11'e koymak istediğin adamı koyarsın. alın işte bunun da bug'ını bulmuş olduk böylelikle. *

  not: masteryoda nickli yazar'da bu konuya değinmiş zaten daha önce. benzer örnekler romanya liginde yaşanmış
 • 2457
  yabancı sayısını dizayn eden kulüp fenerbahçe'dir.
  kanıtı da ekteki videodur.
  https://twitter.com/.../1281180415382913025

  fatih terim, dün basın toplantısında açıklamıştı siz sınırı yeni mi öğreniyorsunuz, bazı kulüpler önceden açıkladı zaten diye.

  işin komik tarafı şu, videonun tamamını ben izledim. emre b., arda'dan kariyerinde beraber oynadığı en iyi 11'i kurmasını söylüyor yalnız kadro kurulumunda tek şart var, kadroda 3 türk oyuncu bulunacak, nihayetinde arda kadroyu kuruyor ve kadroda xavi yerine selçuk inan, iniesta yerine emre b. yazılıyor.
  daha sonra emre b.'de yaptıkları mallığı farkediyor, arda'ya diyor ne yaptın xavi, iniesta yerine bizi söyledin diyor. sırf şu durum bile kuralın komikliğini gözler önüne seriyor.

  yabancı sınırının en büyük amacı, fenerbahçe'yi şampiyon yapabilmektir. serdar aziz'ler, tolga ciğerciler, tolgaylar, mhy'ler bu transferler yapılırken herkes yabancı sınırının getirileceğini biliyordu. mantık tamamen şu, fenerbahçe güçlenemiyor diğer takımlar irtifa kaybetsin.

  türk milli takımına ihanet edildi, tarih bu yapılanı unutmayacak
 • 2458
  daha önceki tüm kısıtlamalarda olduğu gibi 08 temmuz 2020 kısıtlamasının ana amacı; galatasaray'a zarar vermektir.
  kısıtlamanın zamanlaması da çok manidar, liglerin başlamasına ne kadar zaman kaldı?
  buraya kadar herkesle aynı fikirdeyim.

  lakin kısıtlama olsun olmasın 11'imizde milli takımımızda düzenli forma giyen türk oyuncular olması gerektiğini düşünüyorum.
  tarihimizin en büyük başarılı yıllarında ligde ve avrupada başrıdan başarıya koşarken kaliteli yabancı futbolcular ile birlikte milli takımın iskeletini oluşturan türk oyuncular önde geliyordu.

  evet fatih hocayı çok seviyorum ama onun bu yabancı oyuncu ısrarına pek katılmıyorum. takımda arma için oynayacak emre akbaba gibi oyuncuların daha fazla olmasını istiyorum.
 • 2459
  14 yabancı kuralı geldikten sonra senin milli takımın ilk turnuva elemesini doğrudan geçmiş (hatta az kalsın gruptan birinci çıkacakken), zaten ekonomik olarak batık durumda olan kulüplerin varken hangi akla hizmet bu kuralı getiriyorsunuz ya ?

  a kalitesindeki genç bir yabancı oyuncuyu bir x takımı y fiyata alıp oynatıp 2y fiyata satabilecekken

  a kalitesindeki genç bir türk futbolcuyu aynı x takımı 4y fiyata alıp satamayacak. ligde ki rekabetten dolayı da z takımı daha fazla maaş teklif edip gençliğinin gazında olan oyuncu paranın tatlı kokusuna ve istanbul gecelerine kapılıp yalan olacak.

  e senin kulüplerin bütçesi daha da eriyecek. milli takıma gelen oyuncular daha da azalacak. ya sınır varken milli takıma o kadar oyuncu gelmiyordu ki 5-6 tane gurbetçi oynuyordu ilk 11 de ya. şimdi 1 tane 2 tane ya var ya yok.
  allah belanızı versin ülkede zıvanadan çıkartmadığınız kurum, kuruluş, organizasyon kalmadı be. yazıklar olsun.
 • 2463
  yönetim tepki verseymiş yabancı oyuncu kısıtlaması gelmeyecekmiş gibi yorumlar yapmak en basitinden hangi ülkede yaşadığını anlamadığını gösterir. bu ülkede verilen kararların nasıl verildiği hakkında birazcık bilgisi ve görgüsü olan böyle yorum yapamaz. bunun böyle olacağı elbette belliydi. bein sportsla iletişimin kopma noktasına geldiği zamanlarda açıklanması da gayet normaldir. emeği geçen herkesin allah belasını verebilir.