• 2222
  önündeki engeller azaltılınca milli takıma faydası olduğunu tekrar tekrar görmekte olduğumuz sayı. yabancı sayısı kısıtlanmış olsaydı bu gurur verici milli takım oyuncuları hiç bir zaman olmayacak, gençlerimiz avrupa'da kendilerini geliştiremeyecekti. ne olacaktı? merih demiral, çağlar söyüncü ve daha niceleri büyük ihtimalle üç büyüklerin kadrolarında yer alacak ve yerlerinde sayacaklardı. milli takım bugün tarihinin en iyi jenerasyonlarından birine sahip olamayacak ve yine bir şampiyonaya katılamayacaktı. euro 2020 elemelerinde fransayla maçlarını tamamlamış bir milli takımın hala lider kalabileceğine başta kimse inanamazdı herhalde.

  gurbetçilerden medet uman milli takım artık türkiye liginden çıkıp yurtdışında oynayan oyuncularından da faydalanabiliyor ve gerçekten dünya çapında oyuncular yetişiyor. üç kuruş komisyon kazanacaklar diye bu mükemmel düzene çomak sokmasınlar. yatıp kalkıp fatih terim'e dua etsinler. bunlar hayaller tabi ama hayatlar öyle mi olacak? hiç sanmıyorum.
 • 2223
  belirli bir eşiği aşarsak bir daha konuşulmayacağını düşünüyorum. belki o eşiği aşmış bile olabiliriz.

  türkiye a milli futbol takımı euro 2020 eleme gruplarından tarihinde ilk defa lider çıkma olanağı yakalamış durumda. üstelik grubunda son dünya şampiyonu fransa'dan 4 puan alma başarasını göstererek.

  (bkz: 14 ekim 2019 fransa türkiye maçı)

  aşağıdaki başlığı iyi okumak lazım.

  (bkz: yabancı sınırı kaldırılırsa olacaklar)

  bana kalırsa bu durum tartışma konusu bile edilemeyecek kadar nettir, gel gör ki ülkenin a milli takım teknik direktörü bile ısmarlama açıklama yapabiliyor, o kadar berrak ve net ki bu durum. herkes aynı şeye bakıyor, aynı şeyi görüyor, e sonucu da görüyor, ama bir türlü dillendiremiyor. ama dillendirecek eninde sonunda. sonra da ülke futbolu total olarak kazanacak.

  rekabet artınca sonuçlarını görebiliyoruz.

  bize ülke sınırları içerisinde değil, ülke sınırları dışında milli marşı okuyabilecek adamlar lazım.