• 2336
  kesinlikle yeniden devreye girmesi gereken kural. mevcut uygulanan kurallarla mehmet topuzdan daha az maliyetle leminayı, ismail köybaşıdan tarık çamdaldan daha az maliyetle saracchiyi takıma katabiliyorsun. bu böyle devam edemez elbet kaliteyi düşürecek bir şeyler acilen devreye sokulmalı. sadece galatasaray için değil tüm takımlar için bu durum böyle.

  devreye sokulsun ki temiz duygularla aylarca para biriktirip bir adet orjinal forma alabilen orta okul, lise öğrencilerinin parası da, zar zor ayakta kalmaya çalışan kulüplerin yayıncı kuruluştan aldığı para da yurt dışında 400 bin euro etmeyecek futbolcuları büyük takımlara 4'er, 5'şer milyon eurodan çakan namussuz menajerler ve patronların cebine rahat rahat girsin.

  nasıl olsa millet geri zekalı önüne alper potuk koyunca da seyrediyor, gustavo koyunca da seyrediyor. neden kaliteli olanla zaman kaybedelim ki ?

  milli takımın stoper hattında adamsızlıktan mehmet topal oynuyordu. bugün ozan kabak, çağlar söyüncü, merih demiral, mert çetin gibi reel değeri neredeyse 200 milyon euro'ya yakın stoper havuzun var.

  yurt dışında cengiz ünder var, cenk tosun var, yusuf yazıcı var, enes ünal var, okay yokuşlu var.

  yurt içinde götünü kaldıramayan ozan tufan dominant bir orta saha oyuncusuna dönüşmüş, zaman zaman akhisar'da dahi oynayamayan ömer bayram şampiyonluğun kaderini etkileyecek seviyelere gelmiş, asist kralı olmuş. dorukhan toköz, uğurcan çakır, altay bayındır, abdülkadir ömür, abdülkadir parmak, irfan can kahveci, emre akbaba, mert hakan yandaş gibi adamların hepsi mevcut kural uygulanırken piyasaya çıkıp, yükselmiş.

  hem yurt içindeki yerli futbolcuların gelişimi, hem yurt dışına futbolcu ihraç etmek konusunda bu kadar etkili ve başarılı olan bir sistemi devam ettirmek ülkemiz için cidden büyük utanç ve rezillik olurdu. biz özümüze dönmek zorundayız. vasat olanı sahiplenmek zorundayız. türkiyenin en gözde ve başarılı kurumu olan türkiye futbol federasyonu gereğini hemen yapmalıdır.

  bu yazdıklarım işin somutlaştırılmış, örneklendirilmiş yanı. birde bu kuralın uygulanacak olmasının felsefik yönü var ki o daha acı. bütün dünyada sınırların kalktığı, globalleşmenin giderek arttığı, bütün gelişmiş ülkelerde istihbaratı, siyaseti falan saymazsan spor dahil tüm meslek grupları için geçerli olan, kişinin pasaportuna değil, niteliğine bakma durumunun yok sayılması daha büyük trajedi.milliyetçilik gibi bir kavramı türk futbolcu oynatılmasına bağlanması, birisinin sadece türk pasaportu var diye senin onu takıma katıp oynatmak zorunda bırakılman adeta bu ülkede sporu takip eden insanlar için küfür niteliğinde.

  benim için fark eden hiçbir şey yok. zaten passolig çıktığından beri futbolla olan ilişkim tamamen ekran başındandı. herhangi bir maça gitmiyorum yıllardır. yabancı serbestliğinin kaldırılmasından sonra evdeki digitürkü de iptal edip ilişkimi tamamen keseceğim. enayi yerine koyulan yığınlardan olmayacağım. galatasaray tv'den puan durumuna falan bakarım arada artık.
 • 2337
  federasyonun bir iş yaptığım sanılsın diye değiştireceği sayı. bu sayıyı değiştirirken herhangi bir düşünce, fikir, program ve ya mantık ortaya koyabileceklerini sanmıyorum. bu değişikliğin yabacı sayısının azaltılması şeklinde olması da sadece iktidarın ucuz milliyetçi söylemlerine yaranmakla ilgili. eğer iktidardakiler, arkadaş topçu dediğin siyahi olur filan deselerdi, federasyon türk futbolcular dahil hiçbir beyaza lisans çıkartmazdı.
 • 2339
  yine herkes hepbir ağızdan yok yabancı kuralı gelirse yine tarık çamdallara mehmet topuzlara şunlara bunlara para mı saçacağız derdinde. tamam eyvallah hepiniz haklısınız siz zannediyor musunuzki sizin düşündüğünüzü kuralı getirenler düşünemiyor?

  hepside biliyor neyin ne olduğunu, futbol yorumlayan herkesin fikri aynı, herkes farkında başarının yabancı kuralı ile gelmeyeceğini. ama bunların amacı futbolu falan geliştirmek değil bunlar kendi çıkarları peşinde. kimbilir altında ne paralar dönüyor bu kararların ve bunun içinde bizim gereksiz miliyetçiliğimizi kullanıyorlar.
  bizim miliyetçiliğimiz neden mi gereksiz?
  dikkat ettiyseniz millet olarak acayip övünürüz milliyetçiliğimizle ama iş ülke içine geldimi nerelisin? hangi milletsin? gibisinden sorular ile ırkçılaşmaya kadar gelir hatta o kadar ırkçılaşırız ki bazen aşağı ve yukarı mahalle bile düşman olur birbirine. şimdi asıl mesele biz içimizde bile kendimize düşman olabiliyorken içimizden olmayan birine kat ve kat düşman olabiliriz.

  işte bu kafalar ülkemizdeki yabancı oyunculara karşı ırkçılık yapıyorlar ve millet olarak bu gereksiz hassasiyeti kullanıyorlar. neymiş tarık yabancı gelince yer bulamamış takımında ee ümit nasıl buluyor diye kendine sormadığı gibi kimsede ona bu soruyo sormuyor onun yerine ; tarık işte aslında linnes gelmese orada sen oynadın ama bunu tarık'a söyleyen alında tarık' ın sabrinin yedeği olduğunun bile farkında değil. ama onun amacı tarık'ı pazarlayıp para almak ne koparırsam kardır, günü kurtarayım mantığı.

  şimdi buna karşı ne yapılmalı, ya gerçekten oynadığı takımı tutan futbolcuyu alacaksın formayı sevdiğinden oynar diyebilirsin en kötü. bunun dışında sözleşmesine madde koyarsın şu kadar maça çıkmazsa sözleşme iptal diye yada performans odaklı sözleşme imzala, 10 ar maçlık periyotlarla her 10 maçta alacağı ücret bir tık daha fazla olsun. istediğin kadar uzun imzala sözleşmeni ozaman

  bütün dünyanın uyguladığı ve başarı sağladığı bir sistem ülkemizde uygulanmıyorasa altında kesinlikle ve kesinlikle bir takım insanların çıkarı vardır.

  birde bülent uygun'u konuşturmuşlar ki bu adam yıllarca asker selamının ekmeğini yemiş yani dediğim milliyetçilik olayını en iyi kullanan insan.

  sen bir git, guardiolaya sor kloppa sor morinhoya sor zidane' a bak bakalım onlar ne diyecek sonra gel konuş.
  birde saçmalığa bak 32 yaş üstünde oyuncu gelemezmiş yabancı olarak şöyle düşünün cristiano ronaldo gelecek ama yaşı tutmuyor böyle bir şey olabilir mi dese 32 yaşından büyük yerli oyuncu almayacaksın eyvallah bizimkiler zaten 30dan sonra bitiyor. nadir var 35 ve üstü oynayan topçu aktif veya aktif olmayan oynayanların çoğuda gurbet görmüş futbolcular zaten top oynamak için oynayan oyundan zevk alanlar.

  neyse uzun oldu ama siz kendinizi üzmeyin sıkmayın bu ülkede gerçekten futboldan zevk alan anlayan birileri gelmez ise bizinim ülke futbolu hayatta düzelmez.
 • 2341
  yabancı sınırı olmasın tabii ki ama olacaksa da bundan en az etkilenecek kulüp biziz.
  neden mi?
  öncelikle elimizde adem, taylan, ömer, emre akbaba ve jimmy (bu sezon hayal kırıklığı yaşattığı kesin) gibi türk oyuncular var.
  alt yapımızda potansiyeli herkesçe bilinen emin, ışık kaan, süleyman, bartuğ, ali yavuz, atalay, yunus gibi gençler var.
  ayrıca 2020 yaz transfer döneminde mert hakan, emre kılınç ve oğulcan’ı kadromuza katacağız.
  yani bizi etkileyecek bir durum olmadığını düşünüyorum.
  yabancı sınırını getirerek bizim önümüzü keseceğini düşünen varsa büyük hata eder.
  hoca buna göre planını çoktan yapmış, bence çok kafaya takılacak bir durum değil.
 • 2345
  bu takım bölgesel amatöre de düşse bırakamayacağımı bildiğim için o konulara girmiyorum. özhan canaydın tekrar seçildiğinde bile vazgeçememişiz, yabancı sınırı ne ki?

  malesef bir bok çuvalının içinde ayakta kalmaya çalışıyoruz. çoğunluğun ne dediği, mantıklı olanın ne olduğu önemli değil. neticede iki dudak arasından çıkacak tek lafla son karar verilecek. şu anda tüm kulüplerin yabancı oyuncuya yoğunlaşması cari açık kaynağı olarak görünüyor ve muhtemelen kısıtlama olacaktır. bize düşense bu süreçteki olası değişikliğe adaptasyonu sağlamak ve esnek bir geçiş süreci sağlayabilmektir.

  evet bu kadar yabancı oyuncu almak zorunda değiller, dilerlerse %100 yerli kadroyla sahaya çıkabilirler. ama gerek federasyon yetkilileri gerek anadolu kulüp başkanlarının vasıflarına, karakterlerine, son günlerdeki demeçlerine bakarsak da mantıkla izahı olmayan bir durum var ortada.

  o nedenle 6+2+2 gibi tuhaf seçeneklere girmektense en azından sınırsız 8 yabancı gibi bir seçeneği kabul ettirmeyi denemeliyiz. dorukhan, mert hakan, emre kılınç, kaan ayhan, mert çetin transferlerini bitirip biz hazırız mesajı vermeliyiz.

  son olarak da oyuncu yetiştirmek, ülke gençlerine güvenmek gerektiği konusunda atıp tutan yetkililer samimiyse altyapıdan oyunculara forma vermek konusunda önlemler alınmalı; aksi takdirde sert yaptırımlar uygulanmalıdır. sözde kendilerini haklı çıkarmaya çalıştıkları noktalardan vurmak lazım.
 • 2347
  sorunun gençleri eğitmek değil de oynatmak olduğunu zannedenlerin gündeme getirdiği sayı.

  sen as takımındaki, alt yapındaki gençleri ne kadar eğitebiliyorsun, yarişmaci kimlik kazandırıyor musun, avrupa'da oynayabilecek mental-fiziksel hazırlığı yapıyor musun denetleyen yok.

  ama "oynasın".

  senede 10m türk lirası alıp yeri de garanti ise niye gelişmeye, yükselmeye çabalasın ki adam.
 • 2348
  29 mayıstan beri sosyal medya, ntvspor.net, twitter ve bir çok haber mecrasında pompalanmasına rağmen, halen beinsports internet sayfasında veya tv platformunda haberi yapılmayan olgu.
  en büyük umudumuz kendilerinin bu işe büyük bir rest ile karşı çıkmaları.
  buna rağmen yine bu sınır gelirse, elimizde yerli oyunculardan en iyi verimi alacak hoca var zaten.
  hele bir de mhy ve emre de katılırsa, kalan 17 kulüp kendi sonunu hazırlar.
 • 2349
  zamanında çok yazıp çizdik burada. 5+0+3 rezaletini bile gördük.
  sonra bir adam çıktı tüm ezberleri bozdu. daha önce sayılardan öteye gidemeyen sınırı müthiş bir altyapıyla hazırladı.

  şimdi ne olduysa yine kafalarına göre sadece sayılara bağlı kalarak bir düzen getirme peşindeler.
  bu düzenin kime yaradığı yıllardır belli.
  daha önce milli takımda orta sahadan, bekten devşirme stoper rotasyonuna sahipken şuan değeri 200 milyon euro olan bir stoper rotasyonuna sahibiz.

  sırf ellerinde iki üç tane çalım atabilen, vasat üstü topçu var diye bu sınırı getirmeye çalışıyorlar. sanıyorlar ki sınır gelince galatasaray, fenerbahçe bu adamlara 20-30 milyon euro para bayılacak.

  yeni kural sayesinde ligin değeri artmıştır. yerli oyuncu ihracında rekor kırdık. takımların altyapılarında vasat da olsa yetenekli oyuncular çıkmaya başladı. en azından yabancıya yada vasat altı yerliye vereceğinin en az 4'te biri parasına oyuncular çıkarttı takımlar.

  en önemlisi yatırım yapılan futbolcular zararına satılmadılar. 5-10 milyon euro verilen yerlilerden ikinci kez hangi takım para kazandı? tarık çamdal, alper potuk, mehmet topuz bunlardan hangisi ikinci transferini yaptı. hepsinin sözleşmesi bitsin diye dört gözle beklendi.
  bunun gibi bir tane rezalet yabancı transferi yok günümüzde. hangi yabancıya 10 milyon euro verip verim alamadı takımlar? hem sahada hem de giderken hepsi bir şekilde kazandırdı takımlarına. en azından zarar ettirmediler.

  yine sahada hiçbir şeyini vermeyen, tek meziyeti pasaportu olan adamları izleyeceğiz.
  milyonları cebe atan ancak rekabet edecek kimsesi olmayan acizlere kalacağız.

  bu sınır bir turnusol olmalı. isteyenler derhal türk futbolundan uzaklaştırılmalıdır.
 • 2350
  bu sayının belirli bir rakamla kısıtlanmasını savunmak mevcut durumdan geriye gitmek ve özgürlük kısıtlamak olduğu için esasen bir gericiliktir. tıpkı 1961 anayasasının yerine 1982 anayasını getirmek gibidir. arada hiçbir fark yoktur.

  getirin yabancı sınırını da 15 senede bir, o da denk gelirse alt tarafı şampiyonlar ligi gruplarından çıktık diye sevinsin takımlarımız. yabancı sınırı kalktığı için gol yememe rekoru kırarak, son dünya şampiyonu fransa'ya kök söktürerek euro 2020'ye katılan altın bir jenerasyon elde ettik ya olmadı böyle. çünkü 50 senede bir dünya kupası'na gitmemiz ya da euro bilmem kaça ara sıra katılmamız sizin için daha iyi olur diye düşünüyorsunuz siz ey muktedirler. buradan ben bunu anlıyorum.
 • 2351
  bu konu ile ilgili taraftar hiçbir şey yapamaz, emir büyük yerden çünkü! sosyal medyada hashtag oluşturmayla, trending topic yapmayla karşınızdaki çeteyi kararından döndüremezsiniz. yayıncı kuruluş kozu taraftarın elindeki en büyük koz bunu unutmayın ve üyeliği olan herkes bu kozu kullansın.

  bunları ancak ve ancak para ile terbiye edebilirsiniz. http://tr.beinsports.com/iletisim adresinden her sene "yabancı sınırı gelirse seneye üyeliğimi iptal ederim/yenilemem" diye mesaj atarım. gerçekten yenilemem sınır gelirse. sizler de bunu yapmalısınız, yayıncı kuruluş tutuşacak ki o da kulüpleri tutuşturacak, bu sene yaptıkları gibi.