• 2284
  şu salgın günlerinde 8'e düşeceğinin iddia edilmesiyle tekrar hortlayan yasak.

  kimse mantıklı açıklama bulmaya uğraşmasın çünkü sebebi çok belli. sınır yükseltildiğinden beri türkiyedeki büyük takımlar (gs fb bjk) mecbur kalıp anadolu kulüplerinden fahiş fiyatlara türk oyuncu satın almadı. eskiden mevkisinde azıcık iyi oynayan bir türk oyuncu için bu büyükler sıraya girer fiyatlar uçardı. bu sayede de hem alıcı hem satıcı kulüp görevlileri ve menajerler deli gibi para cebe indiriyorlardı. sırf bjk'ye gidecek adamı fb'ye gelmeye ikna eden adam bile cebine en az 500 bini atabiliyordu.
  şuanda anadolu kulüplerine dilenen yok. ha yine fahiş fiyatlı transfler yapılmıyor mu yapılıyor ama yabancı kulüplerle. onlarla da bu komisyon işleri, cebe para indirme işleri kendi ülke insanınla yapabildiğin gibi olmuyor. tek ama tek rahatsızlık bu başka bir şey değil.
 • 2287
  mevcut kuralda isteyen kulüplerin 8 yabancı transferi yapabileceği, hatta isterseler hiç yapmayabileceği bir serbestlik varken ve altyapıdan oyuncu oynatmanın önünde hiçbir engel yokken yabancı sayısını düşürmeye çalışmak tek kelime ile abestir, başka bir deyişle; yeni tarık çamdalların, ismail köybaşıların, alper potukların, serdar kesimalların yolunu açmak, batık kulüplerin dibine biraz daha dimanit koymaktır.
  aslında anlamamak için mankafa olmaya bile gerek yok, kardeşim senin takımında o ya da bu şekilde en az 14 yerli olmak zorunda, altını çizelim, 14 yerli...
  bunun anlamı 14 yabancı almak zorunda değilsin demek, istersen 28 yerlin olsun demek.
  bunu bilememelerine imkan yok ama amaç başka tabiki. beyler sanki silah zoruyla yabancı oyuncu alıyorlarmış gibi rahatsızlar nedense, artık o alavereli dalavereli transferler mi olmuyor, indiragandi mi yapamıyorlar....vs. günahları boyunlarına.
  lakin ben mevcut sözleşmeler nedeniyle önümüzdeki en az 2-3 sezon daha bu kural değişmez diye düşünenlerdenim, ancak o gün geldiğinde dedikleri gibi bu kural değişecek olursa, ben size olacakları şimdiden söyleyeyim;
  1 liralık adamlara yine 5 lira verilmeye başlanacak, merihleri, çağlarları, ozanları, zekileri, yusufları, cengizleri unutsak iyi olacak, kulüpler batağa biraz daha batacak.....vs. vs.
  bunlar için kahin olmaya da gerek yok, zira yıllardır bunları görmekle geçirdik ömrümüzü...
 • 2288
  en güzeli federasyonun kapalı zarf usülü her takıma "kaç yabancı olsun istiyorsun" diye sorup verilen cevapları o kulüplere tekil uygulaması olur.

  +evet rize yabancı sınırı kaç olsun istiyorsun?
  -3
  +tamam seneye max. 3 yabancı ile oynayacaksın.
  -oley be

  +gs siz?
  -sınırsız
  +tamam size de sınırsız.

  17 kulüp: https://pbs.twimg.com/media/CbPCwZmUkAEQG7s.jpg

  bence gayet mantıklı. öyle saça böyle tarak.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!