• 2260
  galatasaray haricindeki 17 süper lig takım yabancı oyuncu sayısının gelecek sezon için 8’e düşürülmesini istedi.

  bu kadar yanlış ve isabetsiz bir istek olamaz. yeni yeni avrupa’da can suyu kazanmış takımlarımızı tepe üstü düşürecek bir hamle.

  yabancılara aktarılan paralar fazlaymış o nedenle bu yola gidilmeliymiş. gençlere daha fazla forma şansı verilmeliymiş.

  defalarca söyledim yine söylüyorum. futbolda (ya da yaşamın bütün alanlarında) başarılı olmanın tek yolu mantıklı rekabettir. rekabeti artırmanın tek yolu ise yabancı sınırının kaldırılmasıdır. hadi sınırsız yapamıyorsunuz bari son beş yıldır uygulanan 14 (kadroda 12) yabancı kuralından geri adım atmayın.

  bu kuralın beş yıl daha devam etmesi halinde, türk futbolcularının ne kadar kalite kazanacağını göreceğiz. rekabet yüksek seviyeli olmazsa alt yapıdan itibaren gençlerimiz serip yatıyorlar ve sonuç sıfır oluyor. gençleri rekabete sokunca hem onlar kalite kazanıyor hem de yurt dışına transferle daha büyük paralar getiriyor. sonuçta hem kulüp iyi futbolcuyla başarı elde ediyor, hem onları satıp kulübüne ve ülkeye döviz kazandırıyor hem de futbolcu daha fazla kazanıyor. yani kazan-kazan-kazan durumu.

  lütfen kıymayın ülke futboluna.:(
 • 2262
  sınırın değişmesinden bağımsız olarak ilk onbirdeki sayısının "doğal yollarla" düşmesi gerektiğini düşündüğüm sayı. ömer bayram, emre akbaba gibi armaya bağlı, yeteneğinin yanına çalışkanlık ve sahaya ruh koyabilen futbolcuların artması gerektiğini düşünüyorum. bu artışla halihazırda takıma bağlı yabancıları harmanlayabilirsek yeniden avrupa'da iz bırakabilecek bir "takım" olabileceğiz bence.
 • 2264
  ooo 800 tane ürüne ilave gümrük vergisi koyunca "abi yerli üretim gelişecek yeeaa" diyen zihniyetin futboldaki tezahürü yine iş başında. sınırı koymak yerine yerliyi oynatana teşvik verseler şu saçmalıkları hiç konuşmayacağız ama niyetleri farklı, dertleri başka. sınır demek kalitesizlik demek ama herkes kalitesizleşirse burnu boktan çıkmayanlar da araya kaynar gider, olan başarılılara olur. tiksiniyorum şu bayağılıktan, çürümüşlükten, ortalığa yayılan ağır kokudan.
 • 2265
  kimsenin 3 ay sonrası hatta 1.5 sene sonrası için bile "5-6 azalttık hadi bakalım" diyemeyeceği kontejyan.

  kulüplerin 23 kişilik kadrolarındaki + kiralık gönderdiği oyuncularla birlikte 15-16 yabancısı bulunuyor. yarın "8 yaptım" diyince ne yapılacak o yabancılar?

  diğer yandan "futbolun geleceği" demenin de manası yok.

  "küme düşme kaldırılsın" diyen zihniyet futbolun gelişimini mi düşünecek.

  onların derdi galatasaray arayı açmasın, yabancıya gidecek para ülke içinde kalsın, 3-5 de bize gelsin.
 • 2266
  neden düşürülmeye çalışılır aklı almıyor. yabancı sınırı yoksa sahaya 11 yabancı ile çıkma zorunluluğun varmış gibi algılıyorlar. çıkma kardeşim madem bu olaya karşısın yabancı oyuncu ile sahaya çıkma.

  kendi evlatlarımız daha çok süre bulsun diye saçma salak bahaneler üreteceğize keşke o evlatlarınıza neden bizim yerimize yabancı alıyorlar diye sorgulamayı ve çalışmayı öğretseler hiç sorun kalmayacak.
 • 2267
  28 kişilik kadroda 11+1+2 olmaya devam etmesini sonuna kadar savunacağım kural. ama isterseniz 11+3'e çevirebiliriz.

  2013'te fenerbahçe dışındaki 17 kulüp 6+0+4'ü istemediği halde sırf fenerbahçe istiyor diye 6+0+4'ü getirten tff, şimdi de 1 kulüp itiraz ediyor diye bu teklifi direkt olarak gündemden düşürmek zorundadır.

  o dönem, türkiye futbol federasyonu başkanı yıldırım demirören yaptığı açıklamada, “18 kulübün anlaşma sağlayıp, altına imza attığı bir belge önümüze gelirse, yabancı oyuncu kuralında gerekeni yaparız. ancak bir kulüp bile bu konuya itiraz ederse kabul etmemiz söz konusu değil” demişti.

  türkiye futbol federasyonu başkanı yıldırım demirören, birkaç gün sonra "fenerbahçe itiraz ediyor. planlamamızı 6+0+4'e göre yaptık diyor. bu yüzden spor toto süper lig'de yabancı oyuncularda "6+0+4" sınırlamasının, 2013-2014 sezonunda uygulanmasına başlanacak ve galatasaray'ın ab statüsü teklifi de geri çevrilecek." demişti.

  oysa play-off galatasaray muhalefet ettiği halde diğer 17 kulüp tarafından onaylandığı gerekçesiyle getirilmişti. çünkü bu lige yıllardır galatasaray ne derse hayır, fenerbahçe ne isterse tamam diyen bir anlayış hakim. teknik direktör fatih terim'e hak dese 10 maç ceza, adalet dese 4 maç ceza kesilen bir anlayışın hakimiyetinden bahsediyorum. aynı suçu işlemiş engin baytar'a verilen 11 maç cezanın anında onaylanırken meireles'e verilen 10 maç'ın indirime sokulduğu bir anlayıştan bahsediyorum. çifte standartın böylesi yıllardır var.

  madem ki, yakın geçmişte sadece 1 kulüp istemediği için yabancı sınırı kaldırılmamıştı, şimdi de sadece 1 kulüp istemediği için yabancı sınırlaması getirilemez.
 • 2268
  azalması türk futboluna zarar verir. yabancı sayısının artması ile yurt dışına giden türk futbolcuların hem niceliği hem de niteliği artmıştır. ayrıca ortada yabancı oyuncu oynatma zorunluluğu yok isteyen altınordu gibi yabancı oynatmayabilir. sayının azalması en az bize zarar verir. başımızda fatih terim gibi türk futbolcudan en fazla verim alan adam var. biz hariç süper lig'de yer alan on yedi kulübün sayının azaltılmasını istemesi salgın günlerinde canlarının sıkılmasından olsa gerek çünkü böyle bir isteğin elle tutulur yani yok. hade anadolu kulüpleri birkaç futbolcu çakalım diye ister de feneri, jimnastik kulübü niye ister bilinmez.
 • 2270
  galatasaray yabancı sınırı varken daha başarılı olmuş bir takımdır. genelde 11 yabancıyla oynuyoruz ve çoğu maç seçen futbolcular oluyor. adam antep denizli deplasmanında yatıyor hafta içi şl var diye. halbuki bütün başarılarımızda yabancı sınırı vardı yerliler forma için savaşıyordu yabancılar sınırdan kadro dışı kalmamak için ligte mücadele ediyordu. hem ligte başarılı olunuyordu hem şl ve uefada.

  biz yabancı futbolcu seçerken genelde kafadan kırık veya havalı topçu tercihi yapmamızdan dolayı ben bu kararın gelmesi taraftarıyım. zaten iyi yerliler ya bize gelir ya fenere. fener yerlerde süründüğü için hepsi bize gelecek.
 • 2275
  (emre kılınç
  mert hakan yandaş
  oğulcan çağlayan)* , ahmet çalık , emin bayram , ömer bayram , adem büyük , taylan antalyalı ve emre akbaba.

  şu 9 futbolcu, 1 ağustos itibariyle bizde olduğu sürece yabancı sınırı falan gelmez rahat olun. çünkü şu 9 futbolcudan daha iyi bir 9'lusu olan takım yok türkiye'de. trabzon bile yerlileri ile övünüyordu, sonradan 9 yabancı + 2 yerli oynamaya başladı. uğurcan'ı saymazsak yerli olarak sürekli oynattıkları sadece abdülkadir ömür var. velhasıl müsterih olun, yabancı sınırı 8'e falan düşmeeez.
 • 2276
  memleketteki vasatlığın türk futboluna yansıması ile tekrardan gündeme gelen kural.

  yasaklamaktan ziyade türk oynatanı ödüllendirmek gibi bir kural koyulabilir, yanlış hatırlamıyorsam fatih hoca’da ilk yabancı sınırı arttırıldığında buna benzer bir formül ortaya koymuştu.

  bu adamların isteği türk futbolunun gelişmesi filan değil, kim cebini daha çok doldurabilir onun peşindeler ki ben kesin olarak getirileceğini düşünüyorum.
 • 2277
  yabancı sınırına karşı çıkması gerekenlerin en başında yayıncı kuruluş geliyor. mevcut yabancı oyuncu sayısıyla ligimizde kalitenin arttığı çok açık. özellikle anadolu kulüplerinin de lehine olan bir durum. bizim için ise şampiyonlar ligi takımları ile çok açık olan makası biraz da olsa kapatma adına önemli. lig de kalitenin artması decoder satışıyla doğru orantılı. bu nedenle yayıncı kuruluşun tavrı da bu konuda belirleyici olur. avrupa'nın 5 büyük ligine baktığınızda yabancı sınırlaması gibi bir saçmalık yok. üstelik bizim ligimizde de yabancı oyuncu oynatacaksın diye bir durum da yok. istersen altınordu'nun yaptığı gibi hiç yabancı oyuncu almazsın. bu yüzden kural değişecekse sınırsız yabancı şeklinde olmalı.
 • 2278
  saçma sapan insanların getirmek istediği saçma sapan kuraldır. 8 yabancı falan çok saçma. benim bu konuda fenerasyona çok daha iyi bir teklifim var. hoşlarına gideceğinden eminim. açıklıyorum.

  1) galatasaray hariç 17 takım için yabancı serbest olacak.
  2) galatasaray sadece 1 yabancı oyuncu ile sözleşme imzalayabilecek ve bu oyuncu 38 yaşını doldurmuş olacak.
  3) galatasaray her maç 21 kişilik maç kadrosunda en az 15 tane henüz 18 yaşını doldurmamış türk oyuncu bulundurmak zorunda olacak.
  4) galatasaray hariç 17 takım oyuncu yaş sınırlamasından muaf olacak.
  5) galatasaray, fenerbahçe ile yaptığı maçlarda hiçbir yabancı oyuncu oynatamayacak.

  yapın bunu. biz de rahatlayayalım, siz de. amma kafa ütülediniz 3 yıldır, yetti bana.
 • 2279
  yabancı oyuncu sınırından ziyade 21 yaş altı oyuncu grubunun kadrolarda yer etmesini sağlamalıyız bana kalırsa. yabancı ya da türk fark etmez. ilk 11'de bir veya iki tane 21 yaş altı oyuncuyu zorunlu kılmak kulüpleri altyapıya itecektir, altyapıya yönelmezlerse de scout transferlerine önem verilir. win-win.

  kadro kayıt kuralları içinse uefa kuralları esas alınmalı diye düşünüyorum.

  ülkemizde yıllardır tartışma konusu olan mevzu.
 • 2281
  ben bunu anlamıyorum arkadaş. yahu kimse size yerli oyuncu oynatmayın demiyor ki? isteyen 11 yerli oyuncuyla sahaya çıkabilir? illa dayatma olsun, zorunluluk olsun da oynatalım mantığı ne kadar saçmadır? alt yapına yatırım yap, kaliteli, nitelikli oyuncu çıkar ve oynat. gören, duyan da diyecek ki yerli oyuncu oynatmak, yetiştirmek şu an yasak ve bunu tersine çevirmeye çalışıyorlar.

  muazzam kafalar tarafından yönetiliyor bu kulüpler valla. pırıl pırıl hepsi!
 • 2282
  azaltılmak istenmesinin en geçerli sebebi yeterli mali güce sahip olunsa dahi iyi dönemlerini yaşayan üst seviye sporcuların yeterli hedef ve sportif güce kavuşulamamış olunmasından kaynaklı galatasaray dışında kalan kulüpleri tercih etmemesidir. bu ne zaman galatasaray avrupa' da yavaş yavaş takım kurmaya çalışsa yapılan bir dengeleme işidir. sırf bu yüzden mis gibi top oynayan adamları göndermek zorunda kalır yerlerine anadolu takımlarından henüz kendisini kanıtlamamış bek oyuncularına milyon avro bonservisler verilir. böylelikle piyasa kısıtlandığından başarı makası açılmaz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!